Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Prvo im pošalješ mail, pa ako ti u roku od nedelju dana ne odgovore, odeš lično kod njih i pitaš ih, pa ti oni onda odgovore i daju broj kontakt osobe, ukoliko je potrebno (zavisi od vrste slučaja). Tako sam ja morao da uradim. Naravno, proveri koji su nadležni za NBG. Mislim da su to oni kod Nacionala.
Hvala!
 

Радови на поправци заливног система у Булевару војводе Мишића


Јавно комунално предузеће „Зеленило – Београд” саопштило је да ће сутра изводити радове на поправци заливног система на зеленим зидовима у Булевару војводе Мишића (из правца града ка Обреновцу и из супротног смера).

Из безбедносних разлога биће затворене брзе траке у оба смера у Булевару војводе Мишића.

Планирани радови ће трајати до 10 часова ујутру, наводи се у саопштењу.

 
DSC_0058.JPG

Топчидерски парк.
 
Lepo je ovo na platou kod Filozofskog ali brate mogu da urede cveće ali ne mogu one raspale ploče da poprave, kako im ovde nije problem nadležnost ili koji već izgovor?
 
Nije problem nadležnost, nego partijska pripadnost. Neka žena (ne znam tačnu funkciju i ime) sa Filozofskog je verbalno napala aktuelnu vlast, i od tada neće da pipnu taj plato.
 
Nije problem nadležnost, nego partijska pripadnost. Neka žena (ne znam tačnu funkciju i ime) sa Filozofskog je verbalno napala aktuelnu vlast, i od tada neće da pipnu taj plato.

Da ima i toga sigurno, mada ga nije pipala ni prethodna vlast, imati onakvu ruinu u centru grada je sramota. Da ne pominjem i o odnosu prema zaostavštini iz doba Rimljana, tj. termama.
 
Prepoznaje li neko koje je ovo drvo?

viber_slika_2022-04-27_16-19-56-312-jpg.134960
Rekao bih da je neka vrsta javora, ali nisam 100% siguran. Kada bi imao fotografiju celog lista (izraslog 100%), bilo bi mi lakše za identifikaciju. Ovako preko provere fotografije, Google takođe izbacuje da je javor u pitanju.
 
Poslednja izmena:

Градоначелник Радојичић и амбасадор Хил посадили стабла америчког јавора


У оквиру акције „Дрво за Београд”, градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић посадио је данас, заједно са амбасадором Сједињених Америчких Држава Кристофером Хилом и његовом супругом Џули, три саднице америчког јавора на левој обали Саве, у парку у Бродарској улици. Догађају су присуствовали извршна директорка оперативних послова ЈКП „Зеленило – Београд” Наташа Шишаковић и сарадница за програме сарадње у области заштите животне средине, науке и технологије при Амбасади САД-а Тиа Лебер.

Градоначелник Радојичић је истакао да га радује што је амбасадор САД показао добру вољу да учествује у наставку акције „Дрво за Београд” и захвалио на свему што Амбасада и САД чине како би Београд био још лепши и здравији град. Он је подсетио да ЈКП „Зеленило – Београд” сваке године посади близу 5.000 стабала, а да је Град Београд својом акцијом „Дрво за Београд” са додатних око 2.500 стабала тај број значајно повећао и тиме дао свој допринос побољшању квалитета животне средине.

– Циљ нам је да у Београду имамо 25 одсто зелених површина. У овом тренутку у урбаном делу града тај проценат износи око 15 одсто, тако да циљ није лак, али је достижан захваљујући оваквим акцијама и посвећености. Ова садња је симбол много већег пројекта у којем заједнички морамо учествовати, а то је борба против климатских промена. Такође, ова садња истовремено представља и симбол добрих односа између наше две државе. Саднице ће наставити да расту као што ће наставити да расте и сарадња између наше две земље – казао је Радојичић, подсетивши да је Амбасада САД-а и прошле године учествовала у овој акцији, када је стабла четинара посадио тадашњи амбасадор Ентони Годфри.

Амбасадор Хил je захвалио на прилици да учествује у акцији „Дрво за Београд” и подсетио на пословицу „Дрво је најбоље посадити пре двадесет година, али ако то нисмо учинили тада, онда је најбољи тренутак – сада”.

– Посадили смо стабла америчког јавора која ће некоме једнога дана послужити као хлад и заштита од сунца. Наравно, видим да Град Београд има амбициозан план да град учини још лепшим и здравијим и могу вам рећи да је данашњи Београд у односу на онај од пре 40 година, када сам ја у њему живео, много лепши. Постао је град паркова, дрвећа и цвећа и надам се да ћемо и ми, као америчка амбасада, наставити да учествујемо у том процесу – рекао је амбасадор Хил.

Акција „Дрво за Београд” спроводи се од 2019. године на иницијативу градоначелника Београда, а у сарадњи са Јавним комуналним поредузећем „Зеленило – Београд”. Прва садња у оквиру ове акције реализована је 22. новембра 2019. године и од тада је кроз различите врсте донаторских садњи до сада посађено близу 2.500 садница.

d65bfd9cbc27af9aedd6ee96ee2b6492_5123976313.jpeg


baaf1077f96bc602939f55b32e90f277_6968923738.jpeg


 
Definitivno nije javor. Rekao bih da je u pitanju hrast. Da li ima žireva ispod drveta (generalno)?
 
Definitivno nije javor. Rekao bih da je u pitanju hrast. Da li ima žireva ispod drveta (generalno)?
И ја мислим да је храст, неко ми је споменуо цер. Било је жирева, зимус сам га пресадио од другара коме је никао на плацу пре пар година и то изгледа баш из жира али ја га својим очима нисам видео. Касније је почео да смета код њих па сам се ја кандидовао да пресадимо код мене у крај.
 

Градоначелник Радојичић и амбасадор Хил посадили стабла америчког јавора


У оквиру акције „Дрво за Београд”, градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић посадио је данас, заједно са амбасадором Сједињених Америчких Држава Кристофером Хилом и његовом супругом Џули, три саднице америчког јавора на левој обали Саве, у парку у Бродарској улици. Догађају су присуствовали извршна директорка оперативних послова ЈКП „Зеленило – Београд” Наташа Шишаковић и сарадница за програме сарадње у области заштите животне средине, науке и технологије при Амбасади САД-а Тиа Лебер.

Градоначелник Радојичић је истакао да га радује што је амбасадор САД показао добру вољу да учествује у наставку акције „Дрво за Београд” и захвалио на свему што Амбасада и САД чине како би Београд био још лепши и здравији град. Он је подсетио да ЈКП „Зеленило – Београд” сваке године посади близу 5.000 стабала, а да је Град Београд својом акцијом „Дрво за Београд” са додатних око 2.500 стабала тај број значајно повећао и тиме дао свој допринос побољшању квалитета животне средине.​

U novinskom isečku iz 60ih ili ranih 70ih, koji je Vožd postavio u drugoj temi, se navodi kako se planira sadnja 25.000 sadnica a sada Zelenilo svake godine posadi blizu 5.000 stabala kako je napisano u vesti o sadnji sa američkim ambasadorom. Znači, 5 puta manje novih sadnica se sadi sad, nego pre 50 godina kad je Beograd bio manji bar za 30%.
 
Vrh