Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

zoo vrt van kalemegdana i tačka . :cool:

ps razlozi su toliko očigledni da mi je muka da ih ponavljam,a i vidim da su neki forumaši lepo konstatovali...

psps prosto se prenerazim kad čujem da ima uopšte ljudi koji su izričito protiv premeštanja zoo vrta.u mini anketi o premeštanju stanari okolnih zgrada su uglavnom reagovali: jaooo neće valjda naš zološki vrt ..da nam pomere ...i tako jauču :bash: kakvi mrzitelji sebe i životinja i tvrđave ...
 
Sizife, ne čitaš pažljivo postove, za kaznu ćeš dobiti još jedan kamen :lol:

Primer San Dijega sam uzeo zato što je tamo grad dao samo lokaciju a investitor je izgradio vrt kojim upravlja i koji mu donosi profit. Grad kao svoj deo prilaže i životinje (koje su i dalje u vlasništvu grada). Ovo nije skup projekat gledano sa pozicije grada.

Evo kako izgleda lokacija u Ovči

zoozp0.jpg


zoo3lv0.jpg



Primetite koliko ima prostora, možda 10-20 puta više nego što sada zauzimaju Zoo i Botanička bašta. Ima mesta i za Zoo vrt, i za oazu za ptice selice i za Akvarijum i za novu Botaničku baštu (btw. staroj ništa ne smeta i treba da ostane tu gde je ali ona tu ne može da lje da se razvija a nova može).

Taj zeleni deo je na pet minuta vožnje od Pančevačkog mosta, nije u nedođiji.
 
Ovaj juzni deo blata ce verovatno biti namenjen industriji s' obzirom da je (ne)legalna gradnja uveliko u toku.
 
Ne postoji ni jedan normalan argument da ZOO vrt ostane u gradu, sem "nama je zgodnije da idemo do kalisa nego preko pancevackog mosta". Neverovatno da ljudi samo na taj nacin razmisljaju.
 
Milance, u potpunosti se slazem sa tobom. Ja ne mogu da verujem da su ljudi toliki ksenofobi i da se boje i apriori odbijaju sve sto je novo (ideje, resenja, ljude)... Pa da, oni su navikli da skoknu do Kalisa... Ljudi, odlazak u zoo treba da bude jedno lepo celodnevno iskustvo. Sednes u kola ili bus sa prijateljima ili devojkom, odes tamo, provedes par lepih sati van gradske vreve, u prirodi i u drustvu prelepih bica kakva su zivotinje... Odmoris smozak i napunis baterije i pravac kuci u nove pobede...
 
Рупа од метка на стакленој кућици кенгура
v3gg9s.jpg

Не зна се ко је пуцао у стакло (Фото Ж. Јовановић)

Радници Зоолошког врта били су затечени када су јуче око 14 часова приликом редовног обиласка кенгура на њиховој стакленој кућици угледали рупу, која је изгледала као да је од метка. Убрзо је до љубимаца из Аустралије стигао и Вук Бојовић, директор врта, који је у неверици прокоментарисао да је то што се догодило – забрињавајуће.

– На срећу, нико ко се затекао у „Врту добре наде”, а ни кенгури, није повређен. Одмах смо позвали полицију јер нам је рупа на стакленој огради изгледала као да је од метка, што се и види на парчету стакла које је одлетело унутра и забило се у стабло у кавезу. Међутим, полиција ми то још није потврдила. Наше обезбеђење не носи оружје, нити претреса посетиоце. Довољно је што су нам поставили рампу да суграђани не могу возилима да приђу врту, замислите још да их претресамо – истакао је Бојовић.

Само пола сата пре него што је приметио рупу на стакленој кућици, чувар Драган Перовић је обилазио кенгуре и није је ту било. Бојовић сумња да је „неко ко се играо са пиштољем” користио пригушивач, јер би у супротном пуцањ чули запослени, али и животиње, које би то узнемирило.

– Чаура од метка није пронађена – прича Бојовић. –Неко је искористио прилику да испроба пиштољ када је у врту било мало посетилаца. Стакло ограде је дебело десет милиметара и одвајали смо од уста да га купимо. Унутра се налазе две гравидне беле женке и сива са младунчетом.

Досад се, каже, никад ништа слично није догодило у седамдесетдвогодишњем животињском станишту на Калемегдану.

Шта се тачно догодило у „Врту добре наде” јуче нису могли да прецизирају ни у Бироу за односе са јавношћу и медијима МУП-а Србије.

Д. Ј.
[објављено: 29/11/2008]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Rupa-od-metka-na-staklenoj-kucici-kengura.sr.html
 
Kiosci u „Vrtu dobre nade“ srušeni - bespravno
Velika šteta već naneta
Autor: Z. Lazarević | Foto:b. puljević | 22.12.2008. - 09:37

Kiosci koji su krajem prošle godine uklonjeni iz Zoološkog vrta, jer se tvrdilo da su bespravno postavljeni, mogli bi biti vraćeni u „Vrt dobre nade“. Presudom Okružnog suda poništeno je rešenje Gradskog veća o uklanjanju ovih kiosaka i usvojene su žalbe uprave Zoološkog vrta, mada je, prema rečima direktora Zoo vrta Vuka Bojovića, „velika šteta već naneta“.


rusenje-kioska-x.jpg


- Bili smo svedoci, da je tadašnja gradska uprava „napala“ kuću koja je bila za ponos. Neuki ljudi su doneli odluku da se kiosci sruše. Okružni sud u Beogradu uvažio je našu tužbu i poništio rešenje Gradskog veća – kaže direktor Zoo vrta Vuk Bojović, napominjući da vrt nije „javna površina“, a da je tu neistinitost Gradski sekreterijat za inspekcijske poslove koristio kao glavni argument za izvršenje bespravnog rušenja.
U oktobru prošle godine komunalni inspektori utvrdili su da se na površini Zoološkog vrta, za koju se navodilo da je „javna površina specijalne namene“, bez odobrenja bilo postavljeno 22 privremena objekta. U obrazloženju poništenog rešenja Gradskog veća koje je potpisao gradonačelnik Dragan Đilas, navodi se da se vrt nalazi na zemljištu koje koristi kao društveno preduzeće i da ono nije od strane nadležnog organa proglašeno javnom površinom, u ovom slučaju, Opštine Stari grad. Kiosci su uklonjeni tako što je bila primenjena Odluka o opštem uređenju grada.
- Naši zaposleni uređuju prostor oko vrta i u njemu. Da je reč o javnoj površini, taj posao bi obavljale gradske službe. Primenjivanje Odluke je protivzakonito. Rešenje jeste poništeno ali mi nećemo dozvoliti da se kiosci vrate. Srušeni su „spektakularno“ uz zloupotrebu organa javnog reda i mira, a doživeli smo i medijski linč. Ugled „Vrta dobre nade“ koji smo negovali decenijama uprljan je zbog neistina koje su bile izrečene. To je neoprostivo - kaže Vuk Bojović, koji navodi da mu je najteže bilo što su porodice koje su živele od rada u Zoo vrtu, ostale na ulici.
Izvor: Blic Online
Link: http://www.blic.rs/beograd.php?id=71213

:rolleyes: Ako mu je baš stalo do ugleda zoo vrta, neka da ostavku.
 
Ово су једноставне ствари за суд...наплатити дебелу отштету за нанету материјалну штету и штету угледу зоо врта, уз казне онима који су се огрешили о закон...
 
retardinjo":ibitxant je napisao(la):
Ово су једноставне ствари за суд...наплатити дебелу отштету за нанету материјалну штету и штету угледу зоо врта, уз казне онима који су се огрешили о закон...
...O kom crnom ugledu ti pričaš? Prelistaj malo strane sajtove, informiši se.

One battle in the "Bangkok Six" orangutan smuggling saga, Milka Knezevic Ivaskovic, IPPL Representative in Yugoslavia

It seems like it was just a few years ago when I joined IPPL. Actually, it was in 1990, when the famous Bangkok Six case occurred.

At that time, I worked as a volunteer at the Belgrade Zoo and even kept a baby orangutan, Sanja, in my apartment. She was the "property" of Belgrade Zoo and I was some kind of substitute for her mother. Mr. Bojovic, the zoo director, ordered me to keep her presence a secret and not to mention that she was an orangutan. I didn’t know anything about primates-I was just very fond of all kinds of animals and Sanja...well she was definitely amazing!

But after a while, I became suspicious about Bojovic’s good intentions: Sanja hadn’t proper shipping documents, and I started to realize that her arrival was, for some reason, being kept a secret. I learned about IPPL and contacted Dr. Shirley McGreal. Soon I found out that Mr. Bojovic had been involved in several cases of smuggling primates and rare birds. He was also one of the important links in the Bangkok Six affair in which six baby orangutans being smuggled from Asia to the then Soviet Union were confiscated on Bangkok Airport.

So, I decided not to be silent, but to act. First I had to educate myself about primates. Then I started to write articles for various newspapers. I wanted to inform people about the terrible ways of killing orangutan mothers to get babies, about how babies were smuggled, and about Bojovic’s role as "middleman" in the "Bangkok Six" affair. Unfortunately, at that time, there was no freedom of the press in my country and I was accused (by Bojovic) of libel and slander. I was tried and found "guilty," although I presented all the evidence and despite many witnesses testifying on my behalf. The judge was Bojovic’s close friend, as were some journalists, and Bojovic himself had powerful political connections.

The trial lasted for five years. Finally I was cleared of all the accusations, but actually, I haven’t changed anything or anybody-except myself. In that time my country was at war and Bangkok Six case wasn’t considered important. During that period, Dr. Shirley McGreal and many IPPL members from all over the world were encouraging me, sending nice, comforting words in their letters. They became my best friends, even though I have never seen them.

Mr. Bojovic is still the manager of Belgrade Zoo. He never said that he was sorry for what he did. Unfortunately, there is no Sanja at the zoo-she has disappeared.

I used to dream about her every night. Last year I wrote a book about baby orangutans. My children and their friends like it. Maybe that is the best result of my "role" in Bangkok Six case-to put my feelings on paper and help others to learn and feel the same. I hope that it will soon be translated into English so every IPPL member can read it. It would be my "thank you" to all of you-for comforting me, during those difficult years.
Izvor: http://www.ippl.org/2003-fond-memories.php
 
Još jedna ideja vezana za lokaciju u Ovči. Naime, pošto su pored Zoo vrta ostavili mesta za novu botaničku baštu, uvek me je kopkalo kako bi izgledala simbioza ta dva projekta.

Elem, ovo je sjajan primer gde su uklopljene železnička i stanica za trajekte, botanička bašta i Zoo vrt. Slike su iz video igre Syberia Benoa Sokala (fantastična kako priča tako i arhitektura). Ne osvrćite se na likove koji se povremeno vide na slikama, voz na navijanje i slične stvari. Ova stanica nije održavana bar pola veka. Među drvećem su se naselile brojne vrste ptica.

Ideja je da se omogući pristup Zoo vrtu putem, vozom i rekom. Zoo vrt i botanička bašta bi imali zajednički ulaz i kasnije bi se granali svako na svoju stranu oko jezera. Sa druge strane može da padbe jedan prirodnjački/palaeontološki muzej, sličan ovome na zadnjoj slici :D

Nikakvo iživljavanje, jer mamuti su živeli na tom području, u Vojvodini je pronađeno par skeleta. A zgrada izgleda fantastično. Na ulazu su dve figure sabljastih tigrova.

042402syberia7ae9.jpg

042402syberia10hd9.jpg

062702syberia02zs0.jpg

080720025uo0.jpg

apregw4.jpg

scbarrockstadt01tm4.jpg

scbarrockstadt02tm3.jpg

scbarrockstadt04im6.jpg

syberia2007110722512471yg3.jpg

sybepc006rb7.jpg

scbarrockstadt17cw9.jpg

copyrightersyb110wt6.jpg


btw. postojalo je oko 300 vrsta surlaša, i svi su izumrli. Najraniji primerci čak nisu imali surlu, dok su najveći mamuti i mastodonti (živeli u Severnoj Americi, glavna razlika je što su imali četiri kljove - ljubiteljima lotr-a je najlakše da ih zamisle, ličili su na olifante :))
 
Зима није добродошла у „Врт добре наде”
Осим малишана у беби-врту, најугроженији су рептили, али и мајмуни, који су на хладноћу осетљиви попут човека. – Ускоро стиже и бели тигар, ретко биће које није албино већ чудо природе. – Бели врт за бели град
Криза због нестанка гаса угрозила је минулих дана и Зоолошки врт. Температура у кућицама тропских врста, објашњава Вук Бојовић, директор Врта, не сме пасти испод 27. поделка, иначе би осетљивије животиње, као што су рептили, престале да једу, добиле би упалу плућа и угинуле. Како су радијатори у „Врту добре наде” претходних дана били млаки, станишта многих животиња морала су да буду догревана калориферима.

– Пре двадесетак година смо се грејали малтене као у неолиту. Куповали смо буриће и од њих правили пећи бубњаре. У кућицама за жирафе и слонове постављали смо старе пећи које су радиле на уље и нафту, што је непријатно мирисало, али смо макар знали да ће животињама бити топло уместо да страхујемо хоће ли бити гаса, мазута и струје, за коју месечно плаћамо 700.000 динара. Могу да замислим колико ће да кошта догревање калориферима, али битно је само да струје не нестане – објаснио је Бојовић.
Он је већ био принуђен да посматра шта се дешава са животињама осетљивим на нагли пад температуре када остану без грејања. До пре неколико година улаз у управну зграду зоо-врта красила је стаклена кућица сејшелских корњача, која је непрестано догревана, јер су велике шансе да ове животиње већ на 20 степени добију упалу плућа. Усред зиме несавесни грађевинци су пресекли електрокаблове који струјом снабдевају врт и џиновске корњаче су угинуле.


Осим малишана у беби-врту, најугроженији су рептили, али и мајмуни, који су на хладноћу осетљиви попут човека. Бојовић страхује да ће, ако електромрежа буде преоптерећена па нестане струје, бити уништена и јаја игуане, ноја и змија, смештена у инкубаторима.

У „Врту добре наде” има и добрих вести. Стигао је нови станар, ретки жуточели амазонац по имену Жика. Суграђанин Александар Обрадовић, који се осам година старао о драгоценој птици, више није могао о њему да брине, па се досетио да је зоо-врт најбољи нови дом за Жику. Тешко му је било да се одвоји од љубимца и овај растанак је поредио са испраћајем сина на факултет у другу државу.

– Објаснио сам Вуку да је Жика навикао да га купамо једанпут недељно и да не треба да се брине да ће се опирати. Довољно је само да му се одшкрину врата кавеза јер он је научио да сам оде до каде, уђе у њу, сачека туширање и затим се врати у жичану кућицу – објаснио је Обрадовић.
Осим Жике, Бојовић најављује да ће ускоро добити и белог тигра, ретко биће које није албино већ чудо природе. Швајцарци су га понудили Београдском зоо-врту у замену за једног од белих лавића. Откако су они рођени, Бојовића колеге из света опседају предлозима да размене ретке беле животиње. Како се у београдској колекцији већ налази мноштво белопутих лепотана, попут нимфи, голубова, снежних гавранова и паунова, питона, бизона, јежева, лама, медведа, јелена лопатара, снежних јарчева и арктичких вукова, Бојовићу је синула идеја да за бели град направи бели врт, односно животињско станиште у којем ће се скрасити ретке беле врсте. Да је замисао добра потврђује и интересовање које је међу групом странаца побудио симпатични бели кенгур. Гостима који су стигли издалека било је тешко да се одвоје од његовог кавеза, смештеног близу улаза у калемегданско станиште. Уместо да продуже обилазак врта, они нису престајали да сликају кенгура.


Бојовић најављује да ће ускоро бити још принова у врту јер очекује да на свет дођу младунци неколико врста папагаја и медведа. Новорођени кенгурчић се још скрива у маминој торби, па ће посетиоци морати мало да сачекају како би уживали у дружењу са њима.

Д. Јокић
В. Вукасовић
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Zima-nije-dobrodoshla-u-Vrt-dobre-nade.sr.html
 
Vidim da ste dosta pisali o zoo vrtu. Cinjenica je da su uslovi u kojima zive zivotinje izuzetno losi i nepotrebno je bilo koga ko ima oci u to ubedjivati. Sirom sveta se zatvaraju zoo vrtovi u kojima se zivotinje drze u malim kavezima. Stav ljudi prema zivotinjama se promenio, menja se svugde u svetu samo kod nas to teze ide jer je kod nas kult licnosti kategorija koja preskace racionalno razmisljanje. Uvek nam ljubav prema pojedincima zamagli oci. Nije rec o Vuku, rec je o zivotinjama. Zoo vrt nije mesto u kojem zivi Vuk Bojovic, vec zivotinje, ljudi ne idu u vrt da gledaju Vuka Bojovica, vec zivotinje. A sta imamo tamo da vidimo? Nista lepo.

U julu 2008 sam provela 4 dana u Izmiru, u starom i novom zoo vrtu koji se tada jos pravio a otvoren je 30 novembra 2008. Imala sam mogucnost da iz prve ruke cujem i vidim sta se i kako radi, da obilazim teren novog zoo vrta, posmatram izvodjenje radova, gledam planove...Stari zoo vrt u Izmiru je bio u centru grada, imao je povrsinu od samo 2 hektara i izgledao je kao beogradski zoo vrt, jad i beda. Zatvoren je za posetioce u avgustu ove godine. Novi zoo vrt zauzima povrsinu od 42 hektara, nalazi se 27 kilometara od centra Izmira i svakako ce postati jedna od glavnih turistickih atrakcija tog dela Turske.
http://www.izmir.bel.tr/dogalyasamparki/eng/index.html
Kada na mapi zoo vrta stanete misem na odredjeni deo slike pojavice se prozor sa tekstom o povrsini tog dela, koje zivotinje se tu nalaze.

Verujem da medju vama ima ljudi sa idejom, vizijom novog zoo vrta u kojem ne bi bilo kaveza, vrta u kojem bi zivotinje bile na travnatom, sumovitom terenu.
Pre 15 dana je opet pocela peticija za preseljenje zoo vrta.
Pozdrav :)
 
Sonja, dobrodošla na sajt :)

Lep im je ovaj novi Zoo, ali naša buduća lokacija (po GUP-u) je neuporedivo bolja.

Najjednostavnije rešenje (verovatno i najskuplje) za "ogradu" je izgraditi nešto ovako oko celog jezera i obodne zelene površine.

800px-Biosphere_montreal.JPG

800px-Mtl._Biosphere_in_Sept._2004.jpg


Ovo je Biosfera, muzej u Montrealu posvećen vodi i životnoj sredini. Nalazi se u parku Jean-Drapeau, na ostrvu Sveta Jelena. Izgrađen je kao deo američkog paviljona za Svetsku Izložbu 1967. godine. I da, podseća na C- 60, i često se spominje kao primer kako izgledaju jedinjenja fulerena.
Naša bi morala da bude mnogo veća, ali je onda pravo uživanje dizajnirati prostor unutra, gotovo bez ikakvih ograničenja.
 
Ja se samo plasim da ne bude kao u americkim zoo-vrtovima...Ja sam obilazila uglavnom na zapadnoj obali i mogu vam reci da sam se smorila. Ogroman prostor a zivotinja nigde!! Znaci, ima toliko mesta za nih, da vi dodjete ispred kaveza neke zivotinje i cekate pola sata da ta zivotinja se pojavi...oko sebe mozes da gledas u neki beton i drvece...Vazno je da su ameri pri samom ulazu u zoo vrt SF-a, stavili kafeteriju sa prodajom hot-doga, koka kole i slatkisa, a ovi debeli brze bolje pozurili da zauzmu mesto i jedu. Mislim tek usli u zoo vrt a pravac klopa...sta zivotinje, uostalom platili su kartu da jedu a ne da gledaju neke pingvine koje ne mogu da pojedu....Kazem vam, vise je bilo nas samih ljudi koji smo se sudarali medjusobno nego zivotinja. Ja se zapravo samo secam jednog belog medveda i to je sve. Totalno razocarenje. Zato sam i bila srecna kad sam videla da u BG imas da vidis zivotinje i raznovrsnost, a najvise me boli kad vidim da medvede, tigrove, lavove i ostale velike zivotinje kojima treba prostora da trce i da su u lepom zelenom okruzenju, su ustvari skuceni u one mrtve popisane kaveze...zato vise i ne odlazim u nas zoo vrt jer me boli to da gledam.
 
@ivana-bg

Ne moze "i jare i pare".

Ako hoces da zivotinjke ne budu skucene "u mrtvim, popisanim kavezima", vec da se baskare "u lepom, zelenom okruzenju gde ce imati prostora da trce", onda su pravo resenje zoo-vrtovi sa Zapadne obale koje si kritikovala. I onda nema kukanja tipa "pola dana sam putovala do tamo, otpadose mi noge od pesacenja, oni debeli samo jedu, a gepard se sakrio u zbunje, pa nece da izadje. Kako bih ga ja gledala..."

Ako, opet, hoces da ti sve zverke budu na dohvat ruke, onda je Beo zoo vrt pravo resenje. U centru je grada, dobro posecen i kod vecine dece omiljen. Uz sve mane i bez obzira na direktora sumnjivih moralnih kvaliteta. Doduse, kavezi jesu upisani, ali krive su zivotinje koje mokre nekontrolisano i nikako da nauce da nuzdu obavljaju na za to pozeljnom mestu.

No, ne brini. Cim neki ludi bogatas odvoji 100 miliona evra za Ovcu, napravicemo tamo najbolji zoo-vrt na svetu, a ovaj mali na Kalemegdanu cemo takodje zadrzati, pa biraj koji god hoces da posecujes.

;)
 
ma slazem se...ali u tom zooloskom vrtu sam videla 3 zivotinje a inace je bio ogromneee povrsine..vise je sluzio da se prosetas..i pojedes hot dog... Pa zasto onda dolaziti u zooloski vrt? ako cu da gledam drvece. Vise sam zivotinja videla na safariju u Africi na onoj povrsini nego u zooloskom vrtu u CA. Mislim da moze i prostor i broj zivotinja da se lepo iskombinuje a da ne bude ni tesno za zivotinje a da i posetioci imaju sta da vide. ..sve moze, samo trebaju pravi ljudi da to organizuju. Ja verujem da ce uskoro doci neko resenje za nas zoloski vrt. Osecaj me ne vara :)
 
Mi nemamo novac da napravimo mega zoo a i to nam ne treba, sadasnji broj živoitnja moze sasvim solidno da se smesti na nekih 20 hektara, vazno je da se zivotinje u zoo vrtu sterilišu tako da se njihov broj nece povecavati pa ce biti dovoljno mesta za sve.
Naš zoo je mali i zivotinje nisu sterilisane pa se broj neprekidno povecava cime se dodatno smanjuje vec mali prostor. Inace, u beo zoo i prostor nije dobro iskoriscen, mini hipodrom je zauzeo previse mesta, kokoske su u vecem prostoru od krupnih sisara, i uopste, sta traže kokoske u zoo vrtu, ili golubovi i psi?
Zelene povrsine takodje zauzimaju dosta mesta a nicemu ne sluze jer nisu na teritoriji zivotinja vec izmedju betonskih kaveza. Tako je stvoren privid zelenog vrta, a svo zelenilo je izvan kaveza, samo je solidan smestaj kod zivotinja koje su atrakcije, kao npr, sada su to beli lavovi pa su ih smestili na travu. Deo ispod restorana "Kalemegdanska terasa" je naprosto jeziv, ono je dno dna, bruka za ljudski rod, medvedi, vukovi, panteri, zatvoreni su u maleckim betonskim kavezima.
Vecina modernih zoo vrtova ima voziće, kao onaj na Adi, koji voze posetioce od jednog dela zoo vrta do drugog, za one koji nemaju kondiciju to je resenje. Ali, treba znati i da posete takvim zoo vrtovima nisu u trajanju od sat,dva, to su izleti koji traju par sati, i naravno da treba da postoje restorani, to je izvor prihoda, u ovom zoo vrtu u Izmiru, imaju i igraonicu za decu, pa se prodaju slike, knjige, brosure, sve je to nacin da se dodje do novca. Kako mi nemamo para a i nema potrebe da pravimo neki ultra super zoo povrsine 40,50 hektara, nece se desavati da nije moguce videti zivotinje.
Ne razumem potrebu da stalno zelimo da napravimo nesto sto je extra, cega nema, sto je najvece u Evropi i sl. Treba napraviti normalan, moderan zoo koji ce imati i edukativni centar, vodiče,... Palic je solidan zoo vrt, ali, ima i on dosta nedostataka. Jagodinski zoo je beogradski klon, puno cvetnih aranžmana koji su opet, naravno, izmedju betonskih kaveza.
Što se tiče Surčina, to je svojevremeno predložili Đorđe Bobić i Gorica Mojović, mogućnosti su brojne, treba uzeti u obzor i tzv Treci Beograd koji će nastati preko Dunava. Borča ima 80.000 stanovnika, zašto oni koji govore da ne bi išli u zoo ako se preseli sa Kalemegdana, ne prime u svoje stanove svih tih 80 hiljada ljudi koji prelaze Pančevački most i žive negde daleeeeeeko od centra...eto, neka budu solidarni, a bogami, treba razmotriti i nas sa Vidikovca, kada je gužva kod sajma u centar putujem 50 min, garantovano oni iz Borče stižu na Trg pre mene.
Danas mi je bio majstor za bojler, potpisao je peticiju za preseljenje i kaže: "Vodio sam decu jednom i nikada više neću. Bilo bi lepo napraviti novi zoo negde kod Ade Ciganlije, Makiš, pa da se spoji kao zelena oaza i izletište."
Eto, tako razmišlja običan svet koji potpisuje peticiju, jedan običan čovek oseća koje su potrebe životinja, onako, iz srca, čisto ljudski, žao mu je što su u malim kavezima, Stručnjaci već godinama ćute, biolozi, veterinari, ćute i javne ličnosti, ili još gore, daju podršku Vuku, šta to oni podržavaju? Šta je bitnije, sujeta jednog čoveka ili 2000 živih bića koji pate? Sramota.
 
Mogu se sloziti sa svim sto je Sonja rekla sem sa sterilisanjem pogotovo ne ugrozenih vrsta pa cak i onih redovnijih. Oslobadjanje od viska populacije se moze resiti kroz razmenu ili poklanjanje drugim zoo vrtovima tako da sterilisanje nije bas jedino resenje.
 
Naravno, sterilisanje se ne odnosi na ugrožene vrste, naprotiv. Ali, npr. mi imamo nekih 20 vukova a nema mesta ni za ona jadna 4 vuka koji su u kavezu od 10m2. Ima neka igrica ,pravi se zoo vrt, rekao mi jedan momčić za to, i kada je kliknuo 10m2 za vuka, igrica ga opomenula da vuku treba veći prostor.
 
Vrh