Šta je novo?

Cene nekretnina

Upoređivanje nas i Minhena, Frankfurta, Beča je totalno van ikakvog smisla.
Ako uzmemo po strani cenu, šta se kod nas dobija sa novogradnjom? Da li si siguran da će zgrada izgledati kao što je investitor predstavio? Koliko puta menjaju projekte u toku izgradnje, pa umesto 4 sprata dobiješ zgradu sa 7 spratova? Da li si siguran da će sve instalacije biti po "standardu" i da nećeš imati probleme sa vodom, strujom, komunalijama? Da ne pričam o samoj gradskoj infrastrukturi
Mnogo je rizika kod nas, a to tamo uopšte nije slučaj - daleko si sigurniji. Kod nas je bukvalno sve rizik, pa makar uzeo stan u najelitnijim "projektima"
Cekaj sad ce da dodju primeri da se i tamo neka zgrada raspada.
 
Sad mi se zali poznanik da mu je rata za kredit ovog meseca skocila za 30%, sa 260 na 340. Ako kod vecine banaka ovog meseca ide kvartalni il polugodisnji preracun kamate, tek cemo sad videti koliki je udar ovog skoka euribora na postojece kredite.
 
Sad mi se zali poznanik da mu je rata za kredit ovog meseca skocila za 30%, sa 260 na 340. Ako kod vecine banaka ovog meseca ide kvartalni il polugodisnji preracun kamate, tek cemo sad videti koliki je udar ovog skoka euribora na postojece kredite.
Poznanik je pretpostavljam uzeo kredit skoro?
 
Poslednja izmena:
Nas GDP per capita je medju najnizima u Evropi od kako postojimo. Sta je na kraju poenta, ako ne mozemo da se izjednacimo sa Nemackom za 10 godina zivot nije vredan zivljenja?

Ljudi ce svakako ziveti bolje sto je veci rast, a osobina relativno veceg rasta je da ako se odrzi dovoljno dugo, postane i apsolutno veci.

Ne, samo reagujem o prici naseg GDP-a koji je poleteo u nebo i da je to opravdanje cena. Necemo mi ni Slovacku stici nikada a ne Nemacku.

Tacno je da visok rast vremenom prizvodi veci efekat u apsolutnim brojevima. Problem je sto, poredeci se sa drugima, nas rast mora biti toliki da u apsolutnim brojevima nadmasi njihov apsolutni rast (nasa apsolutna delta mora biti veca od delte zemlje koju zelimo dostici). Ukoliko to nije tako, naredne godine nam je potrebna jos veca razlika u porastu da bismo odrzali jaz. Mi toliko zaostajemo da nam je potrebna znacajnija razlika da bismo bilo koju srednjerazvijenu zemlju poceli da sustizemo. Stoga kad gospodar dodje sa papirima i kaze, mi imamo 11% a jedna Francuska i Nemacka 3% meni dodje da placem jer znam ko je ciljna grupa. Ona ista koju je lako nabediti da smo gigant.

S druge strane ne sporim da je 11% bolje od nicega samo kazem da nam jos vise pobegose ovi razvijeni!
Ako je prvi korak u putu da jednom dodjemo na 20%, jer ne moze odmah, to podrzavam ali onda diskusiju da o sustizanju i napretku treba ostaviti za ta vremena. Mi smo samo preokrenuli trend, ali jos uvek produbljujemo zaostatak. To je poenta.
 
Sad mi se zali poznanik da mu je rata za kredit ovog meseca skocila za 30%, sa 260 na 340. Ako kod vecine banaka ovog meseca ide kvartalni il polugodisnji preracun kamate, tek cemo sad videti koliki je udar ovog skoka euribora na postojece kredite.
O ovome sam nekoliko puta govorio. Efekti kamatnih stopa tek treba da udare po dzepu sve zaduzene. 6M obracun krenuo od ovog meseca. Nova rata ukljucuje drastican skok jer je pre 6 meseci euribor bio oko 0, tako da do proslog meseca rata nije bila promenjena.

BTW, meni je jos uvek naucna fantastika fiksna KS ispod 2% na 30 godina koja se mogla dobiti u Hrvatskoj pre rata u Ukrajini. Mi smo tada bili na oko 4%. Tragicno je koliko smo u losijim kreditnim uslovima iako je razumljivo zasto.
 
Ne, samo reagujem o prici naseg GDP-a koji je poleteo u nebo i da je to opravdanje cena. Necemo mi ni Slovacku stici nikada a ne Nemacku.

Tacno je da visok rast vremenom prizvodi veci efekat u apsolutnim brojevima. Problem je sto, poredeci se sa drugima, nas rast mora biti toliki da u apsolutnim brojevima nadmasi njihov apsolutni rast (nasa apsolutna delta mora biti veca od delte zemlje koju zelimo dostici). Ukoliko to nije tako, naredne godine nam je potrebna jos veca razlika u porastu da bismo odrzali jaz. Mi toliko zaostajemo da nam je potrebna znacajnija razlika da bismo bilo koju srednjerazvijenu zemlju poceli da sustizemo. Stoga kad gospodar dodje sa papirima i kaze, mi imamo 11% a jedna Francuska i Nemacka 3% meni dodje da placem jer znam ko je ciljna grupa. Ona ista koju je lako nabediti da smo gigant.

S druge strane ne sporim da je 11% bolje od nicega samo kazem da nam jos vise pobegose ovi razvijeni!
Ako je prvi korak u putu da jednom dodjemo na 20%, jer ne moze odmah, to podrzavam ali onda diskusiju da o sustizanju i napretku treba ostaviti za ta vremena. Mi smo samo preokrenuli trend, ali jos uvek produbljujemo zaostatak. To je poenta.
Ja razumem frustraciju politickim marketingom, i mene jako nervira silovanje statistike kojim smo bombardovani. Da se razumemo, svi politicari to rade, to im je prakticno polovina posla, da nam prodaju pravac u kome nas guraju, druga polovina da smisle i sprovedu taj pravac. Samo je sada zastupljenost potpuno van balansa pa je tesko to slusati.

Medjutim, valjda smo ovde svi pismeni i nismo ciljna grupa za taj najnizi vid propagande, te se ne moramo ubedjivati oko osnovnih stvari. Mislim da je svako ovde svestan da nismo ni blizu stizanja Nemacke i da je i Slovacka ambiciozan (ali po meni ne nedostizan) cilj na neki srednji rok.

Imam utisak da ljudi u nemogucnosti da odgovore ovom na TV-u isprojektuju njega na svakog ucesnika koji nije dovoljno pesimistican pa pisu sve sto bi pisali njemu. Nema potrebe stvarno.
 
Opet je skok u vrednosti mnogo nadmašio podizanje rata. Pa znam ljude koji samo rentiranjem pokrivaju i ratu i još im ostane, što je totalno nenormalno stanje i nije održivo. Dakle svi su pobednici cele priče za sada (što ne znači da će biti). Ko je bio baš toliko na ivici, nije trebalo ni da uzima kredit (btw neshvatljivo mi je da odrasla osoba može da uzme kredit i posle par godina se pita šta je euribor npr). Ako pukne nominalna vrednost, pašće i kamate u novom ciklusu stimulisanja.

Meni takođe užasno smeta to frljanje sa statistikom, ali tako je to kad neki tamo marketinški savetnik (koji btw odlično razume statistiku) kaže ko je ciljna grupa i na koga se treba fokusirati i gde se maksimizira dobitak glasova. Živimo u demokratiji, a to znači da bi glasovi 5 blejača isped zadruge ili pak likova u Zabeli, vredeli više od glasova Pupina, Tesle, Nadežde Petrović, Desanke Maksimović npr. Čak me nervira što ljudi misle da on tehnički ne laže! On laže i suštinski kako je već objašnjeno, jer i eventualnih 10% rasta na skoro ništa je ništa u odnosu na apsolutni rast koji ostvaruju druge zemlje sa minimalnim procentualnim rastom (ima tu i drugih ekonomskih efekata koje manje razvijenim zemljama idu na ruku, tkz sustizanje, tehnologija itd da ne širim priču). Laže i tehnički, idite na eurostat, reald gdp growth, videćete da je bilo dobrih, a i loših godina. Jesmo u top 10 da kažemo poslednjih par godina samo po procentualnom rastu, ali nikakvi lideri, bilo je i loših godina, 2017. smo bili skoro najgori, 2015. isto, a 2014. smo bili ubedljivo najgori uz Kipar (ok da kažemo zbog poplava). Nama treba jedno 10 godina rasta od 7, 8% godišnje samo da bi stigli slovački gdp per capita, što je apsolutno nemoguće u realnim vrednostima (u nominalnim mi se čini čak i izvesno ako se ispostavi tačnom teza dekade visoke inflacije).
 
Da se vratimo mi na cene nekretnina :) Kod nas ce biti dobro ako cene krenu da stagniraju... Negde vidoh da je valjda krenuo da opada broj dozvola u zadnjih 2-3meseca (sto ponovo nista ne znaci), ali i da je dosta usporen priliv Rusa i Ukrajinaca (tj Ukrajinci ko je uspeo otisao je, sada je dosta teze - a ne bi me cudilo da su Rusi nasli neki nacin da rade sa zapadom preko nekih proksija).

Mi imamo i jos jedan paradoks, a to je da dosta stanova zvrji prazno - verujem da je to kupovina nekretnina od strane gastosa koji ne zele da to rentiraju, vec im stoji samo kao trosak, ali avaj...
 
Nije to samo ovde slučaj, pogotovo u ovakvim godinama kad je potencijalna kapitalna dobit mnogostruko veća od svih troškova. Ima i ona logika da neko ne želi da mu rasturaju nov stan za rentu koja posle 10 godina može da pokrije samo dobro renoviranje, pa bolje da se koristi povremeno i bude čuvar vrednosti. Zreli smo za zakon o progresivnom oporezivanju nekretnina i to ne kao sada da je duplirano za sve posle prve u kojoj ne živiš, nego progresivno za svaku sledeću, ali vrlo pažljivo, da ne bi uništili industriju, a i samu ponudu (u suprotnom bi opet rasle cene).
 
Ne mora značiti da je sve to posledica pada tražnje, ima i do rasta ponude zbog visokih cena. Mada će negativno uticati na cene izdavanja, a posredno i na cene nekretnina.
Moj komšija je dao otkaz na poslu, jer je izdao stan za iste pare kao što mu je bila plata i sada namerava da uživa na vikendici do penzije.
 
Na HO se pored kirije plaća mesečno održavanje i portir i ostali "sadržaji" od 300 do 500 eura, plus troškovi struje vode i ostalog. Znači da onaj ko ima tamo stan izdvaja 500 do 1000 eura za mesečne troškove. Tako da će u ponudi biti sve više stanova tamo za izdavanje. Uostalom čuo sam da se nekom vlasniku sve smučilo sve i da ga je prodao po 1700 eura kvadrat (navodno nije mogao dobiti više, a bilo mu hitna prodaja zbog troškova). Ne znam da li je istina ali moguće je.
 

 
Na HO se pored kirije plaća mesečno održavanje i portir i ostali "sadržaji" od 300 do 500 eura, plus troškovi struje vode i ostalog. Znači da onaj ko ima tamo stan izdvaja 500 do 1000 eura za mesečne troškove. Tako da će u ponudi biti sve više stanova tamo za izdavanje. Uostalom čuo sam da se nekom vlasniku sve smučilo sve i da ga je prodao po 1700 eura kvadrat (navodno nije mogao dobiti više, a bilo mu hitna prodaja zbog troškova). Ne znam da li je istina ali moguće je.
100 % je istina da je "neko" tamo prodao stan za 1.700 €/M2. Koliko ljudi treba da su u raskoraku sa realnošću da tako nešto povjeruju i da misle "da je moguće" tako nešto.
 
Nije valjda da i Savine dojave o kupovini kvadrata za dzak krompira za koji mesec nisu 100% istina?
 
Seo neki novinarčić i smišljao šta da napiše.... klasika
Ali da stanovi, kada je žurba, idu ispod tržišne cene je isto normalno i uvek će biti takvih primera. Jer kada zatreba novaca, jedini način jeste da se spusti cena da bi stan otišao što pre

A ovo sa kiriojm od 750eur u Mirijevu, jača cena - ali je nije daleko od "realne" :) Taj stan košta, trenutno, oko 140k eur, zar ne? da bi otplatio taj stan za 25 godina - dolazimo do računice da trebate inkasirati 5600eur godišnje, to dođe oko 470eur mesečno. Porez na izdavanje je 20% to je još 95eur na tu cenu (možete vi i bez ugovora, na crno, ali to nosi određene rizike - ugovorom uspevate bar malo da poboljšate odnos prema nekretnini). Dolazimo do mesečnog izdatka od 560-570eur. Plus morate uračunati i troškove održavanja koji padaju na račun vlasnika nekretnine, porez na imovinu... Što znači, zdravorazumski, ne bi trebao da ide ispod 600eur, zar ne :)
 
Seo neki novinarčić i smišljao šta da napiše.... klasika
Ali da stanovi, kada je žurba, idu ispod tržišne cene je isto normalno i uvek će biti takvih primera. Jer kada zatreba novaca, jedini način jeste da se spusti cena da bi stan otišao što pre

A ovo sa kiriojm od 750eur u Mirijevu, jača cena - ali je nije daleko od "realne" :) Taj stan košta, trenutno, oko 140k eur, zar ne? da bi otplatio taj stan za 25 godina - dolazimo do računice da trebate inkasirati 5600eur godišnje, to dođe oko 470eur mesečno. Porez na izdavanje je 20% to je još 95eur na tu cenu (možete vi i bez ugovora, na crno, ali to nosi određene rizike - ugovorom uspevate bar malo da poboljšate odnos prema nekretnini). Dolazimo do mesečnog izdatka od 560-570eur. Plus morate uračunati i troškove održavanja koji padaju na račun vlasnika nekretnine, porez na imovinu... Što znači, zdravorazumski, ne bi trebao da ide ispod 600eur, zar ne :)
Gde ti zivis u kom svetu..jesi ti svestan realne situacije i da rusi vise pa ne dolaze..
Koo ima da izdvoji toliko mesecno para nece sigurno za kiriju dati vec za ratu i svoj stan. Razmisli malo,kreni od sebe
 
…ako je ustedeo dovoljno za ucesce i nasao nesto sto mu odgovara a uklapa se u taj budzet.

Posle godina stednje za ucesce, dve godine aktivnog trazenja stana i sad jos bar godinu dana cekanja da se izgradi uvek mi je smesno kada neko banalizuje sve sa ‘ma sto samo ne das za ratu umesto na kiriju?’.
 
Gde ti zivis u kom svetu..jesi ti svestan realne situacije i da rusi vise pa ne dolaze..
Koo ima da izdvoji toliko mesecno para nece sigurno za kiriju dati vec za ratu i svoj stan. Razmisli malo,kreni od sebe
Baš u ovom svetu.
Ne kažem ja da je to normalno za "naš" svet - ali eto to je računica sa trenutnim cenama nekretnina. Ispod toga, računicu ima samo onaj ko ima nasleđen stan iz doba komunizma i gde podstanar ulazi u, najverovatnije, stan odavno zreo za temeljnu renovaciju
Ovo je samo zdravorazumsko razmišljanje

Inače uzeti kredit nije baš tako jednostavna računica i da samo uđetaš u banku i uzmeš isti. Koliko ljudi koji rade u Beogradu rade u sivoj zoni? Banka takvima neće odobriti kredit za nekretninu od 140k eur. A uzmi uštedi 140k eur sa platom od 2K eur, gde dobar deo toga dobijaš na ruke (govorim o plati od 2K eur, nije greška)

Sve bi bilo dosta realnije da su cene nekretnina realne, ali one nisu realne i neće tako lako da se "normalizuju", a iskreno to i ne očekujem - sve mi se čini da više normalan stan za četvoročlanu porodicu neće biti moguće naći ispod 500eur u tom nekom krugu od 15ak km od centra grada.
Jer stanovi sada na Mirijevu III, IV su 2k eur po kvm (van svake pameti, bolje u Pančevu/Pazovama uzeti)
 
Nabraja sta je lose, ali ne nudi konkretne predloge za resenje problema. Uobicajeno serendanje. Tako svako moze da bude strucnjak za sve, ne nudis resenje, ali znas da nabrojis negativne strane postojecih predloga.
 
Vrh