29. 07. 2011
PRESS
NOVI SJAJ obnovljene zgrade NARODNE SKUPŠTINE
Disko skupština
Ruglo - Postavljanjem novog dekorativnog osvetljenja centralna kupola parlamenta šljašti u pet jarkih nijansi. Sto odsto - U svečanim prilikama zdanje će biti skroz obasjano, dok će glavni ulaz parlamenta biti posebno naglašen reflektorima
Narodna skupština, jedna od najlepših zgrada u prestonici, neumesno šljašti naizmenično menjajući nijanse plave, zelene, ljubičaste, crvene i žute boje. „Disko skupština" je naziv koji ovo reprezentativno zdanje polako poprima među prolaznicima „zahvaljujući" novom dekorativnom osvetljenju.
Mada je bilo najavljeno da će parlament koliko prošle godine zasijati punim sjajem pod mnoštvom sijalica i lampiona, postavljanje dekorativnog osvetljenja naprasno je odloženo, a tek aprila meseca nova „inovativna" rasveta puštena je u probni rad.
Čak i reflektori
Dnevni režim podrazumeva osvetljenje najmarkantnijih fasadnih delova - krovova, kupole i ulaza. Ovo je tek jedan od tri predviđena sistema. U svečanim prilikama i danima od izuzetne važnosti zdanje će biti sto odsto obasjano, dok će glavni ulaz parlamenta biti posebno naglašen svetlošću reflektora.
Ipak, većina građana ne odobrava trenutno dekorativno osvetljenje Narodne skupštine. Sofija Stojanović (22), student ekonomije, smatra da bi bilo lepše da centralna kupola svetli samo u jednoj nijansi, i to plavoj.
Zeleno... Kupole republičke skupštine u svim mogućim nijansama
- Ne razumem zašto su došli na ideju da objekat poput Skupštine sija u pet jarkih tonova. Ako su već odlučili da se igraju bojama na istorijskim građevinama, mogli su makar da izaberu neutralne nijanse. Zaista je neukusno, makar meni, a verujem da su i stariji sugrađani razočarani - kaže Sofija.
Koštalo 680.000 evra
Sa njom se slaže i Sara Popović.
- Očigledno da je danas kič u modi. Nije mi jasno ko je samo došao na ideju da zgrada koja sa sobom nosi duh vremena sija poput disko kugle. Moji rođaci iz unutrašnjosti mislili su da tu mogu izaći u grad, ubeđeni da je reč o diskoteci - priča Sara.
Glavni projekat dekorativnog osvetljenja Narodne skupštine izradilo je preduzeće „Svetlost teatar" iz Beograda još 2002. godine, a u toku ove godine projekat je delimično izmenjen u skladu sa savremenim pristupima u tehnologiji primenjenih instalacija i opreme. Radilo se po ugovoru o saradnji s gradom Beogradom, gradskom upravom i upravom za energetiku, čiji su članovi profesori sa nekoliko fakulteta. Ceo posao osvetljavanja parlamenta koštao je oko 70 miliona dinara (680.000 evra). Inače, Skupština je osvetljena LED svetiljkama kojima se ostvaruje velika ušteda u potrošnji energije.
Direktor Uprave za energetiku Marko Stojanović ipak naglašava da je novo dekorativno osvetljenje zasad probno.
- Ovo nije konačno rešenje jer tek slede finalni radovi. Lično smatram da objekat poput parlamenta ne treba previše da svetli, pa očekujem da ćemo na kraju postići dogovor koji odgovara svima. Insistiraćemo na dva umesto najavljena tri sistema rasvete. Predlog je neutralno osvetljenje, uz blagu promenu sa dekorativnom rasvetom za posebne prilike - objašnjava Stojanović.
---
Čuveni Rosandićevi konji
Izgradnja Narodne skupštine, prema projektu arhitekte Jovana Ilkića, počela je 1907. godine kada je kralj Petar Prvi Karađorđević položio kamen temeljac budućeg doma narodnog predstavništva, a završena je 1936. godine. Građevina je oblikovana u duhu akademskog tradicionalizma, sa bogatom unutrašnjom arhitektonskom i umetničkom dekoracijom, koju su izveli najpoznatiji domaći umetnici i zanatlije. Ispred glavnog ulaza 1939. godine postavljena je monumentalna skulptura „Igrali se konji vrani", delo vajara Tome Rosandića.