Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Sve super, ali i letnji pljusak je deo leta pa nek nas malo zalije.
 
Pa biće samo sparno.. gora noć nego juče kad je duvao vetar..

U svakom slučaju ne smeta, al ne znam da li će kiša doneti željno olakšanje onima koji to čekaju... možda narednih dana kad padne temperatura... meni više prija stabilno, toplo i suvo vreme uz vetar nego promenljivo sa neizvesnom kišom kako kolicinski tako i kad će tacno udariti 🙂
 
Od prošle nedelje nekoliko koloseka na prugama oko Šida nisu u funkciji zbog bolesnih vrućina koje su deformisale šine. Sumnja se da se isto bilo desilo i na par mesta na jugu Srbije.

Takođe se bio pregrejao i pokvario jedan Stadler voz u regionu Šida, pa je sada van funkcije.


Čisto mali podsetnik da ekstremni i bolesni klimatski uslovi imaju mnogo širi i značajniji uticaj od toga što se neko preznojio ili se sasušila trava u parku.

Mislim to bi trebalo da u današnje vreme bude stvar opšte kulture i elementarnog obrazovanja i rezona, ali eto... Nekima neće pomoći ni uticati ni ovo što sam sad naveo.

Živele vrućine i čekamo opet 50 stepeni, koliko su izmerili na suncu u Šidu prošle nedelje.

P.S.
Umalo da zaboravim...
Sve je to normalno
 
Celog ovog Juna (sem 6 dana za sad) debelo odskacemo od prosecne najvise dnevne temperature. Ovo je bas extreman jun a jun zna biti podnosljiv kao sto vidimo gde max dnevna u proseku treba da bude 27 a ove godine je 32
Untitled.jpg
 
Zar nije i maj bio ekstreman?

Secam se ja ovakvih vrucina i pre 25 i 30 god ali se nesto ne secam da su trajale ovako dugo...
Tad nismo imali klime, a sad ne vidim kako bi izdrzali toplotni talas koji traje toliko dugo bez njih...
 
Zar nije i maj bio ekstreman?

Secam se ja ovakvih vrucina i pre 25 i 30 god ali se nesto ne secam da su trajale ovako dugo...
Tad nismo imali klime, a sad ne vidim kako bi izdrzali toplotni talas koji traje toliko dugo bez njih...
Ne, Maj je bio blizu granica proseka, a kad je odstupao to je bilo za stepen-dva-tri. Svakako normalnije stanje u odnosu na jun
Untitled.jpg
 
Od prošle nedelje nekoliko koloseka na prugama oko Šida nisu u funkciji zbog bolesnih vrućina koje su deformisale šine. Sumnja se da se isto bilo desilo i na par mesta na jugu Srbije.​
Jaka nam pruga kada se istopi na malo jačem suncu. Po nas ljude nije malo jače, ali za prugu jeste,čisto da ne bude nesporazuma.
Takođe se bio pregrejao i pokvario jedan Stadler voz u regionu Šida, pa je sada van funkcije.​
Za kakve klimatske uslove smo poručili vozove?
Živele vrućine i čekamo opet 50 stepeni, koliko su izmerili na suncu u Šidu prošle nedelje.​
Nemoguće da bude 50°C, mora da bude više, jer kod mene koji sam okružen zelenilom, Hajd parkom i parkom Bensiona Bulija (između Šekspirove i Bul. kneza Aleksandra Karađorđevića), digitalni termometar zacrni ekran kada pređe 50.5°C na suncu.
Zar nije i maj bio ekstreman?
Imali smo samo jedan talas od par dana.
 
Nemoguće da bude 50°C, mora da bude više, jer kod mene koji sam okružen zelenilom, Hajd parkom i parkom Bensiona Bulija (između Šekspirove i Bul. kneza Aleksandra Karađorđevića), digitalni termometar zacrni ekran kada pređe 50.5°C na suncu.
A slepci pogrešno mere temperature vekovima, umesto da usvoje tvoju metodologiju. Proguraj to malo, i isto nek malo dramatičnije upozoravaju na vremenske poremećaje kroz ove weather approve, slabo je to, dobro je što je upozorenje svaki dan, al mora to dramatičnije. Psihoza još uvek nije na željenom nivou.
 
Kakva psihoza te spopala. Rashladi se malo, da je ne vidiš tamo gde je nema. :D
Ja sam oduvek zastupao tezu da je ispravnije da nam govore temperaturu sa mernih stanica, kao i temperaturu na suncu.
Što se tiče konkretnoga što si citirao, tu sam hteo da kažem da će sigurno biti preko 50°C na otvorenom prostoru i suncu.

P. S.
To što novinari vole da predstavljaju situaciju kao apokalipsu, a narod da zbog toga paniči, više govori o njima.​
 
Jaka nam pruga kada se istopi na malo jačem suncu. Po nas ljude nije malo jače, ali za prugu jeste,čisto da ne bude nesporazuma.
Zavisi od tehnologija gradnje, održavanja i krađa. Nije svaka pruga tip top, ove koje vode ka tom delu Srbije su neke osrednje, nisu još uvek utegnute dovoljno.

Koliko sam razumeo čoveka, svaka pruga se deformiše na ovakvim temperaturama. Pitanje je samo koliko se deformiše, i kako se sprečava da se to pogorša.

Stadler Flirt su odlični vozovi ali ništa nije neuništivo pa nisu ni oni. Ja sam čuo u razgovoru da je voz crkao na vrućini. Sad, ako su lagali mene, lažem i ja. Kapiram da se pregrejao, jer iako nije SUS, ipak se greje i pun je elektrike.

Ali poenta je da se banalizuju efekti ovakvih vrućina i klimatskih promena, a u realnosti itekako utiču, ne samo na ljude nego i na mašine, a i samo funkcionisanje ljudi i društva. Neki ljudi misle da sve funkcioniše samo od sebe tako što se kupi novo, pusti u rad, opravi jednom u 10 godina i to je to. Ne. Čitave armije ljudi i mašina moraju da rade stalno i svuda da bi stvari funkcionisale. A razlika u postizanju toga na 30 i 50 stepeni su nebo i zemlja.
 
Poslednja izmena:
Stadler Flirt su odlični vozovi ali ništa nije neuništivo pa nisu ni oni. Ja sam čuo u razgovoru da je voz crkao na vrućini. Sad, ako su lagali mene, lažem i ja. Kapiram da se pregrejao, jer iako nije SUS, ipak se greje i pun je elektrike.​
Više sam mislio na to da je voz koji smo mi naručili neadekvatan za naše klimatske i temperaturne uslove, a ne da je sam po sebi loš proizvođač. Nešto poput onoga da model CAF - a koji smo mi naručili nije predviđen za sneg veći od nekoliko cm, dok modeli za Nordijske zemlje jesu, pa tako kod njih normalno vozi a kod nas stoji u depou kad padne sneg.​
 
Više sam mislio na to da je voz koji smo mi naručili neadekvatan za naše klimatske i temperaturne uslove, a ne da je sam po sebi loš proizvođač. Nešto poput onoga da model CAF - a koji smo mi naručili nije predviđen za sneg veći od nekoliko cm, dok modeli za Nordijske zemlje jesu, pa tako kod njih normalno vozi a kod nas stoji u depou kad padne sneg.​

Koliko sam upoznat Stadler je isporučio standardnu opremu i sistem tada ŽS-u, tender je raspisan pre više sada od deceniju kada su temperature relativno bile normalne te i nije bilo potrebno odraditi modifikaciju i prilagođavanje ekstremnim temperaturama.

Otišlo vreme u k*****, eto to je.
 
Jesu stogodišnje kiše ili.. 🙂

Ja ne pamtim da nisam imao struju a ni mobilni net puna 2 sata... Ni 2014., a baterija na mobilnom mi na izdahu...

Prvi put da sam upalio sveću za nekih 20 godina (a da nije u crkvi ili za slavu 😁) i taman kad sam pomislio da uzmem da čitam knjigu (papirnatu) došla struja...

20240701_235047.jpg
 
Znaš li ti koliko je samo para potrebno za proširenje kapaciteta kanalizacije? :D
 
Poslednja izmena:
Zašto je Beograd poplavljen posle svake velike kiše?

U ovom dokumentu se posebno navodi da je ranjivost stanovništva na dejstvo poplava u Beogradu visoka, „zbog visoke izloženosti stanovništva ovim uslovima, kao i zbog niske sposobnosti adaptacije”.

Dalje, kao najkritičniji navode se donji Dorćol, od Cara Dušana do Dunava, kao i delovi Dedinja, Kaluđerice, Banovog brda i delovi opštine Lazarevac, zbog toga što nemaju ni izgrađenu atmosfersku kanalizaciju, tj. sistem za prihvatanje i odvođenje padavina.

Ali mada se kanalizacija najčešće navodi kao izvor problema gradskih poplava, daleko od toga da je ona jedina.

U Programu prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, koji je Srbija usvojila krajem 2023. godine, navodi se kako u urbanim sredinama, sve češće jake padavine povećavaju čestinu pojave bujica, poplava i klizišta, ali i da se povećava pojava bujica „zbog velikih vodonepropusnih površina”.

Nije samo stvar u nedovoljnim kapacitetima kanalizacije da usmerava atmosferske vode (mada i to jeste problem). Površine kao što su asfalt i beton ne propuštaju vodu, i što ih je više, veća je i ranjivost na poplave u urbanim sredinama.

Nasuprot njima, zelene površine, a posebno one u kontaktu sa tlom (ne npr. žardinjere) su porozne, upijaju padavine i smanjuju ranjivost na poplave.

Drugim rečima, lični utisak vas ne vara: gradovi u Srbiji imaju isuviše betonskih i asfaltiranih površina, i sa vama se slaže jedan ključni nacionalni dokument Republike Srbije.

 
Preko 1.300 vernika izgubilo život tokom ovogodišnjeg hodočašća u Meku: Temperature premašivale 50 °C

Prema podacima nacionalnog meteorološkog centra, temperature u Meki dostigle su tih dana čak 51,8 °C.


Пре неку годину умрло их је још више у стампеду, иначе ко умре у Меки тамо и остаје, тамо се сахрањује.
 
Naj vidljivije posledice ekstremnih padavina jesu u gradovima.
Naj vece štete u vidu digotrajnosti
a koje se ne spominju su van gradova
Najlakše uočljivo su klizišta , koja su lokalnog karaktera.
Mnogo teže uočljivo a sa bitnijim posledicama jeste spiranje zemljišta i istanjivanje obradivog sloja a što direktno utiče na moć količinu proizvodne hrane....

Za ovih par godina još ne vidoh javno objavljene preporuke za mere i radnje radi ublažavanja spiranja zemljišta,
valjda nikog to nije ni briga....
sve dok ne budemo morali da dižemo zidove oko njivica kao u kršu i cene učine hranu i pre više dragocenom.

Pride još jedan ,, jahač ,, slobodno hara naokolo
- ekstrema temperatura izaziva i šumske požare
ite skracuje preostalo apkaliptično vreme
 
Poslednja izmena:
Vrh