Šta je novo?

Cene nekretnina

Zavisi od vise faktora. Ako neko zivi u Srbiji (i ne planira da se seli u inostranstvo) i placa skupu kiriju, onda mozda ima smisla kupiti po ovim cenama. Ali, ako je neko uspeo da "ubode" nisku kiriju ili ako vec ima svoju nekretninu, mislim da se ne isplati kupovati nekretninu po trenutnim cenama. S obzirom na trenutne cene, ja sve vise razmisljam o tome da sledecu nekretninu ne kupim u Srbiji, nego u inostranstvu, ne samo kao investiciju, nego bukvalno radi potencijalne selidbe. Cene nekretnina u instrastvu su dosta povoljnije u odnosu na Srbiju, ako se uzme u obzir sta dobijas kupovinom nekretnine tamo u odnosu na kupovinu nekretnine ovde.
 
Zavisi od vise faktora. Ako neko zivi u Srbiji (i ne planira da se seli u inostranstvo) i placa skupu kiriju, onda mozda ima smisla kupiti po ovim cenama. Ali, ako je neko uspeo da "ubode" nisku kiriju ili ako vec ima svoju nekretninu, mislim da se ne isplati kupovati nekretninu po trenutnim cenama. S obzirom na trenutne cene, ja sve vise razmisljam o tome da sledecu nekretninu ne kupim u Srbiji, nego u inostranstvu, ne samo kao investiciju, nego bukvalno radi potencijalne selidbe. Cene nekretnina u instrastvu su dosta povoljnije u odnosu na Srbiju, ako se uzme u obzir sta dobijas kupovinom nekretnine tamo u odnosu na kupovinu nekretnine ovde.

Slažemo se u potpunosti.
Nikome ne rastu pare na drvetu.
S obzirom da je Beograd jedan od najzagađenijih gradova na svetu, možda je idealno kupiti stan u Valensiji (umesto u Crnoj Gori ili Grčkoj), za boravke tokom odmora i naravno izdavanje.
Cene su daleko povoljnije.
Prijatelj mi 3 godine živi u Barseloni i podrobno me uputio u cene.
Treba posmatrati široko, a ne sav fokus držati ka Beogradu ili N. Sadu, jer to uvežbana bot-armija priželjkuje.
 
Kao sto napomenuh u nekom od prethodnih postova, prvo moramo uci u neku fazu stagnacije (osim ako inflacija ne nastavi dvocifreni rast).
Posle nekog perioda stagnacije, mozda moze doci do nekog pada (ili mozda i rasta, bem li ga).

Ponovo da ponovi, ne ocekujem neki pad za lokacije koje su "atraktivne", ali na lokacijama tipa Mirijevo ocekujem pad cena (jer 2k+ za Mirijevo je daleko van pameti)
 
Nego da se vratimo mi na nas ovde. Juce su me zvali iz jedne agencije, za projekat za koji sam bio zainteresovan pre pola godine i nude mi cenu povoljniju za 100eur po kvm :LOL: nisam ovo doziveo od koronke

Dakle, zahvališ se uljudno, i zamoliš da ti se jave za 2-3 nedelje i da ćeš razmisliti, jer si na drugom mestu dobio 250 eur povoljniju ponudu po kvadratu :) Psihološke igrice igraj, pa dok ne osetiš gde je tvrdo, tad ulećeš s krvavo zaradjenim kešom :) Srećno
 
Zavisi od vise faktora. Ako neko zivi u Srbiji (i ne planira da se seli u inostranstvo) i placa skupu kiriju, onda mozda ima smisla kupiti po ovim cenama. Ali, ako je neko uspeo da "ubode" nisku kiriju ili ako vec ima svoju nekretninu, mislim da se ne isplati kupovati nekretninu po trenutnim cenama. S obzirom na trenutne cene, ja sve vise razmisljam o tome da sledecu nekretninu ne kupim u Srbiji, nego u inostranstvu, ne samo kao investiciju, nego bukvalno radi potencijalne selidbe. Cene nekretnina u instrastvu su dosta povoljnije u odnosu na Srbiju, ako se uzme u obzir sta dobijas kupovinom nekretnine tamo u odnosu na kupovinu nekretnine ovde.
Da, ali u inostranstvu je dosta hladnije nego kod nas, a imaju i uragane, a i dosta je toplije nego kod nas.
 
Koji je to projekat u kom je pala cijena za 100 €\m2? Da li za identičan stan, sprat...?
 
U pitanju je novogradnja na Olimpi/zvezdara. Da, stan koji sam razmatrao pre 4-5meseca
 
Dakle, zahvališ se uljudno, i zamoliš da ti se jave za 2-3 nedelje i da ćeš razmisliti, jer si na drugom mestu dobio 250 eur povoljniju ponudu po kvadratu :) Psihološke igrice igraj, pa dok ne osetiš gde je tvrdo, tad ulećeš s krvavo zaradjenim kešom :) Srećno
Ne planiram kod nas da uzimam za keš, jedino 50/50 ako se cene malo unormale...
Keš čuvam za kuću na obali mora u Grčkoj 😊 tamo mi se ne ulazi, kao strancu, u kredite... Nadam se samo da što pre finalizujem tu kupovinu, preko mi je potrebna
 
Slažemo se u potpunosti.
Nikome ne rastu pare na drvetu.
S obzirom da je Beograd jedan od najzagađenijih gradova na svetu, možda je idealno kupiti stan u Valensiji (umesto u Crnoj Gori ili Grčkoj), za boravke tokom odmora i naravno izdavanje.
Cene su daleko povoljnije.
Prijatelj mi 3 godine živi u Barseloni i podrobno me uputio u cene.
Treba posmatrati široko, a ne sav fokus držati ka Beogradu ili N. Sadu, jer to uvežbana bot-armija priželjkuje.
Sta kaze prijatelj, zasto je Barselona duplo skuplja od Valensije?

Beograd par nedelja godisnje bude u vrhu zagadjenosti, odmah ga proglasavati za jedan od najzagadjeninih gradova na svetu je isti tip preterivanja kao i proglasavanje Srbije za ekonomskog togra.
 
Biće drugi talas ovog puta opšte mobilizacije, čuo sam od prijatelja koji je pobegao ovamo iz Moskve još pre Nove Godine.
Mobilizacija će se desiti nekog datuma između 10. i 30. januara.
Zatvoriće i granice.
Ljudi u Moskvi koji žive u zgradama sa podzemnim garažama su dobili instrukcije kako da ih pretvore u skloništa.
Nisam hteo da širim priču oko mobilizacije jer je nije bilo u medijima.
Sad evo ima i u medijima:


Ako se zakuva dovoljno najmanji će nam problem biti jel su cene nekretnina male ili velike.
 
Ti imaš stan u vlasništvu pa možeš sebi priuštiti čekanje. Pravo pitanje je šta bi porodica koja je u identičnoj situaciji sa tvojom, ali nema svoj stan, sada uradila. Da li bi čekala i time produžavala agoniju podstanarstva i čak se donekle i kockala, ili bi prelomila i kupila. Ja mislim da su mnogi unazad godinu, pola godine, prelomili i kupili i mislim da nisu pogrješili.
pomalo je tragikomično kako sa jedne strane pričamo o nekretninama kao nezamenljivoj investiciji, a sa druge strane za nesumnjivo sastavni deo investicione nekretnine (podstanare) govorimo da su u agoniji
 
serbia-gdp-per-capita-ppp.png


Serbia GDP Per Capita PPP
 
Biće drugi talas ovog puta opšte mobilizacije, čuo sam od prijatelja koji je pobegao ovamo iz Moskve još pre Nove Godine.
Mobilizacija će se desiti nekog datuma između 10. i 30. januara.
Zatvoriće i granice.
Ljudi u Moskvi koji žive u zgradama sa podzemnim garažama su dobili instrukcije kako da ih pretvore u skloništa.
Nisam hteo da širim priču oko mobilizacije jer je nije bilo u medijima.
Sad evo ima i u medijima:


Ako se zakuva dovoljno najmanji će nam problem biti jel su cene nekretnina male ili velike.
Ovo uopste nije najava mobilizacije, nego neka grupa gradjana to trazi. Cak i da se desi, i da opet imamo ovde novi talas dolaska Rusa i Ukrajinaca, cak i da to podigne cene nekretnina, to moze biti samo privremeno, dok i oni ne uvide gde su dosli i gde dalje mogu da pobegnu. Pitanje je koliko bi njih ovde i doslo kad bi saznali od svojih zemljaka kakav je ovde zivot i kakve su cene. Ne dolaze Ukrajinci i Rusi u Srbiju zato sto vole Srbiju i Beograd, nego jer im je tu verovatno najblize Evropi, imaju najmanje problema sa papirima, nije Belorusija,..., i verovatno im je odavde najlakse da nastave dalje ka Evropi. Jasno, ovo sa Rusijom i Ukrajinom moze potrajati neko vreme, pa neko za tih par godina moze dobro da zaradi u ovom balonu od prodaje i izdavanja nekretnina, ali cinjenica je da niko ne moze zaraditi od Srba. Jednostavno, nas narod nema toliki novac da bi placao kvadrat stana 4.000 evra ili zakup stana 1.000 evra mesecno. Onog trenutka kad se sve sa Rusijom i Ukrajinom bude zavrsilo, a hoce nekog trenutka, cena moze da ide samo nadole.
 
Ovo poštujem - ali si ti kao takav u debeloj manjini.
Kada sam živeo kao podstanar, promenio sam 3 lokacije i na svakoj lokaciji sam imao te probleme "privatnosti" sa zakupodavcima. Od toga da znaju da banu nenajavljeni uvek kada dođu u Beograd (vlasnik stana je bio van Beograda) i očekuju gostoprimstvo sa kafom i ratlukom, do toga da svakog meseca dolaze da proveravaju račune. Iako od početka insistiram na ugovorima, da bih zaštitio sebe od ovakvih stvari - džabe i ugovori, mentalitet ne može ništa promeniti.
I onda je san svakog svoja nekretnina
Ovo je i meni bio prelomni trenutak (pre 6 i po godina) da kupim svoj stan. Jednostavno ziveo sam pod ok kirijom na vrhunskoj lokaciji u odnosu na moj posao, ali nisam mogao sa tim mentalitetom da se izborim. I povrh svega taj stariji covek je bio krtica, te je svaka moja molba da sam uzmem i preuredim nesto (citaj izbacim iz stana starudiju koja za njega ima sentimentalnu vrednost, i ugradim nesto novo bez da on ista placa) zavrsena sa "joooj nemoj nista dirati, napravi nov raspored samo". Osecao sam se kao da zivim kod nekoga i cuvam mu stan, umesto da se osecam kao u svom prostoru za svoj novac. I dalje placam kredit, i ne kajem se, ali to je bilo pre 6 i po godina, sa drugim cenama, i do pre godinu dana sam gledao da uzmem veci stan, medjutim odustao sam.
 
Ovo je i meni bio prelomni trenutak (pre 6 i po godina) da kupim svoj stan. Jednostavno ziveo sam pod ok kirijom na vrhunskoj lokaciji u odnosu na moj posao, ali nisam mogao sa tim mentalitetom da se izborim. I povrh svega taj stariji covek je bio krtica, te je svaka moja molba da sam uzmem i preuredim nesto (citaj izbacim iz stana starudiju koja za njega ima sentimentalnu vrednost, i ugradim nesto novo bez da on ista placa) zavrsena sa "joooj nemoj nista dirati, napravi nov raspored samo". Osecao sam se kao da zivim kod nekoga i cuvam mu stan, umesto da se osecam kao u svom prostoru za svoj novac. I dalje placam kredit, i ne kajem se, ali to je bilo pre 6 i po godina, sa drugim cenama, i do pre godinu dana sam gledao da uzmem veci stan, medjutim odustao sam.
Apsolutno podrzavam kupovinu stana umesto placanja kirije. Ali po trenutnim cenama treba ili placati neku nizu kiriju (ako je moguce naci) ili se vratiti u mesto odakle smo dosli dok se ne smiri situacija sa cenama. Ja imam svoj stan, ali sam ga kupio nakon nekoliko godina stednje, bez kredita, a u medjuvremenu sam stanovao sa roditeljima, pa sa babom i dedom i sl. I to sam kupio stan u vreme dok su jos bile normalne cene. Ali poenta price jeste da, ako je moguce, treba sacekati sa kupovinom i odloziti je dok god je moguce i dok god se cene ne unormale.
Naravno, postoji i rizik da cene odu jos nagore, ali su za to jako male sanse. Najbolje vreme za kupovinu nekretnina je bilo pre nekoliko godina isto kao Bitcoin. Sad je Bitcoin pao, i cak i ako bude poceo da raste, sigurno nece otici za godinu dana u 500.000 USD kao sto su neki ekstrapolirali, jer je Bitcoin vec dostigao neku svoju gornju granicu gde nisu moguce neke velike promene cena. Tako je i sa stanovima, postoji rizik da cene odu jos nagore, ali za to su male sanse, a i ako se desi, to znaci da je jos lakse doneti odluku da se nekretnina kupi negde drugde.
 
Apsolutno podrzavam kupovinu stana umesto placanja kirije. Ali po trenutnim cenama treba ili placati neku nizu kiriju (ako je moguce naci) ili se vratiti u mesto odakle smo dosli dok se ne smiri situacija sa cenama. Ja imam svoj stan, ali sam ga kupio nakon nekoliko godina stednje, bez kredita, a u medjuvremenu sam stanovao sa roditeljima, pa sa babom i dedom i sl. I to sam kupio stan u vreme dok su jos bile normalne cene. Ali poenta price jeste da, ako je moguce, treba sacekati sa kupovinom i odloziti je dok god je moguce i dok god se cene ne unormale.
Naravno, postoji i rizik da cene odu jos nagore, ali su za to jako male sanse. Najbolje vreme za kupovinu nekretnina je bilo pre nekoliko godina isto kao Bitcoin. Sad je Bitcoin pao, i cak i ako bude poceo da raste, sigurno nece otici za godinu dana u 500.000 USD kao sto su neki ekstrapolirali, jer je Bitcoin vec dostigao neku svoju gornju granicu gde nisu moguce neke velike promene cena. Tako je i sa stanovima, postoji rizik da cene odu jos nagore, ali za to su male sanse, a i ako se desi, to znaci da je jos lakse doneti odluku da se nekretnina kupi negde drugde.


600 strana ove teme je prepuno ljudi koji su tvrdili da cene mogu samo na dole.

Gotovo da nema ljudi koji su nekad tvrdili da je bas tad pravo vreme da se kupi stan, cak i kad su cene bile, pokazace se kasnije, na dnu.

I u to vreme za koje ti sad kazes da je bilo najbolje za kupovinu, gotovo svi su ovde govorili samo sacekajte jos malo krece kolaps.

Ne kazem da sigurno nece na dole, i meni se cini da smo dostigli vrh manije, ali isto sam tako mislio i pre tri godine pa se vidi gde smo sad. Svakako nikako ne bih mogao sa samopouzdanjem da dajem nekome savete da li cekati ili ne.
 
600 strana ove teme je prepuno ljudi koji su tvrdili da cene mogu samo na dole.

Gotovo da nema ljudi koji su nekad tvrdili da je bas tad pravo vreme da se kupi stan, cak i kad su cene bile, pokazace se kasnije, na dnu.

I u to vreme za koje ti sad kazes da je bilo najbolje za kupovinu, gotovo svi su ovde govorili samo sacekajte jos malo krece kolaps.

Ne kazem da sigurno nece na dole, i meni se cini da smo dostigli vrh manije, ali isto sam tako mislio i pre tri godine pa se vidi gde smo sad. Svakako nikako ne bih mogao sa samopouzdanjem da dajem nekome savete da li cekati ili ne.
Bilo je to uvek, cak i kad sam kupovao stan su mi govorili ma bice jos nize, narod nema para. Medjutim, to nije argument za kupuj sada, jer ove cene po svim mogucim parametrima nisu normalne. Kada ljudi sa iznadprosecnim primanjima ne mogu da priuste znaj koliko je sati.
 
Ovo uopste nije najava mobilizacije, nego neka grupa gradjana to trazi. Cak i da se desi, i da opet imamo ovde novi talas dolaska Rusa i Ukrajinaca, cak i da to podigne cene nekretnina, to moze biti samo privremeno, dok i oni ne uvide gde su dosli i gde dalje mogu da pobegnu. Pitanje je koliko bi njih ovde i doslo kad bi saznali od svojih zemljaka kakav je ovde zivot i kakve su cene. Ne dolaze Ukrajinci i Rusi u Srbiju zato sto vole Srbiju i Beograd, nego jer im je tu verovatno najblize Evropi, imaju najmanje problema sa papirima, nije Belorusija,..., i verovatno im je odavde najlakse da nastave dalje ka Evropi. Jasno, ovo sa Rusijom i Ukrajinom moze potrajati neko vreme, pa neko za tih par godina moze dobro da zaradi u ovom balonu od prodaje i izdavanja nekretnina, ali cinjenica je da niko ne moze zaraditi od Srba. Jednostavno, nas narod nema toliki novac da bi placao kvadrat stana 4.000 evra ili zakup stana 1.000 evra mesecno. Onog trenutka kad se sve sa Rusijom i Ukrajinom bude zavrsilo, a hoce nekog trenutka, cena moze da ide samo nadole.
Ovo je dobar primer kako gledamo spoljne faktore, a ni ne primećujemo kako protok vremena utiče na nas same. Mnogi na ovom forumu priželjkuju 2008. i najavljuju taj dugoočekivani veliki pad, koji eto, samo što nije stigao. Ja sam te famozne 2008. počeo sa svojim prvim poslom, a danas su cene stanova na istom nivou kao i tada ali moj život je drastično drugačiji. Imam porodicu, drugačije životne prioritete, ciljeve i okruženje samim tim i potrebe su mi drugačije nego pre 15 godina. Međutim, danas se javlja drugi problem, odštampano je puno novca, velika je inflacija, rat u Ukrajni je doveo do veće tražnje, pa nam to pruža racionalno objašnjenje zašto su cene i dalje visoke, a stanovi jednako nepristupačni kao i 2008. Ali eto, opet se govori o "balonu", da treba da izdržimo još nekoliko godina, pa će ta famozna "normalizacija" stići i moći ćemo da priuštimo dugo čekanu nekretninu. Ono što gubimo iz vida je da će svi ti stanovi o kojima se ovde diskutuje biti tu i u narednih 15 ili 150 godina, ali veliko je pitanje šta će biti sa nama u tom periodu. Činjenica je da vlasništvo nad stanom postaje sve teže ostvarivo za i taj trend će se nesumnjivo nastaviti. Šta vredi najavljena prosečna plata od 1000 EUR ako kvadrat u Mirijevu bude 5k EUR, ili suprtono tome kvadrat od 1000 eur na Doćolu ako budemo umirali od gladi zbog nedostatke hrane u gradovima. Sve su to "privremene" situacije koje čekamo da prođu, a jedino što prolazi je naš život.
 
600 strana ove teme je prepuno ljudi koji su tvrdili da cene mogu samo na dole.

Gotovo da nema ljudi koji su nekad tvrdili da je bas tad pravo vreme da se kupi stan, cak i kad su cene bile, pokazace se kasnije, na dnu.

I u to vreme za koje ti sad kazes da je bilo najbolje za kupovinu, gotovo svi su ovde govorili samo sacekajte jos malo krece kolaps.

Ne kazem da sigurno nece na dole, i meni se cini da smo dostigli vrh manije, ali isto sam tako mislio i pre tri godine pa se vidi gde smo sad. Svakako nikako ne bih mogao sa samopouzdanjem da dajem nekome savete da li cekati ili ne.
Ako pogledas cene nekretnina u drugim zemljama, tipa Grcka, Bugarska, Ceska, Spanija, Austrija, Nemacka,... (gledao sam cene nekretnina za puno zemalja), videces da:
  • Grcku i Bugarsku smo odavno presisali po cenama
  • Imamo skoro iste cene kao u Spaniji ili Ceskoj
  • Malo smo jeftiniji od Nemacke i Austrije
P.S. Malo je tesko da se porede babe i zabe, razlicite zemlje, gradovi, tipovi stanova, ali poenta price jeste da imamo iste cene stanova kao zemlje koje imaju u proseku barem 2 puta vece plate od nas. Pre par godina to nije bio slucaj. Ja do pre mozda 1-2 godine nisam smatrao da su cene previsoke, jesu mozda bile skupe za mene licno jer nisam imao dovoiljno para za ono sto zelim, ali su bile mnogo vise u skladu sa standardom stanovnistva. Ono sto se desilo u poslednje 2 godine je nenormalno.
Evo, ovde sam jos pre godinu i po dana pricao o tome kako je normalno da cene rastu i da uvek rastu, ali cinjenica je da ovaj rast nije normalan. Znaci, cene su oduvek rasle, i normalno je da rastu, ali njihov rast je bio normalan do pre nekih 2 godine, vise nije.
Mi smo pre 2 godine imali tipa prosecnu platu 500 evra, cenu novogradnje u Nisu 1000 evra i u Beogradu 2000 evra. Sad imamo prosecnu platu tipa 700 evra, cenu novogradnje u Nisu 2000 evra a u Beogradu 4000 evra, i ti hoces da kazes da je to normalno? Jeste, ali malo sutra.
Niko ne ocekuje da se vrate cene od pre 5 godina, ali cak i pre godinu dana su bile normalnije.
 
Niko ne moze da zna kako ce se kretati cene nekretnina, za sta god neko navijao. Mozda uopste nece padati, mozda ce i dalje rasti, ali to ne znaci da ce ljudi to prihvatiti kao nesto normalno i biti spremni da plate toliko. Jednostavno ce spakovati kofere i otici tamo gde lakse mogu kupiti nekretnine. Trziste ce se samo regulisati, radni i vredni ljudi ce otici u inostranstvo gde mogu da zarade vise i kupe jeftinije nekretnine, a ovde ce ostati politicari i mafijasi da dizu cene stanova.
 
Ako pogledas cene nekretnina u drugim zemljama, tipa Grcka, Bugarska, Ceska, Spanija, Austrija, Nemacka,... (gledao sam cene nekretnina za puno zemalja), videces da:
  • Grcku i Bugarsku smo odavno presisali po cenama
  • Imamo skoro iste cene kao u Spaniji ili Ceskoj
  • Malo smo jeftiniji od Nemacke i Austrije
P.S. Malo je tesko da se porede babe i zabe, razlicite zemlje, gradovi, tipovi stanova, ali poenta price jeste da imamo iste cene stanova kao zemlje koje imaju u proseku barem 2 puta vece plate od nas. Pre par godina to nije bio slucaj. Ja do pre mozda 1-2 godine nisam smatrao da su cene previsoke, jesu mozda bile skupe za mene licno jer nisam imao dovoiljno para za ono sto zelim, ali su bile mnogo vise u skladu sa standardom stanovnistva. Ono sto se desilo u poslednje 2 godine je nenormalno.
Evo, ovde sam jos pre godinu i po dana pricao o tome kako je normalno da cene rastu i da uvek rastu, ali cinjenica je da ovaj rast nije normalan. Znaci, cene su oduvek rasle, i normalno je da rastu, ali njihov rast je bio normalan do pre nekih 2 godine, vise nije.
Mi smo pre 2 godine imali tipa prosecnu platu 500 evra, cenu novogradnje u Nisu 1000 evra i u Beogradu 2000 evra. Sad imamo prosecnu platu tipa 700 evra, cenu novogradnje u Nisu 2000 evra a u Beogradu 4000 evra, i ti hoces da kazes da je to normalno? Jeste, ali malo sutra.
Niko ne ocekuje da se vrate cene od pre 5 godina, ali cak i pre godinu dana su bile normalnije.
Ja se slazem da cene odavno nisu uskladjene sa domacim standardom, samo nisam siguran da ce cene brzo (ili ikad) da dodju u neko 'normalno' stanje, sta god to normalno stanje bilo. Slazem se da rast u poslednjih dve godine nije normalan, ali ni svetsko stanje nije normalno, niti deluje da ce se unormaliti uskoro. Suocavamo se sa jedno 4-5 globalnih faktora za koje niko realno ne zna kako ce u kombinaciji uticati na sve.

Poredjenje ovih proseka ti nije bas realno, jedino ako poredis centar Beograda sa npr prosekom Spanije ukupno. Istina je da bi beogradske cene trebalo da su blizu Sofije a da smo ipak iznad, da bi znali zasto je to tako trebalo bi bolje prouciti i njihovo trziste. Spanija se ovde cesto spominje kao primer, a verovatno dosta ljudi ne zna da je Spanija svojevremeno gradila najvise stanova u Evropi i da su od tad stvorili ogroman visak na strani ponude. Samo u 2009. na vrhu svog gradjevinskog buma, izgradili su milion (1.000.000) stanova. Mi ih sada, kada se cini da se gradi na svakom cosku, gradimo 20.000 godisnje u Srbiji. Znaci Španaca ima negde 7 puta vise, a gradili su 50 puta vise. To cak ni investiciona traznja iz cele Evrope nije mogla da isprati. Mozda se nesto slicno dogodilo i sa Bugarskom tokom prosle krize. Mozda ce se dogoditi i sa nama posle ove, a mozda smo jos daleko od tacke gde ponuda toliko premasuje potraznju.

Moja poenta je da termini 'normalno' i 'nenormalno' ne pomazu pri analizi ovog trzista. "Normalna cena" nije samo prosecna_plata * neki_koeficijent. Gradovi koji su danas "normalni" su do pre neku godinu mozda bili vrlo "nenormalni", da bi se saznalo kako su se unormalili treba uci malo dublje u analizu od pukog preseka stanja danas.
 
Ja se slazem da cene odavno nisu uskladjene sa domacim standardom, samo nisam siguran da ce cene brzo (ili ikad) da dodju u neko 'normalno' stanje, sta god to normalno stanje bilo. Slazem se da rast u poslednjih dve godine nije normalan, ali ni svetsko stanje nije normalno, niti deluje da ce se unormaliti uskoro. Suocavamo se sa jedno 4-5 globalnih faktora za koje niko realno ne zna kako ce u kombinaciji uticati na sve.
Poenta price jeste da su recimo sve zemlje Evrope izlozene istim faktorima. Jedino u cemu se Srbija razlikuje od skoro svih evropskih zemalja je to sto nismo u EU, sto imamo visok stepen korupcije, pranja novca, vestacko smanjivanje ponude putem zabrane trgovine nelagalizovanim objektima, dolazak Rusa i Ukrajinaca i slicno faktori. Ako izuzmes Ruse i Ukrajince, dolazimo do razloga zbog cega mnogi ljudi odlaze iz Srbije. Te faktore smo imali i pre 2022. do kad su cene bile malo normalnije. Ispada da je dolazak Rusa i Ukrajinaca uticao na ovaj rast kod nas, ili su oni samo izgovor. Mozda ce pasti kad oni budu otisli. Kako god, mozda "normalna" i "nenormalna" cena nisu izrazi kojima se vrsi analiza, ali su izrazi kojima prosecan covek opisuje cene kad razmislja o kupovini. I dok god su cene za njega "nenormalne", on sigurno nece kupovati.
Poredjenje ovih proseka ti nije bas realno, jedino ako poredis centar Beograda sa npr prosekom Spanije ukupno. Istina je da bi beogradske cene trebalo da su blizu Sofije a da smo ipak iznad, da bi znali zasto je to tako trebalo bi bolje prouciti i njihovo trziste.
Uporedjivao sam cene stanova u Barseloni i Madridu sa cenom stanova u Beogradu, i gotovo su iste. mozda su neznatno vise u ovim spanskim gradovima (npr. ono sto kosta 3.000 e/m2 u Bg-u, slicna takva nekretnina kosta mozda 4.000 e/m2), ali se ne mogu nikako porediti ovi gradovi sa Beogradom. Rec je o gradovima koji su u EU, imaju mnogo bolji standard, metro, lepsu arhitekturu,... Koliko god Beograd bio metropola u odnosu na recimo Nis, on je selendra u odnosu na ove gradove. U Sofiji su definitivno nize, lux novogradnja u Sofiji kosta manje od 2.000 e/m2, dok je u Bgu slicna novogradnja preko 3.000 e/m2. Hoces reci da je i Bugarska gradila ogroman broj stanova kao Spanija? Ne bih rekao.

Postoje razlozi zasto su u Srbiji ovoliko visoke cene nekrentina, ali razlozi nisu klasicni ekonomski (inflacija, Rusi,...), nego je to posledica uticaja razlicitih interesnih grupa.
 
Poslednja izmena:
Poenta price jeste da su recimo sve zemlje Evrope izlozene istim faktorima. Jedino u cemu se Srbija razlikuje od skoro svih evropskih zemalja je to sto nismo u EU, sto imamo visok stepen korupcije, pranja novca, vestacko smanjivanje ponude putem zabrane trgovine nelagalizovanim objektima, dolazak Rusa i Ukrajinaca i slicno faktori. Ako izuzmes Ruse i Ukrajince, dolazimo do razloga zbog cega mnogi ljudi odlaze iz Srbije. Te faktore smo imali i pre 2022. do kad su cene bile malo normalnije. Ispada da je dolazak Rusa i Ukrajinaca uticao na ovaj rast kod nas, ili su oni samo izgovor. Mozda ce pasti kad oni budu otisli. Kako god, mozda "normalna" i "nenormalna" cena nisu izrazi kojima se vrsi analiza, ali su izrazi kojima prosecan covek opisuje cene kad razmislja o kupovini. I dok god su cene za njega "nenormalne", on sigurno nece kupovati.

Uporedjivao sam cene stanova u Barseloni i Madridu sa cenom stanova u Beogradu, i gotovo su iste. mozda su neznatno vise u ovim spanskim gradovima (npr. ono sto kosta 3.000 e/m2 u Bg-u, slicna takva nekretnina kosta mozda 4.000 e/m2), ali se ne mogu nikako porediti ovi gradovi sa Beogradom. Rec je o gradovima koji su u EU, imaju mnogo bolji standard, metro, lepsu arhitekturu,... Koliko god Beograd bio metropola u odnosu na recimo Nis, on je selendra u odnosu na ove gradove. U Sofiji su definitivno nize, lux novogradnja u Sofiji kosta manje od 2.000 e/m2, dok je u Bgu slicna novogradnja preko 3.000 e/m2. Hoces reci da je i Bugarska gradila ogroman broj stanova kao Spanija? Ne bih rekao.
Numbeo kaze da je Madrid skoro duplo skuplji od Beograda: https://www.numbeo.com/cost-of-livi...e&city2=Madrid&tracking=getDispatchComparison
Barselona slicno: https://www.numbeo.com/cost-of-livi...city2=Belgrade&tracking=getDispatchComparison

Numbeo ima mana i generalno mi se cini da u svim gradovima prikazuje blago vecu prosecnu cenu kvadrata i nizu prosecnu platu ali opet je realniji od odokativnog merenja. A ovde ljudi redovno porede strane Karaburme sa Savskim Vencom.

Da li je Bugarska gradila ogroman broj stanova oko prosle svetske krize? Mozda, treba istraziti. Svakako da bez dublje analize malo znaci sta bi ja ili ti rekli.
 
Vrh