Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

1000011681.jpg

Парк "Александров".
 
Ne sećam se kada sam ih zadnji put video da zalivaju sadnice u žardinjerama.
 
Pa kad mogu redovno sa ovakvim cisternama da čiste ulìce, mogu i da zaliju žardinjere.
 
Е ту је строга подела између надлежности ЈКП Зеленило и ЈКП Чистоћа. Нема мешања у туђи посао - чистач Чистоће ће покупити смеће са тротоара али не са травњака и обрнуто.
 
 
Kako angažovati(naterati da dođu) ljude iz gradskog zelenila da dođu i poseku suvo i nepoželjno drveće u blizini zgrade?
Suvo drvo u neposrednoj blizini parkinga preti da ošteti parkirana vozila.
Komšije su u više navrata odlazile do lokalne ispostave zelenila, ali bez odgovora.
Da li im pisati na email, koga staviti u Cc, da li beokom još uvek funkcioniše?
 
Deset gradova Srbije dobilo kišne bašte u okviru projekta "Niklo kao ja.... U Gastrošoru otvorena prva beogradska kišna bašta
Колико знам су раније била стоваришта, ауто-плац посути туцаником и сада је из башти пивница и ресторана ка прузи видљив тај камен, колико ће моћи да одвлачи воду питање је..

Screenshot (1924).png
 
Kako angažovati(naterati da dođu) ljude iz gradskog zelenila da dođu i poseku suvo i nepoželjno drveće u blizini zgrade?
Suvo drvo u neposrednoj blizini parkinga preti da ošteti parkirana vozila.
Komšije su u više navrata odlazile do lokalne ispostave zelenila, ali bez odgovora.
Da li im pisati na email, koga staviti u Cc, da li beokom još uvek funkcioniše?
Možeš im poslati prijavu preko Beokoma, ali užasno su počeli da ne rade svoj posao.
 
Kako angažovati(naterati da dođu) ljude iz gradskog zelenila da dođu i poseku suvo i nepoželjno drveće u blizini zgrade?
Suvo drvo u neposrednoj blizini parkinga preti da ošteti parkirana vozila.
Komšije su u više navrata odlazile do lokalne ispostave zelenila, ali bez odgovora.
Da li im pisati na email, koga staviti u Cc, da li beokom još uvek funkcioniše?
Možeš im poslati prijavu preko Beokoma, ali užasno su počeli da ne rade svoj posao.
Obavezno fotografiši stanje na terenu. Bilo bi dobro i da im dostaviš mapu sa lokacijom ili daš što precizniji opis pozicije lokacije. Nakon toga im piši na mail, pošalji i na twitter korisnički servis. Sačekaj par dana i ako nema odgovora, ili do svoje službe Zelenila i pitaj ih zašto ti nisu odgovorili na mail. Ja sam tako uradio i u roku od dva dana su došli i odradili posao. Nakon toga samo prijavim na jedan od dva pomenuta mesta i dođu kroz par dana max. Tako radim za trulo i oštećeno drveće i granje, za neodnešeno posečeno drveće, za košenje trave... Čak sam uspeo i da izdejstvujem da se posade nove sadnice, u dva navrata. A i dobio zeleno svetlo da mogu slobodno da sadim sam biljke za koje nije potrebna njihova pomoć.​
 
 
U tekstu se pominje Trg koji sada ima više drveća nego pre.

Ukratko, nije svaka seča zlo. Plus kad tad drveće postane staro i svejedno se mora seći. Samo je bitno zasaditi i održavati nova stabla.
 
Kадети Војне академије и Медицинског факултета ВМА реализовали су данас озелењавање касарне „Генерал Јован Мишковић“ са преко 250 двогодишњих садница различитог листопадног и зимзеленог дрвећа на површини од преко два хектара.

406025476_747355467429280_5262427050767428619_n.jpg
406041439_747355444095949_8335919113716330190_n.jpg
 

Садња нових стабала дуж Булевара Николе Тесле


Садњом десет одраслих стабала липе дуж Булевара Николе Тесле, на углу са Улицом ушће, Општина Нови Београд данас је озваничила почетак акције „Зелени Нови Београд” којом ће, како је истакао председник општине Бојан Бован, „плућа града” бити освежена.

Како саопштавају из „Зеленила”, прве саднице данас су засадили и директор Јавног комуналног предузећа „Зеленило – Београд” Душан Тојагић, директорка Клиничко-болничког центра „Бежанијска коса” др Марија Здравковић, као и директор компаније „Digital Printing Center DPC” Слободан Петровић, први партнер акције.

Пројекат „Зелени Нови Београд”, који је усмерен ка стварању здравије и лепше животне средине, Општина организује у сарадњи са Јавним комуналним предузећем „Зеленило – Београд”, а у првој фази плана већ формиране саднице биће посађене на укупно 17 локација.

Позивајући предузећа, удружења и грађане Новог Београда да учествују у планирању, куповини или донирању средстава за куповину и одржавање садница, председник општине је истакао да ће се „Зелени Нови Београд” у почетку базирати на попуњавању садних места у великим булеварима, али да ће ући и у дворишта школа, установа и свих грађана који се прикључе акцији.

– Желимо да освежимо плућа Новог Београда, сачувамо зеленило које већ постоји и засадимо велики број нових стабала, како би упоредо са растом грађевинских квадрата на Новом Београду растао и број стабала који нам помажу у борби против загађења, обезбеђују кисеоник и бољи квалитет ваздуха. Желимо да постанемо централна урбана зона Београда у којој је могућ здрав живот садашњих и будућих генерација Новобеограђана, али и свих који нас посете – поручио је Бојан Бован.

Он је нагласио да ће се Општина Нови Беогад обратити свим компанијама са седиштем на њеној територији, а отворен је и посебан рачун за прилив средстава за одржавање дрвореда и паркова.

Докторка Марија Здравковић, као врхунски лекар, али и становница Новог Београда, говорила је о значају стварања здравог окружења за превенцију болести.

Уз нагласак да је веома срећна што може да присуствује почетку акције „Зелени Нови Београд”, истакла је да се као рођена Новобеограђанка сећа свог одрастања када су се у блоковима деца играла без иједног дрвета у окружењу.

– Данас имамо дрвећа, али не онолико колико бисмо желели. Веома је важно да сваком становнику овог града омгућимо да засади једну садницу, да ужива у њеном напредовању и срећи јер је на тај начин допринео здрављу свих који га окружују – поручила је Марија Здравковић.

Она је затим нагласила да на превенцији здравља треба да радимо сви у друштву без обзира на то чиме се бавимо.

– Као лекар често сам у прилици да видим људе којима је потребна помоћ због последица лошег живота и аеро-загађења, а превенција здравља је начин да побољшамо здравље целокупне нације. Због тога је ово и изузетно хуман чин јер је и медицински доказано да је шетња кроз шуму благодет за здравље – истакла је др Здравковић.

У име „Зеленила – Београд” присутнима се обратила Мирјана Обућински која је позвала све компаније, као и људе који радо посећују паркове на Новом Београду, да дају свој допринос очувању животне средине и улепшавању окружења у ком сви најрадије проводимо време.

Она је истакла да је ово предузеће на општини Нови Београд у претходном садном периоду засадило 4.063 нова стабла, те да ће тај број кроз нову акцију бити много већи.

Директор ДПЦ Слободан Петровић је рекао да је ова компанија радо прихватила учешће у акцији „Зелени Нови Београд” уступајући дигиталне билборде и публиковањем акције, али и куповином одређеног броја садница.

– Сматрамо да је борба против загађења заједнички циљ који ће заживети у целом Београду. Свако то дрво поред кисеоника доноси и хлад, а и ја се као становник Новог Београда сећам периода када на њему није било ни сенке ни хлада – рекао је Петровић.

Грађани и предузећа који желе да иницирају или финансијски помогну озелењавање свог непосредног окружења могу послати предлог на имејл: info@zeleninovibeograd.rs, а све информације у вези са кампањом озелењавања могу да прочитају на сајту: www.zeleninovibeograd.rs.

 
Fenomenalno!
Svaka čast stanarima.
 
Poslednja izmena:
Pre 2 godine je u bulevaru Milutina Milankovića posađeno 225 Pančićevih omorika u organizaciji kompanije Nestle. Skoro sam prolazio tim bulevarom, i skoro 80% sadnica se do sad osušilo. Ne razumem koja je svrha ovakvih akcija ako se o tim sadnicama ne vodi neka minimalna briga dok ne izrastu, barem da se zalivaju tokom letnjih suša pa bi nešto i preživelo od tih sadnica.
 
Панчићева оморика у песак Новог Београда..
 
Vrh