Šta je novo?

Zgrada beogradske zadruge

Relja, direktor se popravio. Sad je uveo i tacke na kraju recenice. Pre to u njegovim postovima nije ni bilo, pa je tek tada bilo tesko ista razumeti. A sad ima i po koji zarez. Bolji je...
 
bigvlada":1u8yeykr je napisao(la):
Dokle god ne izmeste kamionski saobraćaj oko Kalemegdana (a ja navijam za varijantu da izbace i put i prugu) suludo je ulagati u Karađorđevu. Činjenica da obnavljaju zgradu je vanredan događaj a rečenica da će se tu useliti neka međunarodna pravosudna institucija bi mogla da bude trag u pravom smeru u vezi pobuda za rekonstrukciju.
Ne slažem se da je suludo ulagati u taj deo grada bez velikih sistemskih promena (seljenje saobraćaja, pomeranje autobuske stanice, itd.) -- mada se naravno tome ne bih protivio. Zapravo, moram da se ogradim, ulagati u šta? Poslovni prostor ili ultra fensi stambene zgrade koje bi bile van kupovnog dometa iole normalnih Beograđana? Ili ulagati u razvoj tog dela grada i onoga što on ima potencijal da postane?

Mislim da je dovoljno za početak u zgradu Zadruge dovesti nešto što bi privačilo ljude, tipa muzej, i taj deo grada bi živnuo. Eventualno srediti malo obalu u tom delu, i još eventualnije napraviti neko mesto sa ateljeima, kao što su ranije postojali u BIGZovoj zgradi. Već sada ima par mesta za izlaske koja su u suštini rupe gde se skuplja (uslovno rečeno) alternativnija ekipa i gde sam prošlog leta rado visio i mislim da treba toliko malo pa da se desi čudo. Taj deo grada ima takav potencijal da sam se sav naježio dok kucam. ;)

Kao poređenje mi pada na pamet P.S.1, depandans Muzeja savremene umetnosti (MoMA) u Queensu, koji je inicirao transformisanje Long Island Cityja iz kraja koji pristojan svet zaobilazi i koji je imao da ponudi malo šta što nisu skladišta i automehaničarske radnje u up-and-coming kraj. Kamioni šibaju i dalje i ponekad ti treba po 2-3 minuta da pređeš ulicu, ali kraj procvetao.

A za "međunarodnu pravosudnu instituciju" -- da mislim da je u pitanju više od što-je-babi-milo, verovatno bih krenuo da vičem kako je to pogrešan potez...
 
Beauty :)

29c56om.jpg
 
Ja bi celu tu malu raskrsnicu pretvorio u trg sa spomenik-fontanom u sredini, garantujem da bi bio najlepsi trg u gradu, ako pogledamo okolne zgrade. Naravno, ulivajuce ulice bi bile pesacke.
 
Ne zaboravite da je reč o jedinoj evropskoj zemlji (a verovatno i mnogo šire) koja nema nacionalni/narodni muzej u funkciji. Ništa drugo ne može iznenaditi.

Državnu svojinu iznajmljivali kao privatnu
Krivičina prijava zbog uzurpacije zdanja u Karađorđevoj

Ko je uništio jednu od najlepših zgrada u Evropi u beogradskoj Karađorđevoj ulici 48, a u kojoj treba da budu kancelarije zaštitnika građana i poverenika za informacije od javnog značaja? Ko je pokrao predratne lustere od brušenog stakla, dozvolio da se ekseri i klinovi zabijaju u zidove i stubove od štuko mermera?

67113_0807-geozavod-foto-o-bunic_f.jpg


Ko je ovu zgradu iznajmljivao za snimanje filmova i za žurke, uzimao novac, a dozvolio da u impozantnom zdanju u potkrovlju bude golubarnik iz koga se širi neprijatan miris uginulih golubova?

Odgovore ne samo na ova pitanja trebalo bi da pruži istraga koja će biti pokrenuta. Prema saznanjima „Blica“, Vlada Srbije tokom naredne nedelje podneće krivičnu prijavu protiv N.N. lica. To će biti prvi korak, kako kažu u Vladi, „rasvetljavanja priče o pojedincima koji su državno iznajmljivali kao privatno, a pri tom se ponašali krajnje bahato“.

67115_0806-geozavod_f.jpg

Jedan deo knjiga završio je u kamionu za sekundarne sirovine, jedan je prenet u šupu u kutijama za banane, a za ostalo se - ne zna

Zgrada u Karađorđevoj 48. pripadala je Geozavodu, to jest današnjem Geološkom institutu. Zaključkom Vlade dodeljena je nezavisnim institucijama - zaštitniku građana i povereniku za informacije od javnog značaja. Međutim, niko nije ni slutio da je zgrada uzurpirana, pa ne mogu ni da se presele kancelarije ovih institucija. Dodatni šok usledio je zbog stanja u kom je unutrašnjost impozantnog zdanja. Potpuno je ruinirano. Uništeni su zidovi, slupana vrata, odvaljeni delovi plafona, uništeni antikviteti… Razbacano je đubre. Iako je Geozavod iseljen iz zgrade pre pet godina i nije više korisnik, prostor u Karađorđevoj 48. iznajmljuje se svih ovih godina. Niko od onih koji su plaćali iznajmljeni prostor ne imenuje lica kojima su se obraćali. Međutim, kažu da su tu u zgradi uz dozvolu Geološkog instituta. A u zgradi se snimaju filmovi, spotovi, prave žurke…

- Nadležni za „šaku evra“ zatvore oči i uši, a oni koji, nažalost, nemaju trunke osećaja za bilo kakve vrednosti, vršljaju i bespovratno uništavaju ono malo vrednog što nam je ostalo posle svih bombardovanja i pogroma koje je ovaj grad i narod proživeo - kažu za „Blic“ u sindikatu Geološkog instituta.

67114_0809-geozavod-foto-o-bunic_f.jpg


Na ulazu u zgradu je čuvar, radnik instituta. Međutim, Karađorđeva 48 svedoči o odnosu nadležnih ove institucije ne samo prema kulturnom dobru već i prema nauci.

- Kada je 2006. osnovan Geološki institut, deo opreme je prenet u novi prostor, a do danas konačno preseljenje nije obavljeno. Izuzetno bogat fondovski materijal (minerološke, petrološke i paleontološke zbirke) i najvrednija stručna biblioteka na Balkanu je delom uništena, razvučena i pokradena. Sve što je ostalo u zgradi u Karađorđevoj 48 prepušteno je na milost i nemilost najrazličitijim posetiocima ove prelepe, ali, nažalost, uništene zgrade - kažu u sindikatu.

Oni dodaju da je nestalo i „ono što su generacije geologa, od austrijskih i nemačkih do današnjih, sticale i čuvale“. U sindikatu znaju gde je deo uništenog i pokradenog.

67116_0811-geozavod_f.jpg


- Dovoljno je samo reći da je jedan deo knjiga završio u kamionu za sekundarne sirovine, jedan deo je prenesen i nalazi se u garaži (montažnoj zgradi) u kutijama za banane, a za ostalo - ne zna se, jer je evidencija davno prestala da se vodi. Izvesno je samo da se nekadašnja biblioteka više nikada neće dovesti u upotrebno stanje - ističu u sindikatu Geološkog instituta.
Izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/203578/Krivicina-prijava---zbog-uzurpacije-zdanja-u-Karadjordjevoj
 
Ok, ovaj clanak iz Blica je malo predramatizovan, kako to novinari cesto rade... ali to ponekad nije lose da bi se neke stvari konacno pokrenule, u ovom slucaju renoviranje ove zgrade...

Ako se bude cekalo da se resi pitanje saobracaja u Karadjordjevoj,Beogradu, premesti zeleznicka i autobuska stanica... onda nijedna zgrada u ovoj ulici nece biti sredjena u dogledno vreme.

Mogu jos samo da dodam da i to sto je ova lepotica u takvom fucked up stanju i sto se u njoj prave zurke takodje ima nekog sharma :)
 
Nema nikakvog sarma u tome sto se jedno od najlepsih zdanja u gradu nalazi u ovakvom stanju, ovo je i nacionana sramota, ali mi smo poznati po tome da svoju istoriju niti znamo niti postujemo...
Stanje je jos gore, nije predimenzioniran tekst, cak su koristili i stare slike...naime ove dve skulpture na dnu stepenista...pa, jedne vec nema, jer se neki pametnjakovic spustao na dupetu niz ogradu, udario svom silinom u nju, a ona se zbog dotrajalosti odvalila i slomila, ne verujem da su je do danas obnovili....dakle STANJE JE GORE nego sto je opisano. :bash:
 
Treba mnoge na kolac zbog ovoga.
 
popaj":o8g3s9qz je napisao(la):
Nema nikakvog sarma u tome sto se jedno od najlepsih zdanja u gradu nalazi u ovakvom stanju, ovo je i nacionana sramota, ali mi smo poznati po tome da svoju istoriju niti znamo niti postujemo...
Stanje je jos gore, nije predimenzioniran tekst, cak su koristili i stare slike...naime ove dve skulpture na dnu stepenista...pa, jedne vec nema, jer se neki pametnjakovic spustao na dupetu niz ogradu, udario svom silinom u nju, a ona se zbog dotrajalosti odvalila i slomila, ne verujem da su je do danas obnovili....dakle STANJE JE GORE nego sto je opisano. :bash:
Apsolutno se slazem da zgradu treba rekonstruisati i povratiti joj stari sjaj. Daleko od toga da je za to kasno. Ne razumem zasto posle svih rasprava o njoj u mnogim krugovima jos uvek niko nista ne preduzima?
Da je Beograd Pariz i da postoji jos stotinjak slicnih zgrada, pa ova, eto, nije jos dosla na red da se obnovi, te zbog toga iznajmljuju prostor za zurke, stvar ne bi bila toliko tragicna.

Hteo sam reci da ima nekog sharma u tome sto se zurke odrzavaju bas u ovakvim lokacijama, jer je i to deo savremene kulture i duha grada, ali nema nista dobrog u tome sto zgradu time degradiraju, unistavaju je, a jedna je od retih bisera starogradnje koja se jos uvek drzi na svojim temeljima.
 
kakva bre zgrada zaštitnika građana, tu turiste treba pustiti. muzej neki.

zapravo uopšte nemam pojma kakvih je gabarita enterijer.
 
Jao kako lepa zgrada i koji BLAM da je u takvom stanju!

I ja mislim da ce taj kraj da procveta kad se sagradi bar jedan most preko Dunava. Samo da se ukine kamionski saobracaj tuda, SVE ce biti mnogo bolje i to je realno TOP lokacija u gradu.

Mada, uocimo, taj kraj je vec krenuo! Kula Nebojsa (uzgred, da li je neko bio, da li to sada radi redovno?), beton-hala, kraj se polako otkriva i od preduzetnika i od posetilaca. I to po meni na najbolji moguci nacin, da se otvaraju klubovi, restorani, galerije i drugi biznisi jer ocigledno ima pojedinaca koji shvataju potencijal, i onda drzava samo da udje sa obnovom infra-strukture, par znacajnijih spomenika/drzavnih objekata, i osnovnom regulativom, da neko ne napravi neko sr***... To je to :kk:
 
Тај крај треба да се активира боемски, а то је кренуло.
Намена те зграде не би највише одговарала Факултету примењених уметности, који ионако нема зграду одкад постоји. Наравно, само уколико диспозиције ентеријера одговарају. Мислим да је право решење, такву зграду доделити уметницима.

Велики минус том делу града представља ширина тротоара од, криминалних пола метра!!!!
 
stf":2rexu8lw je napisao(la):
Велики минус том делу града представља ширина тротоара од, криминалних пола метра!!!!
Cela Karadjordjeva je kao stvorena za pešačku ulicu sa trgom na prostoru ispred geozavoda, ali je*******iga kad to neće ni moji unuci doživeti.
 
za neku godinu ce biti proterani kamioni i autobuska stanica pa ce i karadjordjeva biti mnogo humanija za zivot,a i sredjivanje beton hale ce doprineti tome :vops:
 
хмм....а зашто су онда комплет реновирали БАС? Или од пресељења нема ништа питај колико година, или је по среди нова перачина новца..
 
Renovirali su BAS pre dve - tri godine koliko se ja sećam. Taman još dve - tri (minimum) dok ga ne premeste i imamo oko 6 godina za koje se isplati renovirati ga.

A da se na lažemo, nije kao d aje mnogo para i truda uloženo u ono čudo.
 
Upravo je u toku najveće renoviranje u poslednjih 10 godina...
 
Vrh