Šta je novo?

Zemunski kej

Stari deo Zemunskog keja. Pogledajte udaljenost zgrada od vode. I još je donji nivo keja ovde potopljen. To je tako regulisano negde oko 1890. Znači pre 127 godina! Pa vi sad vidite koliko smo mi danas urbanistički napredni u odnosu na njih.

(Usput, onima kojima je to bitno, poseban kuriozitet koji se dosledno ne spominje. Tada je Zemun formalno bio deo Kraljevine Hrvatske i Slavonije, koja je imala autonomiju u okviru Kraljevine Ugarske, koja je opet bila u Austro Ugarskoj monarhiji. Pa iako sva zasluga za ovo ide multinacionalnoj lokalnoj samoupravi Zemuna u kojoj su Srbi bili veoma jaki, ipak su se planovi odobravali u Zagrebu od strane Hrvatskog bana. Ovo čisto da neko ko trenutno donosi odluke o Beogradskim obalama zna sa kim se poredi).

Zemun%2002R.jpg


A ovo je dobar pogled na završni deo keja kod Hotela Jugoslavija

52560789.jpg


Iz drugog ugla. Ovde se vidi i deo na kom treba nastaviti NBG kej.

bg-vazduh.jpg


A ovde malo jasnije vidite deo koji žele da uzmu, gde je trebalo da prođe deo keja koji spaja da postojeća segmenta. Obratite pažnju na basnoslovno skup položaj najbliži Lidu i na ulazu u "rekreativni" Dunavski rukavac. Ovde se nekome smeši neverovatna količina para.

Zemun-kej.jpg


Na slici je vidljiva bivša hidro baza i dva njena sportska terena (mislim da je njihovo korišćenje oduvek bilo ili besplatno ili se plaćala neka simbolična cena, u svakom slučaju ovde nikada nije boravio bilo kakav čuvar ali su tereni ipak održavani), a pored hidro baze se za vreme radikala na samu obalu reke ilegalno ubacila kafana i njen balon za fudbal. Upravo ovaj deo na slici pokriva plavo obojeni segment (sportski centri + komercijala) u mapi plana generalne regulacije. Nije li dirljivo kako su se autori PGR-a zaista potrudili da zaštite Radikalsko nasleđe u Zemunu, uprkos izričitoj zabrani gradnje u njihovom vlastitom i važećem Generalnom urbanističkom planu Beograda.

Zemun%20PGR%20namena%20povrsina.jpeg
 
Нагледаћемо се ми у наредном периоду свачега. Крипторадикали су се у претходних двадесетак година нарајцали на сваку зелену површину која им је била доступна. Типујем да је следеће на реду Ушће, а потом Доњи Калемегдан. Волео бих да нисам у праву, али то је као кад курјаци омиришу крв. Тад делују само нагони.
 
Informaciju o prodaji bivše hidrobaze, ili "parcele uz Kej oslobođenja" verovatno je prvo objavilo Ministrastvo prostora na svom Fejsbuk nalogu.

https://www.facebook.com/MinistarstvoPr ... 7530830434

U međuvremenu je poruka dobila niz gnevnih komentara. Među njima se izdvajaju poruke Aleksandra Stojanovića koji je ponudio neke nepoznate informacije.

Aleksandar Stojanovic. Ja sam predsednik udruzenja Pilota, letaca i tehnicara - PEGAZI- i zadnjih godinu dana pokusavamo da sprecimo prodaju ove parcele tj. bivse vojne hidro baze ( imali smo cilj da obnovimo objekat koji se nalazio na tim temeljima i vratimo stari sjaj hidro baze a bila bi jedinstven muzej vaduhoplovstva i hidro aviona u Srbije a pored toga ovo je jedina hidro baza u ovom delu evrope i jedina na reci Dunavu ) Obracali smo se raznim institucijama ali uvek nailazili na zatvorena vrata i ne razumevanje i to sve sa izgovorom da je ta parcela registrovana za nekog ko ima para i hoce debelo da plati za nju !
Aleksandar Stojanovic. kad smo se obratili direkno gradu Beogradu posto je on vlasnik u katastru - a i to nije nikome jasno kako je grad vlasnik kada su sve okolne parcele u vlasnistvu republike Srbije a ova u vlasnistvu grada, dobili smo odgovor da je Sinisa Mali tj. gradonacelnik Beograda 30.11.2016 potpisao resenje i dao parcelu direkciji da pripremi dokumentaciju i da je na licitaciju ( mogu Vam poslati kopiju odgovora )

18921992_10213097289173006_4205544013848515082_n.jpg


18953034_10213097290373036_4168180241619320695_n.jpg
 
Zanimljivo je pitanje kako je došlo do ove prodaje, i kako se to budući nastavak Zemunskog keja našao klasifikovan kao "sportski centar". Na ovoj retkoj slici vidite kako je izgledala hidrobaza pre nego što je srušen njen gornji deo.

Hidrobaza%20na%20Zemunskom%20keju.jpg


Kad je u vojsci prestala potreba za hidro avionima, hidrobaza na keju im je ostala zanimljiva samo zbog dva uređena sportska terena sa obe strane glavnog objekta. Još dosta vremena posle prestanka opsluživanja hidro aviona u bazi, ove terene su koristili vojnici i osoblje iz obližnje komande vazduhoplovstva kao deo obaveznog održavanja kondicije i za rekreaciju u slobodno vreme. Samo zbog toga je on u vojnoj dokumentaciji ostao klasifikovan kao "sportski centar". A kad je rađen plan generalne regulacije Zemuna, u gradu su jedva dočekli da ovu vojnu klasifikaciju ne samo preuzmu, nego i prošire na susedni deo obale, u nastavku hidrobaze. Uprkos kršenju Generalnog urbanističkog plana. Upravo na prostor gde se ilegalno uselila privatna kafana i privatni "sportski centar", tj ogomni balon za fudbal koji šetačima potpuno zaklanja Dunav i Lido.

Zaključkom Vlade Srbije od 22. juna 2006. godine usvojen je "master plan" za prodaju nepokretnosti koje nisu neophodne za funkcionisanje Vojske Srbije. Tako se na spisku za prodaju našao i deo Zemunske obale. Već ovde imamo prvi problem. Vojska je bužetska ustanova a ne profitni centar koji direktno stvara novu vrednost, pa onda za tako stvoreni višak vrednosti kupuje svoju ličnu imovinu. Sve što ima je kupljeno porezima građana za upotrebu u odbrani zemlje, ili im je, poput zemljišta, samo u tu svrhu predato na privremeno korišćenje. Ako se ispostavi da nešto od toga više nije potrebno za namenu zbog koje vojska postoji, bilo bi logično i opravdno da se bar zemljište jednostavno vrati državi, odnosno narodu koji je to zemljište i priložio upravo za TU svrhu, a ne za neku drugu.

To nije učinjeno (Šutanovac), mada ipak jeste predviđena jedna ograda. Kaže se ovako:

Pravo preče kupovine, po početnoj procenjenoj tržišnoj vrednosti nepokretnosti, imaju lokalne samouprave na čijoj se teritoriji nepokretnost nalazi. Ako lokalne samouprave nisu zainteresovane, nepokretnost se prodaje na tenderu koji sprovodi Republička direkcija za imovinu. Ako se posle dva ponovljena tendera niko ne odazove, cena se umanjuje za 20 odsto od procenjene vrednosti. Ako se posle još dva tendera opet niko ne javi, cena se spušta za dodatnih 20 odsto od procenjene. Niže od toga se ne ide, dakle najniža cena može biti 60 odsto od procenjene, a ako i dalje nema interesovanja prodaja se odlaže za neku drugu priliku.
Fascinatno je da niti je vojska jedan njima neupotrebljiv a ipak neverovatno važan deo Zemunske obale vratila Zemunu, niti je Zemunska opština bila zainteresovana da otkupi Zemunski kej od vojske. Ili da se bar pogodi za neku trampu. I to od 2006. godine! Čitavih 11 godina sve redom tobože zabole uvo. Da li to znači da je i cena spuštana svaki put za po 20% ? Izgleda li vama sve ovo sasvim slučajno? Obala Dunava u sred Zemuna, tačno naspram Lida, ne treba nikome, pa jadni odlazeći gradonačelnik eto baš mora da kao jedan od svojih poslednjih poteza objavi oglas o prodaji i tako zapečati privatno-komercijalnu namenu dela Zemunske obale?

A da bi imali i vizuelni utisak koliko to ludo zvuči, i kolika je ustvari basnoslovna vrednost ovog parčeta obale, pogledajte sliku. Obratite pažnju da je ovo tačno na ulazu u desni rukavac Dunava i sa direktnim poglednom na Lido. To je ustvari i mesto odakle je oduvek polazio čamac za Zemunsko kupašte. Sa ogromnim brojem ljudi, ne samo u soliterima, koji moraju da prođu baš kroz ionako uski prolaz između solitera i ivice šetališta. Gradska vlast smatra da ovaj deo narodu nije potreban, da buduća obalska "Promenada" može ići i IZA PRIVATNIH ZGRADA (pošto se valjda ovde na reci nema šta drugo videti), pa tako jedino preostaje da se proda. Pa ko bude "srećan" da posle 11 godina kupi ovaj nikome potrebni "otpadak".

Privatni%20sportski%20centar%20na%20keju.jpg
 
Gradonačelnik je ovlastio Direkciju za prodaju parcele i sada je sve po zakonu, a

da li je to razumno i opravdano, to je sasvim drugo pitanje.... odgovor se zna.
 
Kako su ovlasceni tako mogu biti i razvlasceni treba sve pocistiti i urediti obalu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458718#p458718:vg3kt3xn je napisao(la):
Zuma » 15 Јун 2017 04:51 am[/url]":vg3kt3xn]Zanimljivo je pitanje kako je došlo do ove prodaje, i kako se to budući nastavak Zemunskog keja našao klasifikovan kao "sportski centar".

Није ни мало занимљиво, јер ту нема никакве мистерије. Та површина ја предвиђена за спортске садржаје ГУП-ом. Када је исти био на јавном увиду, нико се није жалио или се жалио а одбијена је жалба и то је то ...
 
Ma nije problem u sportskom sadrzaju ako je javni javno igraliste problem je u privatizaciji
 
Post sa druge teme :
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=460504#p460504:whlj3dot je napisao(la):
direktor » 21 Jun 2017 05:34 pm[/url]":whlj3dot]Od kraja obaliutvrde u zemunu do mosta ima ekih 2500m podjeljeno sa 350 m puta 700 000€= 5 000 000 €
za kej sve do pupinovog mosta sto nisu uopste velike pare.
Da, to bi bila okvirna cena samo za nasipanje i zidanje obalovtvrde, a

ima tu još troškova za radove na tako dobijenom 'novonastalom' zemljištu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458823#p458823:2f0b0n3c je napisao(la):
direktor » 15 Jun 2017 01:02 pm[/url]":2f0b0n3c]Ma nije problem u sportskom sadrzaju ako je javni javno igraliste problem je u privatizaciji
Preciznije, postoje dva problema. Prvi je u tome što je odlukom o prodaji vojnih objekakta iz 2006. predviđeno da opštine ili grad imaju pravo prvenstva u kupovini zemljišta (da bi se sprečile štete ako se proda za grad važno vojno zemljište), a što svo ovo vreme, čak 11 dugih godina, ni opština Zemun ni Grad Beograd NE ŽELE da preuzmu, zemene ili kupe njima neophodno potrebni deo Zemunske obale tik uz zakonom zaštićeno gradsko jezgro! Jer se drugačije ne može izgraditi nedostajući deo JAVNE gradske obale i konačno povezati Zemunski kej sa Novo Beogradskim. To je već otvorena korupcija. Više im se dopada da nastavak 128 godina starog keja u sred Zemuna i direktno naspram kupališta Lido kupi privatnik!? Predsednik udruzenja pilota Aleksandar Stojanović u ranije citiranoj poruci čak tvrdi da su mu otvoreno rekli da je neko sa puno novca rezervisao obalu za sebe i da je spreman da "debelo plati za nju".

A što se tiče "sportskog sadržaja", nije problem što se predviđa sportski sadržaj, nego GDE se predviđa. Žele da niz sportskih objekata bude IZMEĐU buduće "Promenade" i reke, tj da maltene poseduju prilaz vodi, umesto da šetalište i šetači budu između reke i njih. To nisu radili ni u Beogradu na vodi. Po njima, desetine ili stotine hiljada Beograđana i turista treba da umesto Lida i reke trajno gledaju nečije privatne zgrade ili plastične balone za fudbal pošto je Siniša Mali izvoleo prodati obalu Dunava.
 
Sportski obejkti uopšte ne treba da budu toliko blizu šetališta ili zgrada. Ionako se do njih ide gradskim prevozom, a mnogo češće kolima i pravljenje nekog SC tu je katastrofa. Nešto slično su sprečili (za sada) Banjičani jer je grad planirao da livadu kod okretnice tramvaja pretvori i privatni SC.

ps: Ne mislim da toliko na male objekte, kao što je postojeći mini golf, ili Spanulis basket teren kod Juge, već na objekte kao što je balon za fudbal u blizini.
Pa čak i taj Spanulis teren koji izgleda ekstra nije nešto posećen. Tu je pre bio teren za odbojku na pesku i mislim da je to mnogo prilagođenije da bude uz neki kafić / splav. Zna se gde se igra basket (u Bloku na betonu).
 
Svaki šetač na Zemunskom keju je već godinama, umesto reke, na tom potezu prisiljen gledati niz kafana i jedan ogromni balon za fudbal. Apsurdno je što čak i ono malo ljudi koji tu igraju ne vide ni reku ni šetalište, iako svima drugima zaklanjaju pogled, pa im je savršeno svejedno gde su. Jedino što gazda ima više mušterija pošto tuda prolazi ogroman broj ljudi. Tako da 100% kafanama pokriveni novi delovi Zemunskog keja, isto kao i ovo neizgrađeno parče, sasvim jasno govore kako naše vlasti vide budućnost obala Beogradskih reka: Kao jednu ogromnu fabriku para koju klimatske promene mogu učiniti samo produktivnijom.
 
Meni splavovi ne smetaju dok su pristojne visine i dok postoji razmak između njih i dok se ne taloži đubre oko njih.

Ovako postoje delovi koji su nabijeni i koji potpuno zaklanjaju pogled i to bi trebalo sprečiti.
 
Meni uzasno smetaju. Nema nikakvog reda. Da su ih razmakli na svakih 50-100 metara, pa i nekako, ali ovako je stvarno mnogo lose.
 
Набијени су без укуса, и немају никакву естетику.Замислите сваки сплав да је уствари зидани објекат на копну, на шта би личила улица са таквим зградама?
 
Otvoren je ponotonski most pa se sad i sa reke može pogledati deo Zemunske obale koji naša korumpirana gradska vlast želi da proda privatniku za samo dve nedelje.

Pošto dakle prvi privatni sportski centar uspostavi presedan da sama obala reke u Beogradu MOŽE biti i privatna, iako nikome iz vlasti ni na kraj pameti ne pada da Beograđane pitaju (ili uopšte obaveste) o tako ogromnoj promeni, gradnja će se naravno nastaviti i na ostatku obale koji je označen da je za te namene. A evo kako ZAISTA sa šetališta izgleda situacija u kojoj su građani tek u sledećem redu, dalje od reke, manje važni od privatne zarade i privatnih zgrada. Da vidimo tu viziju budućnosti koju nam gradonačelnik sprema. Ovo je pogled na reku:

Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Ovo je pogled na Lido. Naravno, samo kroz uski ulaz u privatnu kafanu.

Pogledajte prilog 4
A ovde se vidi jasna ideja da je po mišljenu gradske vlasti vizura na reku ionako precenjena, odnosno da je kupovina palačinki i pića daleko važnija od razloga postojanja ovog šetališta na ovom mestu ...


... dok je donji deo nesuđenog nastavka Zemunskog keja bolje ograditi seoskom tarabom (zbog opšte nostalgije za zavičajem) i zatim upotrebiti za još par privatnih kafanskih stolova nekoga ko Opštini uredno plaća šta je dužan, za razliku od golja koji bi samo da šetaju sebe i dečurliju.

Pogledajte prilog 1
A ovde se naprimer lepo vidi da je u neposrednom zaleđu još neizgrađenog dela šetališta ne samo Zemun i obližnji deo Novog Beograda, nego i ogroman broj ljudi koji u ovim soliterčinama upravo i stanuju na samoj obali reke. Pa je valjda NJIMA potrebnija nekakva "Promenada" i pristup reci nego što opština baš ne može bez dažbine koje bi baš odavde uzela od privatnika. Cela zvanična priča je obično bulažnjenje.

Pogledajte prilog 3
Pogled na postojeći "sportski centar" sa reke. Pored njega sad žele da neko napravi još jedan. Ili više njih. Pošto prvo prodaju prvo zemljište. A bedni narod željan reke vam je negde iza ovog balona i ove zgrade, u sendviču između soliterčina, balona za fudbal i zidovima ograđenih kafana.

Pogledajte prilog 2
 
Velika rasprodaja imovine pred odlazak sa vlasti

Pred sam kraj mandata Srpske napredne stranke u Beogradu ubrzano se radi na tome da se udome njihovi stranački paraziti i da se rasprodaju najluksuznije parcele sa teritorija beogradskih opština. Ovo je, nažalost, primer već oprobane prakse.

Podsetiću vas da je Ministarstvo odbrane u junu 2006. godine usvojilo “Master plan” kojim je predviđena prodaja 447 vojnih kompleksa javnim nadmetanjem ili ustupanjem budžetskim korisnicima i lokalnim samoupravama uz nadoknadu. Naredno Ministarstvo odbrane, nezadovoljno brzinom realizacije “Master plana”, formiralo je radnu grupu koja je imala zadatak da ubrza ovaj proces, dajući prednost u kupovini lokalnim samoupravama na čijem su čelu, pogađate, bili pripadnici one stranke koja je istovremeno vodila i državu.

Formiranje radne grupe imalo je podršku tadašnjeg predsednika Vlade, koji je kao jedno od rešenja ekonomske krize video u pružanju podrške ideji da se rasproda vojna imovina i samim tim umiri “nezadovoljstvo” Ministarstva odbrane planiranim “skromnim” sredstvima u budžetu za 2009. godinu. Rezultat rada te Vlade i tadašnjeg Ministarstva odbrane je to da je najveći deo vojne imovine, na manje ili više luksuznim lokacijama, otuđen. Danas, kada je na vlasti Srpska napredna stranka, u fazi smo broj dva – potpuna privatizacija državne imovine.

Sada je aktuelna prodaja jedne od naluksuznijih lokacija, vojne hidro-baze na obali Dunava, na Zemunskom keju, a koja je u gore opisanom periodu prešla u vlasništvo Grada. Danas znamo da je uz sramno nisku početnu cenu, od oko 178 evra/m2, i obavezu grada da parcelu od 600 m2 pripremi za krajnjeg kupca, ova parcela predmet licitacije koja će biti održana 11. jula u Direkciji za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda. Da li mislite da je ime kupca već sad izvesno i da je nesumnjivo blizak predstavnicima aktuelne gradske vlasti? Mi mislimo da jeste.

Pogledajmo kakav istorijski značaj ima ova lokacija za Zemunce. Naime, Kraljevina Jugoslavija je između dva svetska rata imala dovoljno razvijenu domaćinsku svest i brinula je o odbrani ne samo svoga grada, već i o odbrani svoje zemlje, te je, između ostalog, razvila sopstvenu avio-industriju. Dakle, u periodu između dva rata, pre gotovo 100 godina, Zemun je imao čak dve fabrike aviona sa planom da te fabrike imaju izlaz na Dunav i reke na teritoriji Kraljevine Jugoslavije.

Prva fabrika aviona bila je u Zmaju, kompleksu izgrađenom 1927. godine, koju je 2006. godine država na tenderu prodala konzorcijumu of-šor kompanija koje su smeštene na Britanskim devičanskim ostrvima i u Delaveru i od koje je vremenom postala ruglo u ovom delu Zemuna, sa krajnjim ishodom – pretvorena je u jedan ružan niz trgovinskih objekata bez plana i reda. Svesno i ciljano uništavana je proizvodnja kako bi se obezvredila i sama, veoma dobra i atraktivna lokacija.

Druga fabrika bila je u zgradi Ikarus, izgrađenoj 1938. godine, a koja je takođe ovih dana u žiži interesovanja kao lokacija koja je predmet otuđenja. Zgrada je planirana za rušenje, bez obzira što je bila spomenik kulture i što se pored nje nalazi spomen obeležje palim borcima u odbrani Beograda. Umesto uređenja, na toj lokaciji je planirana izgradnja šestospratnice i podzemna garaža. Zanimljivo je i to da je firma koja je vlasnik parcele na kojoj je zgrada Ikarus – “Neimar – V”, jedna od firmi koje su učestvovale i u aferi “Geneks” 2007. godine.

Što će reći da je jedini razlog da bilo ko dozvoli gradnju na mestu na kojem to inače nije dozvoljeno, na samoj obali reke, može biti jedino iz vojnih i bezbedonosnih razloga i naravno da se podrazumeva da to zemljište iz svih navedenih razloga mora ostati u vlasništvu države. Upravo su pored ove baze testirani avioni koji su pravljeni u ove dve zemunske fabrike, a koje nisu bile mnogo udaljene od dunavskog priobalja.

Dakle, grad Zemun pre gotovo 100 godina i opština Zemun danas ne dele iste vrednosti. Grad Zemun pre jednog veka je znao da ceni, čuva i razvija sopstvene potencijale i razmišlja o bezbednosti grada i države, dok opština Zemun danas dopušta da sve što je onaj grad Zemun stekao, vladajuća većina koja je na čelu države i Beograda rasprodaju u bescenje pod sumnjivim okolonostima.

U prilogu ovog teksta postavljam oglas iz Politike objavljen 6. juna u kojem se, osim sramno niske početne prodajne cene lokacije na najlepšem delu Zemunskog keja i obaveze grada da predmetnu lokaciju uredi za potrebe krajnjeg kupca, vidi još jedna, možda i najznačajnija informacija. Naime, iz oglasa se jasno vidi da je planirano proširenje postojeće obaloutvrde od restorana “Venecija” do hotela “Jugoslavija”. Proširenjem obaloutvrde vrednost zemljišta na ovoj lokaciji će značajno porasti i pretpostavlja se da će imati vrednost i od nekoliko hiljada evra po metru kvadratnom.

Da li mislite da je slučajnost što se pred kraj svake vlasti kao po nepisanom šablonu rade iste, duboko pogrešne stvari i primenjuju isti izgovori i pseudo rešenja? O ovome nećete čuti ni reč u medijima, planirano je da sve prođe ispod žita i da ono što po prirodi stvari i potreba mora biti u vlasništvu države prelazi u privatno vlasništvo privilegovanih pojedinaca. Mi ovo možemo i moramo zaustaviti. Ovo je naša zemlja, a ne njihova država.

Tatjana Macura
narodna poslanica

i članovi OO Dosta je bilo – Zemun
http://dostaje*******ilo.rs/velika-rasprodaja ... /?lang=lat
 
Lakirane klupe neki dan, ali nisu dodate nedostajuće letvice. Nedovršenost je naša sudbina.
 
На Бањици су грађани спречили продају парцеле иако су били једнако (не)информисани о продаји као и Земунци. Земунци нека се организују као Бањичани и град ће и од ове продаје одустати. Просто је.
 
Upravo tako STF, ne samo da su to izboksovali, nego je lokalna samouprava krenula da laze javno (preko fb obavestenja) kako to nije ni planirano za prodaju.
Ponosan sam na moje Banjicane.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=461866#p461866:3bdlhknb je napisao(la):
Duleja » Uto Jun 27, 2017 2:26 pm[/url]":3bdlhknb]Lakirane klupe neki dan, ali nisu dodate nedostajuće letvice. Nedovršenost je naša sudbina.
Гора недовршеност од недовршености клупа јесу недовршени односно довршени људи. Колико су могли дати од себе дали су, не треба превише очекивати. Туга и опомена.
 
Vrh