Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

Razmišlja se o ukidanju žica i rešetki, gde bi se kavezi štitili strujom.
Jel zna neko po kom principu ovo radi ?

Pretpostavljam da je sve humano i bezbedno... ali nekako ne zvuči tako :/
 
dGoran":1tl8x3py je napisao(la):
Razmišlja se o ukidanju žica i rešetki, gde bi se kavezi štitili strujom.
Jel zna neko po kom principu ovo radi ?

Pretpostavljam da je sve humano i bezbedno... ali nekako ne zvuči tako :/
U principu je humano. Postavlja se ograda sa nekim vlaknom sirine 10 cm kroz koje se pusta struja odredjenog intenziteta. Nije opasna po zivot, ali je zivotinjama jako neprijatna, tako da kada se jednom malo pecnu, nikada vise nece probati da joj se priblize, ili pak vrlo oprezno. To naravno dolazi u obzir kod zivotinja koje ne mogu da skacu, sto znaci da kod tigrova i ostalih macaka ne verujem da bi tako nesto funkcionisalo...
 
^^^ Ovo je odlicna vest! Polako, ja mislim da je ovo odlicna stvar, a kad se Bojovic najzad ukloni sa ovog polozaja, onda ce doci i do potpunog izmestanja zoo vrta. Mislim da je ova mic-po-mic varijanta super. Samo mi je zao da je (ocigledno) trebalo da dodje do necije smrti... (Koja je doduse za Darwin Awards), da bi se ovako nesto desilo.
 
Хајка на Вука
Градски комунални инспектори регистровали 22 бесправно подигнута објекта у Београдском зоо-врту. – Вук Бојовић уверен да градске власти желе да униште овај врт

Таман када је јавност помислила да су неколико дана после трагичне смрти посетиоца „Бир феста” у Београдском зоо-врту градске власти и Вук Бојовић закопали „ратне секире”, избио је нови сукоб. Наиме, протеклих дана у Бео-зоо-врт у контролу долазили су инспектори неколико републичких и градских инспекција, што Бојовић процењује као покушај да се уништи овај врт.
Према извештају градских комуналних инспектора, на локацији која представља културно добро од изузетног значаја за Републику Србију бесправно су постављена 22 привремена објекта.

„Десет објеката су киосци, од којих су три у власништву Друштвеног предузећа „Зоолошки врт Београд” издата у закуп, а седам је постављено на основу уговора овог предузећа и власника киоска. Бесправно је постављено и десет конзерватора за сладолед, на основу уговора о закупу простора између Зоолошког врта и предузећа „Делјуг”, као и две летње баште од којих је једна постављена уз киоск, а друга уз локал у зиданом објекту”, пише, између осталог, у саопштењу Градског секретаријата за инспекцијске послове.

Према речима Вука Бојовића, протеклих дана у зоо-врт су долазили инспектори ветеринарске, туристичке и комуналне инспекције.

– Ово је класична злоупотреба власти, којом градска власт комунистичким методама покушава да уништи све што сам направио од овог врта. Али, поручујем им да немају никакве шансе, јер ми је разне финансијске и остале инспекције слала и Слобина власт када сам био на изборној листи Небојше Човића, али нису ништа нашли – каже Бојовић и додаје да није ни хтео да разговара са инспекторима.

О бесправно подигнутим привременим објектима, Бојовић каже да се од њих издржава овај врт.

– Да ли неко пита „Галенику” ако у оквиру свог дворишта постави стражарску кућицу? Нико их ништа не пита. Поставили смо киоске због Београђана, јер од њиховог издавања скромно зарађујемо, будући да град не даје паре за уређење и одржавање зоо-врта. Није то нека велика добит, а једно друштвено предузеће има право да издаје своје просторије. Нашли су да вежбају строгост на мени, а Сава је препуна нелегалних сплавова, а град кафића и летњих башта без дозвола – каже Бојовић и додаје да ако му као одговорном лицу одреде казну узеће кредит да га плати.

Према његовим речима, уколико ветеринарске и остале инспекције утврде пропусте неког од његових запослених, тај ће остати без посла.

Градски инспектори су започели управне поступке у оквиру којих ће, после утврђивања потпуног чињеничног стања, преузети све мере из својих надлежности. За објекте који нису постављени у складу са одлукама о постављању привремених објеката и привремених покретних објеката биће донета решења за уклањање, а против прекршилаца биће поднети захтеви судијама за прекршаје.
Н. Радичевић
[објављено: 28.08.2007.]
Izvor: Politika Online
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=39024
 
Niz nepravilnosti u ZOO vrtu
Beograd -- Republička veterinarska inspekcija utvrdila je niz nepravilnosti u poslovanju beogradskog zoološkog vrta. Bojović negira.

Načelnica te inspekcije Sanja Čelebićanin izjavila je Tanjugu da su inspektori tokom obilaska ZOO vrta utvrdili da ne postoji ugovor vrta sa veterinarskim institucijama u cilju stručne pomoći i propisivanja neophodnih mera zdravstvene zaštite.

Ona je naglasila da je beogradskom ZOO vrtu potrebno dodatno veterinarsko osoblje, jer je tu zaposlen samo jedan veterinar sa trećinom radnog vremena, angažovan po Ugovoru o delu, kao i dva veterinarska tehničara koji rade na poslovima hranjenja životinja koji su, po potrebi, angažovani kao pomoćna tehnička lica veterinaru.

Inspekcijski organi su, prema njenim rečima, utvrdili da je interna evidencija životinja u ZOO vrtu kompletna ali da ambulantni protokol o dijagnostičkom ispitivanju i lečenju životinja nije vođen od 2006. godine.

Ona je kazala da je inspekcija napisala predlog mera na osnovu kojih će biti sačinjena radna grupa sastavljena od biologa, profesora interne medicine koji se bave divljim životinjama i drugih stručnjaka koji bi odredili dijagnostiku za svaku posebnu životinjsku vrstu.

Direktor ZOO vrta Vuk Bojović je negirao nužnost postojanja tri veterinara i istakao da u svetu postoje vrtovi koji uopšte nemaju veterinare i koji samo koriste usluge nekih veterinara.

Bojović je kazao da gradske vlasti hoće da vežu vrt za neku ambulantu ili veterinarsku stanicu i da ga na taj način kontrolišu, čemu se on ne protivi, ali se ne slaže sa tim da te ljude treba da plaća ZOO vrt.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=08&dd=30&nav_id=261394
 
Grad usvojio strategiju za zoološki vrt
Evropski standardi za „Vrt dobre nade“
Autor: N. Korlat | 20.09.2007 - 11:00
Gradske vlasti i zvanično su usvojile Strategiju za zoološki vrt u Beogradu. Sledeće godine biće rešen njegov status i odlučeno gde da se preseli sa Kalemegdana. Kako najavljuju iz Grada, nova lokacija zadovoljavaće sve standarde Evropske unije.

Grad će do 20. oktobra formirati i komisiju, čiji će članovi biti najeminentnije organizacije za zaštitu životinja, Veterinarski i Biološki fakultet, rukovodstvo „Vrta dobre nade“, predstavnici gradske vlasti i Međunarodna organizacija za zoo vrtove „EAZA“.
- Do sada u Srbiji nisu primenjivani evropski standardi u ovoj oblasti, niti se iko time bavio. Čak je svojevremeno „EAZA“ nudila Beogradu da održi predavanje na temu zoološkog vrta, ali tada to nikog nije zanimalo. Sada smo ih mi kontaktirali - kaže Gorica Mojović, pomoćnik gradonačelnika.
Kao moguća lokacija na koju će Zoološki vrt biti premeštan pominjan je Surčin. Ipak, to je za sada samo predlog gradskog arhitekte Đorđa Bobića, a konačnu odluku, preispitanu iz više uglova, doneće komisija, koja će osim Surčina predložiti još nekoliko lokacija. Ona će, takođe, predložiti novi koncept zoo vrta na Kalemegdanu.
Očekuje se da će u toku 2008. godine biti rešen i status. Gradsko javno pravobranilaštvo već je pokrenulo inicijativu za transformaciju ovog društvenog preduzeća u javno gradsko, a u toku sledećeg meseca biće održani i prvi sastanci sa Agencijom za privatizaciju.
- Grad je i osnivač „Vrta dobre nade“, tako da bi se njegovom transformacijom gradskim vlastima vratila osnivačka prava. Takođe, knjižni smo korisnici parcela i najvećeg broja objekata koji se nalaze na njemu, a prostor na kome se nalazi pripada Beogradskoj tvrđavi, koja je pod zaštitom kao spomenik kulture - objašnjava Mojović i dodaje da je, prema njenim saznanjima, krajem devedesetih rukovodstvo zoološkog vrta podnelo inicijativu za njegovo pretvaranje u javno preduzeće.

Obnova u novembru
Strategijom je predviđena i sanacija i rekonstrukcija objekata koji pripadaju zaštićenom kompleksu Kalemegdanske tvrđave. Stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika trebalo bi do polovine oktobra da utvrde stanje u kome se nalaze bedemi i ostali objekti, da bi u novembru otpočela njihova rekonstrukcija, ukoliko to dozvole vremenski uslovi.
Izvor: Blic Online
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=13729
 
Milance":1w43j08b je napisao(la):
"Grad želi Hipodrom i ZOO vrt"
Beograd -- Radmila Hrustanović uputila Ministarstvu ekonomije pismo o namerama
da Hipodrom i Zoološki vrt postanu javna preduzeća Grada.

"Zoološki vrt je 1952. godine osnovao Beograd, a 1991. godine je nezakonito prestruktuiran
bez znanja Grada", rekla je zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hristanović .

Ona je rekla da to "nema veze sa direktorom Zoološkog vrta" i da je jedina briga Grada
kako da ga vrate pod okrilje Beograda. ......
B92 ceo text :
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=10&dd=04&nav_id=266371&nav_category=11
 
Vuk Bojović pozvao sve medije na rušenje objekata u Zoo vrtu
Otimačina vrta počinje danas

Transformacija Vrta je urađena na način kako je u to vreme zakon nalagao.
U Vrt sam ulagao i svoja sredstva kako bi on bio lepši. Ovo je još jedan pritisak zato
što nisam priznao krivicu za smrt mladića, kaže za Glas Bojović

Danas će doći da sruše dva kioska, a potom idu redom. Desetog, pa 12. oktobra ruše ostale.
Ovo je još jedan vid pritiska na mene zato što nisam priznao krivicu za smrt mladića koga su
rastrgli tibetanski medvedi. O ovim najavljenim rušenjima obavestio sam domaće i strane
novinare neka vide šta se dešava. Svi kiosci bili su uredno registrovani, a porez plaćen - kaže
za Glas Vuk Bojović, direktor "Vrta dobre nade".
Bojović takođe podseća da Grad nije vlasnik zemljišta na kome je Vrt već je to Republika.

Prošle nedelje je najavljeno da će Grad Beograd od nadležnih republičkih organa zatražiti
saglasnost za to da društvena preduzeća "Zoološki vrt" i "Hipodrom" pređu pod okrilje Grada.
O ovim namerama, koje je obelodanila Radmila Hrustanović, Vuk Bojović ne želi mnogo da
polemiše s obrazloženjem da nema svrhe razgovarati sa ljudima o nečemu za šta nisu
stručni, pogotovo o tome kakav treba da izgleda jedan zoološki vrt.

Thumb_bgvuk.jpg


- To što ovi iz Grada tvrde da nije po zakonu izvršena transformacija Vrta nema veze sa životom.
Sve je teklo onako kako je u to vreme zakon nalagao. Ja sam u ovom trenutku jedini čovek koji
brani državnu imovinu. U Vrt sam ulagao i svoja sredstva kako bi on bio lepši.
Za sve što se dešava oko Vrta čujem iz medija, tako da sam preko njih čuo i vest da je
Hrustanovićeva poslala neko "pismo o namerama" da Grad postane osnivač Zoo vrta.
Meni niko nije ništa poslao, niti me je tim povodom zvao, niti iz Grada, ni iz Republike - kaže
Bojović. On takođe tvrdi da se lično protivi bilo kakvoj ilegalnoj prodaji.

- Snimao sam one koji su oko Vrta nelegalno prodavali džidža-bidže, i vukli posetioce za
rukav posebno decu nudeći im svoje proizvode, koji iskreno rečeno ne vrede ništa.
O svemu tome svojevremeno sam obavestio nadležne službe, ali izgleda da to tada nije
nikome posebno smetalo. Štaviše, ilegalni prodavac koga sam snimio sa onom njegovom
skalamerijom za prodaju kokica, zapretio je svojim navodnim vezama u gradskim organima
dodaje Vuk Bojović.

Grad nije osnovao Zoo vrt

"Nisu tačni navodi da je 1952. godine Grad osnovao Zoološki vrt, već je to pre Drugog svetskog
rata uradio Vlada Ilić. Ostaće zabeleženo da je davne 1945. godine u Zoološki vrt na mesto
direktora došao Ante Tadić. Tada je za dva lavića, Ante Tadić kupovao mleko iz obližnjih prodavnica.
Pametne glave iz Grada su, još u to vreme, zaključile da lavićima nije potrebno mleko, tako da
su oni uginuli, a Tadić napustio mesto direktora" - priča Bojović.
Glas : http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-08-10-2007/otimacina-vrta-pocinje-danas
-----------------------------------------------------------------


Понедељак, 08. октобар 2007.
Одложено уклањање бесправно постављених објеката у Зоолошком врту

Уредно најављено и за данас предвиђено уклањање бесправно постављених
објеката у Зоолошком врту града Београда одложено је због изостанка асистенције
припадника Министарства унутрашњих послова.

Секретаријат за инспекцијске послове града у поступку инспекцијске контроле
Зоо-врта у Београду утврдио је да је на тој површини, која је јавна површина специјалне
намене, без одобрења постављено седам привремних објеката.
Од тога један објекат је у власништву Друштвеног предузећа
„Зоолошки врт града Београда”, а шест у власништву физичких лица.

Принудно извршење прекинуто је јер је директор ДП „Зоолошки врт” Вукосав Бојовић
с радницима Зоо-врта блокирао улаз и тако онемогућио уклањање бесправно
подигнутих објеката
Беоинфо вести : http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1293240
 
Uklonjena tri bespravno postavljena objekta u Zoo vrtu
Autor: Nataša Korlat, Blic online | 10.10.2007 - 18:02
Po nalogu gradskog Sekretarijata za inspekcijske poslove, u saradnji sa pripadnicima MUP-a Srbije uklonjena su danas tri bespravno postavljena objekta u Zoološkom vrtu Beograda. Prekjuče ih je u tome sprečilo pedesetak zaposlenih, koji su, na čelu sa direktorom Vukom Bojovićem, blokirali ulaz u „Vrt dobre nade“.

Kako je saopšteno iz Gradske uprave, ostali vlasnici bespravno postavljenih objekata, u skladu sa danas postignutim dogovorom, počeli su sami da iznose stvari iz objekata i na taj način obavljaju pripreme da sami uklone privremene objekte.
Sekretarijat za inspekcijske poslove utvrdio je pre mesc ipo dana da su na toj površini, koja je javna površina specijalne namere, bez odobrenja bila postavljena 22 privremena objekta - sedam kioska, jedna letnja bašta i 11 konzervatora za sladoled i dve rashladne vitrine, navodi se u saopštenju.
Zakupci su ugovor imali samo sa Društvenim preduzećem „Beo zoo vrt“, koji je potpisao direktor Vuk Bojović.

Posle izvršene kontrole, komunalni inspektori doneli su rešenje o uklanjanju privremenih objekata.
- Nelegalnim zakupcim dat je određeni rok u kome su sami morali da uklone svoje objekte. Kako ni posle toga nisu reagovali, krenuli smo u prinudno izvršenje. U tome su nas sprečili zaposleni, a na pomoć policije nismo mogli da računamo, iako smo po uobičajenoj proceduri, prijavili rušenje 72 sata ranije. Poslali smo i dodatni zahtev policijskoj upravi u Starom gradu i očekujemo da će se sutra pojaviti. Policija je po zakonu dužna da nam asistira i to je do sada činila u 95 odsto slučajeva - rekao je juče Vladan Luković, sekretar za inspekcijske poslove i dodao da loši odnosi Grada i rukovodstva Vrta nemaju veze sa ovim slučajem.
Vlasnike nelegalnih objekata juče je posetio policajac i upozorio ih da im je ostalo još malo vremena da sami uklone svoje objekte. U planu komunalne inspekcije je da svakog narednog dana ruše po dva objekta. Sa druge strane, zakupci prostora u Zoo vrtu kažu da se nalaze između „dve vatre“, jer su ugovorom vezani za „Vrt dobre nade“.
- Rušenje mog kioska zakazano je za petak. Ne znam šta da radim. Ne smem da odem odavde, jer mi ugovor važi do februara. Što se mene tiče, a i svih ostalih zakupaca, mi bi sami uklonili svoje objekte - kaže Dragica Rastovac, vlasnik kioska, koja već 12 godina posluje u „Vrtu dobre nade“.
Kako nezvanično saznajemo, Vuk Bojović je, posle naloga gradske komunalne inspekcije, upozorio nelegalne zakupce da će ih tužiti ukoliko uklone svoje objekte.
- Nije to lično uradio, ali to u ugovoru piše. Po njemu, nemam pravo da raskinem ugovor, inače ću morati da plaćam zakup, bez obzira što više nisam tu. Ukoliko to ne uradim, moraću na sud - priča Dragica.
Zaposleni u Beo zoo vrtu kažu da će i dalje „ dežurati na ulazu“ i pokušati da spreče svaki ulazak inspekcije i prinudnog izvršitelja.
- Do sada nikome nisu smetale ove kafane. Postoje već 20 godina, a odjednom su nelegalne. Ne znam samo kome koristi da nas uništava. Ni jedan dinar iz gradskog budžeta nismo dobili. Osim našeg, na prostoru bivše Jugoslavije i u Evropi ne postoji ni jedan zoološki vrt koji se sam finansira - pričaju zaposleni.
Rukovodstvo beogradskog zoološkog vrta, zbog ovakve odluke komunalne inspekcije, uložilo je žalbu Gradskom veću, koje će doneti konačnu odluku o ovom slučaju. Uložena žalba, ipak, ne odlaže izvršenje i eventualna nova odluka u korist Zoo vrta dobila bi sudski epilog.

Marković: „Inspekcija nema nadležnost“
Dušan Marković, pravni zastupnik Zoo vrta, izjavio je juče da niko nije sprečavao komunalne inspektore i prinudne izvršitelje da ruše. On takođe dodaje da komunalna inspekcija nije imala zakonsko pravo da kontroliše u Zoo vrtu.
- „Vrt dobre nade“ se ne nalazi na javnoj površini, iako u Gradu tvrde suprotno. Takođe, neki objekti koje planiraju da uklone su u vlasništvu Zoo vrta i eventualno rušenje zahteva saglasnost Vlade Srbije - tvrdi Marković.
Izvor: Blic
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=15675
 
Kalemegdan ili Surčin, pitanje je za građane Beograda
Sudbinu zoo-vrta na referendum
Na jednom od Internet foruma, čak 78 učesnika se izjasnilo da zoo-vrt treba da ostane na Kalemegdanu. Ja i zaposleni u Vrtu istrajaćemo u borbi da se on očuva, kaže Vuk Bojović
Praksa u velikim metropolama zapadne Evrope odavno podrazumeva da se prilikom odlučivanja o kapitalnim projektima i važnim pitanjima za grad građani izjašnjavaju na referendumu. Da je ova odluka moguća i u Beogradu, nedavno je u intervjuu za Glas potvrdio i Đorđe Bobić, glavni gradski arhitekta.

Iako se beogradski zoološki vrt već šest decenija nalazi na Kalemegdanu, proteklih meseci slušamo predloge o preseljenju vrta na kraj Surčina, odnosno 25 kilometara od centra grada. Za ove predloge postoje mnoga objašnjenja, međutim do sada niko od gradskih čelnika nije pomenuo mogućnost da o ovom, i te kako bitnom pitanju, pita građane Beograda.

Ovim povodom Vuk Bojović, direktor "Vrta dobre nade", kaže da nije do sada čuo za ovakvu mogućnost, ali se sa nama složio da je možda i najpametnije da se organizuje referendum na kome bi Beograđani odlučili da li su za izmeštanje zoo-vrta sa Kalemegdana na neku drugu lokaciju.

- Nedavno sam gledao rezultate glasanja na nekom forumu, gde je sugrađanima postavljeno pitanje šta misle o eventualnom preseljenju na neko drugo mesto na teritoriji Beograda. Čak 78 učesnika foruma se izjasnilo da vrt ostane tu gde jeste, odnosno na Kalemegdanu - istakao je sagovornik.

- Zar to nije, primera radi, jedan od pokazatelja šta sugrađani misle o svom "Vrtu dobre nade"koji podjednako pripada žiteljima Beograda, Srbije i deci. Ovo nije običan vrt već onaj za koga nas vežu mnoge uspomene. Upravo zbog toga, ja i zaposleni u vrtu istrajaćemo u borbi da se on očuva - istakao je Bojović uz opasku da ne bi bilo iznenađenje ukoliko se i Beograđani organizovano priključe odbrani vrta. Bojović poručuje da upravo zbog toga ni danas, baš kao ni u ponedeljak, zajedno sa zaposlenima neće dozvoliti inspektorima da uđu u "Vrt dobre nade".

- Nećemo dopustiti da ruše kioske koji su potpuno legalni i za koje je uredno plaćen porez. Branimo vrt kao društveno preduzeće. Jer, kada ono postane javno preduzeće onda će oni koji su se nameračili na njega, imati pravo da zidaju i ruše kako hoće. Nažalost, stvarnost je surova, mnogi su se stavili u službu mediokriteta. Sve ovo što se trenutno dešava oko vrta liči mi na "sindrom Robina Huda", ali obrnutog. Ovde se radi o tome da se otima za neke bogataše i tajkune da bi imali više - kaže Bojović.
Izvor: Glas Javnosti
Link: http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-10-10-2007/sudbinu-zoo-vrta-na-referendum
 
Jao..
Ovo je neverovatno
Dakle taj Galas je totalno Kurir light...

Da se ide na referendum?!
Ovo je savršena manipulacija... dakle formulacija pitanja...
1. Zavisno od toga kako je formulisano pitanje odgovori mogu da variraju MNOGO... (čak i ako je saopštena identična informacjia u dva pitanja koja imaju različiti ton, pozitivan ili negativan, procenat odgovora se drastično menja...)

2. Ako se ide na referendum, može, ali pod uslovom da je pitanje ovako nekako formulisano:
"Da li ste za to da se deo zološkog vrta premesti u Surčin? Premešteni bi bili kavezi sa opasnim životinjama, životnjima kojima smeta buka grada i životinjama koje imaju premalo prostora na Kalemegdanu. Uslovi u kojima bi te životinje živele u Surčinu bi bili višestruko humaniji nego uslovi na Kalemegdanu, a i bezbednost građana bi bila povećana." :D
 
Pa ne znam da li bi sve to smelo da se stavi u pitanje jer se time izrazava misljenje. To bi onda doslo u eventualno pred referendumskoj kampanji.

Inace ova cela "afera" oko ZOO vrta poprima totalno nepotrebne razmere..
 
Surcin je bas predaleko, sta fali tamo iza ade Ciganlije na makiskoj strani- nikako blizu jezera nego mnogo dalje na velikoj povrsini- Safari varijanta
Sto se tice kalemegdana, citav Kalis tako zdiba i sve okolne ulice, dobro su se setili da ga presele.
 
@ Nenad: Naravno da pitanje ne dolazi u obzir, zapravo nikakav referendum ne dolazi u obzir!! Lepo ode inspekcija, kaže to je nehumano. Ako baš hoće da se je*******u nek sastave komisiju, ne znam, prof. veterinarskog, organizacije za zaštitu životinja, neko iz inspekcije, i nek oni lepo donesu odluku da mora da se premesti, makar deo. I onda stave vrt u Surčin, iza Ivana Ribara, uz Savu i nek produže liniju tramvaja.

Nisam siguran, ali mislim da je lokacija iza Ade malo problematična, jer je tu neka uža zona zaštite vodovoda, itsl. fabrika vode, ne znam ni ja šta... Ali možda i nije, nemam pojma... :/
 
ako sam ja dobro protumačio GUP do 2020, za zoološki vrt je bila predviđena lokacija na Paliluli, kod Ovče. Tamo postoji jezero, a prema GUP-u bi ceo taj deo oko jezera trebao da bude za park i zoo vrt. To su dve ili tri stanice autobusom posle Pančevačkog mosta.


Meni to deluje kao OK mesto, i moći će da se prave safari ture :)
 
To jezero je jos bolja lokacija od Ledina. Kad se napravi i drugi most, ide tacno tamo.
A proppos mostova i njine cijene... 200 M za most preko Ade? dajte te pare Mrkonjicu i napravice 2 funkcionalna mosta preko Save i jos dva preko Dunava.
Procedura tendera toliko komplikuje i poskupljuje stvar, a na kraju neko se uvek okiti.
Ovako, daj Mrki 200M, nappravice sve mostove i jos uzeti milionce-dva u dzep, wolf nutritional served and sheep in correct nubmer. U, jeee... sto ovo zvuci na stranskom gotivno. i lako za izgovor...
 
To je u stvari super ideja! Nikada nisam bio tamo, ali slike iz vazduha tog jezera stvarno dobro izgledaju.

Tema o mostu postoji pod "Infrastruktura" i tamo mozes vise informacija da pronadjes.
 
Вук на лимунади
Ја сам савремени Дон Кихот. Нисам се из немоћи окренуо штрајку глађу, него зато што сам пацифиста, каже директор Београдског зоо-врта

Спава на столици у канцеларији, не узима храну, пије само воду обогаћену лимуновим соком. Вук Бојовић, директор Зоолошког врта, наставио је штрајк глађу који је започео пре два дана због, како каже, гнусних измишљотина. У управи ове институције на Калемегдану смењују се пријатељи, познати суграђани и новинари. Стање у „Врту” је редовно, запослени обављају посао, a посетиоци обилазе његове становнике. На први поглед чини се да све функционише.

Први човек Зоо-врта истакао је да, без обзира на савете пријатеља да не посегне за овим средством борбе, неће одустати.

– Говоре ми да је штрајк глађу за немоћне и да то није за мене. Сматрају да сам борац, али на други начин. Нисам се из немоћи окренуо овом виду борбе, него зато што сам пацифиста – рекао је Бојовић.

Не крије да је имао примедбе на рад градских власти, али каже да неће дозволити да се неистине шире. Три киоска која су уклоњена пре три дана нису, тврди он, нелегално постављена у „Врту”.

– Објекти су легални. Власници киоска испунили су све услове које је град тражио. Држави уредно плаћају порез и од тог новца вероватно се издржавају и Радмила Хрустановић и Горица Мојовић. Инспекција каже да недостаје дозвола. Та дозвола не постоји и нико је не издаје, јер ово није јавна површина – објаснио је први човек „Врта”.

За две деценије колико је на челу ове установе пребродио је, како каже, хиперинфлацију, ратове, претензије политичких партија попут ЈУЛ-а, али ти проблеми не могу се поредити са садашњом недаћом.

– Нисам дошао у „Врт” да бих профитирао. Овде сам провео своје најбоље године. Не могу да дозволим да неки мали болесни умови ово разграбе. Људи који ме подржавају дају ми снагу да истрајем. Подржава ме интелектуални крем Београда и Србије – казао је директор Зоолошког врта, не желећи да прецизира који су то људи.

У честим међусобним оптужбама између града и Зоо-врта, Бојовић је између осталог истицао да, осим ретких донатора, није било друге помоћи.

– Откад сам у овој кући сваког градоначелника молио сам да постанемо јавно предузеће. Хтео сам да се посветим „Врту”, а нисам имао прилике, јер сам ишао да просим новац. Борио сам се са ветрењачама. Ја сам савремени Дон Кихот. Овако је тешко издржавати „Врт”. Највећу добит имамо од улазница, затим од закупаца киоска и од донатора. Успели смо да површину од седам хектара улепшамо, а град би да се окити туђим перјем – истакао је Бојовић.

Д. М.
[објављено: 12.10.2007.]
Izvor: Politika Online
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=43920
 
Nenad":1amw6j9m je napisao(la):
Ја сам савремени Дон Кихот. Нисам се из немоћи окренуо штрајку глађу, него зато што сам пацифиста, каже директор Београдског зоо-врта
:lol: On pacifista.. ma da.. :lol:
 
MIslim da je generalno ta super ideja jer ce se time oziveti lokalni "turizam" na onoj strani Dunava. Drugo, lokacija se stvarno nudi kao idealna za takvu namenu. Mogao bi da se izgradi komplex parkova i ZOO vrta kao recimo u Buzdimpesti.. Mozda i neki Dizniland uz to :D
 
Бојовић се баш наљутио
И „Сава центар”, „Београдска тврђава” и „Ада Циганлија” претворени су у јавна градска предузећа, али директори нису реаговали као што сада реагује директор Зоо-врта, каже Радмила Хрустановић, заменик в. д. градоначелника

Вук Бојовић, директор Зоолошког врта, већ три дана штрајкује глађу поводом уклањања монтажних објеката за које су градски инспектори утврдили да су нелегално постављени. Бојовић, међутим, тврди да су објекти легални, а да дозвола за њих није била потребна, јер је Зоо-врт јавна површина.

Такође, Бојовић не пропушта прилику да изнесе оптужбе на рачун градских званичника за које тврди да су решени да му одузму управљање Вртом. Радмила Хрустановић, заменица в. д. градоначелника, објашњава зашто Бојовићеве тврдње нису тачне.

– Нема разлога да ико сумња у поштене намере града. Не желимо да Београдски зоолошки врт као друштвено предузеће буде приватизовано, јер мислимо да је у јавном интересу да постане градско. Далеко од тога да град жели да умањи оно што је Бојовић урадио за ово предузеће, али времена се мењају и Зоолошки врт очекују промене. Потпуно легитимно и легално смо исказали своје намере и то нема никакве везе са тим ко је директор. Тако је било у у случају „Сава центра”, „Београдске тврђаве” и „Аде Циганлије” који су у једном тренутку постали јавна предузећа о којима бригу води град. Нисмо тада доживљавали да се неки од директора оволико наљути – прокоментарисала је Радмила Хрустановић, заменик в. д. градоначелника Београда, Бојовићеве изјаве и оптужбе на рачун градских власти објављене пре два дана у „Политици”. Она је овом приликом демантовала медијске спекулације да град планира да Зоо-врт измести са садашње локације.

– То нико од надлежних није рекао. Желимо да модернизујемо Зоолошки врт по угледу на европске. Изјаве Вука Бојовића да су киосци, који су тамо постављени, легални због тога што су ти људи плаћали порез држави једноставно нису тачне. Свако ко нешто ради мора да измирује законске обавезе, али то није начин да се објекти легализују – истакла је Хрустановићева. Она није желела да коментарише наводе Вука Бојовића који тврди да је сваког градоначелника, од када је у Зоо-врту, молио да ово предузеће постане јавно, али да у томе није успео.

Према информацијама из Скупштине града, Зоолошки врт основао је град Београд још 1952. године, а незаконито преструктурисање тог предузећа, без сагласности оснивача, обављено је 1991. године. Тада је формирано деоничарско друштво које је функционисало све до 1997. године. Једностраним актом збора радних људи, без сазнања оснивача, тада је донета одлука да то предузеће прерасте у друштвено, али и поред тога град Београд је све време укњижен као носилац права коришћења. Надлежни очекују да ће процедура трансформисања Зоолошког врта у јавно градско предузеће бити завршена до краја године, што подразумева да се до тог периода са иницијативом сагласи Републичка влада.

И. А.

[објављено: 13.10.2007.]
Izvor: Politika Online
Link: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=44075
 
Direktor Zoološkog vrta nastavlja štrajk glađu
Peticija u znak podrške Bojoviću
Autor: N.K. | 15.10.2007 - 10:21
Prijatelji i poštovaoci Vuka Bojovića juče su u „Vrtu dobre nade“ potpisivali peticiju za ostanak Zoološkog vrta na Kalemegdanu, a nakon toga održan je i kratak protestni skup u znak podrške direktoru Zoo vrta, koji već peti dan štrajkuje glađu.

- Naša ideja je bila da krenemo u protestnu šetnju od Beo zoo vrta do Skupštine grada, ali nam to nije dozvolila policija. Prijatelji Vuka Bojovića zato su odlučili da počnu sa potpisivanjem peticije, a svi ostali Beograđani mogu to da učine do kraja ove nedelje - kaže jedan od zaposlenih u beogradskom zoološkom vrtu i dodaje da se Bojović sve lošije oseća.
Direktor „Vrta dobre nade“ počeo je da štrajkuje glađu 10. oktobra, zbog upada komunalne inspekcije na teritoriju Vrta. On i dalje ne odustaje od zahteva da odgovorni za to budu kažnjeni, ali i da se reši smrt Branka Jovanovića (22), koji je za vreme „Bir festa“pao u kavez sa medvedima.
Iako Bojović, kako je rekao, nema ništa protiv da Zoo vrt postane javno preduzeće, takva inicijativa Grada pogoršala je odnose direktora Vrta i gradskih vlasti. Dodatnu tenziju napravila je ideja o novog Zoo vrta u Surčinu, gde bi bile preseljene velike i divlje životinje.
- Ja nemam ništa protiv toga, ali ne verujem onima koji „vuku konce“ u Gradu. Čak je to bila i moja ideja, a od svakog gradonačelnika sam svojevremeno tražio da Zoo vrt postane javno preduzeće. Tada su mi govorili da ne mogu da nas finansiraju. Sada ja ne verujem njima. Danas nezakonito uklanjaju kioske, a sutra će nešto drugo - rekao je Bojović.
Izvor: Blic
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=16182
 
Vrh