Београд
Милош Велики не трпи купохоличаре
Нова ера Улице кнеза Милоша, деценијама препознатљиве по дипломатским представништвима и државним установама, наговештена је најавама да ће приватни инвеститори са обе стране ове саобраћајнице нанизати луксузна стамбено-пословна здања, нека од њих и на месту зграда порушених у НАТО бомбардовању. У тим „слатким слутњама” и нови хотели искрсавају час на једној час са другој страни улице, премештајући се као скакачи по шаховском пољу. Тржни центар такође се помаља у тим плановима.
Тротоари и коловоз Кнез Милошеве могли би, уверавају урбанисти, поднети гужву коју би донели хотели, пословни и стамбени објекти, под условом да имају довољно велике подземне гараже. Али, тешко да ће урбанисти благословити градњу тржног центра. Како кажу, не смемо дозволити да нам се понови „Ушће”, које грца у саобраћајним гужвама.
Већи проблем је, међутим, то што се инвестиције годинама само најављују, а багери и камиони са грађевинским материјалом никако да се умешају у вреву Кнез Милошеве.
Генералштаб на мети Трампових ловаца
Четрнаест година оштећене зграде Генералштаба у Улици кнеза Милоша држава није обновила, прорачунала колико би њихова поправка коштала, нити је оглашавала продају комплекса. Ни инвеститори се нису утркивали да се дочепају ексклузивне локације у центру града. Онда нам је почетком прошле године у госте стигао шеик Мухамед бин Зајед, заинтересован да на том месту гради хотел. Ове недеље истим поводом дошли су и изасланици Доналда Трампа, америчког бизнисмена, за које је локација Генералштаба само једна од потенцијалних „мета” за ексклузивни хотел.
Случајно или не, свега двадесетак дана после шеикове посете Министарство грађевинарства и урбанизма предложило је да се комплекс Генералштаба избрише из регистра културних добара. Ту иницијативу засад нису одобрили градски и републички заводи за заштиту споменика културе. Можда и под притиском стручне јавности, коју је судбина комплекса Николе Добровића ујединила као ниједан проблем до сада. Архитекте се противе скидању заштите јер би зграде тада могле да се поруше и захтевају да се објектима врати аутентични спољашњи изглед. Нису против промене намене, то јест да се у њих усели, на пример, хотел. Комерцијалне садржаје уместо садашње јавне намене одобрили су и градски урбанисти.
Док полемика у јавности не јењава, у току је уклањање улазног павиљона Генералштаба од око 2.100 квадрата, што је први већи захват на комплексу после бомбардовања 1999. године.
Здање амбасаде САД на акцији
Почетна цена са 11 пала на 7,7 милона евра (Фото З. Кршљанин)
Након што је америчка амбасада пресељена на Дедиње, њено бивше здање у Кнеза Милоша 50 понуђено је на продају по цени од 11 милиона евра, а сада је „лествица” спуштена на 7,7 милиона. Чак је и та свота већа од оне коју су до сада нудили заинтересовани инвеститори, незванично сазнаје „Политика”. Ако се на крају нађе купац, вероватно ће ту нићи нови хотел, и то можда осетно виши него што је комплекс сада.
Највише занимања за тај посед показале су светске хотелске групације.
Сада су, према незваничним информацијама, за њега наводно заинтересовали и „извиђачи” Доналда Трампа.
Хотел би се уклопио у пропозиције урбанистичког плана за тај део града, ако он буде усвојен какав је у садашњем нацрту. Према њему, на тој локацији би се правили комерцијални и пословни објекти. Дозвољено би било и становање. Нови власник би могао да подигне висину комплекса до 26 метара, или шест спратова.
У компанији која посредује у продаји објекта очекују да ће купац порушити комплекс како би подигао нешто подесније за нови садржај. Власник ће имати обавезу да здање, адаптирано или потпуно ново, обликује тако да се уклопи у амбијент који спада у историјску и архитектонску целину Стари Београд.
Бивши Савезни МУП: Радио-таласи сасекли торањ
Зграду је 2007. године купила израелска компанија "Плаза центри" (Фото З. Кршљанин)
Израелска компанија „Плаза центри” купила је 2007. године некадашњу зграду Савезног МУП-а од око 2.300 квадратних метара у Кнеза Милоша 92 за 29,1 милион евра. Планирали су да саграде хотел са пет звездица површине 100.000 квадрата, тржни центар и пословни торањ, у шта би уложили 150 милиона евра. Намена парцеле је, на њихов захтев, из јавних садржаја промењена у комерцијалне. Захтевали су и већу спратност и више квадрата, али им то још није одобрено, будући да је реч о најделикатнијој локацији у Кнеза Милоша, каже Небојша Стефановић, директор Урбанистичког завода Београда.
– Инвеститор није одлучио колико квадрата жели за становање и пословање, а колико за шопинг мол. Тржни центар би оптеретио саобраћај и не би био изводљив ако се локацији не обезбеди трећи приступ из Дурмиторске улицe. За то би комплексу морале да се припоје додатне парцеле. Ако инвеститор хоће само стамбени и пословни простор, ту би могао подићи око 63.000 квадратних метара,а ако би уз то хтео и шопинг мол, та површина не би била већа од 40.000 квадрата – истиче Стефановић.
Према његовим речима, услови Министарства унутрашњих послова, чији се објекат налази преко пута, ограничавају спратност здања, јер би облакодер ометао важне коридоре радио-таласа.
У „Плаза центрима” нису одговорили на наша питања да ли ће истрајати у намери да граде на овој атрактивној локацији, или ће пројекат евентуално продати, можда и Доналду Трампу, чији је тим ове недеље наводно „бацио око” и на тај плац.
Републички МУП: рушевине рашчишћене, чекају се градитељи
Здање је разорено у току НАТО бомбардовања 1999. године (Фото З. Кршљанин)
Комплекс Министарства унутрашњих послова у Улици кнеза Милоша разрушен је НАТО бомбама у делу који се води на броју 103. Рушевине су рашчишћене пре пет година и од тада се чека да МУП, како је најављивао, ту опет подигне зграду за своје потребе. Без одговора из МУП-а остала су „Политикина” питања о томе када ће се то десити, да ли размишљају о продаји слободног дела плаца и да ли је било инвеститора заинтересованих за то земљиште. Погођени део комплекса грађен је од 1979. до 1983. године према пројекту архитекте Ивана Антића.
Немачка подиже нову амбасаду
Дипломатско представништво остаје на старој адреси, на броју 74-76 (Фото З. Кршљанин)
Улица кнеза Милоша најпре ће бити освежена новом зградом амбасаде Немачке са конзулатом, на месту старе на броју 74–76, чије је рушење у току.
Десет бројева даље налази се здање у коме је до 1993. било дипломатско представништво Гвинеје пре него што је пресељено у Охридску улицу. У згради у Кнез Милошевој та држава је планирала да сагради мисију за цео Балкан. Уместо тога, зграда на броју 66 је и данас руина.
Далиборка Мучибабић Владимир Вукасовић
објављено: 19.10.2013.
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... re.sr.html