Šta je novo?

Cene nekretnina

Imam dobru platu ali ni u ludilu ne bih dala ovoliki novac za kiriju. Srećom mogu raditi od kuće iako mi više prija kancelarija, pre ću uzeti novogradnju i čekati da mi se napravi stan nego nekom da dajem minimum 500evra sada za iole šta pristojno
Ne slažem se da može da se kaže da su stanovi dostigli kirije srazmerne ceni stanova (možda je ovo slučaj sa 20 posto stanova), većina onoga što se izdaje za 300evra su šupe, trpezarija sa plastičnim stolom i stolicama ili kupatilo iz prošlog veka i slično
 
vradovic recepcionar hotela u Honolulu koji za zadnjih 10 godina ustedeo sa garsonjeru u BW i sad navija da joj poraste vrednost… laz ili istina? 🤪a nema petlju da je iznajmi Rusima trenutno…iako ga vuče …
 
"većina onoga što se izdaje za 300evra su šupe, trpezarija sa plastičnim stolom i stolicama ili kupatilo iz prošlog veka i slično"
Ako ta šupa košta (a košta) 60 000 eura onda je kirija od 300 eura jedva dovoljna da se stanodavcu povrati uložen novac za 20 godina.
Za pristojne stanove od 300 000 eura kirija od 1500 eura obezbedjuje povrat novaca za 20 godina. Zašto onda stanodavce nazivate pohlepnim i alavim?
Da li ste mislili da ćete sa jedva završenom srednjom birotehničkom školom da živite na terazijama?
Oni koji su uložili u znanje ili veštine će živeti lepo jer se to plaća.... od ovih od kojih mi je muka da ih slušam-filozofi, nabedjeni umetnici i oni koji su diplomirali na sega-mega "fakultetima" će morati da žive skromno.
 
"većina onoga što se izdaje za 300evra su šupe, trpezarija sa plastičnim stolom i stolicama ili kupatilo iz prošlog veka i slično"
Ako ta šupa košta (a košta) 60 000 eura onda je kirija od 300 eura jedva dovoljna da se stanodavcu povrati uložen novac za 20 godina.
Za pristojne stanove od 300 000 eura kirija od 1500 eura obezbedjuje povrat novaca za 20 godina. Zašto onda stanodavce nazivate pohlepnim i alavim?
Da li ste mislili da ćete sa jedva završenom srednjom birotehničkom školom da živite na terazijama?
Oni koji su uložili u znanje ili veštine će živeti lepo jer se to plaća.... od ovih od kojih mi je muka da ih slušam-filozofi, nabedjeni umetnici i oni koji su diplomirali na sega-mega "fakultetima" će morati da žive skromno.
Ali izvini činjenica je da su kirije drastično skočile zbog rusa i to je jedan jedini razlog. Da nije njih skočile bi, ali ne u ovoj meri. Ma čemu ovo vređanje, ja ni najmanje nisam sa srednjom školom niti sa sega mega fakulteta .. strašno
 
Da je stanodavac bio "pametan" i kupio istu nekretninu za 600k, onda ni renta od 3k nije alava sa njegovog stanovista. Racunicu je zasnovao na trenutnim trendovima i zaduzio se sa tim na pameti. Problem je sto se alavost kometarise u kontekstu prosecne beogradske plate naspram beogradskih kirija dok je druga strana gleda iz ugla investiranog novca. Situacija je cesto nepravedna prema nekoj grupi ali tezi ravnotezi. Ne valja ako se neracionalno proceni pre ulaganja.
 
"većina onoga što se izdaje za 300evra su šupe, trpezarija sa plastičnim stolom i stolicama ili kupatilo iz prošlog veka i slično"
Ako ta šupa košta (a košta) 60 000 eura onda je kirija od 300 eura jedva dovoljna da se stanodavcu povrati uložen novac za 20 godina.
Za pristojne stanove od 300 000 eura kirija od 1500 eura obezbedjuje povrat novaca za 20 godina. Zašto onda stanodavce nazivate pohlepnim i alavim?
Da li ste mislili da ćete sa jedva završenom srednjom birotehničkom školom da živite na terazijama?
Oni koji su uložili u znanje ili veštine će živeti lepo jer se to plaća.... od ovih od kojih mi je muka da ih slušam-filozofi, nabedjeni umetnici i oni koji su diplomirali na sega-mega "fakultetima" će morati da žive skromno.
Ako ćemo tako, onda šta mene briga što će stanodavcu da se povrati uložen novac i za 50 godina? Takvo ulaganje je odabrao, što nije učio školu i uložio u neki posao koji će mu vratiti uloženo mnogo ranije, a ne "nasledio sam neke pare (ili stan), kupiću stan jer realno ništa ne znam da radim i uživaću celog života".
 
Što je stan manji i jeftiniji, povrat kod rentiranja je brži. Manji stanovi će najbrže vremenski povratiti investiciju. Za 20-ak godina. Vila na Dedinju neće ni za 40 godina. Takvo je tržište.
 
Ako ćemo tako, onda šta mene briga što će stanodavcu da se povrati uložen novac i za 50 godina? Takvo ulaganje je odabrao, što nije učio školu i uložio u neki posao koji će mu vratiti uloženo mnogo ranije, a ne "nasledio sam neke pare (ili stan), kupiću stan jer realno ništa ne znam da radim i uživaću celog života".
Srbija nema razvijeno tržište hartija od vrednosti ili neki drugi vid urađenog investiranja. Većina ljudi koja stvori neku (manju) akumulaciju ulaže u nekretnine jer ništa drugo što donosi pasivan prihod ne postoji. Drugo, ako neko previše traži za svoj stan, imaće samo trošak praznog stana. Ukoliko se pojavi zakupac spreman da plati traženu cenu, onda je to samo po sebi dokaz da je cena tržišna.
 
Većina ljudi koja stvori neku (manju) akumulaciju ulaže u nekretnine jer ništa drugo što donosi pasivan prihod ne postoji.
postoji zlato

fun fact: smatra se da je do danas iskopano/pronađeno, oko 200.000 tona, te je uz gustinu od ~19 g/cm3, lako izračunati, da bi dobili - a kada bi se svo ono izlilo - kocku sa stranicama od ~20m

sledi da bi svo zlato koje je u ljudskim rukama, zauzelo površinu od 400 kvadratnih metara, a planeta nam je, reda veličine, ~510 miliona kvadratnih kilometara



dakle, ima ga ne malo, nego infinitezimalno, a pride i očaravajuće sija:)
 
Visina kirije kanačno dolazi na nivoe koji su u srazmeri sa cenom stanova. To ne odgovara mnogima. Živeti u centru Beograda će biti luksuz koji se ne može priuštiti za par stotina eura. Ko nema para može da nadje lep stančić u Obrenovcu ili Pančevu :)pa polako na autobus ili voz. A vradović će za to vreme da pika stoni tenis i jede bifteke u Beogradu na vodi. Šta da se radi, nekom je život majka a nekom maćeha :rolleyes:.
PS.
Iskreno i nije mi žao, niko neće da radi (recimo na gradjevini ili dostavu hrane-za veliku platu) a hoće da lepo živi u Beogradu. Vreme socijalizma je prošlo...

Изгледа да иза налога ПетарПетровић и Врадовић стоји исти човек
 
Zlato (bi trebalo) da stiti od inflacije, ali ne donosi bas pasivan prihod.
poslednjih nekoliko godina, itekako da, a s obzirom na turbulentnost epohe koja predstoji, razložno je očekivati da će se taj trend i nastaviti

trenutno mu dolar ne dozvoljava veći uzlet

videćemo, u svakom slučaju, niko neće izgubiti pare ako ga kupi:)
 
Visina kirije kanačno dolazi na nivoe koji su u srazmeri sa cenom stanova. To ne odgovara mnogima. Živeti u centru Beograda će biti luksuz koji se ne može priuštiti za par stotina eura. Ko nema para može da nadje lep stančić u Obrenovcu ili Pančevu :)pa polako na autobus ili voz. A vradović će za to vreme da pika stoni tenis i jede bifteke u Beogradu na vodi. Šta da se radi, nekom je život majka a nekom maćeha :rolleyes:.
PS.
Iskreno i nije mi žao, niko neće da radi (recimo na gradjevini ili dostavu hrane-za veliku platu) a hoće da lepo živi u Beogradu. Vreme socijalizma je prošlo...
Ne zivim u BG, niti planiram niti me to zanima 1%, ali je interesantno kako ne shvatas da podstanara zabole alatka to sto su tebe odrali kao ovcu za bolestno nerealnu cenu stana, za kvadrat koj je skuplji nego u Chicagu, a jos vise ga zabole za tvoj ROI, dakle to sto ti gledas cena kirije prema nerealnoj ceni stana to je tvoj problem, i zabluda, gledaj bolju investiciju ako ti je los ROI, cinjenica je da su dosli ovi nesretnici iz rusije i da ce njihovo surenje trajati jos neki mesec, ali onda ja ta prica gotova i vracaju se cene onda u normalu! A cene kirije mogu samo da se gledaju prema plateznoj mogucnosti podstanara, koj prima platu a ne obrce milione, jer da ima puno para nebi ziveo u tvom stancicu nego bi imao svoj, dakle realni normalni max je trecina plate, jer niko nece gladovati da bi tebi dao za tvoj stan,trecina plate max, a ostalo mu treba za hranu koja je sve skuplja, racune, zivot, a svi znamo kolike su plate u srbistanu pa onda racunaj sta je realna kirija.. Trenutno je bolestna i veca nego u Becu gde su plate 4, 5 puta vece ali i to ce proci.. A to sto je neko tebe odrao za stan daleko iznad njegove realne vrednosti, to je tvoj problem.. Kad odu ovi rusi, interesovanje za investicionu kupovinu stana ce proci, samim tim i cene stanova ce pasti, sada je ovo samo poslednja stvar sto odrzava ovu baloniranu cenu u zivotu kao na aparatima, inace bi krenuo pad kao sto je svugde u svetu u toku.. Ali valjda ce i tom ratu kraj pa da i ova zemlja stradija krene putem normalnog sveta
 
Poslednja izmena:
A kad će Rusi otići? I da li će prije nego što odu, doći u još (mnogo) većem broju?
 
"većina onoga što se izdaje za 300evra su šupe, trpezarija sa plastičnim stolom i stolicama ili kupatilo iz prošlog veka i slično"
Ako ta šupa košta (a košta) 60 000 eura onda je kirija od 300 eura jedva dovoljna da se stanodavcu povrati uložen novac za 20 godina.
Za pristojne stanove od 300 000 eura kirija od 1500 eura obezbedjuje povrat novaca za 20 godina. Zašto onda stanodavce nazivate pohlepnim i alavim?
Da li ste mislili da ćete sa jedva završenom srednjom birotehničkom školom da živite na terazijama?
Oni koji su uložili u znanje ili veštine će živeti lepo jer se to plaća.... od ovih od kojih mi je muka da ih slušam-filozofi, nabedjeni umetnici i oni koji su diplomirali na sega-mega "fakultetima" će morati da žive skromno.

A kad će Rusi otići? I da li će prije nego što odu, doći u još (mnogo) većem broju?
Ne znam koliko beli karton dozvoljava boravak? Ako se ne zaposle ili ne udaju/ozene, ne znam kao izbeglice koliko mogu da ostanu
 
Ne znam koliko beli karton dozvoljava boravak? Ako se ne zaposle ili ne udaju/ozene, ne znam kao izbeglice koliko mogu da ostanu
Predju granicu sa Bosnom i vrate se. Boravak im nanovo teče. Ako imaju ugovor o zakupu, mogu da dobiju boravak godinu dana. Ako kupe stan, isto. Pa da ga produže...
Oni nisu izbjeglice. Ukrajinci jesu.
 
Ostanu tako što samo ostanu. Kad im istekne dozvoljen boravak sigurno ne ispare. Par rodjaka mi je išlo na bauštel u Nemačku i ostajali su po godinu i po dana. U povratku na granici su samo stavili cariniku po 150 eur i to je to. Za par meseci opet.

Ovo što se dešava uopšte nije čudno, godine uništavanja grada sa strane planiranja infrastrukture pokazuju šta se desi na prvom “stress test”-u. Grad nema plan širenja nego se sve gradi od udžerice do udžerice.

To prepucavanje da li su stanodavci ratni profiteri ili neko ko je tek sad počeo normalno da zaradjuje je kratkovido. Nije to bitno uopšte, tržište je slobodno.

Poenta je da ako se trend nastavi, gde smestiti ljude. Šta ako se doda još 200k ljudi u BG u narednih par godina.

Btw može vrlo lako da se desi da dodje 200k - 300k Rusa i ostane neko vreme. Zapad je krenuo all-in protiv njih i ne vidim stabilizaciju odnosa u skorije vreme.
 
PROŠLO vreme kada si mogao sa osrednjom platom da kupiš stan! To je nekad bilo!

Dolazi vreme kada NI SA DOBROM PLATOM ne možeš da kupiš stan - kao što to ne može to ni stanovnik Menhetna,Pariza ili Londona.
Zato ako nemate sreće pa niste nasledili stan, PRESTANITE DA MAŠTATE pa pravo na buvljak po gumene čizme, pa kad ih navučete birajte pravac - desno za Pančevo ili levo za Obrenovac.👊

Ili pokrenite sopstveni biznis pa zaradite (kao što sam ja ili vradović zaradili).
Baš je divan Menhetn, 80% lokala prazno, jer ne postoji biznis dovoljno isplativ da iznajmi taj lokal, a i stanovi postaju prazni, jer ne postoji posao od kog može da se plaća stan. Baš nešto čemu treba težiti. A kako je kapitalizam krenuo, samo je pitanje vremena kad će sirotinja da se pobuni i napravi haos.
A ti što imaju stanove da izdaju, ne znači da su bili pametni kad su to kupili ili nasledili, nego ih je usralo, jer ovakav splet događaja niko nije mogao da predvidi pre godinu dana.
 
Na zalost postaje tesko cak i sa primanjima koja su u 1% da se kupi stan u Bg, bukvalno moras da si u top 1000 po primanjiima ili imovini.

Ovo sa Sundjer Bobom se slazem. Bukvalno po nekad i ja pomislim da me bas ke*a!

Jedino sto je cudno sto ima zabelezeno ovde na forumu kad sam prvi put poceo da “propovedam” da kupujete nekretnine. Ako me i Mirijevo prognoza uke*a red je da mi se promeni nick na vanga. :)

Ono sto me posebno zabrinjava je da sve manje se ljudi sprdaju sa time. :)
 
Srbija nema razvijeno tržište hartija od vrednosti ili neki drugi vid urađenog investiranja. Većina ljudi koja stvori neku (manju) akumulaciju ulaže u nekretnine jer ništa drugo što donosi pasivan prihod ne postoji. Drugo, ako neko previše traži za svoj stan, imaće samo trošak praznog stana. Ukoliko se pojavi zakupac spreman da plati traženu cenu, onda je to samo po sebi dokaz da je cena tržišna.
Mislim da se sve svodi na ovo.

Nece biti hladjenja trzista dok god BELEX15 ne bude imao nedeljni volume veci nego prosecan kripto shitcoin za sat vremena.
 
Baš je divan Menhetn, 80% lokala prazno, jer ne postoji biznis dovoljno isplativ da iznajmi taj lokal, a i stanovi postaju prazni, jer ne postoji posao od kog može da se plaća stan. Baš nešto čemu treba težiti. A kako je kapitalizam krenuo, samo je pitanje vremena kad će sirotinja da se pobuni i napravi haos.
A ti što imaju stanove da izdaju, ne znači da su bili pametni kad su to kupili ili nasledili, nego ih je usralo, jer ovakav splet događaja niko nije mogao da predvidi pre godinu dana.
Tesko da ce narod da ustane za bilo sta. Pa evo culi smo i da jedan bivsi ministar ima vilu i kola od 200k e, i niko nista. Malo twiter ratovanja za lajkove i to je to. Ne znam gde su ti ljudi po ulicama kad im je vec dogorelo.
Pa pre ce se dici ako cuju da neki luksuzni brend ipak ne dolazi u Srbiju nego sto je pavlaka poskupela 100%.
 
Vrh