Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

То ме највише нервира што мушкарци на 40 степени морају да носе панталоне у државним институцијама, док жене могу у гаћама да иду,
неко има температуру и на 40 степени мора да обуче панталоне да би ушао у Дом здравља,
пре неки дан звали ме они ментоли из војног одсека и сад ја морам да облачим фармерке да би отишао, само зној лије низ мене.

Savršeno se slažem. Nisam znao da i u dom zdravlja mora u dužim pantalonama, al ne bi me čudilo da se besmisao ravnopravnosti polova proširio dotle.
 
Klima je je jos jedan aspekt koji govori o tome da svako ko moze treba da ode iz ovog uzasnog grada.
 
пре неки дан звали ме они ментоли из војног одсека и сад ја морам да облачим фармерке да би отишао, само зној лије низ мене.
Pred odlazak u vojsku su me zvali u odsek da "pregovaramo" oko roda vojske. I dočekuje me neki stariji oficir a ja u šorcu u avgustu mesecu, kad on će meni "kako to misliš u šorcu da ulaziš kod mene ovo je vojska" a ja mu odgovorim, "gospodine upravo stižem iz Košutnjaka sa treninga spremam se za septembar", on onako klimnu glavom i šta će nastavi dalje.
 
Како се ви сналазите без климе на неком вишем спрату у згради ?
Поново су ми увели обавезно 2 дана у канцеларији па ћу морати да живим у Бг, а најјефтиније ми је са цимером на четвртом спрату без климе. Оних дана јула, око 5-11. ја ни нисам спавао, него бувкл онесвестио од умора, а будио дехидриран, па ако бих могао то некако да избегнем и у овом таласу био бих свима јако захвалан.
Прозор увече не помаже јер је и око 1 напољу превише топло, немамо оних дрвених/пластичних ролетни већ оних венецијанера са унутрашње стране.
 
Stavi mokar peškir ispred otvorenog prozora noću.. nisam probao, ali kažu da rashlađuje.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika
Како се ви сналазите без климе на неком вишем спрату у згради ?
Поново су ми увели обавезно 2 дана у канцеларији па ћу морати да живим у Бг, а најјефтиније ми је са цимером на четвртом спрату без климе. Оних дана јула, око 5-11. ја ни нисам спавао, него бувкл онесвестио од умора, а будио дехидриран, па ако бих могао то некако да избегнем и у овом таласу био бих свима јако захвалан.
Прозор увече не помаже јер је и око 1 напољу превише топло, немамо оних дрвених/пластичних ролетни већ оних венецијанера са унутрашње стране.

Највишезависи од оријентације стана, ако је окренут ка северу и није последњи спрат не би требао да имаш већих проблема, погото што ће ове врућине да трају још можда недељу дана, после у септембру лето је килаво.
 
Gledam samo prognozu prethodnih dana za ove i naredne dane.. prvo je bilo stidljivih 31, 32, pa onda 33, 34 stepena... sad vidim i do 37, a zahlađenje koje je bilo planirano za vikend je pomereno za utorak...

Produžio se ovaj toplotni talas i intenzivirao..

Baš me zanima septembar kakav će biti.. Voleo bih tropske noći i tada, ali videćemo..

Vlaga manje smeta i manje se oseća ako se češće rashlađuješ. Ja da sam poslodavac neke velike firme, pre vrtića za decu zaposlenih bih napravio bazen u krugu firme.

I neformalno oblačenje. U suštini, kako tebi prija. Al ajde, da održimo neki nivo, preporučeni dres kod za muškarce bi bio polo majica i bermude. Što je prava mera poslovnog i letnjeg.
Za čudo, ova sad vlaga mi manje smeta nego maltene isti uslovi početkom jula prošle godine.

Savršeno se slažem. Nisam znao da i u dom zdravlja mora u dužim pantalonama, al ne bi me čudilo da se besmisao ravnopravnosti polova proširio dotle.
Sav besmisao se vidi po tome što muškarci koji su čestitali svojim sunarodnicama na osvajanju istorijske titule šampiona sveta u fudbalu, su proglašeni za osobe koje su seksualno uznemiravale igračice i trenera (takođe žena), pa su morali da se izvinjavaju.​

Stavi mokar peškir ispred otvorenog prozora noću.. nisam probao, ali kažu da rashlađuje.
Ako se na terasu stave mokri peškiri, to može da pomogne. Drugo, ako se ima sreće pa je stan napravljen tako da može da prostruji vazduh, najbolje je da se legne što bliže mestu strujanja.​
 
Прозор увече не помаже јер је и око 1 напољу превише топло, немамо оних дрвених/пластичних ролетни већ оних венецијанера са унутрашње стране.

Iako je pouka očigledna, možda nije loše i eksplicitno je napisati: Ovo je dobar potsetnik na šta ubuduće treba gledati kad se recimo kupuje ili iznajmljuje stan. Kad su u pitanju razne vrste panela (roletne, venecijaneri) čija je jedina svrha da vas zaštite od Sunca (a ne od temperature spoljnog vazduha, kao klasični prozori) onda je izuzetno važno da oni budu na SPOLJNOJ strani prozora, a nikako na unutrašnjoj ili u sredini dvostrukih prozora. Energiju Sunca treba zaustaviti PRE nego što u obliku zračenja uđe u za njih providne prozore, posle je kasno. Ako tako nešto ne postoji, može se improvizovati.
 
Још три дана и прође лето

IMG_2102.jpeg
 
Proci ce tropske temperature i velike vrucine, 28 i 26 stepeni su i dalje letnje temperature.
 
Ispade da je leto samo onda kada temperatura danju od 6:00 do 0:00 ne ide ispod 30.

Jel to onda znači da je jesen svaki dan kad je dnevna maksimalna temperatura između 20 i 30? A zima svaki dan kad je između 10 i 20?
E svašta...


Leta već godinama sve toplija i sve duža, a nekima ni to nije dovoljno.
Ja ne znam stvarno šta bi više neki od vas. Jedino relativno blizu nas što ostaje od ''stupnjeva'' iznad nas po pitanju vreline jeste da budemo kao Grčka ili Turska. Ili, još jedan stepen iznad toga - da budemo kao Bliski istok. Samo, nadam se da ste toliko imali geografije i biologije u školama da razumete da u tom slučaju, da Srbija bude kao Grčka ili Turska, ili pak Egipat, možete da zaboravite na zelenilo, njive, drvorede, mnoge voćnjake, mnoga povrća, travu... Naravno, to nisu samo estetske stvari, nego bi to značilo i da Srbija može da otpiše jedno 2/3 svoje poljoprivrede, vodnih bogatstava a bogami i biljno-životinjskih. Pa vi sad birajte šta vam je draže.
 
Poslednja izmena:
Ispade da je leto samo onda kada temperatura danju od 6:00 do 0:00 ne ide ispod 30.

Jel to onda znači da je jesen svaki dan kad je dnevna maksimalna temperatura između 20 i 30? A zima svaki dan kad je između 10 i 20?
E svašta...


Leta već godinama sve toplija i sve duža, a nekima ni to nije dovoljno.
Ja ne znam stvarno šta bi više neki od vas. Jedino relativno blizu nas što ostaje od ''stupnjeva'' iznad nas po pitanju vreline jeste da budemo kao Grčka ili Turska. Ili, još jedan stepen iznad toga - da budemo kao Bliski istok. Samo, nadam se da ste toliko imali geografije i biologije u školama da razumete da u tom slučaju, da Srbija bude kao Grčka ili Turska, ili pak Egipat, možete da zaboravite na zelenilo, njive, drvorede, mnoge voćnjake, mnoga povrća, travu... Naravno, to nisu samo estetske stvari, nego bi to značilo i da Srbija može da otpiše jedno 2/3 svoje poljoprivrede, vodnih bogatstava a bogami i biljno-životinjskih. Pa vi sad birajte šta vam je draže.

Најбоље је сваки дан 30-35, а ноћу да падне на 16,17.
 
To postoji samo u pustinjama i sličnim, srodnim klimama i područjima. I uz to je ubistveno za žive organizme, od biljaka, preko životinja pa do ljudi. A i sa materijalnog aspekta je ubistveno, jer onda traži posebne materijale i tehnologije da se amortizuju tolike oscijalcije.

Prosto, tražiš nemoguće.
 
Meni su noći sveže sad, budim se ujutru pred svitanje hladnjikavo bude.
 
To postoji samo u pustinjama i sličnim, srodnim klimama i područjima. I uz to je ubistveno za žive organizme, od biljaka, preko životinja pa do ljudi. A i sa materijalnog aspekta je ubistveno, jer onda traži posebne materijale i tehnologije da se amortizuju tolike oscijalcije.

Prosto, tražiš nemoguće.

У пустињама и на већим надморским висинама, мало сам истраживао, ово ми је занимљив пример Сана главни град Јемена, током дана 30-ак степени, а ноћу пада испод 10

IMG_2125.png
 
Како се ви сналазите без климе на неком вишем спрату у згради ?
Поново су ми увели обавезно 2 дана у канцеларији па ћу морати да живим у Бг,
daj otkaz i nadji firmu koja omogucava rad od kuce
 
Хвала свима на одговорима.
@Noki са stop being poor
@MC_ уживо је као привремено док не завршим факс. За случај да ипак не буде привремено ја сам већ почео да вадим пасош и да тражим послове у иноземству
 
Vrh