Državnu svojinu iznajmljivali kao privatnu
Krivičina prijava zbog uzurpacije zdanja u Karađorđevoj
Ko je uništio jednu od najlepših zgrada u Evropi u beogradskoj Karađorđevoj ulici 48, a u kojoj treba da budu kancelarije zaštitnika građana i poverenika za informacije od javnog značaja? Ko je pokrao predratne lustere od brušenog stakla, dozvolio da se ekseri i klinovi zabijaju u zidove i stubove od štuko mermera?
Ko je ovu zgradu iznajmljivao za snimanje filmova i za žurke, uzimao novac, a dozvolio da u impozantnom zdanju u potkrovlju bude golubarnik iz koga se širi neprijatan miris uginulih golubova?
Odgovore ne samo na ova pitanja trebalo bi da pruži istraga koja će biti pokrenuta. Prema saznanjima „Blica“, Vlada Srbije tokom naredne nedelje podneće krivičnu prijavu protiv N.N. lica. To će biti prvi korak, kako kažu u Vladi, „rasvetljavanja priče o pojedincima koji su državno iznajmljivali kao privatno, a pri tom se ponašali krajnje bahato“.
Jedan deo knjiga završio je u kamionu za sekundarne sirovine, jedan je prenet u šupu u kutijama za banane, a za ostalo se - ne zna
Zgrada u Karađorđevoj 48. pripadala je Geozavodu, to jest današnjem Geološkom institutu. Zaključkom Vlade dodeljena je nezavisnim institucijama - zaštitniku građana i povereniku za informacije od javnog značaja. Međutim, niko nije ni slutio da je zgrada uzurpirana, pa ne mogu ni da se presele kancelarije ovih institucija. Dodatni šok usledio je zbog stanja u kom je unutrašnjost impozantnog zdanja. Potpuno je ruinirano. Uništeni su zidovi, slupana vrata, odvaljeni delovi plafona, uništeni antikviteti… Razbacano je đubre. Iako je Geozavod iseljen iz zgrade pre pet godina i nije više korisnik, prostor u Karađorđevoj 48. iznajmljuje se svih ovih godina. Niko od onih koji su plaćali iznajmljeni prostor ne imenuje lica kojima su se obraćali. Međutim, kažu da su tu u zgradi uz dozvolu Geološkog instituta. A u zgradi se snimaju filmovi, spotovi, prave žurke…
- Nadležni za „šaku evra“ zatvore oči i uši, a oni koji, nažalost, nemaju trunke osećaja za bilo kakve vrednosti, vršljaju i bespovratno uništavaju ono malo vrednog što nam je ostalo posle svih bombardovanja i pogroma koje je ovaj grad i narod proživeo - kažu za „Blic“ u sindikatu Geološkog instituta.
Na ulazu u zgradu je čuvar, radnik instituta. Međutim, Karađorđeva 48 svedoči o odnosu nadležnih ove institucije ne samo prema kulturnom dobru već i prema nauci.
- Kada je 2006. osnovan Geološki institut, deo opreme je prenet u novi prostor, a do danas konačno preseljenje nije obavljeno. Izuzetno bogat fondovski materijal (minerološke, petrološke i paleontološke zbirke) i najvrednija stručna biblioteka na Balkanu je delom uništena, razvučena i pokradena. Sve što je ostalo u zgradi u Karađorđevoj 48 prepušteno je na milost i nemilost najrazličitijim posetiocima ove prelepe, ali, nažalost, uništene zgrade - kažu u sindikatu.
Oni dodaju da je nestalo i „ono što su generacije geologa, od austrijskih i nemačkih do današnjih, sticale i čuvale“. U sindikatu znaju gde je deo uništenog i pokradenog.
- Dovoljno je samo reći da je jedan deo knjiga završio u kamionu za sekundarne sirovine, jedan deo je prenesen i nalazi se u garaži (montažnoj zgradi) u kutijama za banane, a za ostalo - ne zna se, jer je evidencija davno prestala da se vodi. Izvesno je samo da se nekadašnja biblioteka više nikada neće dovesti u upotrebno stanje - ističu u sindikatu Geološkog instituta.