Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Što samo baca sumnju da je smrad došao iz Vinče.

Mogla bi se izvući hronologija, ali mislim da se miris paljene plastike prvo osetio u centru, pa tek onda na NBG.
 
Скоро је на Вождовцу горео неки магацин пластике за водоинсталације. Наводно такви пожари тињају још дуго по гашењу, могуће да је смрад и одатле. А можда је подземни пожар на Винчи наишао на неки део наноса смећа за више пластике са слегањем земљишта.
 
Zasto vlasti ne zele dase ugasi pozar u Vinci?
Da li je u pitanju pritisak da se napravi spalionica?
 
Značajna tribina o zagadjenju je održana danas u Vukovoj zadužbini. Izdvojio bih ovaj citat, to je po meni, najbitnija stvar za promenu stava i rada u ekologiji Srbije:

"On je kazao da bi veću energiju trebalo uložiti u podizanje znanja i svesti građana o životnoj sredini, promovisanje vrednosti skromnosti i štedljivosti u korišćenju prirodnih resursa, po ugledu na skandinavske zemlje."

Umiremo od zagađenja, a to se može sprečiti

Naš odnos prema životnoj sredini je zabrinjavajuć, nema reakcija na klimatske promene koje nas više pogađaju nego druge zemlje, a ulaganja države u zaštitu životne sredine su nedopustivo mala, rečeno je danas na debati „Zaštita životne sredine – zemljište, voda, vazduh“ koju je u Vukovoj zadužbini organizovala grupa nezavisnih medija (Nova ekonomija, Vreme, Danas, Beta, Fonet i Južne vesti) uz podršku Ambasade Švedske.

„Naš odnos prema životnoj sredini je razočaravajuć, a to se vidi iz položaja resornog ministarstva. To ministarstvo je potisnuto u treći red zato što je u stalnom sukobu interesa sa drugim ministarstvima“, ocenio je prof. dr Vladimir Stevanović, redovni član SANU u Odeljenju hemijskih i bioloških nauka.

On je kazao da bi veću energiju trebalo uložiti u podizanje znanja i svesti građana o životnoj sredini, promovisanje vrednosti skromnosti i štedljivosti u korišćenju prirodnih resursa, po ugledu na skandinavske zemlje.

ovoreći o problemu gradova u Srbiji koji su biološki gledano paraziti biosfere, on je rekao da iz gradova izlazi samo otpad i zagađenje.

Taj parazitizam može da bude sveden na razumnu meru prečišćavanjem vazduha, vode, sađenjem zelenih površina, predložio je Stevanović.

Kako je rekao, projekti izgradnje ne treba da budu megalomanski.

„Ovaj čuveni Beograd na vodi, ta skalamerija, piramida faraonska, ima kanalizaciju koja ide u Savu. To je Beograd na prljavoj vodi“, ocenio je on.

„Verujem da ne postoji oblast u kojoj Srbija više zaostaje za okruženjem i svetom nego što je to životna sredina, ocenio je Vladimir Vučković, član Fiskalnog saveta.

Prema njegovim rečima, zaštita životne sredine nije prioritet vlasti, i „ovo što gledamo je više predstava nego ozbiljno opredeljenje“.

Prema analizama Fiskalnog saveta, više od tri miliona građana Srbije ispušta otpadne vode u septičke jame, polovina vodovoda ne obezbeđuje vodu ispravnu za piće, dok 2,5 miliona građana udiše vazduh koji nije zdrav.

Projekcije Saveta kažu da je u zaštitu životne sredine potrebno uložiti 8,5 milijardi evra u narednih 10- 15 godina.

AKO ULAŽEMO U STADIONE, NEMA PARA ZA EKOLOGIJU

„To jeste veliki novac, ali je dostižan ako se u budžetu svake godine sve više izdvaja za životnu sredinu. To znači da sadašnji prioriteti treba da odu u drugi plan. Previše se ulaže u sektor bezbednosti. Možda je to potrebno, ali onda nema para za druge sektore. Ako izdvajamo za stadione, ulepšavanje gradova, nećemo imati para za ekologiju“, naveo je Vučković.

Vladimir Đurđević sa Fakulteta za fiziku upozorio je da će klimatske promene praviti Srbiji još veće probleme budući da smo u delu sveta u kome su te promene vidljivije, ali da nema veće akcije kad je reč o ublažavanju tih efekata.

On je rekao da ekonomski razvoj Srbije može biti ugrožen u nivou 1-2 odsto BDP-a zbog povećanih rizika klimatskih promena kao što su suše, poplave ili požari.

NIŠTA NISMO NAUČILI IZ POPLAVA 2014. GODINE

„Mi kao društvo treba da budemo fokusirani na prilagođavanje na klimatske promene, ali iz šokova koje smo doživeli u sušama 2012, poplavama 2014, ništa nismo naučili. Veliki infrastrukturni projekti se grade bez ideje da klima neće biti ista, a kad se nešto pravi treba da se pravi sa idejom da će poplave biti veće nego 2014“, ocenio je Đurđević.

Povodom nedavno formirane radne grupe Vlade Srbije koja će se baviti zagađenjem, stručnjak za klimatske promene Danijela Božanić pozdravila je osnivanje te grupe i kazala da tu radnu grupu doživljava kao krizni štab. Međutim, nijedna od predloženih mera ne deluje kao mera kriznog štaba za rešavanje problema zagađenja, već su sve mere dugoročne.

Kako je navela, kad se u Srbiji govori o zagađenju ističu se tri izazova, nizak vodostaj, temperaturna inverzija i kotline.

„Leti kad osećamo neprijatan miris to opravdavao niskim vodostajem, a ne činjenicom da nemamo prečišćavanje otpadnih voda“, rekla je ona. Kako je navela, u Srbiji se prečišćava od 8 do 16 odsto otpadnih voda, a u Indiji 30 odsto.

SMRTI ZBOG ZAGAĐENJA VAZDUHA SE MOGU SPREČITI

Elizabet Paunović, konsultant za Svetsku zdravstvenu organizaciju rekla je da najveći pojedinačni uticaj na zdravlje u Srbiji ima zagađenje vazduha zbog čega je svake godine 6.400 prevremenih smrti.

„Ove prevremene smrti u odnosu na broj stanovnika su vrlo visoke. To su smrti koje se mogu merama sprečiti, kao povreda na radu“, kazala je ona.

Ona je upozorila da se zbog klimatskih promena i povećanja temperatura Srbija danas suočava sa bolestima sa kojima se ranije nije suočavala, poput groznice Zapadnog Nila.

izvor: Nova Ekonomija
 
MC_":1aa43m4c je napisao(la):
Zasto vlasti ne zele dase ugasi pozar u Vinci?
Da li je u pitanju pritisak da se napravi spalionica?
Spalionica će se praviti, ali kako mi je rekao insajder, Vesić minira jer je to posao od Malog, a Vesić ne voli Malog jer je on glavni čovek u velikim poslovima (Vinča, BnV...), dok je njemu (pošto je nesposoban, za razliku od Malog) ostao samo sitniš.

Plus što je skoro pa nemoguće ugasiti požar ako se desi.
 
Kad je u pitanju deponija u Vinči, treba ponovo pročitati ovaj tekst u Blicu iz 2017. U pitanju je dekan Hemijskog fakulteta, koji je jedno vreme vodio projekat Ujedinjenih Nacija koji se time bavio, dakle vrhunski autoritet iz ove oblasti. Uratko, kad neko, kao sad, kaže da problema nema "jer nisu detektovane velike koncentracije zagađivača" treba mu reći da mi imamo opremu da merimo tek mali deo svih zagađenja koje se emituju, pa ako "zagađenja nisu izmerena" ne znači da ne postoje i da nisu štetna, a zatim i da zagađenja deluju kumulativno, pa je duže izlaganje koncentracijama koje su dozvoljene jer su manje od granične vrednosti, isto toliko loše kao i kraće izlaganje većim koncentracijama (koje nisu dozvoljene), i na kraju da se negativni efekti svih zagađujućih materjala u organizmu SABIRAJU, pa ako ih ima puno mogu biti i male koncentracije koje su opet štetne zbog zbirnog dejstva.

Nekada se u zakonu spominje i maksimalni broj dana izlaganja, ali ne uvek, a zatim nije svejedno ni KOLIKO je zagađenje preko granice taj broj dana. Naime kad se kaže da je granica "35 dana godišnje iznad 50 ug/m3 za PM10" nije svejedno da li su ta prekoračenja bila 51 ili 101 ili 151 ug/m3. Zatim godišnji prosek ne meri ono čemu ste vi lično izloženi jer niste napolju ravnomerno noć i dan, nego baš onda kad je najgore. Pa se onda ne mere sva zagađenja itd. Pročitajte šta profesor kaže.

OPASAN DIM NAD BEOGRADOM Dekan Hemijskog fakulteta izneo ŠOKANTNE PODATKE

09.06.2017.

Požar na deponiji u Vinči, koji traje već dvadesetak dana, ipak nije bezazlen po zdravlje ljudi i mogao bi još dugo da traje, zaključio je dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu, prof. dr Ivan Gržetić, gostujući u "Beogradskoj hronici" na RTS-u.

- Ja sam već dugo zabrinut zbog toga, problem u Vinči je dugogodišnji jer to nije prava deponija, već se može svrstati u smetlište. Ona je potpuno neregulisana i onaj silni materijal, otpad koji se tamo nalazi, stalno podleže procesima raspadanja. Na tu deponiju odbacujete hranu, papir, krpe i slično. To kada se posle određenog vremena nakvasi i nađe u kontaktu sa kiseonikom počinje da vri, smrdi, otpušta razne supstance - kaže Gržetić.

On objašnjava da je u prvih nekoliko meseci u pitanju otpuštanje samo ugljen-dioskida, a kada nestane kiseonika počne da se oslobađa metan.

- E, taj metan počinje da gori. S vremena na vreme dođe u kontakt sa kiseonikom i to prepoznajemo kao lokalne eksplozije. U takvim situacijama gori metan i sav onaj materijal na dubinama većim od 20, 30 i 40 metara - nastavlja dr Gržetić.

Požar i dim sa deponije u Vinči, po profesoru, nisu bezopasni.

- Moram da priznam da su ti materijali koji se oslobađaju i isparavaju zajedno sa tim toplim gasovima koji izbijaju iz deponije ponekad i vrlo opasni po ljudsko zdravlje. Naša sreća je što su te deponije daleko od Beograda i dok vetar nosi taj dim i smrad u isto vreme razblažuje. Ali, naša nesreća je što se unutar tih gasova nalaze brojne kancerogene i supstance opasne po ljudsko zdravlje kao što su polihlorovani dibenzoflurani ili dibenzodiokisini, odnosno to mogu da budu polihloridina i aromatična jedinjenja, a vrlo verovatno da ih ima - navodi on.

Koncentracije tih opasnih supstanci mere se na specijalnim uređajima koje Srbija nema.

- Nismo u mogućnosti da izmerimo, ali znamo iz određenih informacija koje smo prikupli. Ja sam jedno vreme vodio projekat UN koji se time bavio, i konstatovali smo da nemamo ni opremu ni novca da možemo da uspostavimo takvu laboratoriju u našoj zemlji, a koncentracije se mere milijarditim delovima milijarditog dela jednog grama. Priroda otrova iz tih teških, odnosno opasnih supstanci je veoma raznolika. Može da bude i teških metala i opasnih organskih supstanci i mnoge od njih mi zaista pratimo, ali ima pojedinih i specifičnih za koje nismo spremni - objašnjava Gržetić.

On dodaje i da su ove supstance odavno prepoznate u svetu.

- Postoji Stokholmska konvencija koja pokušava da reguliše izvore takvih supstanci to su takozvane nenamerno generisane hemikalije protiv kojih mi moramo da se borimo. Moram da priznam da jedan uređaj košta i po pola miliona dolara, a njegovo održavanje i po 50.000 evra - ističe on.

Mada su nadležne institucije saopštile da je koncentracija zagađujućih materija ispod granične vrednosti, prema rečima Gržetića sabiranjem tih zagađenja povećava se rizik.

- Naglašavam i da su sva ta zagađenja oko nas u koncentracijama ispod maksimalno dozvoljenih, ali rizik koji se generiše od tih supstanci je kumulativan. Vi imate rizik od metala koji nije veliki, polihlorovanih jedinjenja, pesticida, ali kad saberete, dođete do maksimuma koji je prevaziđen i nađete se u opasnoj zoni, kada može da se desi da pojedine kategorije pogotovu stari, deca, trudnice mogu da imaju posledice.


"Naša Vinča će još mnogo godina da gori"

Na pitanje da li je moguće predvideti kada će požar da bude ugašen, on je pesimističan.

- Taj požar je započeo još pre mnogo godina, i samo se razvija. Faze fermentacije su: bacite đubre, posle par meseci imate tu ugljen-dioksid fazu, sledi metanska faza koja može da traje još deset godina, bacite novo đubre, pa na to dodate još deset i tako opet. Nažalost, naša Vinča će još mnogo godina da gori - smatra profesor Gržetić.

Problem može da bude rešen za jednu godinu

Gržetić je u razgovoru ponudio dva rešenja: izgradnja nove deponije ili unutar već postojeće ugradnju posebnih cevi.

- Porozne cevi skupljaju metan i iznose ga iz same deponije. To nije tako skupo, ali zahteva ipak određena sredstva koja treba da obezbedi država, a problem bi bio rešen za godinu dana - zaključuje Gržetić, smatrajući da bi u gradskom budžetu Beograda bilo dovoljno novca za tu namenu.

K6Sk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTTJRN01EQV8vNmJlMmE4YTg5OTlkNDc0OWJlYmRkZjA5MzJiMzhhYzIucG5nkZMCzQJCAIEAAQ


Dekan Hemijskog fakulteta Ivan Gržetić

https://www.blic.rs/vesti/beograd/opasa ... ke/q06r0hn
 
A što se tiče stalnog natezanja da li se deponija u Vinči dimi ili ne, to je sada bar lako pratiti. Ranije smo na Beobuildu pričali o mogućnosti popularisanja korišćenja živih video kamera na Internetu koje bi pratile gradilišta, čisto da vidimo koliko stvarno rade a koliko zabušavaju, ili kako napreduju za grad važni projekti. Nešto kao kamera na Trgu Republike tokom rekonstrukcije. Utoliko bi bilo važnije pratiti nešto od čega nam zavisi zdravlje, a nekima bogami i život. Pa bi neka od gomile gradskih ekoloških organizacija ili političkih partija koja želi da izgleda cool i da prestane sa praznom pričom, lepo mogla da skupi novac kameru sa direktnim Internet izlazom (IP kamera) i kreira besplatnu "Youtube Live" prezentaciju (ili bilo koji drugi live camera hosting, Naxi kamere itd). Neko od životno ugroženih stanara sa kućama blizu deponije bi drage volje pristao da se na njegov krov montira živa kamera koja prati stanje na deponiji. Cena bi bila mala. Za recimo ovu kameru 200$ plus godišnja pretplata na Internet. I to je sve. Domaćin zbog ličnih interesa i zdravijeg života donira ono malo struje koja će biti potrošena i svoj krov za kameru, a bilo koja grupa ljudi valjda lako može da skupi nekih 350 evra. Pa na Knez Mihajlovoj bi brzo toliko skupili ako se postavio veliki natpis o cilju donacija i ako grupa uliva poverenje da će novac zaista upotrebiti baš za to. Samo, kao i uvek, treba organizator i neko ko želi da se malo pomuči i van piskaranja po Internetu.

Primer outdoor IP kamere koju smo onda našli. Sada verovatno postoji i veći izbor (naročito sa većim zumom).

8mp Dahua POE IP Camera IPC-HDW5831R-ZE 2.7mm ~12mm motorized lens Built-in Mic Max. IR LEDs Length 50m H.265 Security camera
https://www.aliexpress.com/item/3284969 ... edeecd2f86

English version with logo IPC-HDW5831R-ZE 8MP WDR 50m IR Eyeball Network cctv ip security Camera built-in mic POE H.265
https://www.aliexpress.com/item/3295158 ... edeecd2f86

Poruke pre i posle ove:
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic. ... 52#p616652

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=caGFCowzN74[/youtube]
 
od Zvezdara64 » 20 Feb 2020 19:55
@ Boco Šta zna profesor kome je to posao!? Ako ne piše u tabloidima, ovaj novinama, onda se nije ni dogodilo....
Dabe odgovaras ... post mi je obrisan .... i ako je ukazivao na ne buloznu tvrdnju da se tako sire lazi da Vincanski podzemni pozar koj zagadjue postoji.... a postoji
Postod dragan » 20 Feb 2020 15:47
Ko to kaže da je bio požar u Vinči? . . viewtopic.php?p=710353#p710353

Em, nema zvaničnih vesti o poreklu smrada, em se šire lažne vesti

sve cesce se razmisljam da napustim forum zbog ucestalosti tolerisanja ne buloza...
:sesir:
 
Dekan je pisao 2017.god. u vezi tadašnjeg velikog požara, a ne ovog od juče.
Moj post se odnosio na "sumnju", a sada postoje i slike i očevidci požara.

Vidi se požar na snimcima koji nije naročito velik, ali je ipak zasmrdeo ceo grad.
 
Sa autoputa na vrhu pred spust na Bubanj potok kad se pogleda preko Kaluđerice jasno se vidi kako kulja dim iz Vinče.
 
Kada si video taj dim?. . danas? . .

A, vatrogasci bi trebalo da pozovu nekog na deponiji u Vinči i pitaju za požar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=710492#p710492:gtgu2q5e je napisao(la):
dragan » 33 minutes ago[/url]":gtgu2q5e]Kada si video taj dim?. . danas? . .

A, vatrogasci bi trebalo da pozovu nekog na deponiji u Vinči i pitaju za požar.

Marko Popadić - direktor za primer :bash:

Na deponijama za odlaganje komunalnog otpada često se pojavljuje dim. To se ne dešava samo na deponiji u Vinči, već u svim gradovima koji imaju ovakve deponije. Razlog za to je prirodno sleganje zemljišta.

Marko Popadić, direktor JKP "Gradska čistoća" naglasio je da nema požara na deponiji u Vinči i objasnio da u Vinči postoji klizište decenijama zbog koga se otvaraju šupljine iz kojih isparavaju prirodni gasovi, koji u dodiru sa kiseonikom stvaraju dim.

- Dakle, na deponiji nema požara već je ono što se dešava posledica prirodnog procesa. Nažalost, ova gotovo svakodnevna situacija se namerno zloupotrebljava u političke svrhe, iako se radi o procesu koji se godinama unazad dešava. Posebno je opasno što se u javnost šire lažne vesti o navodnim požarima i zagađenosti – istakao je Popadić.

NAVODNA ZAGAĐENOST - Bravo care - aj malo na deponiju pa se nadiši tog vazduha i povedi svoju decu :bash:
 
Direktor Gradske čistoće je tridesetjednogodišnji Marko Popadić iz Prijepolja, koji je, po zvaničnoj biografiji završio Fakultet političkih nauka u Beogradu (mada ne piše kada) i koji je stekao izvesna radna iskustva kao rukovodilac u JKP Zelenilo Pančevo (ni tu ne piše kada), da bi zatim prešao u Ministarstvo prosvete (ne piše kada) i, konačo, uhlebljenje od ove godine našao u Gradskoj čistoći.
http://www.magazin-tabloid.com/casopis/ ... =427&cl=24
 
Znači, po rečima tog direktora nije bilo posla za vatrogasce, jer nije bilo otvorene vatre.
 
Da, to im je česta mantra - nema vatre, a dim je normalna stvar. Zato nema prijavljenih požara, pa nema posla za vatrogasce, stanje redovno i svi srećni i sve plate na broju.
 
To onda nije dim, već "Deponijski gas koji nastaje razgradnjom organskih supstanci pod uticajem mikroorganizama u anaerobnim uslovima. U središtu deponije nastaje nadpritisak, pa deponijski gas prelazi u okolinu. Prosečan sastav deponijskog gasa je 35-60% metana, 37-50% ugljen-dioksida i u manjim količinama se mogu naći ugljen-monoksid, azot, vodonik-sulfid, fluor, hlor, aromatični ugljovodonici i drugi gasovi u tragovima."
http://www.kogeneracija.rs/deponijski.html
 
otera sam sebe u histori maknutih sad za izbore :lol:

---- Marko Popadić, direktor JKP "Gradska čistoća" naglasio je da nema požara na deponiji u Vinči i objasnio da u Vinči postoji klizište decenijama zbog koga se otvaraju šupljine iz kojih isparavaju prirodni gasovi, koji u dodiru sa kiseonikom stvaraju dim.
- Dakle, na deponiji nema požara....
 

Prilozi

  • vatra.jpg
    vatra.jpg
    4,1 KB · Pregleda: 2.221
Deponijki gas je zbog svog sastava zapaljiv, pa nije čudno da se pojavi plamen i dim.
 
Ovi iz Čistoće bi trebali da kod ovakvih situacija obavezno pozovu vatrogasce da oni procene šta i da li mogu nešto da učine, jer možda oni imaju neka sredstva i načine da bar ublaže posledice ovakvog stanja na deponiji.
Ako nemaju, trebali bi da nabave neku penu ili drugo specijalno sredstvo za deponije, jer verovatno postoje načini da se bar delimično sanira takav smrad.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=EClr85EYGGU[/youtube]

Zanimljive informacije se ovde mogu čuti. Ne znam da li ima u pisanom obliku - ipak klip traje 2.5 sata.
 
Vrh