Šta je novo?

Cene nekretnina

Mozda i u drugim opstinama malo kasne zbog Nove godine, bas je iznenadan i preostar pad.

Ono sto je s druge strane cinjenica da su proslog meseca promet i cene u novogradnji pogurali ugovori koji su se sklapali ranije, ali su registrovani tek u novembru.

Treba najpre videti sledece nedelje da li ce se pojaviti jos neki ugovori iz decembra, a onda i trend u narednim mesecima.



Na osnovu promena u jednom mesecu ne moze se zakljuciti nista.
Azurirani su podaci za decembar na cenenekretnina.rs.
@marketwatcher je bio u pravu, poprilicno su kasnili ovaj mesec, iako je po datumima delovalo da je unos zavrsen.
Dodat je poprilican broj novih ugovora za decembar, pa je situacija skroz drugacija.
 
Starogradnja jeste pala, a dosta smo pricali kako novogradnja kasni jer su to cesto kupovine od pre godinu dana.
 
U međuvremenu turizam cveta

Politika: "Srbija je u 2022. ostvarila najbolje rezultate u turizmu po gotovo svim parametrima. U prvih 11 meseci prošle godine devizni priliv od turizma iznosio je 2,2 milijarde evra, čime je već uveliko nadmašena 2021. kada je zarada po ovom osnovu bila rekordnih 1,6 milijardi evra. Dinamiku rasta deviznog priliva poslednjih godina najbolje ilustruje podatak da će u 2022. biti dupliran devizni priliv od turizma iz 2017, a da će biti za oko milijardu evra veći nego rekordne 2019. godine"
 
U Beogradu da, zato će najverovatnije da se vrati na nivo 2019 godine kad je ostvario rekord, inače bez njih bi bio mnogo lošiji...za razliku od banja i planinskih mesta gde nije bilo izbeglica a ostvarili su bolje rezultate do 50% i pogurali turizam. Što mene ustvari iznenađuje, jer priča se kako sve lošije živimo i ostalo a banje i planinski centri sve puniji!
 
Beograd u periodu 2025-2030 ima da eksplodira po broju turista. Pogotovo za praznike. Airbnb ce ici i po $1,500 za noc sto ce dodatno da pogura cene u BNV i centru.
 
U Beogradu da, zato će najverovatnije da se vrati na nivo 2019 godine kad je ostvario rekord, inače bez njih bi bio mnogo lošiji...za razliku od banja i planinskih mesta gde nije bilo izbeglica a ostvarili su bolje rezultate do 50% i pogurali turizam. Što mene ustvari iznenađuje, jer priča se kako sve lošije živimo i ostalo a banje i planinski centri sve puniji!
Ovde piše da je podeljeno 350.000 vaučera do juna 2022. Gledajući trend vaučera iz teksta, podeljeno je makar 400k vaučera. To su podaci do leta dakle, možda je bilo još vaučera do Nove godine, mrzi me da guglam.

Na osnovu podataka iz teksta se računanjem dođe do 40 miliona evra besplatnih para za turizam. To je deo odgovora porasta turizma u banjama i na planinama. Drugi deo odgovora je, da je prošla korona i da su ljudi željni putovanja. Treći deo odgovora je da se menjaju navike, u celom svetu se više putuje nego pre.
 
Ovde piše da je podeljeno 350.000 vaučera do juna 2022. Gledajući trend vaučera iz teksta, podeljeno je makar 400k vaučera. To su podaci do leta dakle, možda je bilo još vaučera do Nove godine, mrzi me da guglam.

Na osnovu podataka iz teksta se računanjem dođe do 40 miliona evra besplatnih para za turizam. To je deo odgovora porasta turizma u banjama i na planinama.
Odlican potez je to bio da se ispromovise dok je bilo zatisje!
 
A u pm, taman pomislih pao promet. Nista, ajmo Mirijevo 5k sto pre, da ljudi skontaju da ne vredi toliko, pa da krene pad...
Neki dan pre nove 2023. godine, neko je tresnuo 107.000 eura za stan od 60 kvadrata na Stojcinom Brdu. Nije bas tačno 2k eura za starogradnju, ali cekamo da neko tresne nerealnih 120.000 za 60 kvadrata.
Desi se da je neko iz Pirota, pa plati bez pogovora za stan u Beogradu (Mirijevo). Cak ni ne zateže.
Da su ljudi slusali jos davnog leta gospodnjeg 2020. Vradovića, dobro bi i prošli :) (koga ne mrzi, nek prelista starije upise na ovoj temi)
Ko je kupio stan na vreme, verovatno je častio Vradovića u Franšu ili Maderi za pravi savet
 
Ova prica lici na bajku Carevo novo odelo.
Svi sve vide ali se mnogi prave da ne vide.

Kao svi iscekuju RGZ podatke, grickaju nokte, pa se onda kad se isti objave cude zasto cene rastu.
"Gle cuda, mislili smo da ce pasti".
Ljudi gledaju u sveti izvor istine, i iscekuju predskazanje, kometu i sl. da ce cene pasti.

Imate ekipu koja likuje, pa se iz neizdrza izleti komentarima punim sentimenta tipa:
"Jupi, vidite da sam u pravu i da ipak rastu. Samo me slusajte i dalje, ipak ima leba bez motike."
... dok javno izrazavaju empatiju kako bi voleli cene da padnu, jer ipak sve ovo nije u redu.
Legitimno, ali zar stvarno mislite da se to ne vidi iz svemira?

Neki drugi (pritajeni), podgrevaju pricu na strani pada, lajkuju, pokrecu diskusiju, grade kredibilitet.. pa u kljucnim momentima, nagla promena smera, i opa eto boost-a propagandi rasta.

Loži, loži ove sto cekaju, za jos jedno razocarenje, za jos jednu emociju dok se ne iscrpe i kleknu...

"Eto, opet nista. Vidis da tako ide u nedogled. Ne vredi, uvek ce rasti, zato kupuj, jos ces i zaraditi. $$$$$$."

Glavni sto izvestavaju (RGZ=vlast) imaju interes u nekretninama, a uhvaceni u lazi za druge izvestaje, gde isto imaju interes (broj umrlih od COVID, popis 2022.), za sta se u normalnim zemljama ide u zatvor.
Na sve strane pucaju dokazi o masovnin, sistematicnim mahinacijama (tih sto izvestavaju) sa trzistem nekretnina i odsustvu legalnih izvora traznje, dok se Kurir i Blic guraju kao izvori kojima treba verovati, a nestanak javnog tuzioca postaje veca misterija od Big Foot-a.
Tempirana bomba na srednji i dugi rok.

I onda pocetkom kvartala reset - ovi sto cekaju zaborave sve to, i u kakvoj zemlji zive i kakve su institucije, pa kao da istorija ne postoji krenu puni entuzijazma i poverenja u iscekivanje novog izvestaja.

"Mozda ce ovaj put stvarno da padne, bar samo malkice....
Evo ga, palo je!!! ideeemmmooo 💪💪💪...

Moša, ipak nije - bilo je kasnjenje."

- - -
Scenario podgrevanja i hladjenja - razocarenje zarad ubijanja motivacije neodoljivo podseca na izbore zadnjih deset godina u ovoj zemlji. Mozda su i kuvari isti.

U marketinskim komunikacijama ideja se najbolje prima kada se auditorijum ukljuci da ucestvuje u procesu (engagement i interakcija).

Treba imati to u vidu.
 
Ako mu odgovoris ‘javljas se ko na taster, prepoznao si se’
Ako mu ne odgovoris ‘provalio vas je, pa u stabu cekate nove instrukcije’
Ako kazes da ce cene da rastu ‘stvaras vestacku paniku za stranku’
Ako kazes da ce cene da padaju ‘gradis vestacki kredibilitet’

Pokrio covek sve uglove, nema sta. Nostalgican za otadzbinom u tudjini pa smislja i igra sopstvenog Balkanskog spijuna.
 
Starogradnji prodaja pada u skoro celoj Srbiji, tu i tamo stagnira u najboljem slucaju. Meni ovo dopunjeno izdanje ne ostavlja preterano razlicit utisak u odnosu na ono prvo.
 
Savski venac tj. Bgh2o
Screenshot_2023-01-27-11-14-36-612_com.android.chrome~2.jpg
 
Beograd u periodu 2025-2030 ima da eksplodira po broju turista. Pogotovo za praznike. Airbnb ce ici i po $1,500 za noc sto ce dodatno da pogura cene u BNV i centru.
Pa ne bih se baš kladio! Da nema Rusa verovatno ne bi prebacio ni 1,5 miliona noćenja, za razliku od rekordnih 2,5 miliona u 2019. Sećaš se da sam još pre godinu-dve rekao da Beograd gubi dah u turizmu poredeći ga sa banjama i planinama. Meni je žao, ali gubi onu draž koji je imao ranije! Recimo od 100.000 "turista" za novu godinu, oko 50.000 je došlo kod svoje dece, baba, tetaka i drugih rođaka, tek ispod 50.000 je plaćalo neku vrstu smeštaja. Recimo ako se desi da Lepa Brena otkaže Beogradski nastup svi ti Bugari kojih je bilo podosta i prate je, odlaze negde drugde. Ispada ako bi Lepa Brena zakazala nastup u Maloj Krsni onda bi Mala Krsna izbila na prvo mesto ispred Beograda :cool:
Sledeći po redu Zlatibor je zvanično imao 50.000 pravih turista, i to onih bez vaučera, a nezvanično je imao skoro 100.000...što mene uvek iznenadi otkud tolika popularnost ali i govori da ustvari pola Srbije napušta zagađene gradove i ide tamo za praznike, na čist vazduh i uživanje
Vrnjačka Banja je bila treća sa 30.000 i tu je bilo dosta vaučera koje spominje @keks , ima i slabije cene. Nadam se da nema urbanističkog haosa kao u jednom delu Zlatibora levo od centra
i konačno Kopaonik sa 20.000 turista isto tako bez vaučera, ali verujem da su to oni najviše skijaški opredeljeni

Ono što je isto tako veoma interesantno su svetski trendovi u turizmu, i imamo nešto novo što počinju da zovu "održivim turizmom". Mislim da je to velika šansa ove godine za naše turističke centre, jer nismo skupi, imamo da pokažemo puno kulturno-istorijskih znamenitosti i prirodnih lepota

Svim ljudima dobre volje srećan praznik Sv.Save!
 
Znaci ti si jedan od onih pritajenih, sto podgreva nadu :)
Ima pravo da podgreva nadu, to je ljudski :) Niko nema štampariju novca, niti mu rastu pare na drvetu, umesto smokve ili mandarine :)
Imaš ljude koji svakodnevno analiziraju tržište, po nekoliko sati dnevno, bace sav fokus na to, ali naravno neće otkrivati sve info na forumu
 
Ima pravo da podgreva nadu, to je ljudski :) Niko nema štampariju novca, niti mu rastu pare na drvetu, umesto smokve ili mandarine :)
Imaš ljude koji svakodnevno analiziraju tržište, po nekoliko sati dnevno, bace sav fokus na to, ali naravno neće otkrivati sve info na forumu
Ne znam ja, kaze Tin da su ti sto podgrevaju nadu najgori, kad je kljucno oni onda prc - rast. Nikome ja ne bi verovao, ni sebi samom.
 
A je*** li ga, to je sve pitanje za milion dolara. Niko ne zna šta će biti sutra, Putin npr. potpiše primirje i aboliciju i već se brzo krenu vraćati Rusi svojoj matici.
Odnosno, Kina krene na Tajvan, rat eskalira, privreda stane, inflacija ode u nebesa, i možeš da prodaješ Mirijevo za 5K evra kvadrat, samo što niko neće imati da plati.
Ovo nažalost nije forum proroka i vidovnjaka, možemo samo da nagađamo, pretpostavljamo, analiziramo. I predosećamo :)
Ostaje surova činjenica da svako može da traži za nešto koliko god da hoće, a kad ljudi posle teške recesije postanu ko crkveni miš s rupom u džepu, onda ćeš bukvalno juriti ljude za rukav da nešto prodaš.
Ako to ne uspe, ostaje stara dobra metoda - kompenzacija. Stan za stan, kuća za kuću sa ili bez minimalne doplate.
 
Znaci ti si jedan od onih pritajenih, sto podgreva nadu :)
Ja trenutno podgrevam samo sarmu :) uzasi rada od kuce. A statistiku nek tumaci svako za sebe, meni se cini da kupci ne mogu da isprate ove cene starogradnje iz 70ih.

Inace, ako Kina krene na Tajvan, a mi naravno necemo uvesti Kinezima sankcije 😁 ... Mirijevo ode u nebo, Sremcica ko Sangaj..
 
Vrh