Šta je novo?

Energetika

Ja se nadam da ti razumes da u ceni el energije najvecu ulogu igra prirodni gas i da je to zapravo jedna od znacajnih komponenti u ceni struje koja najvise utice na cenu el energije. Prirodni gas sluzi da balansiramo struju. Posto smo prirodni gas kupili na zalost po 270e onda i cena struje mora da bude visa valjda dok ne potrosimo.
Sada je cena prirodnog gasa u Evropi pala znacajno
pa se moze i proizvoditi struja kod nas za nisu cenu kad potrosimo barem ove rezerve u Srbiji.

Ostali vidovi proizvodnje energije imaju ROI oko 10 godina ali na njih mora da se nakalemi i cena prirodnog gasa da bi se dobila konacna cena el energije.
Treba takodje da razdvojis Proizvodnju, Transport i Distribuciju.
 
Tokom decembra udeo je bilo samo oko 7,5 %. A čak i kod dela električne energije koji potiče od gasa, cena same sirovine, tj gasa, je tek jedan deo konačne proizvodne cene onog dela struje koja potiče iz gasa. Ostalo su troškovi gasnih elektrana i distribucije te energije. Tako da je procenat još manji. Pošto je dakle udeo svih onih inputa u proizvodnji struje koji se nabavljaju na međunarodnom tržištu i po međunarodnim cenama tako mali, nema razloga ni da nam se struja prodaje po međunarodnim cenama, a još manje da prodajemo delove energetskog sektora. Ako je to recimo 5% za nabavku gasa, onda je 95% prozvodne cene struje nešto što je iz domaćih izvora, pa i kod prodaje moraju da važe domaće cene u istom omeru 95% : 5% . Plus što je nestručno rukovođenje čitavim energetskim sektorom ustvari jedini razlog što smo uopšte i počeli da koristimo skupi gas za proizvodnju struje. Pa bi sa sređivanjem stanja i taj trošak otpao. Zbog toga je lažan argument da je tobože ekonomija razlog što cene struje treba dovesti do cena koje važe na međunarodnom tržištu. Nema ekonomija ništa sa tim.
 
Poslednja izmena:
Udeo gasa u proizvodnji struje u Srbiji nije ni 10% tako da ta računica ne pije vodu.
Ovo za gas je tacno na evropskom nivou. Evropa je razvoj obnovljivih izvora bazirala na jeftinom i dostupnom gasu. Gasne elektrane imaju brz odziv pa jako dobro idu uz miks sa obnoljivim izvorima.
Malo je Nemacka bila naivna kad je pomislila da ce im usa dozvoliti severni tok 2.
Dakle gas zaista ima najveci udeo u ceni struje koju uvozimo, ima cak najveci udeo i u ceni struje koju izvozimo ma koliko zvuci paradoksalno.
Medjutim kada imamo dovoljno struje za nase potrebe tada cena gasa ne igra veliku ulogu.
 
Ако се при томе додају безобразно велики губици на мрежи услед потрошености и запуштености, испада, да ситуација није ни приближно толико олошаколиком су је стварили ови отпади на власти, али још гори од њих су онај део популације која гаји претезнизије да буде елита која већ 30 година буши мозгове, свима како је приватизација ЈЕДИНО што може да функционише.
 
Ne, to je pogrešan pristup. Cena energije koja ne zavisi od nečega što se kupuje u inostranstvu u početku mora da sledi kupovni moć našeg naroda, tj moć naše privrede, a NE cene na međunarodnom tržištu energije. Ti resursi su naši i u osnovi besplatni: voda, ugalj, Sunce, vetar. Dakle u energiju je u najvećoj meri uložen samo rad NAŠIH ljudi, pa zato i MOGU da se usaglašavaju samo sa cenom rada u Srbiji, jer je to jedini veliki tržišni input. Kad budemo dovoljno razvijeni i budemo imali prihode kao i stranci, onda sve može da ima međunarodne cene. Pošto je cena energije ugrađena u sve, onda mora da bude podređena opštim razvojnim interesima društva, dakle da bude instrument razvoja države, a NE zarade stranaca koji kapitalizuju na našim sirovinama i na jeftinoj ceni rada kod nas. Sve velike države, uključujući i SAD i Britansku imperiju, su u vreme svog razvoja imale protekcionističke mere kojim su štitile sopstvene strateške grane, tj unutrašnje tržište. A mnoge to imaju i sada, recimo poljoprivreda, visoka elektronika, itd. MMF priče da zemlje u razvoju moraju da otvore svoje tržište u svim granama je čista laž i metod eksploatacije. A pogotovo ne shvatam argumente kako neko javno preduzeće ne radi dobro, pa tobože mora da se proda strancima. A da ga neko namerno ne uništava upravo zbog toga? Takođe, zar onda nije logično da se PRVO vidi šta u njemu ne valja, pa da se prvo TO ispravi, pošto bi takvo saznanje bilo korisno i drugde, a svakako bi onda i eventualna prodajna cena bila više, a ONDA može da se razmišlja da li je prodaja i dalje jedno rešenje. Preplavljeni smo klasičnim neokolonijalnim lažima čija je jedina svrha pretvoriti sve države u razvoju u ekonomske kolonije najjačih. Razvijene države to nisu radile kad su same bile u istoj situaciji kao i mi. Kako su to onda odjednom doživele prosvetljenje, pa zaključile da sve druge moraju da rade suprotno od onoga što su same radile?

Ja ne mislim da je EPS bilo ko namerno unistavao. Ne mislim da je Vucic postavio Grcica da bi namerno unistio EPS. Jednostavno sve to sto se desava je posledica sistema. Sistema u ovoj zemlji. Partokratskog, korumpiranog.

Mi od drzavnog EPS-a nemamo nikakvu korist. Imamo ogroman minus koji pokrivamo iz budzeta (koji je i onako u deficitu), a uskoro cemo imati i za nasa primanja verovatno najskuplju struju u Evropi. Cena kilovata nakon predvidjenih poskupljenja ce biti daleko od najnize u Evropi, a sa lopovskim sistemom obracuna sa milion taksi, sa akcizom, pa PDV na akcizu :ROFLMAO: platiti racun za struju ce u Srbiji nakon 2023 biti ozbiljan izazov za barem polovinu domacinstava.

Dok nas ubedjuju da je struja jeftina i da moramo da pomognemo EPS tako sto ce da poskupi, evo u mucenoj Makedoniji cena struje ide dole. Kako to moze?

 
Ако се при томе додају безобразно велики губици на мрежи услед потрошености и запуштености, испада, да ситуација није ни приближно толико олошаколиком су је стварили ови отпади на власти, али још гори од њих су онај део популације која гаји претезнизије да буде елита која већ 30 година буши мозгове, свима како је приватизација ЈЕДИНО што може да функционише.
Apsolutno, lepo rečeno. Jedino što mi se gadi više od SNSa i njegovih raznih belosvetskih partnera koji siluju zemlju, jesu ljudi koji uživaju u tom silovanju i još ih mole i bodre za još jače i još nemilosrdnije. A najčešće su sami izuzeti i sigurni od tog silovanja, nego se prave da su deo naroda i da govore u njegovo ime, iako sa njim imaju malo do nula dodirnih tačaka. Takve bih posle revolucije okupio na gomile pa katapultima ispaljivao prema Albaniji preko Prokletija. Da mi ne smrdi smeće ovde, neka im tamo šiptarima.
 
Ja ne mislim da je EPS bilo ko namerno unistavao. Ne mislim da je Vucic postavio Grcica da bi namerno unistio EPS. Jednostavno sve to sto se desava je posledica sistema. Sistema u ovoj zemlji. Partokratskog, korumpiranog.

Mi od drzavnog EPS-a nemamo nikakvu korist. Imamo ogroman minus koji pokrivamo iz budzeta (koji je i onako u deficitu), a uskoro cemo imati i za nasa primanja verovatno najskuplju struju u Evropi. Cena kilovata nakon predvidjenih poskupljenja ce biti daleko od najnize u Evropi, a sa lopovskim sistemom obracuna sa milion taksi, sa akcizom, pa PDV na akcizu :ROFLMAO: platiti racun za struju ce u Srbiji nakon 2023 biti ozbiljan izazov za barem polovinu domacinstava.

Dok nas ubedjuju da je struja jeftina i da moramo da pomognemo EPS tako sto ce da poskupi, evo u mucenoj Makedoniji cena struje ide dole. Kako to moze?


Ključna stvar koju sam hteo da kažem je da je lažan agument kako je jedina ekonomski "zdrava" cena struje ona koja je jednaka ceni na međunarodnom tržištu. Elementarne osnove ekonomije kažu da je vrednost proizvoda jednaka vrednosti rada uloženog u njega. Pa ako je u nekoj zemlji jeftin rad, onda moraju biti jeftini i proizvodi koje taj rad stvara. Manipulacija je da nam se preko medija stalno nameće kako imamo najjeftninju struju, a da se ne kaže kako su i plate kod nas male, pa je NORMALNO da i onaj udeo električne energije koji je iz domaćih izvora ima malu cenu. Što je maltene ukupno proizvedena količina (tj recimo 95%). Pa nema ekonomskog razloga da kod nas i cene struje ne bude onoliko jeftinija od cene u Evropi koliko je kod nas jeftinija cena rada.

Tako da je jedini problem u tome da moramo srediti stanje u javnim preduzećima. Greše ljudi koji misle da je to lakše izvesti nekom ne-političkom "prečicom", tj privatizacijom javnih preduzeća. Političko sazrevanje naroda u Srbiji se NE MOŽE zameniti ničim drugim, nikakve prečice tu ne postoje. Iako bi prodaja strateških javnih preduzeća stranom kapitalu rešila problem njihove efikasnosti, MI od toga ne bi imali skoro ništa. Strani vlasnici bi cenu struje brzo doveli do međunardnog nivoa, ali ne i cenu rada, pa bi zarađivali na toj razlici, ali na štetu i svojih radnika i čitave Srpske privrede. Ne sme se stvoriti situacija u kojoj naša privreda mora da se prilagođava našem tržištu, tj da ima niske cene svojih proizvoda zbog male cene domaćeg rada, tj niskog standarda u Srbiji, a da istovremeno jedan glavnih cenovnih inputa, cena energije, ima visoke međunarodne, a ne niske domaće cene. Takva kombinacija je ekonomski monstrum i eksplicitno gušenje domaće privrede. Pa to ne valja čak i ako ne ulazimo u dodatne, ne-ekonomske probleme, zbog kojih se strateške privredne grane ne smeju davati strancima u ruke čak i kad to jeste ekonomski opravdano, jer se onda UVEK, pre ili kasnije, koriste kao oružije ucena u međunarodnim odnosima.
 
Poslednja izmena:
Iako bi prodaja strateških javnih preduzeća stranom kapitalu rešila problem njihove efikasnosti, MI od toga ne bi imali skoro ništa. Strani vlasnici bi cenu struje brzo doveli do međunardnog nivoa, ali ne i cenu rada, pa bi zarađivali na toj razlici, ali na štetu i svojih radnika i čitave Srpske privrede.
Tačno, dokazano na primeru NIS-a, imamo najskuplje naftne derivate u regionu.
 
Прича о приватизацији је била део догме о слободном тржишту и док је бар декларативно оно постојало та прича је била легитимна. Сада кад је слободно тржиште део историје она и нема смисла. Сад је кључна реч енергетска сигурност а она је неспојива са предајом кључних енергетских ресурса у стране руке.
 
Danas sam bio na Kokinom Brodu. Zlatarsko jezero je od prošlog vikenda osetno poraslo. Ostrvo je opet ostrvo, poprilično smanjene površine, a okolni zalivi, poput kanjona Zlošnice, više nisu potpuno suvi, voda ih je poprilično zaposela. .
Međutim, zbog izrazito konusnog profila, sa svakim sledećim metrom, progresivno raste količina potrebne vode.
 
Прича о приватизацији је била део догме о слободном тржишту и док је бар декларативно оно постојало та прича је била легитимна. Сада кад је слободно тржиште део историје она и нема смисла. Сад је кључна реч енергетска сигурност а она је неспојива са предајом кључних енергетских ресурса у стране руке.

Apsolutno. Samo treba pratiti događaje vezane za rat u Ukrajini, pa da se vidi koliko je veliki deo čitave te priče o tobožnjim lepotama, neutralnosti, efikasnosti, pravednosti ... itd, itd ... "slobodnog tržišta", bila čista laž. Dok su najači bili najači, isplatilo im se da se prave kako je tržište "slobodno" i "neutralno", prosto zato što njihove firme stvarno jesu bile najjače, pa su ionako uvek pobeđivale u takvom takmičenju. Mnogo jeftinije nego plaćati vojsku da ratuje kao u kolonijalnoj fazi pre toga. Međutim kako su zapadne firme polako posustajale pred ekonomskim rastom Kine, videli smo sve više i više protekcionizma i eksportnih ograničenja, i sve manje "slobode" na tržištu. A onog trenutka kad se neko usudio da još ozbiljnije zapreti raznim geopolitičkim interesima (što se svodi na ekonomske interese), ode čitavo "slobodno tržište" kroz prozor. Odjednom ispade da više nije bitno da bude "slobodno" i "neutralno".

Ustvari, čak i "sveta krava" čitavog kapitalizma, tj privatno vlasništvo, više nije nedodirljiva. Upravo se spremaju zakoni koji će omogućiti trajnu konfiskaciju Ruske imovine na Zapadu. Znači, prosto, neko kaže: "Znate šta, jeste da nismo u ratu, ali nema veze. Ovo što ste imali više nemate pošto smo mi tako odlučili." To vam govori koliko je bilo istine u svim tim pričama o raznim "pravima" i "tržištu".
 
Poslednja izmena:
Kakve sad veze ima Rusija sa EPS-om? I kako to misliš nisu u ratu?
 
Po Zapadu, nisu u ratu pošto nije zvanično proglašen, pa bi po njihovom sopstvenom zakonodavstvu trebalo da važe mirnodopski zakoni i prava. Rat u Ukrajini ima veoma velike veze sa EPS-om ne samo zbog cene energije nego i tako što pokazuje stvarni domet zaštite raznih međunarodnih zakona i tobožnjih prava. A to je važno u procesu odlučivanja kakva treba da bude budućnost energetskog sistema Srbije, tj kako prevazići trenutne teškoće i kakva mora biti struktura vlasništva nad njima. Smemo li ih prodavati? Smemo li skupljati sredstva za njihov razvoj prodavanjem akcija (tj kakav stvarni uticaj akcionari onda imaju, nezavisno od formalnog odnosa broja akcija)? Kakvi su rizici i prednosti raznih pristupa? Detaljno praćenje rata u Ukrajini je najbolja moguća životna škola koja vam je trenutno na raspolaganju, i to besplatno. Tu se sve vidi, kao na tacni, pošto su svi ukrasi bačeni u đubre, pa je ostala samo gola i surova istina. Koga to interesuje, a trebalo bi, ovo je daleko najbolji dnevni izvor neutralnih vesti koji sam do sada uspeo da nađem budući da su svi zvanični i veliki mediji, na obe strane, postali čisto pranje mozga. Tu istine više nema ni u tragovima, a VEOMA je važno da je znate zato što se čitav svet radikalno menja pred vašim očima. Pratiti samo velike medije znači biti slep i vrlo temeljno izmanipulisan u ovako važnom trenutku, a to je trenutno nešto najgore što sebi smete dopustiti.

 
Poslednja izmena:
Druže, što se tiče energetskog sistema, mi smo naftu i gas prodali davno, efekti su poznati.

Detaljno praćenje rata u Ukrajini je najbolja moguća životna škola koja vam je trenutno na raspolaganju, i to besplatno

Šta ti znači ova rečenica, da li ti živiš daleko od nas?
 
Tu istine više nema ni u tragovima, a VEOMA je važno da je znate zato što se čitav svet radikalno menja pred vašim očima. Pratiti samo velike medije znači biti slep i vrlo temeljno izmanipulisan u ovako važnom trenutku, a to je trenutno nešto najgore što sebi smete dopustiti
Baš sam se razočarao, i Zuma je copy - paste bot.
 
Прича о приватизацији је била део догме о слободном тржишту и док је бар декларативно оно постојало та прича је била легитимна. Сада кад је слободно тржиште део историје она и нема смисла. Сад је кључна реч енергетска сигурност а она је неспојива са предајом кључних енергетских ресурса у стране руке.

Ma da bre evo ceo svet opet hrli u komunizam :ROFLMAO:

download.jpg
 
Po Zapadu, nisu u ratu pošto nije zvanično proglašen, pa bi po njihovom sopstvenom zakonodavstvu trebalo da važe mirnodopski zakoni i prava. Rat u Ukrajini ima veoma velike veze sa EPS-om ne samo zbog cene energije nego i tako što pokazuje stvarni domet zaštite raznih međunarodnih zakona i tobožnjih prava. A to je važno u procesu odlučivanja kakva treba da bude budućnost energetskog sistema Srbije, tj kako prevazići trenutne teškoće i kakva mora biti struktura vlasništva nad njima. Smemo li ih prodavati? Smemo li skupljati sredstva za njihov razvoj prodavanjem akcija (tj kakav stvarni uticaj akcionari onda imaju, nezavisno od formalnog odnosa broja akcija)? Kakvi su rizici i prednosti raznih pristupa? Detaljno praćenje rata u Ukrajini je najbolja moguća životna škola koja vam je trenutno na raspolaganju, i to besplatno. Tu se sve vidi, kao na tacni, pošto su svi ukrasi bačeni u đubre, pa je ostala samo gola i surova istina. Koga to interesuje, a trebalo bi, ovo je daleko najbolji dnevni izvor neutralnih vesti koji sam do sada uspeo da nađem budući da su svi zvanični i veliki mediji, na obe strane, postali čisto pranje mozga. Tu istine više nema ni u tragovima, a VEOMA je važno da je znate zato što se čitav svet radikalno menja pred vašim očima. Pratiti samo velike medije znači biti slep i vrlo temeljno izmanipulisan u ovako važnom trenutku, a to je trenutno nešto najgore što sebi smete dopustiti.

Slusao sam i ja ovog coveka jos od pocetka rata, uz duzno postovanje veceg pro-ruskog bota od njega tesko mozes naci. Obican youttuber koji prica u kameru, ne moze se bas nazvati izvorom objektvnih i tacnih vesti. Ne kazem da su ovi sa zapada bolji, vrlo moguce da su gori i bezocniji u svojoj propagandi i to na znatno visem i sofisticiranijem novu. Treba se ipak truditi da covek bude objektivan sa informacijama koje konzumira.
 
Pa sad, da je bot, to sigurno nije. Tačno je da je naklonjeniji Rusima, ali ko želi kombinaciju uvek ažurnih i detaljnih vesti sa ratišta, kao i političke analaze poteza raznih aktera u ovom sukobu, od njega je teško naći boljeg. Izrazito je inteligentan i vredan u traženju, ukrštanju i procenjivanju vrednosti svih mogućih izvora informacija, što nije mala stvar uzevši u obzir da su svi odreda žestoka ratna propaganda. A povod za njegove veće simatije za Ruse se verovatno može tražiti naći i u sasvim objektivnim razlozima, da ne ulazim sad u to.
 
Da, znam za njega. Nije loš i povremeno ga pratim. Još jedan veoma dobar sajt koji mogu da preporučim je "The New Atlas"


Takođe, vesti je veoma teško pratiti bez dobre mape na kojoj se stalno ažuriraju nove pozicije dve vojske. Dve dobre mape stanja su



Ili nešto bitno kraće, ako nemate puno vremena, a istovremeno često i prilično duhovito. Ponekad i karikirano, ali nažalost živimo vreme kad i karikatura može biti veran opis suštine onoga što se dešava. Čovek se zove Alex Christoforou i ima ne mali talenat da sažme vesti i izdvoji ono što je važno.

 
Poslednja izmena:
Izbegavam da čitam i da gledam sve što je povezano sa ovim nesrećnim ratom, forum Beobuild cenim zato što nema tu temu, ali opet naletim gde se priča o tome, i to pazi sad - na threadu o energetici.
 
Vrh