Šta je novo?

Zaprašivanje komaraca i gundelji

kada sam proletos prolazio bajsem kroz topčider prošla je ta spravica, u nekom strahu sam pobegao medju rashodovane putničke vagone, tad su nastale ove slike


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=386964#p386964:3di6xs7l je napisao(la):
tragac » 20 May 2016 12:23 am[/url]":3di6xs7l].

file.php

file.php
 
ja ne znam koja je razlika izmedju avionskog prskanja koje nije dozvoljeno, i ovog sa zemlje ako se koriste isti insekticidi? I meni je muka kada onaj kamioncic izbaci svoju maglu.
 
Sinoć su baš mnogo prskali (ili su me pratili celo veče)

Preksinoć su me pojeli kod fontane ispred SIV-a.

Ipak, kod mene , kod Fontane ih zaista nema. Do sada sam samo 2-3 puta palio onu spravicu za tablete.

Poslato sa telefona
 
Општину Гроцку су изгледа заборавили и ове године, ни једном до сад нису прскали, а прошле годину су само једном. Комараца наравно на претек, очекујем епидемију неке од болести које преносе..
 
Sada kada ne sme iz aviona, kako se prskaju priobalja, naročito polumočvarni predeli (borčanska strana Dunava, deo savskog nasipa ka Ostružnici, gročanska ada, ada Međica...)
 
Mislim da bi trebali na vreme da angazuju neku od agencija za obavljanje dezinsekcije,a ne da se ceka pet do dvanaest, posebno sto sam cak i u ovim zimskim mesecima vise puta zacula zujanje komaraca.
 
Ma za podrum lako je....ko čuje zujanje komaraca može i sam da kupi 1-2 spreja
al ko ce silne BG i PA ritove da utamani položene trilijarde trilijarda larvi komaraca
e tu se slabo placa .... pa ce i ovog leta da nas slasno glodju
a zujošinteri
najbolje pare uzimaju
kada po uličnim saobracajnim trakama prskaju komarace da ne udaraju o auto-branike :lol:
umesto da sidu sa ulice i zadju po zelenilu oko zgrada ... ali jok
nabacili Bgposao te samo voze i prskaju po asfaltu i betonskim stazama :rant:

ništa bez avio zaprašivanja
ovi ulični zujošinteri su samo šarena laža i izvlačenje gradskih para
 
pazi ovo:

U krajevima sa umerenom klimom komarci se održavaju od jedne do druge godine bilo prezimljavanjem ženki bilo prezimljavanjem larvi jaja. U prvom slučaju, krajem septembra ili u toku oktobra oplodjene ženke izaberu pogodan zaklon, gde prezimljavaju. Izbor zimskog zaklona je različit kod različitih vrsta. Prezimele ženke postaju aktivne prvih prolećnih dana, u zavisnosti vremenskih uslova. Kod vrsta koje prezimljavaju u stadijumu larve, ženke uginu u toku septembra i oktobra, pošto predhodno polože jaja. Larve izležene iz tih jaja ostaju u vodi u toku cele zime. Prezimele larve, sproleća sa povećanjem temperature, počinju naglo da se razvijaju, tako da već početkim matra od njih postaju lutke, odnosno odrasli komarci. Po nekim autorima larve mogu da prezimljuju i u santama leda. Vrste koje prezimljavaju polaganjem jaja razvijaju se tek sledeće godine u proleće kada se stvore povoljni uslovi. Jaja položena na zemlju mogu da ostanu viabilna i nekoliko godina i da po dolasku povoljnih uslova počne razvoj komaraca....

znaci zima im nista ne moze, sa prskanjem treba poceti josh kada su temeprature niske. Potpuno se slazem da samo avionsko prskanje moze da bude efektivno. Ne znam odkud ta zabrana koja radi u Nemackoj psoto tamo i nemaju neke vece probleme sa komancerosima
 
Zabrana je je dobrim delom opravdana
zbog ne mogucnosti blagovrenog obaveštavanja pčelara
usled nepredvidljivih meto uslova, te prečeto se pri avio.prskanju dešavaju pravi pomori pčela
a to su osnovni nosioca oprašivanja u vočarstvu pa su štete ogromne

Al su zato Nemci pa i dr.
razvili su neko ,,mleko,, koje prosipaju po barama i ritovima
i vrlo efikasno ubija lavre....
al nemam pojma ,, pošto košta cena,, tog mleka ....
plus što tako niko po gradu ne udiše te aero otrove što jeste važno za najmladje
:sesir:
 
Vidim da se @Somi303 i @laki72 žale na drugoj temi na komarce, a ove godine se žalim i ja.

Poslednjih par godina je stvarno bilo super na Fontani i uopšte na NBGD, ali preksinoć na trčanju na Ušću sam na sekund stao i ujelo me par krvopija. Malopre izađem da snimim prolaz ISS preko neba i osetim da me jedan ćapio za leđa. Dođem kući i vidim 5 (pet) ujeda u nizu na 4-5cm.

Poslednjih par dana dosta viđam u stanu i one ogromne (mužjake valjda).

Ove godine bar ne videh mnogo gundelja, a ni smrdljivih martina koji su prošle godine baš bili namnoženi.
 
34164681103_33b878d935_o.png

Ја сам се синоћ затекао у овом делу Гроцке, оно што сам преживео може се назвати паклом. Као рој стршљена да нас је напао, уједају за лице, прсте, преко дуксева и чарапа боду. Ту запрашивање возилом не помаже, апсолутно никакав афекат нема оно мало срање које се провоза једном у два месеца и питање је да ли уопште залази ту.
 
Имаш поуздану информацију или нагађаш? Мислим логично је да се овај део ради авионом, али ипак је ово Србија.
 
Zar eu nije zabranila avijaciju tako neka prica prosle godina
 
Mi nismo EU
a i nemamo ni hemiska, ni saobracajna, ni finanska, ni.... ni .... kao oni
a naše je da se branimo od običnih a i od opasnih (sabljo) tigrastih komaraca
osim
ako neko vec nije sklopio posao, da posle uvozimo neke vakcine zbog raširene zaraze.... :lol:
 
Veceras su me kod Predsenistva urnisali komarci... Sta li ce tek biti za mesec dana
 
Ja sam u Zemunu, relativno blizu Dunavu i moram priznati da nije do sada bilo nekih problema sa komparcima ove godine. Možda je situacija različita u delovima grada, ali centar Zemuna ne.
 
....Ukoliko niste znali, azijski tigrasti komarac jedna je od šest najopasnijih vrsta ovih insekata na svetu.
Zato bi trebalo da umemo da ih prepoznamo i razlikujemo od domaćih komaraca.
Jedan od profesora koji je detaljno ispitivao pojavu ovih komaraca u Srbiji jeste dr Dušan Petrić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Zato je baš on bio naš sagovornik na ovu temu.

„Tigrasti komarci u Evropu su došli iz jugoistočne Azije, a na naše prostore za sada najčešće stižu iz Hrvatske, jer ih ima mnogo na primorju te zemlje. Uz to, Srbi često tamo i letuju, pa ih verovatno slučajno donesu u odeći, torbama, kolima...“

Kako se tigrasti komarci prilagođavaju uslovima u našoj zemlji i da li im oni pogoduju?

„Oni su već prilagođeni uslovima umerene klime i mogu da se nastane u našoj zemlji. Mi se trudimo da to sprečimo, ali potrebne su šire akcije u kojima bi vlada organizovala tačno propisane načine za postupanje u slučaju pojave tigrastih komaraca.“

Kod ovih komaraca je posebno opasno to što nose i razne zarazne bolesti?

„Jeste. Ovi tigrasti komarci prenose 22 različita virusa u svetu, koji su opasni po čoveka.
Međutim, ukoliko dođe samo komarac bez virusa, onda nisu opasni. Potrebno je da se hrane na čoveku koji je oboleo da bi mogli dalje da prenesu virus. Dakle, ukoliko čovek ide u Afriku ili Aziju i vrati se zaražen nekom bolešću, nekoliko dana posle zaraze, ukoliko se komarac hrani na njemu, postoji mogućnost da i insekt postane zarazan.“

Kakva je situacija kada je reč o životinjama?

„Tigrasti komarac je postao prenosilac jedne opasne nematode koja može da ubije psa, tako što se razvije toliko da mu zapuši arterije. Ona je počela da parazitira i kod čoveka, ne znamo iz kog razloga. Ipak, do sada je njen osnovni prenosilac bio kućni komarac, koji prenosi virus Zapadnog Nila. Dakle, nisu nam potrebni tigrasti komarci da bi se virus preneo.“

„Inače, virus Zapadnog Nila može sa ptica da se prenese i na konje. Oni su naročito osetljive životinje, iako ova mutacija virusa nije smrtonosna za njih. Ipak, kod onih konja koji su otišli iz Izraela u Ameriku, smrtnost je bila veća od 50%.“

Kada je reč o ostalim domaćim životinjama, virusi koje komarci na njih mogu da prenesu nisu opasni. Ono što bi moglo da bude opasno,
a o čemu prvi nalaz imamo iz Italije, jeste japanski encefalitis,
kod kojeg su svinje rezervoar virusa.
Kada se kaže rezervoar, znači da virus ne ubija direktno. Ipak, sa svinja se virus može prenositi na ostale životinje, čak i na čoveka.“....

Izvor http://www.agromedia.rs/vesti/vesti-da- ... h-na-svetu

ovo nisam znao
... Шта је јапанског енцефалитиса?

Јапанског енцефалитиса – вирус, комараца борне, што доводи до церебрални едем. Она може да утиче на централни нервни систем и узрокују озбиљне компликације, као такав дуго неуролошка инвалидитет и смрт.

Инфекција се јавља после јапанског енцефалитиса уједа комарца, заражен. Јапанесе енцепхалитис је водећи узрок вирусни енцефалитис у Азији.

Japanski encefalitis simptomi uključuju:

Температура;
Дрхтавица;
Умор;
Главобоља;
Укочен врат;
Болест;
Повраћање;
Збуњеност;
Узбудна;
Браин дамаге;
Кома;
Подрхтавање;
Грчеви (посебно код деце);
Одузетост.

Симптоми се обично јављају јапанске енцефалитис 5-15 дана након уједа зараженог комарца.

Не постоји третман за ову болест. Лечење укључује терапију, могу смањити симптоме болести.
Шта је вакцина против јапанског енцефалитиса?

Постоји неколико типова вакцина:

Икиаро – за људе старости 17 и старији. Вакцина је направљена од неактивног облика вируса;
ИМОЈЕВ – вакцине из живих атенуираних вируса.....

Izvor http://omedicine.info/sr/vaktsina-proti ... a-yae.html

:mrgreen:
 
komarci su poceli bash rano da tuku!
A zavod za biocide se zeza.
 
Rano?!
Da su ziv i zdrav, da nije bilo mrazeva u drugoj polovini aprila, populacija komaraca bi bila ovolika jos oko Djurdjevdana.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=455062#p455062:3b8p8rdu je napisao(la):
Somi303 » 31 Мај 2017 06:45 pm[/url]":3b8p8rdu]Имаш поуздану информацију или нагађаш? Мислим логично је да се овај део ради авионом, али ипак је ово Србија.
Ево @Шоми, видиш да ће авиони, па чак и дрончићћћ, уништавати комарце :lol:


Ilustracija Toše Borkovića

У лов на комарце идe чак и дрон
Завод за биоциде и медицинску екологију осавремењава опрему за уништавање "крвопија", који су већ почели да нападају. Беспилотна летелица осматраће неприступачна станишта ових инсеката
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... cak-i-dron


Dron od 5.700 evra u brobi protiv komaraca
Komarcima je izgleda „odzvonilo“, jer je Gradski zavod za biocide i medicinsku ekologiju zaključio ugovor o kupovini drona, kojim će se ubuduće boriti protiv letećih krvopija.
http://www.navodi.com/2017/04/dron-od-5 ... -komaraca/


Dronom protiv komaraca u Beogradu - Zavod za biocide kupio bespilotnu letelicu od Koptershopa iz Bele Crkve
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... Bele-Crkve


POSLE ZMIJA, PRETI NAM I DENGA GROZNICA Zaprašivanje komaraca sa zemlje i iz vazduha, a spremno i TAJNO ORUŽJE
- Sve je spremno za najezdu komaraca, na raspolaganju su nam i avioni i dron koje ćemo upotrebiti ako se za tim ukaže potreba - poručuju iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.
http://www.blic.rs/vesti/beograd/posle- ... -a/n3bkhgc
 
U mom kraju kod starog merkatora su prskali večeras, naravno iz onih njihovih
pikap kola.
 
Vrh