Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Da li ste primetili da su četinari ove godine počeli dosta da propadaju. Tu mislim na borove, tuje i kleke prvenstveno.

Kod njih se vide delovi koji su potpuno osušeni, a mogu se primetiti i primerci koji su se skroz osušili.

IMG_5801.jpeg
IMG_5803.jpeg
IMG_5804.jpeg
IMG_5808.jpeg
IMG_5807.jpeg
IMG_5806.jpeg

Iskreno se nadam da je ovo normalno, ali ove godine sam počeo malo više da se "ložim" na zelenilo, pa mi malo bode oči.
 
Da li ste primetili da su četinari ove godine počeli dosta da propadaju. Tu mislim na borove, tuje i kleke prvenstveno.

Kod njih se vide delovi koji su potpuno osušeni, a mogu se primetiti i primerci koji su se skroz osušili.

Iskreno se nadam da je ovo normalno, ali ove godine sam počeo malo više da se "ložim" na zelenilo, pa mi malo bode oči.​
Kleke nisam primetio da se suše, čak naprotiv, rekao bih da bujaju nenormalno.

Što se tiče borova, oni znaju da budu zeznuti za održavanje. Meni nikako ne uspevaju, tako da sam digao ruke od njih. Sa druge strane, oni imaju tendenciju da odbaciju donje grane a da im ove na vrhu rastu najnormalnije. Mada, kod mene u kraju, i crveni i ovi drugi (ne razlikujem baš najbolje beli od crnog) rastu, da kucnem u drvo, super.

Tuje vrlo često propadaju jer su najčešće neadekvatno posađene, nestručno orezivane i na sve to, ili previše ili premalo zalivane.

Ono što sam zapazio godinama unazad, je da smrče (smreke) koje se kupuju sa busenom za Novu godinu, većinski se ne primaju jer su nestručno vađene iz zemlje.​
 
Da li ste primetili da su četinari ove godine počeli dosta da propadaju. Tu mislim na borove, tuje i kleke prvenstveno.

Kod njih se vide delovi koji su potpuno osušeni, a mogu se primetiti i primerci koji su se skroz osušili.

Pogledajte prilog 239940Pogledajte prilog 239941Pogledajte prilog 239942Pogledajte prilog 239943Pogledajte prilog 239944Pogledajte prilog 239945
Iskreno se nadam da je ovo normalno, ali ove godine sam počeo malo više da se "ložim" na zelenilo, pa mi malo bode oči.
Очекивана последица паклених и сувих лета, дрвеће је исцрпљено, болесно, а зиму је дочекало изнемогло и то их је докрајчило. Сви који имамо викендице смо у шоку од штете.
 

Ukratko - nabavili su sadnice iz inostranstva za po preko 4000 evra po sadnici.

Pretpostavljam da su očekivali da je za te pare dovoljno da ih posade i da će se one same zalivati i snaći za sve što im treba.

Sličan odnos prema zelenilu imamo i u Beogradu.
 
Tesko da u ovo doba godine bilo sta zeleno u Beogradu moze da se vidi, a da nije u privatnim rukama...Kalemgdan, ceo kao da je spaljen, nigde zelene trave.
 
Нека ме неко исправи али као да никад пре цело зеленило града није било жутенило, јел се више заливало? Или је просто више било кише
 
Довољно је рећи да у просеку БГ добија највећу количину падавина у јуну, да се схвате размере катастрофе.
 
Премало падавина, доводи до тога, да се не производи довљно смоле, која штити зимзелен од штеточина. Кад су суше, час посла га нападну неке бубе, којеизбуше канале у дрвету и крај. У ПОдмосковљу је била једна година са навероватном сушом. Тада је гомила шума са зимзеленима поумирала
 
Кипар има још мање падавина па је скоро све зелено.
Добро, то и није баш тешко, пошто овде не постоји заливање, али поред две огромне реке да имамо жутенило...
 
Jutros malo obratio pažnju i neverovatno mi je da i dalje postoje zeleni delovi.

Dovoljno je da nije na suncu ceo dan. Možda i vlaga sa reke pomaže.

IMG_6514.jpeg
IMG_6513.jpeg
IMG_6512.jpeg
 
A evo na šta liči put od ulaza do parkića iza zgrade.

Ovo sve po asfaltu su fleke od pseće šore od vlasnika koji ne vide nikakav problem u šoranju ispred ulaza.

Flaše i djubre je uglavnom od roditelja i njihovr dece.

Vrlo malo ima djubreta od klinaca koji noću bleje.

 
kruzni tok zuto.png


Svako ko blokira raskrsnice ovih dana zna koliko je vrelo noću na asfaltu. Bukvalno se oseti isijavanje. I tada se najbolje oseti razlika u temperaturi iznad zelene površine i asfalta.

Čak i ovako žuto je prijatnije. Baš smo to isprobali pre par večeri kada smo se prošetali do kružnog toka (gore desno je Fontana). Sigurno 5 stepeni je razlika u temperaturi na 1m visine (asfalt vs trava)

I onda pređem ulicu u novoproširenom Bulevaru Zorana Đinđića i oblijeme znoj jer su smanjili zeleni pojas i dodali i traku i parking. Pa da su barem parking uradili sa raster pločama, nego i tamo asfalt.

A onda kada smo već na blokodi kod Fontane, pogledaš kja Tošinom bunaru i vidiš trotoar - zelena površina, kolovoz, zelena površina - kolovoz - zelena površina - trotoar a oni hoće da dodaju tu još dve trake - naravno da ćemo se još više kuvati.

pk.png


Jbt, nekada su održavali ovo žbunje okolo...
 
Београд сија ко серенгети.
 
I u Borči 3 suva trava. A do skoro je sve bilo zeleno i prelepo.

20250704_164916.jpg
 
Ali ovi zeleni izdanci nekog korova ili sta vec - koliko je priroda jaka pa nalazi nacin da prezivi. A i ova zuta trava ce da ozeleni par dana posle kise.
 
Kleke se ne suše zato što su izuzetno otporne na sušu, kod nas može da raste 7-8 vrsta kleke i one su odlično rešenje za našu novu nadolazeću klimu. Poželjno ih je saditi van neke veće senke. Tuje se suše jer ih zapišavaju kučići pa im donji deo četina otpadne i onda ih dokrajči suša koju ne podnose najbolje. Tuje (Thuja Occidentalis) koje se sade kod nas su iz Severoistočne Amerike, sa dosta blažim i kišovitijim letima... Moraće mnogo pažljivije da se sade sadnice četinara ako je plan da one opstanu, ako nećete da se smarate i brinete previše o njima onda moraju da se biraju vrste izuzetno otporne na sušu. Svako drvo je u prvim godinama vrlo ranjivo na loše uslove pa 2-3 godine mora da postoji nekakvo zalivanje u sušnim mesecima. Približavamo se zoni 8 i mediteranskoj klimi svake godine pa će neke vrste prosto biti nemoguće gajiti.
Što se tiče Kragujevca prvo je odabrana pogrešna sadnica, navodnjavanje postoji ali za drvo koje je zasadjeno nije adekvatno, oko drveta je postavljeno navodnjavanje kap po kap, ali ono nije dovoljno za ovo drvo koje je odabrano bilo je potrebno uraditi vertikalne sonde za navodnjavanje i dotok kiseonika u korenov sistem direktno, ne znam da li je to pravi naziv na srpskom.
 
Vrh