Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

Dakle, neverovatno. :rolleyes:
Fotke sunca (koje, valjda, izlazi i zalazi isključivo iznad zoo vrta), flore (savršeno održavane), spomenika, muflona, lavova iza žice koja je pod naponom, nilskog konja u vrlo "prirodnom" ambijentu i medveda (savršeno održavanih?)

Meni zaista nije jasno o čemu se ovde priča? O šetalištu zvanom "zoo vrt" ili o instituciji koja bi trebalo da bude dvostrano orijentisana - s jedne strane da posetiocima pruži uvid u to kako izgledaju i kako se ponašaju divlje životinje, s druge da tim životinjama - osuđenim da budu eksponati - omogući život u kakvoj-takvoj imitaciji njihovih prirodnih staništa.

Otkad medvedi žive na betonu?
Otkad nilski konj obitava iza zidova "oplemenjenih" muralom, odmah do tramvajske pruge?
 
@Sonja ... Tuzni i strahotni prizori su svuda oko nas: zamisli odes u park i slikas uplakano dete kako je odralo kolena, odes u zatvor slikas ljude, odes u dom za stare... ALI DEVOJKO, PA OVDE NIKO NE TVRDI DA SU U SLOVI U KALEMEGDANSKOM ZOLOSKOM VRTU DOBRI. DAJ UKLJUCI MALO MOZAK, POENTA JE U TOME DA MILIJARDE ZIVOTINJA ZIVE U MNOGO GORIM USLOVIMA PO FARMAMA, UZGAJICACNICAMA PASA, GOLUBARNICIMA ISL., A VAZ ZA TO ZABOLE NEGO STE SE OKOMILI NA ZOLOSKI VRT GDE SU USLOVI MNOGO BOLJI NEGO NA NAPREDNOJ INDUSTRIJSKOJ FARMI. AKO SE TI ZALAZES ZA UKIDANJE FARMI, AKO ODBIJAS DA JEDES SNICLE, PIJES MLEKO, JEDES JAJA, ONDA JE SASVIM OK I DA TI JE MRZAK ZOLOSKI VRT, ovako dok klopas snicle i pijes jogurt uz burek a imas nesto protiv zoloskog vrta na kalemegdanu, notoran si LICIMER.

Ti si student biologije i verujes da postoje kokosija jaja koje su samonabubrele neoplodjene jajne celije... pa to je par exellance dokaz da ljudi kao ti nemaju pojma o zivotu i zive u bajkama i iluzijama koje ih kuraze i inspirisu da se bore protiv zoloskog vrta. Tebi je baba ispricala da bi jela jaja, kako to nisu jaja sa pilicima i sad studiras bilogiju i i dalje verujes u to. Pa zapitaj se da li je to normalno barem. Unapred ti se izvinjavam za ovu licnu notu, ali ja sam stvarno u sve vecem bedaku u kakvoj mi zemlji zivimo. Skandal.

cow-farm.jpg


chicken_farm.jpg


pig-1000.jpg


dog2.jpg


moo%20power.JPG


svinjokolj1.1545_thumb.jpg
 
Off topic:
Ja nisam Sonja, i nisam biolog.
I ovo je tema o beogradskom zoološkom vrtu a ne o jajima ili vegeterijanstvu. Skrećeš s teme.
Takođe, "nemanje pojma o životu" i "lična nota", kome god upućena, jeste nešto što se zove argumentum ad hominem.
Već viđeno, nebrojeno puta u ostrašćenim diskusijama o zoo vrtu.
Ja ne razgovaram na takvom nivou, sorry.
 
Lady Shiva":3prtwit3 je napisao(la):
Dakle, neverovatno. :rolleyes:
Fotke sunca (koje, valjda, izlazi i zalazi isključivo iznad zoo vrta), flore (savršeno održavane), spomenika, muflona, lavova iza žice koja je pod naponom, nilskog konja u vrlo "prirodnom" ambijentu i medveda (savršeno održavanih?)

Meni zaista nije jasno o čemu se ovde priča? O šetalištu zvanom "zoo vrt" ili o instituciji koja bi trebalo da bude dvostrano orijentisana - s jedne strane da posetiocima pruži uvid u to kako izgledaju i kako se ponašaju divlje životinje, s druge da tim životinjama - osuđenim da budu eksponati - omogući život u kakvoj-takvoj imitaciji njihovih prirodnih staništa.

Otkad medvedi žive na betonu?
Otkad nilski konj obitava iza zidova "oplemenjenih" muralom, odmah do tramvajske pruge?
Draga Lady Shiva,

Potpuno se slazem sa tobom sto se tice zivotinja tj. uslova u kojima se one nalaze, krajnje nehumanim za pojedine vrste koje si nabrojala.
Moje fotke nacinjene na prostoru ZOO vrta uglavnom se vezuju za detalje u i oko ZOO vrta, a koje se ne odnose iskljucivo na zivotinje.

Ja niti sam PR ZOO vrta, niti radim u njihovoj marketing sluzbi da bih bas tebi predstavio stanje na terenu onako kakvo je, tj. u najboljem svetlu. Fotke su spontane i nista vise od toga.

Zaista ne vidim poentu tvojih zlobnih i nepotrebnih komentara.

I da...Lucifer ti je uglavnom sve lepo rekao.
 
Znaci forum je postao haos neozbiljnosti, pa to ti je.
Ali za opste obrazovanje ljudi:

Wikipedia":3ez13u3e je napisao(la):
Most commercially produced chicken eggs intended for human consumption are unfertilized, since the laying hens are kept without roosters. Fertile eggs can be purchased and eaten as well, with little nutritional difference. Fertile eggs will not contain a developed embryo, as refrigeration prohibits cellular growth for an extended amount of time.
Izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Egg_(food)#Culinary_use

Zao mi je, ali coveka koji ima internet pred sobom, i mrzelo ga da ukuca dve stvari u Google pre nego sto pise, ja mogu ozbiljno da shvatim otprilike onoliko koliko i srpske politicare koje mrzi da procitaju neku knjigu ili da kliknu triput pre nego sto sole ljudima pamet.
 
A ako ćemo da razgovaramo o zoo vrtu, ja sam za radikalno rešenje: njegovo potpuno ukidanje.
No, pošto je to ovom današnjem, našem mentalitetu - naviklom da je bolje otići u cirkus i gledati kako igra mečka, nego odgledati neku od brojnih emisija o medvedima na Nacional Geographic-u, ili zaviriti u encikopediju o fauni - onda je moj stav o ukidanju zoo vrta irelevantan.
Ali ...
Zašto ne valja beogradski zoo vrt?
Zato što je skučen i bedan, i predstavlja poligon za mučenje životinja koje tavore u neadekvatnim životnim uslovima.
Jeste li vi IKADA obišli neki zoo vrt van granica ove zemlje?
Da li je vama jasno da je XXI vek vreme kada životinje u zoo vrtovima nisu više EKSPONATI, već živa bića koja zaslužuju pravo na dostojanstveni život, dostojanstveno starenje i, konačno, dostojanstvenu smrt?
Kavezi, kojima se vi tako svesrdno divite (jer su sveže prefarbani?) su ipak samo - kavezi, rešetke.
Lepo uređene stazice, kiosci i žardinjere s egzotičnim cvećem su za posetioce, a ne za životinje.
Posetioci će sebi priuštiti nedeljnu šetnju i pokazivati deci kako vukovi žive ... gde? - Na betonu, sa podusparenim, zapaljenim žlezdama i atrofiranim mišićima jer čopor od desetak primeraka vrste deli prostor od dvadesetak kvadrata.
A nilski konj se brčka u žabokrečini memljivog zimskog skloništa (pošto "letnjikovac" sa vodom za ovu životinjsku vrstu, poreklom iz Afrike, ne postoji)
Onda će posetioci došetatiti do kaveza u kome je crni leopard i objasniti detetu da leopardi žive u prostoru od 10 kvm i spavaju na gvozdenoj klupici?

O čemu mi ovde pričamo?
Kad idete u beogradski zoo vrt, gledate li vi te stazice i žardinjere, ili životinje?


Radila sam u tom zoo vrtu nekoliko godina, i vrlo dobro znam u kakvim uslovima životinje u njemu žive.
 
zexland":2hiwrr9n je napisao(la):
Zaista ne vidim poentu tvojih zlobnih i nepotrebnih komentara.

I da...Lucifer ti je uglavnom sve lepo rekao.
Po čemu su moji komentari zlobni i nepotrebni? Šta sam to rekla da bi se tako moglo okvalifikovati?
Lucifer je pričao o jajima. Ja to, recimo, ne bih okarakterisala kao zlobno, ali u temi o zoo vrtu je svakako - nepotrebno.
 
Lady Shiva":1q6oy7cw je napisao(la):
zexland":1q6oy7cw je napisao(la):
Zaista ne vidim poentu tvojih zlobnih i nepotrebnih komentara.

I da...Lucifer ti je uglavnom sve lepo rekao.
Po čemu su moji komentari zlobni i nepotrebni? Šta sam to rekla da bi se tako moglo okvalifikovati?
Lucifer je pričao o jajima. Ja to, recimo, ne bih okarakterisala kao zlobno, ali u temi o zoo vrtu je svakako - nepotrebno.
Dobro, ako nisu zlobni i nepotrebni onda su poprilicno ironicni.
Bolje lepo kada bude lepse vreme, ti lepo uzmi aparat islikaj kako ti mislis da je adekvatno i najbolje, pokreni peticiju za lose uslove u vrtu i gotova stvar.;)
 
zexland":cw5bo30x je napisao(la):
Lady Shiva":cw5bo30x je napisao(la):
zexland":cw5bo30x je napisao(la):
Zaista ne vidim poentu tvojih zlobnih i nepotrebnih komentara.

I da...Lucifer ti je uglavnom sve lepo rekao.
Po čemu su moji komentari zlobni i nepotrebni? Šta sam to rekla da bi se tako moglo okvalifikovati?
Lucifer je pričao o jajima. Ja to, recimo, ne bih okarakterisala kao zlobno, ali u temi o zoo vrtu je svakako - nepotrebno.
Dobro, ako nisu zlobni i nepotrebni onda su poprilicno ironicni.
Bolje lepo kada bude lepse vreme, ti lepo uzmi aparat islikaj kako ti mislis da je adekvatno i najbolje, pokreni peticiju za lose uslove u vrtu i gotova stvar.;)
Hvala, dao si mi kompliment. Sposobnost ironije je odlika pametnih ljudi. ;)

Fotki ima koliko hoćeš. Međutim, treba znati GLEDATI. Za to često uopšte nije potreban foto aparat, nego samo jedna, jedina šetnja zoo vrtom.
Uslov da se dobro vidi: odbacivanje svih predubeđenja.
 
Lady Shiva":3ltjo3gb je napisao(la):
zexland":3ltjo3gb je napisao(la):
Lady Shiva":3ltjo3gb je napisao(la):
Po čemu su moji komentari zlobni i nepotrebni? Šta sam to rekla da bi se tako moglo okvalifikovati?
Lucifer je pričao o jajima. Ja to, recimo, ne bih okarakterisala kao zlobno, ali u temi o zoo vrtu je svakako - nepotrebno.
Dobro, ako nisu zlobni i nepotrebni onda su poprilicno ironicni.
Bolje lepo kada bude lepse vreme, ti lepo uzmi aparat islikaj kako ti mislis da je adekvatno i najbolje, pokreni peticiju za lose uslove u vrtu i gotova stvar.;)
Hvala, dao si mi kompliment. Sposobnost ironije je odlika pametnih ljudi. ;)

Fotki ima koliko hoćeš. Međutim, treba znati GLEDATI. Za to često uopšte nije potreban foto aparat, nego samo jedna, jedina šetnja zoo vrtom.
Uslov da se dobro vidi: odbacivanje svih predubeđenja.
Nisam ja ni mislio drugacije ;)
 
zexland":347ditxz je napisao(la):
Lady Shiva":347ditxz je napisao(la):
zexland":347ditxz je napisao(la):
Dobro, ako nisu zlobni i nepotrebni onda su poprilicno ironicni.
Bolje lepo kada bude lepse vreme, ti lepo uzmi aparat islikaj kako ti mislis da je adekvatno i najbolje, pokreni peticiju za lose uslove u vrtu i gotova stvar.;)
Hvala, dao si mi kompliment. Sposobnost ironije je odlika pametnih ljudi. ;)

Fotki ima koliko hoćeš. Međutim, treba znati GLEDATI. Za to često uopšte nije potreban foto aparat, nego samo jedna, jedina šetnja zoo vrtom.
Uslov da se dobro vidi: odbacivanje svih predubeđenja.
Nisam ja ni mislio drugacije ;)
Da li sam ja to osetila ... ironiju?
 
Lady Shiva":3nvwke5g je napisao(la):
zexland":3nvwke5g je napisao(la):
Lady Shiva":3nvwke5g je napisao(la):
Hvala, dao si mi kompliment. Sposobnost ironije je odlika pametnih ljudi. ;)

Fotki ima koliko hoćeš. Međutim, treba znati GLEDATI. Za to često uopšte nije potreban foto aparat, nego samo jedna, jedina šetnja zoo vrtom.
Uslov da se dobro vidi: odbacivanje svih predubeđenja.
Nisam ja ni mislio drugacije ;)
Da li sam ja to osetila ... ironiju?
Naravno da ne :)
 
jovanovm":348o3bqv je napisao(la):
Znaci forum je postao haos neozbiljnosti, pa to ti je.
Ali za opste obrazovanje ljudi:

Wikipedia":348o3bqv je napisao(la):
Most commercially produced chicken eggs intended for human consumption are unfertilized, since the laying hens are kept without roosters. Fertile eggs can be purchased and eaten as well, with little nutritional difference. Fertile eggs will not contain a developed embryo, as refrigeration prohibits cellular growth for an extended amount of time.
Izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Egg_(food)#Culinary_use

Zao mi je, ali coveka koji ima internet pred sobom, i mrzelo ga da ukuca dve stvari u Google pre nego sto pise, ja mogu ozbiljno da shvatim otprilike onoliko koliko i srpske politicare koje mrzi da procitaju neku knjigu ili da kliknu triput pre nego sto sole ljudima pamet.
Ja sam pogledao na internetu i na wikipediji u clanku o jajima kao bioloskoj pojavi u prvom redu jasno pise ono sto sam i pretpostavljao: In most birds and reptiles, an egg (Latin ovum) is the zygote, resulting from fertilization of the ovum. Isto pise i na wikipedijama na drugim jezicima. No i pored toga, ja sam ostavio mogucnost da je drugacije i u napred naznacio da se stidim sto ranije nisam znao za te samonabubrele jajne zlezde. Zato je svako poredjenje menje i politicara kranje neumesno, a to ocigledno opet nisi citao moje postove ali bi voleo na slepo da diskutujes sa mnom, jer da jesi video bi da sam vec uputio na wikipediju cim se rasprava povela.

Osim toga, ovde je sve vreme rec bila o jajima koja se kupuju na pijaci i u maksiju, a kako oni u americi prave sestonoge curke i neoplodjena jaja ne interesuje me. Za sada mi se i dalje cini da su "neoplodjena jaja" zestoka zabuna/zabluda.

U pogledu "patnji" kokoski to ne menja nista.

Lady Shiva":348o3bqv je napisao(la):
Off topic:
Ja nisam Sonja, i nisam biolog.
I ovo je tema o beogradskom zoološkom vrtu a ne o jajima ili vegeterijanstvu. Skrećeš s teme.
Takođe, "nemanje pojma o životu" i "lična nota", kome god upućena, jeste nešto što se zove argumentum ad hominem.
Već viđeno, nebrojeno puta u ostrašćenim diskusijama o zoo vrtu.
Ja ne razgovaram na takvom nivou, sorry.
Poruka uopste nije bila za tebe, vec za sonju sa prethodne strane. Ja sam mislio da je u pitanju ista osoba, ali ako ti nisi Sonja, onda je valjda i tebi jasno da poruka nije za tebe. Izvini.

Argument nije ad hominem jer nisam zeleo da obezvredim njene argumente ukazujuci na njenu licnost vec sam hteo da potvrdim moju tezu da su iza velikih protivnika zoloskog vrta ne stoji nekakav poseban eticki uvid vec je zivot u bajci tipa: nisam ja pojela kokoskino dete, jer jaja koja ja jedem nisu oplodjena. I sam sam primetio da takav komentar nije relevantan i u istom postu se izvinio u napred, a ti sto citas sta ti se svidja - tvoj problem.

Sve u svemu, jedina koja se ovde na ne primeren nacin bavi forumasima, konkretno sa mnom, si ti. :)

Lady Shiva":348o3bqv je napisao(la):
A ako ćemo da razgovaramo o zoo vrtu, ja sam za radikalno rešenje: njegovo potpuno ukidanje.
No, pošto je to ovom današnjem, našem mentalitetu - naviklom da je bolje otići u cirkus i gledati kako igra mečka, nego odgledati neku od brojnih emisija o medvedima na Nacional Geographic-u, ili zaviriti u encikopediju o fauni - onda je moj stav o ukidanju zoo vrta irelevantan.
Ali ...
Zašto ne valja beogradski zoo vrt?
Zato što je skučen i bedan, i predstavlja poligon za mučenje životinja koje tavore u neadekvatnim životnim uslovima.
Jeste li vi IKADA obišli neki zoo vrt van granica ove zemlje?
Da li je vama jasno da je XXI vek vreme kada životinje u zoo vrtovima nisu više EKSPONATI, već živa bića koja zaslužuju pravo na dostojanstveni život, dostojanstveno starenje i, konačno, dostojanstvenu smrt?
Kavezi, kojima se vi tako svesrdno divite (jer su sveže prefarbani?) su ipak samo - kavezi, rešetke.
Lepo uređene stazice, kiosci i žardinjere s egzotičnim cvećem su za posetioce, a ne za životinje.
Posetioci će sebi priuštiti nedeljnu šetnju i pokazivati deci kako vukovi žive ... gde? - Na betonu, sa podusparenim, zapaljenim žlezdama i atrofiranim mišićima jer čopor od desetak primeraka vrste deli prostor od dvadesetak kvadrata.
A nilski konj se brčka u žabokrečini memljivog zimskog skloništa (pošto "letnjikovac" sa vodom za ovu životinjsku vrstu, poreklom iz Afrike, ne postoji)
Onda će posetioci došetatiti do kaveza u kome je crni leopard i objasniti detetu da leopardi žive u prostoru od 10 kvm i spavaju na gvozdenoj klupici?

O čemu mi ovde pričamo?
Kad idete u beogradski zoo vrt, gledate li vi te stazice i žardinjere, ili životinje?


Radila sam u tom zoo vrtu nekoliko godina, i vrlo dobro znam u kakvim uslovima životinje u njemu žive.
Procitaj postove sa prethodne strane. Da se stvarno razumes u zoloske vrtove znala bi da je zolsokom vrtu zabavna funkcija potpuno sekundarna... ono sto opravdava postojanje takvih instituucija su istrazivanja zbog kojih se zivotinje moraju zatvarati, a koja nam kasine omogucavaju da spasimo stotine ugrozenih vrsta, lecimo zivotnje koje unistava nas nemar (naftne mrlje, zagadjenje vazduha, saobracajne nesrece)...

--- --- ---

-----------

(Ovo sad nema veze sa tobom shiva)

Ovo je forum, a ova tema je postala neuroticna tribina cim je poremecen sklad desetak ljudi koji su prethodno mesecima u velikom i bratskoj slozi hejtovali kalemegdanski zoloski vrt i zoo vrtove uopste, a sve to vraca stvar na moj prvi post... Svasta smo preziveli u proteklih 20ak godina i kao sto je Sonja lepo rekla to je uticalo i na povecanje kriminala i na povecanje samoubistava, ali bogami i na povecanje neartikulisanih izliva sazaljenja. Vrlo cenim ljude na zapadu za koje je svako zatvaranje zivotinja neprimereno, pa tako i ono u zoloskom vrtu, kojima je mrsko da pojedu komad mesa jer znaju da je zbog te snicle neko govedo 2 godine dzudzalo u malom boksu. Za nase zastitnike "zivotinjkih ljudskihi prava" koji krkaju cevapcice, preferiraju pavlaku umesto kiselog mleka i zalivaju sve jogurtom, otvoreno kazem da su takvi ljudi licemeri. Ko je u stanju da toleririse farme koje izlgedaju 100 puta gore od zoloskog vrta a da se zalaze za ukidanje zoloskog vrta, ne moze da ocekuje da njegovi arguemtni budu shvaceni ozbiljno, jer ocito ne razmislja, vec recima izrazava svoj emocionalni dozivljaj kada vidi "uplakanog" medveda, zatvorenu lamu i statiznamsve.
 
Lucifere, zoo vrtovi nisu i ne bi trebalo da budu istraživački ili rehabilitacioni centri. Praktično i nažalost, zoološki vrtovi su izložbe životinja, i ništa više od toga.
A ako ćemo o ugroženim vrstama, beogradski zoo vrt tek nije pravo mesto koje ima validnu reputaciju da bi se bavio njihovim očuvanjem.
O tome bih mogla dosta da kažem, ali se bojim da ovo nije tema za takvu diskusiju.

Izvini i ti ako si moj (citirani) post smatrao uvredljivim i ličnim.
 
ja se potpuno slazem, da uslovi u kalemegdanskom yoloskom vrtu nisu dobri, sm. smatram da je tu mesto samo pticama i ostalim sitnim zivotinjama. ali ne mislim da je situacija alarmantna niti potpuno neprihvatljiva. ne kazem da ti to radis, ali sve se svodi na neprimerena poredjenja ljudi i zivotinja i na nase shvatanje sta zivotinje cini srecnim, a niko normalan ne tvri da se zivotinje zatvaraju u zoloski vrt da bi bile srecne.
 
^^^^Neeee, ja znam da pevate i igrate odlicno, video sam kunem seee!!!


Michigan_J_Frog.png


//Zasto mi niko ne veruje?
 
Eh, uvlacis me u debatu, a da nisam hteo.. :p
Ne, nego treba da lav bude kao ona tvoja svinja u metalnoj ogradi, pa da lepo moze dete da mu pridje, pipne ga, zajase - sto da ne? Ionako treba da se deca zabavljaju kad dodju u vrt? U tome je poenta svega? Zaista, mislim da se razbacuju sa tim prostorom tamo! Zamisli samo koliko jos zivotinja bi moglo da stane, i ne samo to, ako bi se racionalno upotrebio prostor, bilo bi i jos mesta za iznajmljivanje prodajnog prostora! Milina!
 
pa ti gledas samo slike

ja sam odavno rekao da velikeim zivotinjama nije mesto na kalisu
 
Vrh