Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

@Bender Rodriguez @Zion Williamson

Ja u te vremenske prognoze verujem koliko i u "zlatno doba". Drugim rečima, ne mali broj puta sam bio u prilici da se uverim kako jednu te istu vremensku prognozu na dnevnom nivou pomeraju i po sedam dana.

Poslednjih nekoliko godina nismo imali ljudski zimu. Čak smo imali jednom prilikom neke tri nedelje, tokom decembra jedne, i januara druge, temperature oko 21°C. Prošle godine mi je u sred decembra cvetala muškatla na terasi, pa vi sad vidite koliko nam je zima katastrofalna. A ja sam još u delu grada gde je ruža vetrova i gde je temperatura konstantno nekoliko stepeni niža nego u centru.

To što se jednom u 5 - 6 godina zadesi neki ekstremniji talas hladnoće, sa ili bez snega, nije neki reper hladne zime. Čak nam ni proleće nije više ono što je bilo, jer maltene iz hladnog talasa, uđemo u topli, bez postepenog prelaska.

Što se tiče leta, tu više nisi siguran šta da očekuješ. Tačnije, jednog dana može da bude 30°C i da ti bude loše, a sledećeg dana da bude 40°C i da se osećaš odlično.​
 
Istina, ove zime i proleća su dosta mašili. Ako se dobro sećam, u martu i aprilu bi svake nedelje najavili neku navalu toplote i dolazak vrućina (vrućina za taj period), i svake nedelje se to izjalovi. Mislim nije mi smetalo, ali mi zapalo za oko koliko maše. Tek u maju je došlo vreme za majicu i šorts.

A što se tiče klime i leta generalno, ja vala kažem ljudima - ako je prethodnih vekova zima bila ta za koju se čovek sprema i koja se mora pregrmeti, ubuduće će to biti leto. Leto će biti taj period tokom koga sve usporava, koje se čeka da prođe i koje će da se provodi po kućama, a zima će biti kao jesen. Sklanjanje od jakih vejavica i mraza u januaru i februaru i grejanje pored peći ili kamina (u planinama) zameniće sklanjanje od vreline i vlage u junu i julu i hlađenje pored klima ili podruma. XD Jer jakih vejavica (dužih od jednog dana) ko zna da li će uopšte i biti. A leta će biti sve vrelija.

Kad smo kod toga, previdđam - ali možda i grešim - da će u narednim godinama umesto stanova koji gledaju na južnu stranu, više biti na ceni stanovi koji gledaju na sever. Jer sam zadnjih godina čuo previše isksustava ljudi koji gledaju na jug a zgrada im nema nikakav zaklon ili su na visokim spratovima, da se žale da od početka maja do početka septembra nema te klime koja može da im rashladi stan.
 
Раније сам више волео зиму, али сад само нека пржи, уживајте у сунцу док га има, ионако је Београд од краја октобра до априла један обичан Глазгов од града, нема сунца по 5, 6 месеци уз мале сунчане интервале.
 
Kako nema sunca??

Da si rekao ''ima sunca ali džaba kad kreću grejanja i Černobilji od oktobra pa sve do februara pa se zaklanja'' pa i da razumem i složim se. Ali Beograd ne da ima sunca zadnjih godina, nego postajemo kao Grčka. Suša ubija sve. Poplave 2014. su izuzetak, jer se radi o stogodišnjem fenomenu.

Posebno štetno kod naše klime je to što se zadnjih 15ak godina od maja do oktobra stvara šablon gde ide 10 dana vreline i suše, i onda kad se nakupi vlaga iznad zemlje, napravi se takva olujčina sa gradom i ciklonima da se sve nakupljano deset dana istovari u 3 sata. To je štetno ne samo po naselja (zbog stalnih bujica i plavljenja), nego naravno i po useve i uopšte, po svaku vegetaciju - šume, livade, travnjake... Kao da se klima leti podelila u ekstreme. Ili smo u ekstremnoj suši, ili smo u ekstremnoj oluji. I onda sutradan nazad opet u sušu. Prosto nije normalno da bude 10 dana jedan ekstrem - 1 dan drugi ekstrem - 10 dana opet prvi ekstrem. Običnih, umerenih i sporadičnih kiša je sve manje. Bar leti.


Pretprošlog leta išao nešto do Železnika i Sremčice. Tek početak avgusta, sećam se jer pravismo roštilj kod ortaka. Na putu do onde, sva trava i svo rastinje žuto. Pešačka ostrva kod Radničke žuta. Poljane ispred Sremčice žuta. Drveće žuto. Sve sprženo, isušeno. Nikad pre nisam video toliko žute vegetacije u Beogradu u periodu leta. Ceo Beograd je bio žuto-smeđ.
 
Poslednja izmena:
Moj stan gleda na južnu stranu i leti zna da bude i preko 50°C, pa ne kukam. A kada bih se selio negde, ne bih gledao da li je stan na južnu ili severnu stranu, već neke sasvim druge parametre. Meni odgovara čitavo okruženje gde trenutno živim, iako je to nekima nepojmljivo. Što se mene tiče, najmanje bitno mi je na koju stranu će biti okrenut stan, zato što ima milion drugih stavki koje isti treba da ispuni.
 
Naravno, razumem. Suština stoji. Nego samo hoću da kažem da mi se čini da će previše sunca u narednim godinama postati čak i nepoželjno za neke. Jer lepo je imati što više sunca zimi ali zato leti sa ovakvom klimom, mnogi će poludeti od vrućine u stanu koji se ne može ohladiti.

Pričao mi čovek u Jerkoviću prošle godine (sam započeo razgovor na stepeništu, čak ga ni ne znam) kako mu stan na 4. spratu gleda na jug. Mislim da stanovi u toj zgradi ne prelaze 50 m2, i kaže ima dve klime a ne može da rashladi stan nikako. Tada sam pomislio - bogte kako je krenulo, južna strana u budućnosti više neće biti prestiž, jer će svima u takvom stanu leto biti Golgota.
 
Moj stan gleda na južnu stranu i leti zna da bude i preko 50°C, pa ne kukam. A kada bih se selio negde, ne bih gledao da li je stan na južnu ili severnu stranu, već neke sasvim druge parametre. Meni odgovara čitavo okruženje gde trenutno živim, iako je to nekima nepojmljivo. Što se mene tiče, najmanje bitno mi je na koju stranu će biti okrenut stan, zato što ima milion drugih stavki koje isti treba da ispuni.
Па није баш да није битно, живео сам у стану окренутом ка југу и било је паклено,
сада сам у стану на северној страни и никад не укључујем климу, али је зато у прелазном периоду када нема грејања крај априла, мај, крај септембра, почетак октобра ненормално хладно,
али ипак бирам север.
 
Meni nije bitno, jer kao što rekoh, ima milion drugih stvari koje su mi bitnije od toga. Ali ja sam ja, a ti si ti, tj, svako je individua za sebe i svakome je nešto drugo prioritetno. Mada, imamo i dosta ljudi koji ni sami ne znaju šta žele, jer vrlo često čujem ljude kako se žale na stan koji su kupili, da sad kad su uložili pare u njega, shvataju da su se zeznuli...
 
U Skoplju sam zadnji put bio pre par godina, bilo 40 stepeni ali suv vazduh i stalno ima vetra. A ovde kad udare vlaga i kad se ustali vazduh, bude ti teže na 25 stepeni tako nego da je 40 ali suvo. U Egiptu se tek može videti i osetiti ta razlika, jer iako je toliko toplo da bukvalno možeš da gledaš kapi vode kako isparavaju pred tobom, vazduh je toliko suv da ne osećaš težinu. Sve ispari istog momenta. I ima vetra svuda.
.
Da, ja sma izdrzao leto u vojsci, u Skoplju. jedan dan je bilo 46. stepeni.
Ali nije bilo vlage i cak je i to bilo izdrzljivo.

S druge strane 33 stepena u Holandiji je ravno paklu zbog silne vode i vlage.
 
Europeans.jpg
 
Ma da, baš je vrh vreme...

16.jpg

hitna-popoc-policija-800x475-1.jpg

dry-patch-2.jpg
630974_1648722452-1618837255zaovinsko-jezero-preslusilo-fotorina6_f.jpg


A tek će da nam bude vrh na jesen i zimu, kada bude nestašica struje širom kontinenta, a nama akumulaciona jezera polusasušena jer nije bilo kiše da ih obnovi.
To se zove jul mesec. Takav je otkad sam ziv, uz par izuzetaka, a po Igorovom linku, takav je i minimun sto godina i nesto godina.
 
Adaptiram se donekle, samo što je svake godine sve gore. Pre 15ak godina sve preko 30 je bilo ekstrem, izuzetak. Pre 10 godina smo usvojili da je 30 novi standard a preko 35 je izuzetak. Danas uveliko i 40 postade novi standard a kao sve preko toga je izuzetak. Dokaz da vreme nije isto zadnjih 15 godina ogleda se u i tome što kako su leta postala vrelija, tako su i zime postale mlitave. Bude ponekad kratkih ekstrema da negde u planinama odjednom napada previše pa se ljudi zaveju. Ali to splasne posle par dana i vrati se na mlitavilo. U Beogradu sneg ne može da se zadrži duže od 3 dana, a 90ih i 2000ih je bio svakodnevni prizor od decembra pa do kraja februara. Prethodne decenije su bile još hladnije, 50ih i 60ih su pravili polu-tunele kroz nanose snega u Beogradu, ima i par fotografija. Danas ništa, mlitavo. Zato što se svakom mesecu godine, od 1. do 12. dodala temperatura za 5 do 10 stepeni.

Nazad na leto - naravno i sam osećaj u gradu postaje sve gori i gori, kako se puni ljudima i betonom, kao i klima uređajima i samim tim i vlagom.

Al nije bitno samo kako se živi i kako se neko subjektivno oseća leti, nego kakve posledice ostavlja po prirodu (vegetaciju), po useve i po reke i jezera. Osim ako ne budemo imali sreće pa jesen bude baš bogata kišama i pljuskovima, na'bali smo. Ima da vrištimo svi zajedno na kontinentu tamo u novembru, kada energetska kriza udari punom jačinom a akumulaciona jezera poluprazna.
 
Poslednja izmena:
Nzm, nije vruce ni najmanje napolju, sad sam dosao i sad i idem opet. Basta mi opstaje iako se ni ne trudim previse.

Nekad bila za******* i pravljenje jaja na oko na betonu, sad je pakao/horor/svi cemo izginemo 🤣
 
Nzm, nije vruce ni najmanje napolju, sad sam dosao i sad i idem opet. Basta mi opstaje iako se ni ne trudim previse.

Nekad bila za******* i pravljenje jaja na oko na betonu, sad je pakao/horor/svi cemo izginemo 🤣
Nije ti vruce napolju ovih dana izmedju 1-5 popodne?
 
Tera inat. Ne znam samo kome. Još kad bismo mogli na zimu inat da pretvorimo u struju, sve bi bilo savršeno. Al ne ide.
Nzm, nije vruce ni najmanje napolju
Vidi, možeš ti da teraš kontru i šegačiš se do mile volje. To ništa neće promeniti. Kao što rekoh, posledice ćemo videti vrlo brzo. I po pitanju vegetacije i po pitanju poljoprivrede a posle i po pitanju energetike. Osim ako se do i na jesen nešto drastično ne promeni.

To što pajseri u Blicu teraju paniku na 11 ne znači da nema potrebe za brigom i da nema opasnosti. Takođe, izostavlja se da je taj toplotni talas u Evropi trenutno još vreliji nego ovaj ovde. Tako da dok je nama danas ovde zvanično u hladu 36, kod nekih od njih je preko 40. U Portugalu je zvanično izmereno 45, a u Francuskoj i Britaniji 42. Nama ovde je sada samo prevruće. Kod njih je sa njihovim temperaturama de fakto vanredno stanje. Pogotovu što deo pogođenih zemalja nisu ranije iskusili ovakve temperature, bar ne ovoliko dugo. Dakle njima tamo jeste pakao i haos. E sad, druga je priča to što pajseri u Blicu pumpaju senzacionalizam pa sve oteraju u ekstrem i apsurd. Ali problem postoji. I razlozi za brigu postoje. I postoje cene koje ćemo svi da plaćamo i trpimo zbog svega ovoga.

I nije bez razloga što univerziteti i vladina tela po svetu već uveliko razmišljaju o klimatskom inženjeringu, prvenstveno o metodama da se planeta veštački ohladi za 1 do 2 stepena u proseku. Problem je samo što tek ima da se precizno izračuna i simulira dugoročni uticaj, a to je maltene nemoguće zbog previše promenljivih. Ali inicjative postoje. Vide ljudi da klima odlazi u k, a sa njom ćemo i mi ako se ovako nastavi.
 
Poslednja izmena:
Do prošle godine je 15 najtoplijih godina u Beogradu bilo nakon 2.000, a još tri su iz perioda između 1.991. i 2.000 godine. Kako se dosad kreće situacija ove 2022. biće to 16 najtoplijih godina.

 
Poslednja izmena:
Ja temperature ove nedelje podnosim bez problema, oznojim se ali se ne preznojim, i ne osećam se smlavljeno, za razliku od onih sa kraja prošlog meseca i početka ovog, iako su tada bili dani sa daleko nižim temperaturama od današnjih ili onih koje nas čekaju ovih dana.
 
Isto. Čim nema vlagurine, duplo je lakše. Jedino još u prevozu bude pakao i sauna, po običaju. Juče se više preznojih u 31 sa neispravnom klimom nego dok sam stajao na suncu.
Ali iako je sad malo lakše čoveku, problem sa sprživanjem vegetacije i isušivanjem jezera se nastavlja i dalje.

Inače, višak vlagurine i manjak vetra je ono što Beograd zadnjih godina čini groznim leti, pogotovu u večernjim satima dok asfalt i tonbe još isijavaju i pošto sunce zađe, a vlaga tad raste.
 
Isto. Čim nema vlagurine, duplo je lakše. Jedino još u prevozu bude pakao i sauna, po običaju. Juče se više preznojih u 31 sa neispravnom klimom nego dok sam stajao na suncu.
Isto.

Ali iako je sad malo lakše čoveku, problem sa sprživanjem vegetacije i isušivanjem jezera se nastavlja i dalje.
Čuo sam na TV, ali nisam zapamtio naziv jezera, ostalo samo 1/3 istog, a riba u njemu maltene sva pomrla.

Inače, višak vlagurine i manjak vetra je ono što Beograd zadnjih godina čini groznim leti, pogotovu u večernjim satima dok asfalt i tonbe još isijavaju i pošto sunce zađe, a vlaga tad raste.
Leti obično praktikujem da idem do Savskoj keja ili Dunavskog, jer mi je lako za dolazak do istih i bude mi prijatno dok se šetam. Inače, tamo gde je više zelenila, prijatnije je nego tamo gde je zelenilo na nivou statističke greške.
 
Ja temperature ove nedelje podnosim bez problema, oznojim se ali se ne preznojim, i ne osećam se smlavljeno, za razliku od onih sa kraja prošlog meseca i početka ovog, iako su tada bili dani sa daleko nižim temperaturama od današnjih ili onih koje nas čekaju ovih dana.
Pa adaptirali smo se.

Joj, bre, pa nismo rasli u Svedskoj (izvinjavam se ko jeste 🤣). Ja sam isto malo bio nespreman za prosli talas jer sam radio dosta i slabo izlazio, sada sam za ovaj spreman jer se izlazem svaki dan.

Ne znam, noci su npr.skroz ok, ne budim se preznojen, imam stan u koji sunce od udara od jutra do mraka, klimu gotovo da ne palim.

Odrasli smo ovde i ovako, nismo pali iz Sibira ovde sad. To sto je temperatura jedan, dva stepena visa u odnosu na pre 30 godina, big faking dil.

Vode se price kao da je u julu kad smo odrastali bila 20 maksimalna u proseku, a sada je 30. A u stvari porasla za jedan stepen.

A poloprivrednici, drzava i ostali na koje ove konkretno utice, neka udju u 21.vek. Ima za sve resenje. Nije ni tornado, ni zemljotres, ni cunami...

A narod nek prestane da cita blic.
 
Vrh