Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

A gde treba da se meri temperatura.

U celom svetu se meri na isti način (u zatvorenoj kutiji sa prorezima na 2m visine)

Tačno se zna gde se meri i šta se meri. I da, nije Beograd samo centar grada ili neki NBG blok koji isijava.

Ne bih ja imao ništa protiv i da se meri na asfaltu, u autobusu, na Adi, u nekoj Vračarskoj ulici u hladu...

Standard mora da postoji i to se koristi i nema tu nikakvog štelovanja podataka.
 
Polako prelazimo u mediteransku klimu. Uskoro ćemomoći da uzgajamo limun. Mada, leta su nam još uvek umereno kišovita, ovo je polu-sušno, prošlo leto je imalo optimalne padavine, reklo bi se da nisu mogle bolje da se rasporede. Zime su međutim mnogo slabije, do ranih dvehiljaditih je Savsko jezero ledilo i moglo se hodati po njemu, danas zaleđujesamo tokom oštrih ledenih talasa, poslednji takav je bio u drugoj polovini januara 2017.
 
Ja cekam da neka bogatija zemlja pocne sa klimatskim inzenjeringom napokon. Ponajvise ono posipanjr aerosoli u jonosferu ds odbijaju sunce.

Ima sve vise potencijala i zagovornika. A realnija je prica od mnogih gluposti na koje se danas bacaju milijarde.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869174#p869174:11fwu319 je napisao(la):
astrodule » Uto Avg 03, 2021 3:52 pm[/url]":11fwu319]A gde treba da se meri temperatura.

U celom svetu se meri na isti način (u zatvorenoj kutiji sa prorezima na 2m visine)

Tačno se zna gde se meri i šta se meri. I da, nije Beograd samo centar grada ili neki NBG blok koji isijava.

Ne bih ja imao ništa protiv i da se meri na asfaltu, u autobusu, na Adi, u nekoj Vračarskoj ulici u hladu...

Standard mora da postoji i to se koristi i nema tu nikakvog štelovanja podataka.
A za koga se mere te temperature? Jel za vozila, za zivotinje, za farbu koja se susi...? Za koze na Pesteru ili sismise u pecinama? Ili se meri za ljude? Da LJUDI znaju koliko je stepeni, ali i da znaju kakav je osecaj napolju.

A ako 90% ljudi NE zivi u uslovima u kojima se meri temperatura (sumica, zemljica, uzvisenje, hladic...) onda koji je smisao merenja temperature i prognoze?

Standardi treba da postoje ali i da se uvedu novi parametri. A ne da se temperatura za grad meri u sumi.
 
Sve napreduje, usavršava se, a temperatura se i dalje meri po šumicama, po čemu ispada da su samo one Beograd. Ja sam jasno napisao šta bi bilo realno, jer Beograd je i beton, isto koliko i šuma. Beograd je mesto sa prijatnim lokacijama za boravak isto koliko i sa lokacijama koje su sve samo ne to. I tu opet dolazimo do toga da je istina (realnost) negde između.
Ja jedini problem vidim u tome što se nekima (ne mislim na forumaše) ne sviđa da tako objavljuju, jer onda bi mnogo češće moralo da se proglašava vanredno stanje usled temperaturnih elementarni nepogoda. Jer, dešavalo se ranije, da maltene sve zemlje u okruženju proglasde elementarnu nepogodu, a jedino kod nas prijatnih tridesetak stepeni uz subjektivni osećaj da je kao u zemljama u okruženju.
 
Nisam siguran da baš 90% živi i provodi veći deo dana na vrelom asfaltu.

Pa već u hladu u centru grada (Čika Ljubina na primer) je temperatura sigurno nekoliko stepeni manja nego na suncu (na Trgu).

Najlakše je staviti termometar na vreo asfalt ili na prozor na sunce i govoriti kako je realna temperatura 45 stepeni.

Svi znamo kako je kada si na suncu i nema potrebe odstupati od standarda merenja temperature koji je isti u celom svetu.
 
Zato pametne kompanije i organizacije imaju parametre i nacine izrazavanja poput RealFeel© pa ti kaze kakav je realni osecaj, a ne kako je u debelom ladu u sumi u Kosutnjaku.
 
To je opet samo procena koja ama baš nikada neće potvrditi 50+ stepeni koje je izmerio solecar na svojoj terasi.

A ovaj argument da neće da objave realnu temperaturu zbog vanrednog stanja, kod nas sigurno pada u vodu. Ovi najviše vole vanredne situacije, tad im skače rejting.

A što se tiče zaprašivanja atmosfere, nakon ovog članka sam bio siguran da je Gejts jedan običan ludak.
https://www.forbes.com/sites/arielcohen ... a127c793b6
 
Pa cudi me da Forbes objaivi ovako nesto. Prvo, zato sto oni nemaju obicaj da nekog ovako javno napenale (doduse nije kao da ih citam pa da znam pouzdano al opet...) A drugo, idejom o zaprasivanju aerosolima se ne bavi samo Gejts nego jos mnogi.

Licno se nisam dovoljn informisao o tome da bih davao neki sud ali i dalje sam otvoren za tu ideju. I mislim da svakako vredi vise investicija i paznje nego razni hyperloopovi, bogataski izleti u orbitu, blokcejn i slicne papazjanije. To jest, mislim da svakako vredi jos ispitati i istraziti.
 
Spominju naši i kakav je realan osećaj, ali ne rade to svi i nije to uvek spominjano. E sad, što volimo da stavljamo u usta drugima nešto nisu rekli, to je već za neku drugu temu. Apropo toga, ja sam rekao da bih voleo da se meri temperatura i na nekom mestu gde nije hladovina, pa da se onda kaže: „Temperatura na suncu je tolika i tolika, u hladu je temperatura tolika i tolika, prosečna temperatura je tolika i tolika.“ Nakon toga da se kaže i koliki je stvarni osećaj.
Ovako bi bilo mnogo efektnije i realniji prikaz situacije, bez obzira što je u Čika Ljubinoj manja temperatura nego na Trgu, jer kada izađeš iz te ulice, opet dolaziš na ulicu gde je viša temperatura.
Kada se kaže kolika je temperatura na suncu, siguran sam da će neko daleko ozbiljnije da shvati situaciju nego kada se kaže da prosto samo kaže kolika je izmerena temperatura. Tada bi se možda i smanjio broj ljudi koji bi kolabirali na suncu, zato što su ovako ušuškani sa prognozom koju čuju na TV – u, pa misle da ne moraju da nose sa sobom flašicu sa vodom leti. Naravno, niti je 90% ljudi na suncu, niti je 90% ljudi u hladovini, već je realnost negde između. Zato i spominjem sve ovo što spominjem u poslednjem pasusu.
 
Naravno da bi bilo tako bolje, ali postoji toliko promenljivih veličina u tim rezultatima. Da li podloga asfalt, beli mermer, tamni granit, behaton...
Da li pirka vetrić. Da li je blizu reka, koja je nadmorska visina...
Zato je meni ta ideja neizvodljiva. Svi manje više znamo kakva je realna temperatura napolju.
 
Svi manje više znamo sve o svemu u životu i za sve smo stručnjaci.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869198#p869198:3s3h13vu je napisao(la):
Bender Rodriguez » 03 Avg 2021, 17:32[/url]":3s3h13vu]Zato pametne kompanije i organizacije imaju parametre i nacine izrazavanja poput RealFeel© pa ti kaze kakav je realni osecaj, a ne kako je u debelom ladu u sumi u Kosutnjaku.
Neverovatno koliko puta si ponovio ovu glupost. U Košutnjaku postoji meteo stanica kao i na drugim mestima po gradu, ali to nije zvanična temperatura. Zvanična temperatura za Beograd se ne meri u nekoj šumi na Košutnjaku, nego u centru grada prekoputa Hrama.

Evo ovde vam je stanica pa lepo proverite

upload photo for url

Mislim da su uzeti svi parametri u obzir kod merenja da bude što realnije, tipa gustina naseljenosti, saobraćaj, efekat toplotnog ostrva i asfalt koji akumulira toplotu i šta ti ja znam. Sigurno da postoje mesta gde je možda toplije ili hladnije u zavisnosti od mikrolokacije.
Ja bi rekao da bolje od ovoga ne može kad je u pitanju merenje temperature u gradskom jezeru.
Ko me se to ne sviđa neka nabavi svoju AMS pa neka meri temperaturu na svojoj lokaciji i proverava da li se poklapa sa zvaničnim merenjima kao recimo ova na Karaburmi:
http://vreme.in.rs/karaburma/

Ili neka lepo stavi termometar na usijani gelender na terasi pa će mu pokazati jedno 100 stepeni ali to nema veze sa stvarnom temperaturom, a ni sa mozgom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869752#p869752:363h3qml je napisao(la):
Dejan011 » 06 Avg 2021 03:26[/url]":363h3qml]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869198#p869198:363h3qml je napisao(la):
Bender Rodriguez » 03 Avg 2021, 17:32[/url]":363h3qml]Zato pametne kompanije i organizacije imaju parametre i nacine izrazavanja poput RealFeel© pa ti kaze kakav je realni osecaj, a ne kako je u debelom ladu u sumi u Kosutnjaku.
Neverovatno koliko puta si ponovio ovu glupost. U Košutnjaku postoji meteo stanica kao i na drugim mestima po gradu, ali to nije zvanična temperatura. Zvanična temperatura za Beograd se ne meri u nekoj šumi na Košutnjaku, nego u centru grada prekoputa Hrama.

Evo ovde vam je stanica pa lepo proverite

upload photo for url
Da li si ti ikada slušao vesti? Više puta sam imao priliku da čujem kako ti isti metereolozi spominju Košutnjak i Surčin kao mesta na kojima se meri temperatura .

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869752#p869752:363h3qml je napisao(la):
Dejan011 » 06 Avg 2021 03:26[/url]":363h3qml]Mislim da su uzeti svi parametri u obzir kod merenja da bude što realnije, tipa gustina naseljenosti, saobraćaj, efekat toplotnog ostrva i asfalt koji akumulira toplotu i šta ti ja znam. Sigurno da postoje mesta gde je možda toplije ili hladnije u zavisnosti od mikrolokacije.
Ja bi rekao da bolje od ovoga ne može kad je u pitanju merenje temperature u gradskom jezeru.
Kome se to ne sviđa neka nabavi svoju AMS pa neka meri temperaturu na svojoj lokaciji i proverava da li se poklapa sa zvaničnim merenjima kao recimo ova na Karaburmi:
http://vreme.in.rs/karaburma/

Ili neka lepo stavi termometar na usijani gelender na terasi pa će mu pokazati jedno 100 stepeni ali to nema veze sa stvarnom temperaturom, a ni sa mozgom.
Kome se ne sviđa što se nekima drugima ne sviđa način na koji se meri temperatura u gradu, šta da vam radim. Možemo oko tog pitanja jedino da se složimo da se ne slažemo, a vi i dalje verujte u to da se termometar drži na vrelom simsu i da se to uzima kao realna temperatura (iako ja termometar mećem na zemlju na saksijama i kako je i to netačno očitavanje).
 
Koliko upinjanje da se odbrane meteorolozi koji godinama zakucavaju temperaturu na 39 stepeni i govore nam da je normalno da imamo leta kao Turska. :D I da se temperature mere radi statistike a ne za ljude koji treba da žive u Beogradu.

Al neka, kako god, boli me uvce da se još objašnjavam oko temperature. Neka veruje šta ko hoće. Sve je to normalno™


Nego, ono što mi je interesantno je da dok pojedinci ovde pričaju kako svetu ne trebaju nikakve aerosoli da spreče sunčevu svetlost i toplotu i ohlade planetu, Majka priroda kao da sama reaguje na pakao i pravi takav aerosolni prekrivač od čađi u Turskoj i Grčkoj. Zanimljivo.
 
Vreme sve cudljivije.... eto i tornada u Evropi kad mu vreme nije
Tornado u Nemackoj.jpeg
Snimljeno sinoć u Kilu na severu Nemačke. Policija je saopštila da je tornado bio veoma brz tako da je nekoliko ljudi koji su radili na obali bilo usisano i bačeno u vodu. Ima povređenih ali niko nije poginuo.
Izvor https://www.dw.com/sr/slika-dana-tornad ... g-47162756


Ocekujem Beogradsku malo suvlju zimu i uzbudljivije prolece
intersantno da jos nema dugorocnih prognoza
:sesir:
 
Prema accuweather sledeci dan ispod 30 stepeni u Beogradu ce biti 20 avgust.
I nemojte pisati da je tako svakog leta jer nije

Zanimljivo, kontrast tome je Los Angeles gde ako ne racunamo danas i sutra, sledeci dan preko 29 stepeni ce biti 16 avgust

Ja sam uvek govorio da Beograd ima jako losu klimu gde su leta da se ubijes a zime cesto sa snegom koji pada po vise dana i temperaturom od -5 koja traje nedeljama. Jedino su prolece i jesen dobri
 
Poslednja izmena:
Boles'

Doduse prognoze duze od 10 dana cesto nisu pouzdane i cvrste, tako da mozda ipak i bude nekih promena.
 
Imam vrh nacin za hladjenje. Ne procitate nigde koliko je stepeni i ne vodite razgovore o temperaturi i ne obracate paznju uopste i nece vam biti vruce.
 
Ma da, baš je vrh vreme...

16.jpg

hitna-popoc-policija-800x475-1.jpg

dry-patch-2.jpg
630974_1648722452-1618837255zaovinsko-jezero-preslusilo-fotorina6_f.jpg


A tek će da nam bude vrh na jesen i zimu, kada bude nestašica struje širom kontinenta, a nama akumulaciona jezera polusasušena jer nije bilo kiše da ih obnovi.
 
Da, vlaga je nešto najgore. I to je ono što čini letnju klimu groznom, i u Beogradu i van njega.

U Skoplju sam zadnji put bio pre par godina, bilo 40 stepeni ali suv vazduh i stalno ima vetra. A ovde kad udare vlaga i kad se ustali vazduh, bude ti teže na 25 stepeni tako nego da je 40 ali suvo. U Egiptu se tek može videti i osetiti ta razlika, jer iako je toliko toplo da bukvalno možeš da gledaš kapi vode kako isparavaju pred tobom, vazduh je toliko suv da ne osećaš težinu. Sve ispari istog momenta. I ima vetra svuda.

Prošlog leta (koje je meni klimatski bilo najgore koje pamtim) sam nekoliko puta proveravao vlažnost vazduha na Accu Weather. Nekoliko dana bi vlaga uveče dostizala i 100%. Dok je u jednom Singapuru bila 70-80%.

Sada je vlaga malo popustila pa je lakše za podnošenje, ali zato će sve uskoro da bude suvo i sprženo. Ima sva vegetacija da pocrka, jer koliko vidim neće biti kiše bar 10 dana.
 
Vrh