Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Za mene je ovo primer kako ne treba raditi.

Slika je Sašina sa teme o Ada molu

IMG-20211119-133557.jpg


Umesto što su sačuvali ovo neugledno drvo trebalo je da zasade mladice pored i to tako da ne smetaju ovoliko pešacima i preglednosti saobraćaja.
 
Naprotiv, to drvo je jedino sto tom sterilnom zdanju i ambijentu daje malo zivota i prijatnosti. Samo ukloniti donje grane i pustiti krosnju gore i bice odlicno. Isti slucaj i sa druge strane.
 
Naprotiv, to drvo je jedino sto tom sterilnom zdanju i ambijentu daje malo zivota i prijatnosti. Samo ukloniti donje grane i pustiti krosnju gore i bice odlicno. Isti slucaj i sa druge strane. шврћа

Сасвим си у праву и тако изгледа не само једно нормално схватање, него и схватање многих. То знамо на основу великог броја похвала који добијају увек предлози за чување дрвећа или заштиту природе у порукама читалаца вести портала.

На нашем форуму то није случај и велики простор заузимају бројне поруке у којима природа ремети неки и нечији умишљени ред, без разумевања о свим користима и значају који природа и њени садржаји имају за људе у преизграђеном простору у коме је човек често удаљен од било каквог садржаја природе у непосредној средини у којој се креће и станује.
 
Iako sam pobornik prirode, u ovom slučaju se slažem sa Astroduletom.
 
Посађена нова стабла код Моста на Ади и у парку „Ушће”

Јавно комунално предузеће „Зеленило – Београд” данас је заједно са друштвено одговорним компанијама које су донирале стабла Београду засадило 150 стабала.

У данашњој акцији са Европским фондом за Балкан засађено је 50 садница смрче на десној обали Саве, у близини Моста на Ади. Данашња садња је део акције „Дрво пријатељства” коју овај фонд спроводи истовремено у више градова региона.

У парку „Ушће” на Новом Београду засађено је 100 стабала јавора, који су донација компаније „Smurfit Kappa”.

– Ове године обележавамо сто година од оснивања компаније. Сматрали смо да је због израженог загађења и климатских промена најадекватнији начин да обележимо јубилеј тако што ћемо поклонити Београду и Београђанима сто стабала – рекао је директор компаније „Smurfit Kappa” Милан Марковић.

ЈКП „Зеленило – Београд” наредне године има у плану садњу око 8.500 нових садница на зеленим површинама у граду. „Зеленило” позива друштвено одговорне компаније да се придруже у садњи и помогну да се зелени фонд града увећа. Континуирана садња нових стабала је свакако још једна потврда одговорног односа према очувању и унапређењу зелених површина.

33cb844747a2918195d0bef4d80c03ce_2030837285.JPG


0369791c5e489ee814b63f88ba093446_9340999552.JPG


56037d339699d1fcbcf519fb54189f5d_6277880499.JPG


35bd28e3ea454b383263d4c55bc59199_7843648071.JPG


3452b6da9eda8af2c9ce4394d71ec21a_7884431384.JPG


izvor: beograd.rs
 
Почетак радова на уклањању сувих стабала

Уклањање сувих стабала у парковима Шумице, Медаковић и парк шуми Ауто-пут Београд–Ниш (део на општини Вождовац) почеће од понедељка, 29. новембра. Сеча се врши у складу са Законом о шумама и дознаком која је контролисана од Републичке шумарске инспекције, саопштено је из ЈКП „Зеленило – Београд”.

Ова акција се спроводи у циљу спречавања нежељених догађаја који могу настати услед пада сувих стабала или њихових делова, као и спречавања ширења биљних болести шумских врста и штетних инсеката, што је законска обавеза.

izvor: beograd.rs
 
Verovali ili ne, prekoputa VMA na Banjici i danas više od 40 godina nakon Brozove smrti stoji drvored kojim je iz ptičje perspektive ispisana reč T I T O.

Pošto sam ja kategorički protiv bilo kakve seče drveća, smatram da bi trebalo pokrenuti peticiju da se oko tog drvoreda zasadi čitava šuma, kako ovo jezivo ime više nebi bilo vidljivo ni iz aviona i satelita. Besramno je da krvolok koji je 1944/45. poslao pod zemlju više beograđana nego Nemci tokom trogodišnje okupacije ima mauzolej i tragove svog kulta ličnosti u ovom gradu.

A i inače je za pluća Beograda dragoceno svako novo drvo koje se u njemu zasadi, tako da mislim da ovo uopšte nije loša ideja.
 

Prilozi

  • Capture1.jpg
    Capture1.jpg
    91,1 KB · Pregleda: 1.114
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=904245#p904245:2hk9p3m0 je napisao(la):
Užice » 01 Dec 2021 20:53[/url]":2hk9p3m0]Verovali ili ne, prekoputa VMA na Banjici i danas više od 40 godina nakon Brozove smrti stoji drvored kojim je iz ptičje perspektive ispisana reč T I T O.

Pošto sam ja kategorički protiv bilo kakve seče drveća, smatram da bi trebalo pokrenuti peticiju da se oko tog drvoreda zasadi čitava šuma, kako ovo jezivo ime više nebi bilo vidljivo ni iz aviona i satelita. Besramno je da krvolok koji je 1944/45. poslao pod zemlju više beograđana nego Nemci tokom trogodišnje okupacije ima mauzolej i tragove svog kulta ličnosti u ovom gradu.

A i inače je za pluća Beograda dragoceno svako novo drvo koje se u njemu zasadi, tako da mislim da ovo uopšte nije loša ideja.
file.php
Za ovo samo neupućeni ne znaju. Što se tiče peticije, da li imaš pare da izfinansiraš svaki potpis koji bi sakupio?
 
Nisam neupućen, ovaj drvored sam prvi put video na foto-karti Beograda koju sam kupio još pre dvadesetak godina, kada mi je hobi bio sakupljanje planova gradova dok sam bio klinac. Ne iznenađuje me toliko koliko me užasava činjenica da 30 i kusur godina od pada titoizma nijednoj vlasti nije palo na pamet da ukloni ovo ruglo, mimo bilo kakvih peticija.
 
Nije zdravo potresati se toliko oko jednog imena za koje gotovo niko ni ne mari danas. Imamo mnogo preče brige i probleme, a ti ako hoćeš da kupiš sadnice i posadiš šumu da se ne vidi to, imaš moju podršku.
 
Užice":23koyj5d je napisao(la):
Nisam neupućen, ovaj drvored sam prvi put video na foto-karti Beograda koju sam kupio još pre dvadesetak godina, kada mi je hobi bio sakupljanje planova gradova dok sam bio klinac. Ne iznenađuje me toliko koliko me užasava činjenica da 30 i kusur godina od pada titoizma nijednoj vlasti nije palo na pamet da ukloni ovo ruglo, mimo bilo kakvih peticija.
Pa da im smeta, rešili bi.
 
Ne mogu ja to da radim, ali gradski oci itekako mogu, ako imaju političke volje. A očigledno nemaju.
 
Уклањање самониклих стабала

ЈКП „Зеленило – Београд” ће сутра уклонити десет самониклих стабала киселог дрвета и једно самоникло стабло дуда у Устаничкој улици 63-67, саопштавају из овог предузећа.

Ови радови се изводе на основу записника Секретаријата за стамбене и комуналне послове, а кроз Програм радова на одржавању уредног стања површина у јавној својини града Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда.

Стабла расту уз бетонску ограду фреквентне улице, а на њима се уочава огољен коренов систем са видљивим оштећењима која су настала приликом раскопавања земље због ранијих интервенција на инсталацијама. Такође, на стаблима су видљиви и знаци болести. Стабла расту самоникло на неадекватном месту, а због стања у ком се налазе представљају потенцијалну опасност за грађане или имовину.

Приликом извођења радова, уколико буде потребе, повремено ће бити затварана једна саобраћајна трака у зони извођења радова.

izvor: beograd.rs
 
Плански радови „Зеленила”

Екипе Јавног комуналног предузећа „Зеленило – Београд” сутра ће у Улици народних хероја 22-24 уклонити два стабла јаблана, а у Студентској улици 23 једно стабло тополе. Стабла су физиолошки зрела, с присутним бројним фитопатолошким и ентoмолошким оштећењима на деблу и гранама, и као таква представљају ризик за грађане и њихову имовину.

Ови радови се обављају у складу са Одлуком о уређењу и одржавању паркова зелених и рекреационих површина. По тој одлуци предузеће је дужно да са јавне зелене површине, према годишњем програму, уклања стабла или делове стабала која су сува, оболела, физиолошки презрела, с аспекта безбедности критична (стабла у процесу изваљивања, ризично нагнута, високо израсле крошње), оштећена од елементарних непогода, саобраћајног удеса и слично, као и да примењују редовне мере неге.

По завршеној интервенцији биће извршени и радови на уклањању и одвозу дрвне масе, саопштило је „Зеленило – Београд”.

izvor: beograd.rs
 
Poslovična Vesićeva alergija na zelenilo. Ako grane ugrožavaju prozore i balkone, one mogu i da se potkrešu(skrate), bez nepotrebnog uništavanja celog drveta, koje je takođe živo biće kao i mi. Čak i ako se u dogledno vreme saobraćajno zagađenje vazduha nekako ublaži, u Beogradu uskoro neće moći da se diše zbog drvocida koji traje već 8 godina.
 
Grešiš. Koji je interes Zelenila da seče zdravo drveće?

Pogledaj preseke bilo kojeg posečenog drveta i sigurno ćeš negde videti trulež ili crne godove (delove). Takvo drvo će pasti samo posle neke oluje.

Ovo drveće sa slika po NBG je staro koliko i ove zgrade (60-ak godina) i normalno je da umre u jednom trenutku.

Daleko od toga da branim Zelenilo ili Vesića, ali tako je kako je.
 
Vrh