Šta je novo?

Zaprašivanje komaraca i gundelji

Комараца има пуно још од априла. Ова влага и висок водостај су им још више погодовали. Дебело се закаснило са бацањем ларвицида. Мораће ипак да раде авиони на крају.
 
Gde? Ovih dana sam na Banovom očekivao tradicionalno mnogo više komaraca i insekata uopšte, međutim sinoć mi ušao samo jedan (pa izašao što mi se u životu nije desilo, da ustanem neizujedan) i ona ogromna crane fly, ne znam kako se zove na srpskom. Baš šuška kad leti, ali kad stane lako se hvata. Nema ni smrdibuba koje su nas smarale godinama unazad. Čudno da nema ni najezde bubašvaba. Čak ni mrava više nema. Kao da je nešto žešće kako ne treba sa okolinom.

Proleti i poneka osa ili omanji bumbar. Sve otišlo u pm, što je zastrašujuće imajući u vidu da su insekti takoreći indikator zdravlja ekosistema (posebno pčele). Izgleda da su čitave populacije poremećene usled oscilacija vremenskih uslova na koje su osetljive. Bender je ako se ne varam skoro pominjao kako se meteorolozi šablonski pro*eravaju da je uvek sve u proseku za ovo doba godine, iako se je razlika čak i u prošlu osetna.

Nešto se čudno dešava sa životinjama. Manje ptica (gotovo da ne pevaju), mačaka, a čak su i psi neuobičajeno tihi. Posebno me iznenadilo to da je poslednjih dana između pljuskova (lepo suvo vreme, prijatna temperatura za kratke rukave čak i noću) sve bilo pusto. Žive duše nije bilo. Dal se boje da ne pokisnu ili da ih ne izudara grad, ili su usled takvih atmosferskih uslova svi praktično meteoropate. Jako, jako čudno mogu reći. Ne sećam se kad je ovako bilo jer je prethodnih godina bila praktično najezda svega i svačega.
 
Kod mene bogami ima pčela, ali to je vrovatno do toga što imam muškatle na terasi, koje nenormalno cvetaju. Smrdljivi martini u uobičajenoj količini, a ima i komaraca. E sad koliko je komaraca, ne bih znao, jer mene ne napadaju, samo ih čujem kako zuje. Trava košena pre desetak dana, a sada treba ponovo i izgleda kao da nekoliko meseci nije košeno. Drugo, na pojedinim livadama u naselju sam primetio da postoje delovi, poput nekih pečata, gde trava uopšte nije porasla nakon košenja. Što se tiče ptica, imam utisak da ih je sada više. Viđam senice, neke isto tako sitne, nalik na detliće, veći broj divljih golubova, čak mislim i da sam čuo žabu pre dve večeri pod prozorom... Muva recimo ima manje, ose nisam uopšte primetio. Mačaka i pasa ima koliko je bilo i pre, ono što je preteklo nakon bolesti i trovanja. Ove godine nisam primetio ježeve, ali verovatno su se negde sklonili od ovih silnih kiša. Sa druge strane, krtice su povećale svoje aktivnosti.​
 
 
Vrh