LOV NA KOMARCE Ne zaprašuju iz aviona zbog propisa EU
Ivana Nedić | 09. 06. 2016 - 13:29h
| Komentara: 2
Iako Beograđani muku muče sa komarcima ovog proleća, akcija njihovog suzbijanja iz vazduha biće organizovana tek kad “situacija postane alarmantna.
Avioni za zaprašivanje još ne lete
Foto: V. Lalić / RAS Srbija Avioni za zaprašivanje još ne lete
Takvu odluku stručnjaci iz Zavoda za biocide doneli su u skladu sa preporukama Evropske unije koje zabranjuju raspršivanje biocida iz aviona, zbog štetnog uticaja na okolinu i zdravlje ljudi.
- Činimo sve kako bi se upotreba aviona u ove svrhe svela na najmanju moguću meru, ali kako na teritoriji Beograda zbog neuređenog priobalja, velike količine vodotokova i neregulisane komunalne infrastrukture (veliki broj septičkih jama i delova grada bez kanalizacije), ne možemo u potpunosti isključiti avio tretmane. Prošle godine nije bilo potrebe za njima, ali ukoliko klopke pokažu visoku brojnost komaraca, i ako problem ne bude mogao da se sanira uređajima sa zemlje, biće organizovana i avio-akcija - kaže za “Blic” rukovodilac odeljenja za ispitivanje i razvoj biocidnih proizvoda Zavoda za biocide, dr Branislav Pešić.
Akcije samo sa zemlje
Foto: Blic / RAS Srbija Akcije samo sa zemlje
Ipak, on smatra da će uređaji za suzbijanje komaraca sa zemlje, kojima za jedno veče može da se pokrije teritorija od oko 3.500 hektara, biti dovoljni da se reši problem porasta insekata na području celog grada.
- Rezultati monitoringa pokazuju da je brojnost odraslih formi komarca na nivou koji odgovara ovom delu godine, a imajući u vidu velike padavine i nestabilno vreme koje izrazito pogoduje komarcima, brojnost je i na nižem nivou od očekivanog. Komaraca najviše ima u priobalju reka i naseljima na levoj obali Dunava zbog velike količine podzemnih voda koja često plave niže delove, neuređene komunalne infrastrukture i nepostojanja kanalizacione mreže. Kanali koji protiču kroz naselja pretvoreni su u fekalne recipijente i kao takvi predstavljaju idealno stanište za komarce - navodi Pešić.
Razlog više zašto će se nadležni potruditi da izbegnu korišćenje avionskog suzbijanja komaraca je i ušteda, jer je ovaj vid borbe protiv insekata veoma skup.
NAJVIŠE IMA KUĆNIH KOMARACA
U Beogradu je dominantna populacija tzv. kućnog komarca, čija su staništa vezana za čovekovu sredinu.
- Ženka kućnog komarca može da položi jaja na svim vodenim površinama, pa tako kante i kofe sa vodom, tacne od saksija, burad ili fontane mogu predstavljati njihovo izvorište. Zato je neophodno da građani prazne kofe i kante i da redovno menjaju vodu da bi smanjili njihovo razmnožavanje - savetuje Pešić.
KRITIČNE TAČKE REKE I ŠUME
Tradicionalno najkritičniji su delovi leve obale Dunava (Borča, Ovča, Kotež, Krnjača), Grocka, Slanci, Surčin, Topčider, Košutnjak, Zvezdarska šuma, Ada Ciganlija, novobeogradski blokovi oko Save...
http://www.blic.rs/vesti/beograd/lov-na ... eu/812e1sr