Šta je novo?

Cene nekretnina

Treba videti da li je u toj zemlji lako kupiti stan kao stranac i da li na drugi stan postoji dodatni porez. Probaj da kupiš drugi stan u grčkoj...
 
U Podgorici su npr. stanovi tačno duplo jeftiniji nego u Beogradu, a prosječna zarada/plata je tuda negdje.
CG je bliže EU (otvorila je više poglavlja) i članica je NATO-a. Očigledno da je bitnije od toga to što je Beograd regionalni centar, pa čak moglo bi se reći i centar ovog djela Evrope i što je za naše Balkanske pojmove velegrad. Meni je recimo nezamislivo kako i zašto su stanovi u Zagrebu i Ljubljani skuplji nego u Beogradu. Izgleda da tu ne postoje jasne zakonitosti, nego su tržišta specifična sama za sebe sa dosta lokalnih parametara.
Što se inflacije tiče, npr., bazni Golf 7 kada je izašao je koštao ako se ja dobro sjećam 14.000 € 1,2 benzinac i 17.000 € 1.6 dizel. Sada uporedan bazni novi Golf 8 košta cca 26-27.000 € benzinac i 28-29.000 € dizel, što je skoro duplo.
Stanovi za tih 9 godina nisu poskupili koliko i novi Golf.
Isti je slučaj i sa mnogim proizvodima, a pogotovo sa sirovinama. I to proizvodima i sirovinama koje se koriste u stanogradnji.
 
Ok, ajde da analiziramo to sto numbeo pokazuje
outline-apartment.svg

Buy Apartment Price
BelgradeEditMadridEdit
Price per Square Meter to Buy Apartment in City Centre369,289.77 Дин
(3,147.06 €)
635,319.68 Дин
(5,414.15 €)
+72.0 %
Price per Square Meter to Buy Apartment Outside of Centre223,688.54 Дин
(1,906.26 €)
425,014.50 Дин
(3,621.95 €)
+90.0 %
I hajde da pogledamo realno stanje na terenu. Ovako, to sto pise da prosecna cena stana u centru Beograda kosta 3.147 evra, to ukljucuje i mnoge nelegalizovane suturene i nadgradnje, potkrovlja i ostale vidove golubarnika. Ja kad odem na recimo Halo Oglase, i kad gledam stanove u centru Beograda koji lice na nesto, da nisu suturen, prizemlje, potkrovlje, nadgradnja, da nisu poslednji put renoviran pre 50 godina i slicno, ja ne nalazim nijedan stan koji kosta manje od 3.500 e/m2, sto znaci da je prosecna cena kvadrata stana koji se meni svidjaju oko 4.000 e/m2. Sa druge strane, prosecna cena stana u centru Madrida koji se meni svidja jeste tih 5.000 e/m2. Znaci da razlika u ceni nije 72%, nego nekih 20-30%. Iskreno, po ovim cenama, ja bih pre kupio stan u Madridu nego u Beogradu. Pa pre bih kupio i na periferiji Madrida za 3.600 e/m2, jer verujem da izgleda 10 puta bolje nego Kaludjerica i Mirijevo gde mozes da nadjes stan za tih 1.900 e/m2. A periferija Madrida ima istu cenu kao centar Beograda, verujem da bih se i u tom slucaju pre odlucio za periferiju Madrida. Pa Belvil je npr. udaljen od centra nekoliko km, lepe su zgrade, ali daleko od lux-a, a kosta preko 4.000 e/m2 u proseku. Mislim, o cemu pricamo, uporedjuemo 2 grada u kojima je plata u jednom bukvalno duplo veca nego u drugom, a cene skoro iste.
Tacno je da je u nekim zemljama problem kupiti stan ako si stranac, tacno je da su u Grckoj veliki porezi, ali ko kupuje za zivot, on se moze i preseliti, ne mora kupovati kao stranac. Znam da nije lako preseliti se, ali ja kao neko u IT-u sve ozbiljnije razmisljam o tome.
 
Ok, ajde da analiziramo to sto numbeo pokazuje
outline-apartment.svg

Buy Apartment Price
BelgradeEditMadridEdit
Price per Square Meter to Buy Apartment in City Centre369,289.77 Дин
(3,147.06 €)
635,319.68 Дин
(5,414.15 €)
+72.0 %
Price per Square Meter to Buy Apartment Outside of Centre223,688.54 Дин
(1,906.26 €)
425,014.50 Дин
(3,621.95 €)
+90.0 %
I hajde da pogledamo realno stanje na terenu. Ovako, to sto pise da prosecna cena stana u centru Beograda kosta 3.147 evra, to ukljucuje i mnoge nelegalizovane suturene i nadgradnje, potkrovlja i ostale vidove golubarnika. Ja kad odem na recimo Halo Oglase, i kad gledam stanove u centru Beograda koji lice na nesto, da nisu suturen, prizemlje, potkrovlje, nadgradnja, da nisu poslednji put renoviran pre 50 godina i slicno, ja ne nalazim nijedan stan koji kosta manje od 3.500 e/m2, sto znaci da je prosecna cena kvadrata stana koji se meni svidjaju oko 4.000 e/m2. Sa druge strane, prosecna cena stana u centru Madrida koji se meni svidja jeste tih 5.000 e/m2. Znaci da razlika u ceni nije 72%, nego nekih 20-30%. Iskreno, po ovim cenama, ja bih pre kupio stan u Madridu nego u Beogradu. Pa pre bih kupio i na periferiji Madrida za 3.600 e/m2, jer verujem da izgleda 10 puta bolje nego Kaludjerica i Mirijevo gde mozes da nadjes stan za tih 1.900 e/m2. A periferija Madrida ima istu cenu kao centar Beograda, verujem da bih se i u tom slucaju pre odlucio za periferiju Madrida. Pa Belvil je npr. udaljen od centra nekoliko km, lepe su zgrade, ali daleko od lux-a, a kosta preko 4.000 e/m2 u proseku. Mislim, o cemu pricamo, uporedjuemo 2 grada u kojima je plata u jednom bukvalno duplo veca nego u drugom, a cene skoro iste.
Tacno je da je u nekim zemljama problem kupiti stan ako si stranac, tacno je da su u Grckoj veliki porezi, ali ko kupuje za zivot, on se moze i preseliti, ne mora kupovati kao stranac. Znam da nije lako preseliti se, ali ja kao neko u IT-u sve ozbiljnije razmisljam o tome.
Numbeo je u sustini jedna masovna anketa gde gradjani tog grada unose podatke i njihovo misljenje. Ocigledno je da prosecan Madridjanin misli da je kvadrat u centru skuplji od onog sto si ti nailazio, kao sto i prosecan Beogradjanin mozda ima siru definiciju centra od onoga sto ti mislis. Svakako da ni ta metoda prosecnog misljenja nije savrsena ali je bolja od tvog ofrlje poredjenja ko zna cega sa ko zna cime. Mozda si poredio madridski Zemun ili Karaburmu sa Vracarom sto su opet babe i zabe. Ne mozes svoje gledanje nekoliko oglasa zvati 'realnim stanjem na terenu'.

Opet, konstatacija da su cene 'skoro iste' ne stoji, jer su u drugom duplo vece. Pomenuo si i da smo stigli i Cesku sa cenama a u realnosti Prag je jos skuplji od Madrida, iako imaju manje plate od Spanaca:


To sta je nekome bolje i gde bi pre je irelevantno ako govorimo o konkretnim podacima. Ako je nesto duplo skuplje, ne prestaje da bude duplo skuplje zato sto bi ti tu radije ziveo.

I da ponovim, posto ce odmah katastroficari da me razapnu, ne govorim ovo zato sto mislim da su cene u Beogradu super, i ja smatram da su previsoke odavno. Samo nemojte stalno kada govorimo o nekim konkretnim podacima stavljati neke svoje pausalne ocene. Ljudi ovde bas imaju problema da razdvoje svoja osecanja i smatranja od cinjenica.
 
Ok, ajde da analiziramo to sto numbeo pokazuje
outline-apartment.svg

Buy Apartment Price
BelgradeEditMadridEdit
Price per Square Meter to Buy Apartment in City Centre369,289.77 Дин
(3,147.06 €)
635,319.68 Дин
(5,414.15 €)
+72.0 %
Price per Square Meter to Buy Apartment Outside of Centre223,688.54 Дин
(1,906.26 €)
425,014.50 Дин
(3,621.95 €)
+90.0 %
I hajde da pogledamo realno stanje na terenu. Ovako, to sto pise da prosecna cena stana u centru Beograda kosta 3.147 evra, to ukljucuje i mnoge nelegalizovane suturene i nadgradnje, potkrovlja i ostale vidove golubarnika. Ja kad odem na recimo Halo Oglase, i kad gledam stanove u centru Beograda koji lice na nesto, da nisu suturen, prizemlje, potkrovlje, nadgradnja, da nisu poslednji put renoviran pre 50 godina i slicno, ja ne nalazim nijedan stan koji kosta manje od 3.500 e/m2, sto znaci da je prosecna cena kvadrata stana koji se meni svidjaju oko 4.000 e/m2. Sa druge strane, prosecna cena stana u centru Madrida koji se meni svidja jeste tih 5.000 e/m2. Znaci da razlika u ceni nije 72%, nego nekih 20-30%. Iskreno, po ovim cenama, ja bih pre kupio stan u Madridu nego u Beogradu. Pa pre bih kupio i na periferiji Madrida za 3.600 e/m2, jer verujem da izgleda 10 puta bolje nego Kaludjerica i Mirijevo gde mozes da nadjes stan za tih 1.900 e/m2. A periferija Madrida ima istu cenu kao centar Beograda, verujem da bih se i u tom slucaju pre odlucio za periferiju Madrida. Pa Belvil je npr. udaljen od centra nekoliko km, lepe su zgrade, ali daleko od lux-a, a kosta preko 4.000 e/m2 u proseku. Mislim, o cemu pricamo, uporedjuemo 2 grada u kojima je plata u jednom bukvalno duplo veca nego u drugom, a cene skoro iste.
Tacno je da je u nekim zemljama problem kupiti stan ako si stranac, tacno je da su u Grckoj veliki porezi, ali ko kupuje za zivot, on se moze i preseliti, ne mora kupovati kao stranac. Znam da nije lako preseliti se, ali ja kao neko u IT-u sve ozbiljnije razmisljam o tome.
Pozdrav kolega.
Definitivno sam u nekom cekanju, da vidim sta ce da bude u sledece 2 godine. Ne zbog cena nekrenina, to je periferna stvar. Cekam da vidim kako se se svet podeliti, sta ce se desiti sa sukobom Rusije u NATO-a preko Ukrajine. Svakako sam misljenja, da ne gledamo nikakve paremetre kao BDP ili plate da ovde nece biti bolje jer nema ko da napravi to bolje,. Veza politike i kriminala, veza glupih, glupljih i najglupljih je uzela maha. Pogledajmo samo ulice Beoograda, na sta to lici. Pogledajmo haos u izgradnji. Pogledajmo neuredjenost, nemogucnost parkiranja, neprohodnost trotoara. nedostatak zelenih povrsina, djubre, raspale trotoare i ulice, guzvu u saobracaju koja se nikada ne moze resiti. Beg svakako, ali te 2 godine ce pokazati gde. Da li predradje Beograda, da li totalno neko drugo manje mesto ili inostrastvo. Jedinine sanse da ovde bolje bolje je da dodje to do nekog globalnog reseta u svetu inace bar jos 20 godina bice slicno kao zadnjih 20.
 
Numbeo je u sustini jedna masovna anketa gde gradjani tog grada unose podatke i njihovo misljenje. Ocigledno je da prosecan Madridjanin misli da je kvadrat u centru skuplji od onog sto si ti nailazio, kao sto i prosecan Beogradjanin mozda ima siru definiciju centra od onoga sto ti mislis. Svakako da ni ta metoda prosecnog misljenja nije savrsena ali je bolja od tvog ofrlje poredjenja ko zna cega sa ko zna cime. Mozda si poredio madridski Zemun ili Karaburmu sa Vracarom sto su opet babe i zabe. Ne mozes svoje gledanje nekoliko oglasa zvati 'realnim stanjem na terenu'.

Opet, konstatacija da su cene 'skoro iste' ne stoji, jer su u drugom duplo vece. Pomenuo si i da smo stigli i Cesku sa cenama a u realnosti Prag je jos skuplji od Madrida, iako imaju manje plate od Spanaca:


To sta je nekome bolje i gde bi pre je irelevantno ako govorimo o konkretnim podacima. Ako je nesto duplo skuplje, ne prestaje da bude duplo skuplje zato sto bi ti tu radije ziveo.

I da ponovim, posto ce odmah katastroficari da me razapnu, ne govorim ovo zato sto mislim da su cene u Beogradu super, i ja smatram da su previsoke odavno. Samo nemojte stalno kada govorimo o nekim konkretnim podacima stavljati neke svoje pausalne ocene. Ljudi ovde bas imaju problema da razdvoje svoja osecanja i smatranja od cinjenica.
Mozda sam se zeznuo za Cesku, znam da sam gledao cene kod njih i koliko se secam bili su jeftiniji. Izgleda da je u Pragu skoro ista cena nekretnina kao u Becu, neverovatno :) U svakom slucaju, ako cemo da uzimamo objektivne podatke, a ne subjektivne, uzmimo isto Numbeo, ali index cene nekretnina u odnosu na prosecnu platu, i videces da su cene nekretnina u Beogradu duplo skuplje u odnosu na Madrid i Barselonu ako se uzme u obzir visina plate. Drugim recima, Beogradjanin mora da radi duplo duze od Madridjanina da bi kupio nekretninu u svom gradu:
Na vrhu liste gradova sa najskupljim kvadratima (gledamo samo Evropu) su ruski gradovi, a ukoliko izuzmemo njih Beograd je treci na listi odmah iza Pariza i Lisabona, ispred Praga. Zatim idu neki hrvatski primorski gradovi (Dubrovnik i Zadar), Milan (Italija), Tirana (Albanija), Insburk (Austrija) i Bratislava (Ceska), pa Novi Sad,... Cinjenica je da su kod nas nekretnine jedne od najskupljih u Evropi. Ima i drugih skupih zemalja i gradova. Razlika je samo u faktorima koji uticu na te cene, a u tome lezi problem, sto su kod nas faktori koji uticu na formiranje cena jako problematicni (pranje novca i ostale kriminalne aktivnosti).
 
Prema numbeo https://www.numbeo.com/cost-of-livi...ity1=Barcelona&country2=Serbia&city2=Belgrade

Kvadrat u Barseloni centar: 4850e
Kvadrat u Beogradu centar: 3150e

Kvadrat u Barseloni van centra: 3050e
Kvadrat u Beogradu van centra: 1900e

Dakle kvadrat u Barseloni van centra slican ceni kvadrata u Beogradu u centru. Velicina i populacija ova dva grada su skoro iste. Kad ugrubo uporedimo ova dva grada i sta nude:

Barselona:
- EU zemlja u Sengenu
- Na obali mora
- Mnogo vise sadrzaja
- Uredjenost i arhitektura
- 8 miliona turista godišnje
- Metro, ulice imaju posebnu traku za bicikle i trotinete
- Strani jezik i razni narodi

Beograd:
- Van EU sa losom perspektivom pristupa
- Pola miliona turista godisnje
- Zagađenje vazduha
- Mnogo manje sadrzaja u odnosu na Barsu
- Fasade otpadaju u centru grada i povredjuju ljude
- Nema metro, saobraćajni stres svakodnevnica, kolaps i nedostatak parkinga
- Moj jezik, porodica i prijatelji

Osim poslednje stavke za mene je ovo no brainer gde treba kupiti stan bilo za zivot ili kao investiciju. Za 200k evra bolje 65kvm u Barseloni van centra nego 65kvm u centru Beograda.

Plus ko je IT-jevac sad je donet digital nomad visa zakon za olaksamo useljavanje.

Plus ko zeli mirniji zivot sigurno ima milion opcija kod manjih gradova duz mediteranske obale od Kosta Brave pa na dole.
 
Mozda sam se zeznuo za Cesku, znam da sam gledao cene kod njih i koliko se secam bili su jeftiniji. Izgleda da je u Pragu skoro ista cena nekretnina kao u Becu, neverovatno :) U svakom slucaju, ako cemo da uzimamo objektivne podatke, a ne subjektivne, uzmimo isto Numbeo, ali index cene nekretnina u odnosu na prosecnu platu, i videces da su cene nekretnina u Beogradu duplo skuplje u odnosu na Madrid i Barselonu ako se uzme u obzir visina plate. Drugim recima, Beogradjanin mora da radi duplo duze od Madridjanina da bi kupio nekretninu u svom gradu:
Na vrhu liste gradova sa najskupljim kvadratima (gledamo samo Evropu) su ruski gradovi, a ukoliko izuzmemo njih Beograd je treci na listi odmah iza Pariza i Lisabona, ispred Praga. Zatim idu neki hrvatski primorski gradovi (Dubrovnik i Zadar), Milan (Italija), Tirana (Albanija), Insburk (Austrija) i Bratislava (Ceska), pa Novi Sad,... Cinjenica je da su kod nas nekretnine jedne od najskupljih u Evropi. Ima i drugih skupih zemalja i gradova. Razlika je samo u faktorima koji uticu na te cene, a u tome lezi problem, sto su kod nas faktori koji uticu na formiranje cena jako problematicni (pranje novca i ostale kriminalne aktivnosti).
Indeks cene u odnosu na prosecnu platu stoji, tu je Beograd u vrhu od kako index postoji, od 2009. smo samo jedne godine cini mi se bili van top 10.

Ponavljam, ne poricem da su cene skupe za nas standard, to je dovoljno, ne moramo pricati da su iste u Madridu kad ipak nisu.

Sta su sve faktori to polusavamo da odgonetnemo ovih 600 strana. Pranje para kroz nekretnine je svuda prisutno ne samo u Beogradu, pitanje je i kod nas da li to vise povecava ponudu ili potraznju. Svodjenje problema porasta cena u Bg na pranje para je banalizovanje celog tog pitanja i isto nesto se na temi isto non stop radi. Sigurno da je faktor ali nije faktor koji se juce odjednom pojavio.
 
Prema numbeo https://www.numbeo.com/cost-of-livi...ity1=Barcelona&country2=Serbia&city2=Belgrade

Kvadrat u Barseloni centar: 4850e
Kvadrat u Beogradu centar: 3150e

Kvadrat u Barseloni van centra: 3050e
Kvadrat u Beogradu van centra: 1900e

Dakle kvadrat u Barseloni van centra slican ceni kvadrata u Beogradu u centru. Velicina i populacija ova dva grada su skoro iste. Kad ugrubo uporedimo ova dva grada i sta nude:

Barselona:
- EU zemlja u Sengenu
- Na obali mora
- Mnogo vise sadrzaja
- Uredjenost i arhitektura
- 8 miliona turista godišnje
- Metro, ulice imaju posebnu traku za bicikle i trotinete
- Strani jezik i razni narodi

Beograd:
- Van EU sa losom perspektivom pristupa
- Pola miliona turista godisnje
- Zagađenje vazduha
- Mnogo manje sadrzaja u odnosu na Barsu
- Fasade otpadaju u centru grada i povredjuju ljude
- Nema metro, saobraćajni stres svakodnevnica, kolaps i nedostatak parkinga
- Moj jezik, porodica i prijatelji

Osim poslednje stavke za mene je ovo no brainer gde treba kupiti stan bilo za zivot ili kao investiciju. Za 200k evra bolje 65kvm u Barseloni van centra nego 65kvm u centru Beograda.

Plus ko je IT-jevac sad je donet digital nomad visa zakon za olaksamo useljavanje.

Plus ko zeli mirniji zivot sigurno ima milion opcija kod manjih gradova duz mediteranske obale od Kosta Brave pa na dole.
No brainer a opet niko da se javi i okaci slike iz svog stana sa periferije Barselone :)

Kad bi ljudi svoje teorije vise primenjivali u praksi mozda bi se trziste brze regulisalo.
 
Indeks cene u odnosu na prosecnu platu stoji, tu je Beograd u vrhu od kako index postoji, od 2009. smo samo jedne godine cini mi se bili van top 10.

Ponavljam, ne poricem da su cene skupe za nas standard, to je dovoljno, ne moramo pricati da su iste u Madridu kad ipak nisu.

Sta su sve faktori to polusavamo da odgonetnemo ovih 600 strana. Pranje para kroz nekretnine je svuda prisutno ne samo u Beogradu, pitanje je i kod nas da li to vise povecava ponudu ili potraznju. Svodjenje problema porasta cena u Bg na pranje para je banalizovanje celog tog pitanja i isto nesto se na temi isto non stop radi. Sigurno da je faktor ali nije faktor koji se juce odjednom pojavio.
Vise je faktora u svakom slucaju. Ovo je samo jedan od njih. I suvise je slozena problematika da bi mogla da se banalizuje. Ali je cinjenica da ima veliki uticaj. Pa pogledaj recimo ovaj dokument https://sanctionscanner.com/blog/major-money-laundering-countries-251, Srbija je jedna od vodecih zemalja u Evropi u pogledu pranja novca. Od nas su gori samo Albanija, Turska, Rusija i druge bivse SSSR zemlje. Izgleda da su iza nas i Madjarska i Bugarska, ali kod njih se ocigledno novac ne pere preko nekretnina. Elem, kao sto smo vec pisali, faktora ima vise, Ali, kako god, ako je meni kao programeru cena nekretnina nenormalno visoka, mogu misliti sta o tome misle oni koji imaju mnogo manje plate. Cinjenica jeste i da stanove ne kupuju u tolikoj meri ni programeri, iako se ta prica provlaci po medijama, nego i kupuje ko zna ko i ko zna kako.
 
Фактор број један је порески систем ове нарко-куплерајске државе који стимулише прање новца из региона а богами и шире преко некретнина. Ово се све колико сутра може регулисати реформом опорезивања некретнина које је тренутно антинародно, благо речено.
 
No brainer a opet niko da se javi i okaci slike iz svog stana sa periferije Barselone :)

Kad bi ljudi svoje teorije vise primenjivali u praksi mozda bi se trziste brze regulisalo.
Ako je neko i kupio stan tamo negde vani prema nekoj slicnoj racunici, koji bi mu bio motiv da dodje na neki tamo forum i da kaci slike?

S druge strane vi koji na tamo nekom forumu energicno propagirate kako je kupovina stana u Beogradu jedina logicna, prava i ispravna odluka, vasi motivi si vise nego jasni.
 
Ako je neko i kupio stan tamo negde vani prema nekoj slicnoj racunici, koji bi mu bio motiv da dodje na neki tamo forum i da kaci slike?

S druge strane vi koji na tamo nekom forumu energicno propagirate kako je kupovina stana u Beogradu jedina logicna, prava i ispravna odluka, vasi motivi si vise nego jasni.

Jos kad bi mogao negde da nadjes post gde ja tvrdim da je to jedina logicna, prava i ispravna odluka.

Svakako smatram da bi licemerno bilo da druge savetujem da kupe drugde a ja prvi kupio u Bg-u, kao sto je licemerno da ti drugima pricas sta je 'no brainer' a sam ne smes da se odlucis na taj 'no brainer'.

Ali ne, u pravu si, moja motivacija je jasna, dizanje cena putem pisanja po forumu. Izgleda da sam bas uspesan u tome, jer iako je 90% ove teme kukanje na cene, one i dalje rastu. Tako da ono, investitori koji citate ovo, spreman sam da preuzmem jos klijenata, moze placanje u kompenzaciji, uspeh zagarantovan (y)
 
Spinuje a ne zna da dozira.

Broj ljudi koji kupe zbog saveta sa foruma je baš toliko veliki da nas 20-30 (maksimalno) koji pratimo temu presudno uticemo na pomeranje cene nekretnina :))))
Jos gori su ovi sto misle da ako pises na temu Bitcoina na BB da utices na vrednost :)
 
Niko od nas ovim piskaranjem ne moze ni na koji nacin da utice na cene. Mi se ovde samo dosadjujemo i "prepucavamo" svojim razmisljanjima kao navijaci Zvezde ili Partizana. Samo sto neki imaju nekretnine i navijaju da im cene rastu, dok neki nemaju i navijaju da cene nekretnina padaju. Realnost je da cene nekretnina (kao i svega drugog) uvek ima tendenciju rasta i uvek ce da raste, nekad je taj rast brzi, nekad sporiji, ali uvek raste. Ali, cena nekretnina zna i da padne, sto ce se sigurno desiti i kod nas. Pitanje je samo kada ce se to desiti i u kojoj meri. Ja cenim da ce cene nekretnina pasti u narednih par godina, I ako se ne desi, to cak moze da bude i dobro, ljudi ce shvatiti da ovde nema smisla da ostaju, i to ce ih motivisati da odu tamo negde gde im je bolje, sto bi se reklo, "ko zna zasto je to dobro". Mozda je rast cena nekretnina ustvari super stvar da motivise i poslednje patriote da napuste Srbiju i odu tamo gde je bolje. Ranije su ljudi isli iz Srbije zbog toga sto ovde nije bilo para i perspektive, isli su u inostranstvo zbog sistema, sad ce nemogucnost da kupe nekretninu u Srbiji postati samo dodatni razlog za tu odluku.
 
Ne dizete vi direktno cene, vi stvarate sentiment da je sve u redu, da su cene adekvatne, da treba jos da rastu, da je to normalno, da smo ekonomski tig... Znate vec.

Ne citaju ovaj forum samo upuceni i registrovani korisnici vec i oni koji dodju slucajno preko gugla i pitaju se da li su oni ludi sto misle da nesto nije u redu sa trzistem nekretnina ili je stvarno nesto tu cudno. I onda procitaju postove radovica da Mirijevo 5000e kvm i mozda nekriticki to prihvate kao normalno, da pozurim da kupim ili dignem kredit na 30 godina dok jos nije poskupelo. Ljudinne znaju sta je euribor a zaduzuju se za ceo zivot. Niste vi krivi za to ali svakako ste u taboru onih kojima odgovara finansijski nepismena nacija.

S druge strane, ovo citaju i neki vlasnici stanova kojima je recimo taj stan pao s neba (nasleđen kad umre baba) pa ce isto tako na osnovu stvorenog sentimenta da odvale cenu.

Ne mislim ja da vi imate direktne materijalne koristi od pisanja ovde, ali indirektne svakako da. Vi ste meni na nivou kace lazarevic samo sa manjim medijskim i drustvenim impactom. Svakako niste na strani humanog i priustivog stanovanja u urbanisticki sredjenom gradu vec za dehumanizovanu betonsku kasabu u kome je stanovnistvo raslojeno na one koji imaju stanove i one koji nemaju, pa onda ovi koji nemaju iznajmljuju od ovih prvih tako da bogati postaju bogatiji a siromasni siromasniji. Jer eto, to je kapitalizam, to smo i hteli zar ne.

Ja licno sam odustao od kupovine stana u bg ali navijam za pad cena ako ne i krah trzista nekretnina, a sto da ne? Ipak licno mislim da se to nazalost nece desiti, mozda gresim, ali ne vidim kako ovakvo specificno i bolesno trziste moze da se unormali i ozdravi. Zapravo, mislim da u ovoj zemlji nece biti bolje za obicnog prosecnog coveka za vreme mog zivota. Mozda za 30 godina dodjemo na nivo Slovenije po standardu, ali samo mozda.
 
Ne dizete vi direktno cene, vi stvarate sentiment da je sve u redu, da su cene adekvatne, da treba jos da rastu, da je to normalno, da smo ekonomski tig... Znate vec.

Ne citaju ovaj forum samo upuceni i registrovani korisnici vec i oni koji dodju slucajno preko gugla i pitaju se da li su oni ludi sto misle da nesto nije u redu sa trzistem nekretnina ili je stvarno nesto tu cudno. I onda procitaju postove radovica da Mirijevo 5000e kvm i mozda nekriticki to prihvate kao normalno, da pozurim da kupim ili dignem kredit na 30 godina dok jos nije poskupelo. Ljudinne znaju sta je euribor a zaduzuju se za ceo zivot. Niste vi krivi za to ali svakako ste u taboru onih kojima odgovara finansijski nepismena nacija.

S druge strane, ovo citaju i neki vlasnici stanova kojima je recimo taj stan pao s neba (nasleđen kad umre baba) pa ce isto tako na osnovu stvorenog sentimenta da odvale cenu.

Ne mislim ja da vi imate direktne materijalne koristi od pisanja ovde, ali indirektne svakako da. Vi ste meni na nivou kace lazarevic samo sa manjim medijskim i drustvenim impactom. Svakako niste na strani humanog i priustivog stanovanja u urbanisticki sredjenom gradu vec za dehumanizovanu betonsku kasabu u kome je stanovnistvo raslojeno na one koji imaju stanove i one koji nemaju, pa onda ovi koji nemaju iznajmljuju od ovih prvih tako da bogati postaju bogatiji a siromasni siromasniji. Jer eto, to je kapitalizam, to smo i hteli zar ne.

Ja licno sam odustao od kupovine stana u bg ali navijam za pad cena ako ne i krah trzista nekretnina, a sto da ne? Ipak licno mislim da se to nazalost nece desiti, mozda gresim, ali ne vidim kako ovakvo specificno i bolesno trziste moze da se unormali i ozdravi. Zapravo, mislim da u ovoj zemlji nece biti bolje za obicnog prosecnog coveka za vreme mog zivota. Mozda za 30 godina dodjemo na nivo Slovenije po standardu, ali samo mozda.
Bravo za komentar, dobro si definisao sve👌👏👏
 
Овде неће никада бити боље. Мислио сам да моја генерација има снаге и храбрости и да ће нестанком генерације која нам је ово све и напаковала у ери интернета доћи до изражаја наша индивидуална снага, виталност и способности али ови изроди издајнички су створили савршено лош систем који изједа све што има смисла и вреди овде.

Десило се баш оно чега сам се плашио а то је да ће пристојни просто да се повуку а ова марва профитерска да се размаше и шенлучи. Ко остане, постаје само још лакши плен јер нема више ко да га заштити. То је спирала чији ток се више не може обрнути.

И тако дођосмо до тога да имамо пореску политику најнехуманије рано-индустријске капиталистичке империје а тржиште девастирано и картелисано као у најкорумпиранијој социјалистичкој развалини.

Ми смо окупирани и споља и изнутра. Једни нас комадају, други отимају радну снагу, трећи ресурсе, четвртима смо депонија прљавих технологија, пети нас држе у геополитичкој клопци у коју су и сами упали.

А ови изнутра - Ми ни страну робу широке потрошње преко нета не можемо да купимо па смо осуђени на домаће "трговце". Ми основне слободе и права немамо. Јавни превоз нам је такав да крши слободу кретања, ваздух је такав да нам крши право на живот а цене су такве да нам укидају право на основне животне потребштине.
 
Niko od nas ovim piskaranjem ne moze ni na koji nacin da utice na cene. Mi se ovde samo dosadjujemo i "prepucavamo" svojim razmisljanjima kao navijaci Zvezde ili Partizana. Samo sto neki imaju nekretnine i navijaju da im cene rastu, dok neki nemaju i navijaju da cene nekretnina padaju. Realnost je da cene nekretnina (kao i svega drugog) uvek ima tendenciju rasta i uvek ce da raste, nekad je taj rast brzi, nekad sporiji, ali uvek raste. Ali, cena nekretnina zna i da padne, sto ce se sigurno desiti i kod nas. Pitanje je samo kada ce se to desiti i u kojoj meri. Ja cenim da ce cene nekretnina pasti u narednih par godina, I ako se ne desi, to cak moze da bude i dobro, ljudi ce shvatiti da ovde nema smisla da ostaju, i to ce ih motivisati da odu tamo negde gde im je bolje, sto bi se reklo, "ko zna zasto je to dobro". Mozda je rast cena nekretnina ustvari super stvar da motivise i poslednje patriote da napuste Srbiju i odu tamo gde je bolje. Ranije su ljudi isli iz Srbije zbog toga sto ovde nije bilo para i perspektive, isli su u inostranstvo zbog sistema, sad ce nemogucnost da kupe nekretninu u Srbiji postati samo dodatni razlog za tu odluku.
Slazem se, i da dugorocno skoro uvek raste i da su povremene korekcije ocekivane. I da ovo pisanje na forumu nema nikakav uticaj, necije zelje nece promeniti stanje na terenu.
Potpuno podrzavam svakoga ko proracuna da mu je preko bolje. Nije kao da se to ne desava svakodnevno.
Sa druge strane ocigledno je da dovoljno ljudi proracuna da zeli da ostane i moze da kupi stan u Bg-u i po ovim cenama.
Kada ti ljudi iz nekog od milion potencijalnih razloga presuse tad ce cene i stati/pasti i to je cela filozofija.
Ne dizete vi direktno cene, vi stvarate sentiment da je sve u redu, da su cene adekvatne, da treba jos da rastu, da je to normalno, da smo ekonomski tig... Znate vec.

Ne citaju ovaj forum samo upuceni i registrovani korisnici vec i oni koji dodju slucajno preko gugla i pitaju se da li su oni ludi sto misle da nesto nije u redu sa trzistem nekretnina ili je stvarno nesto tu cudno. I onda procitaju postove radovica da Mirijevo 5000e kvm i mozda nekriticki to prihvate kao normalno, da pozurim da kupim ili dignem kredit na 30 godina dok jos nije poskupelo. Ljudinne znaju sta je euribor a zaduzuju se za ceo zivot. Niste vi krivi za to ali svakako ste u taboru onih kojima odgovara finansijski nepismena nacija.

S druge strane, ovo citaju i neki vlasnici stanova kojima je recimo taj stan pao s neba (nasleđen kad umre baba) pa ce isto tako na osnovu stvorenog sentimenta da odvale cenu.

Ne mislim ja da vi imate direktne materijalne koristi od pisanja ovde, ali indirektne svakako da. Vi ste meni na nivou kace lazarevic samo sa manjim medijskim i drustvenim impactom. Svakako niste na strani humanog i priustivog stanovanja u urbanisticki sredjenom gradu vec za dehumanizovanu betonsku kasabu u kome je stanovnistvo raslojeno na one koji imaju stanove i one koji nemaju, pa onda ovi koji nemaju iznajmljuju od ovih prvih tako da bogati postaju bogatiji a siromasni siromasniji. Jer eto, to je kapitalizam, to smo i hteli zar ne.

Ja licno sam odustao od kupovine stana u bg ali navijam za pad cena ako ne i krah trzista nekretnina, a sto da ne? Ipak licno mislim da se to nazalost nece desiti, mozda gresim, ali ne vidim kako ovakvo specificno i bolesno trziste moze da se unormali i ozdravi. Zapravo, mislim da u ovoj zemlji nece biti bolje za obicnog prosecnog coveka za vreme mog zivota. Mozda za 30 godina dodjemo na nivo Slovenije po standardu, ali samo mozda.
Ja tvrdim dve stvari:

- Da Beograd nije toliko lose mesto za zivot
- Da su cene i ucesnici na trzistu komplikovaniji od 'sve je to pranje para'.

90% mojih postova je raspravljanje u sitna crevca oko ove dve tvrdnje. Ne znam kako ti iz toga izvlacis da propagiram sve sto si naveo da propagiram.

Ako kazem 'danas je hladno napolju' to ne znaci da mislim 'zivela hladnoca, nadam se da ce ovako ostati zauvek'. Samo konstatujem cinjenicu. Ako nisi u stanju to da skapiras, onda si ti taj 'slucajni prolaznik nesposoban kriticki da razmislja' kog mislis da ovde branis.

Da citas sa razumevanjem umesto sto gledas u koji ces tabor koga da smestis, video bi da se zapravo slazemo oko dosta stvari. Ili da barem sem crne i bele postoji i siva.
 
Ne mislim ja da vi imate direktne materijalne koristi od pisanja ovde, ali indirektne svakako da. Vi ste meni na nivou kace lazarevic samo sa manjim medijskim i drustvenim impactom. Svakako niste na strani humanog i priustivog stanovanja u urbanisticki sredjenom gradu vec za dehumanizovanu betonsku kasabu u kome je stanovnistvo raslojeno na one koji imaju stanove i one koji nemaju, pa onda ovi koji nemaju iznajmljuju od ovih prvih tako da bogati postaju bogatiji a siromasni siromasniji. Jer eto, to je kapitalizam, to smo i hteli zar ne.

Ja licno sam odustao od kupovine stana u bg ali navijam za pad cena ako ne i krah trzista nekretnina, a sto da ne? Ipak licno mislim da se to nazalost nece desiti, mozda gresim, ali ne vidim kako ovakvo specificno i bolesno trziste moze da se unormali i ozdravi. Zapravo, mislim da u ovoj zemlji nece biti bolje za obicnog prosecnog coveka za vreme mog zivota. Mozda za 30 godina dodjemo na nivo Slovenije po standardu, ali samo mozda.
Jedan od tvojih boljih postova i drago mi je zbog toga.

Ono sto treba da razumes da onda ja ako zelim da dam svoje misljenje kako bi istinski dao nekome drugaciji pogled na stvari nemam sanse da to uradim. Ne samo za nekretnine nego za bilo sta.

Evo recimo za Bitcoin:
Ako ja prvo kupim 10 BTC-a i onda kazem drugima ljudi ja sam kupio ocekujem da ide to the Moon! Ti mozes onda da kazes pravim sentiment tako da “navlacim” ove koji su clanovi i neregistrovane.

Ako ne kupim prvi nego prvo podelim misljenje onda ces reci “pa ako je tako dobro sto ti nisi usao u to all in”.

Hocu da kazem ti svaku sitaciju mozes da izvrnes kako ti odgovara (a dao sam ti i primer kako). Problem je sto imas “wishful thinking” da ce cene da padnu i onda svakoga ko misli suprotno gledas kako da diskreditujes.
Ja nisam influencer ili javna licnost pa da moja rec ima nekog uticaja vec me znaju samo clanovi foruma.
Dao sam ti iskrenu kritiku na to tvoje razmisljanje cene ce pasti i to je sve. Ja lično ne verujem u to i verujem da ce posle nekog malog zastoja ponovo krenuti uzbrdo.

Da se ogradim. Meni lično bi odgovaralo da cene padnu (i ako to verovatno ne bi bilo dobro za drzavu) da kupim jos nesto u Beogradu ali čisto sumnjam da će se to desiti pa je bolje da isplaniram po sadasnjim cenama da uzmem dok ne ode to jos na gore.
 
Vradovicu, da li je verovanje da prestizemo Hrvatsku wishful thinking? :) Gledanje prognoza linearnog rasta GDP, takodje nije wishful thinking? (ekonomski perpetuum mobile) Kad ti neko prijateljski ukaze na neke brojke ti ga odmah proglasis za izdajnika, zar nije bas to ono o cemu Mask ovde prica? I kao sto rekoh, ne trigeruju ovde nas tvoje prognoze o cenama nekretnina, nego objasnjenja da sve skace zato sto nam ide mnogo dobro i zato sto se zivi mnogo dobro u proseku. Ta doza dnevne politike je ono sto ljudima smeta, ne prognoze cena....
 
U Podgorici su npr. stanovi tačno duplo jeftiniji nego u Beogradu, a prosječna zarada/plata je tuda negdje.
CG je bliže EU (otvorila je više poglavlja) i članica je NATO-a. Očigledno da je bitnije od toga to što je Beograd regionalni centar, pa čak moglo bi se reći i centar ovog djela Evrope i što je za naše Balkanske pojmove velegrad. Meni je recimo nezamislivo kako i zašto su stanovi u Zagrebu i Ljubljani skuplji nego u Beogradu. Izgleda da tu ne postoje jasne zakonitosti, nego su tržišta specifična sama za sebe sa dosta lokalnih parametara.
Što se inflacije tiče, npr., bazni Golf 7 kada je izašao je koštao ako se ja dobro sjećam 14.000 € 1,2 benzinac i 17.000 € 1.6 dizel. Sada uporedan bazni novi Golf 8 košta cca 26-27.000 € benzinac i 28-29.000 € dizel, što je skoro duplo.
Stanovi za tih 9 godina nisu poskupili koliko i novi Golf.
Isti je slučaj i sa mnogim proizvodima, a pogotovo sa sirovinama. I to proizvodima i sirovinama koje se koriste u stanogradnji.
Stan od 97m2, plus garazno mesto je u Nemačkoj 2005. koštao 53.000 evra, a plata je bila 1.800 evra, sada taj Stan košta 400.000 evra, a plata je 2.100 evra.
 
Vrh