Гардошки видиковац сидро за уметнике
Тим који предводи архитекта Ксенија Булатовић понудио је идејно решење да се оплемени простор од 2.000 квадрата без крупних градитељских интервенција
Лука уметности, тако су архитекте студија „Кјубекс” замислиле Гардошку терасу. У њој би се усидрили уметници, али и људи жељни земунског погледа од којег застаје дах. Зато је тим који предводи архитекта Ксенија Булатовић понудио идејно решење које ће оплеменити простор од 2.000 квадрата без крупних градитељских интервенција. Вођени мотом да је највећи „догађај” на Гардошу Миленијумска кула и остаци Земунске тврђаве, тим сведоцима историје прилагодили су нове садржаје на тераси и осмислили боље пешачке везе старог језгра Земуна и Дунава.
– Тај простор има снажан идентитет. Кула је просторни репер и све се врти око ње. Градски завод за заштиту споменика културе завршио је пројекат ревитализације Земунске тврђаве, а ми смо козметичким захватима покушали да све што је на платоу било девастирано и без реда затегнемо и тај бисер Земуна претворимо у место сусрета где ће врвети од мештана и туриста – објашњава Ксенија Булатовић, која је ауторски печат оставила и на Цветном тргу.
Осим постојећим степеништем које би проширили, Гардош би спојили са реком и центром Земуна са два панорамска лифта. Један би повезивао кеј, односно будући међународни пристан који треба да се гради у близини Капетаније, и тврђаву, а други Гардош са Тргом Бранка Радичевића. Поред постојећих степеница које воде од Гробљанске улице до платоа, пројектована је рампа за особе са инвалидитетом, мајке са дечјим колицима и бициклисте.
На тераси остаје ресторан и добиће зелени кров, летња позорница истог капацитета биће наткривена, иза ње планиран је кутак са шанком и видео-бимом, а предвиђени су и јавни тоалети.
– Простор испред ресторана по потреби би могао да буде вишенаменски. Уклањањем столова, столица и сунцобрана он би се трансформисао у летњу сцену, простор за изложбе, ликовне колоније, фитнес зону. Летња позорница добиће кров од стакла и са свих страна моћи ће да се види кула. Део са шанком намењен је за филмске пројекције, промоције, прославе. За посетиоце коју буду желели само да се опусте и доживе чари земунског белведереа резервисане су клупе постављене на постојећим каскадним платформама – истиче Булатовићева и додаје да ће простор бити ограђен двоструком решеткастом оградом висине око метар.
Овај радни задатак њеном тиму у саставу Дара Фанка, Игор Чубра, Тамара Вуковић, Јелена Шкеровић и Петар Срок доделили су, каже, председник општине Дејан Матић и градски урбаниста Милутин Фолић. Он је само наставак обухватнијег уређења амбијенталне целине старог језгра Земуна, наглашава Матић. Оптимистичан је и верује да би овај пројекат за узвишење изнад Дунава могао да се реализује и ове године.
Гардошу ћемо вратити стари сјај. То је уосталом и наша обавеза будући да су бројни грађани у оквиру пројекта „Да се ради и гради по твом” гласали за поправку степеница које воде до Гардоша. Акценат ће бити и на проширењу пешачке зоне, обнови фасада у Главној улици, на Авијатичарском тргу, у плану је реконструкција улица Кеј ослобођења, Карађорђеве и Главне до Мухара. Највећи подвиг биће изградња међународног пристана за који је новац обезбеђен – наводи Матић.
Симбол моћи, осматрачница и видиковац
Градња Миленијумске куле на Гардошу завршена је 5. августа 1896. године, а њено свечано отварање било је 15 дана касније, када је одржано и богослужење у свим земунским црквама.
Кроз историју била је симбол моћи, осматрачница и видиковац. У народу је позната и као Кула Сибињанин Јанка – у спомен на мађарског великаша Јаноша Хуњадија, витеза, принца намесника и борца против Турака, опеваног у многим српским народним песмама.
– Она је један од седам споменика којим је Угарска хтела да истакне своју хиљадугодишњу државност. Због тога је добила име миленијумска. Два споменика посвећена овој годишњици изграђена су у Мађарској, два у данашњој Словачкој, један у Украјини, један у Румунији, и овај седми код нас. Земунска кула била је најјужнија – истиче Ђорђе Чубрило, ликовни уметник фотографије који од 2006. године закупљује кулу у којој има атеље. Захваљујући његовом труду и залагању, она је постала културни светионик и туристичка атракција.
Пројектовале су је мађарске архитекте, а изграђена је од камена и опеке. Представља мешавину архитектонских стилова, са превагом елемената романике. Висока је 36 метара, а за подрум куле везиване су многе мистериозне приче. Једна од таквих легенди је и да из њега води тунел којим се, испод Дунава, може стићи до Београдске тврђаве. (Б. В.)
Обнова четири куле
Четири угаоне куле некадашње Земунске тврђаве из средњег века биће обновљене. Три очуване претрпеће махом естетске интервенције, док ће четврта, потпуно урушена, бити реконструисана, каже Љиљана Конта, архитекта Градског завода за заштиту споменика културе, која је са колегом Радетом Мрљешом потписала пројекат реконструкције и рестаурације Земунске тврђаве, најстаријег дела Земуна. Она је споменик културе и припада просторној културно-историјској целини од великог значаја.
– Урушена кула биће потпуно обновљена до висине од једног метра како не би угрозила визуре према Земуну, а три очуване су двоструко више – каже Конта.
http://www.politika.rs/scc/clanak/40038 ... a-umetnike