Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

h500q50_ENG_loodgieters.jpg
 
Nema to veze sa klimatskim promenama nego sa prirodnim ciklusima do sada.
 
Наши су стари знали да се адекварно обуку за врућине :) Лагани материјали, широко, и светли тонови су кључни за одбијање врућине. Чак су и покривене руке и ноге некад боље решење због спречавања директног дејства сунца. Ево један леп пример из Чарапанског краја.

1712642851621.png
 
Ovako treba Bender da dodje na posao pa ako bi mu sef nesto zamerio, mogao bi da digne celu Srbiju na noge, svi portali bi objavili vest o tome pod naslovom SKANDALOZNO, a patriotske organizacije bi organizovale proteste.
 
Jel to ja osećam miris lipe u aprilu ili me to nos vara. 😊 možda nije miris, možda sam podsvesno u junu...
 
Moguće.. ti svakako imaš bolji 👃 kad je cveće u pitanju..
 
Ja verujem u klimatske promene i da je zagrevanje plod ljudskih aktivnosti. Verujem i to da su promene nepovratne i da čovačanstvo nee uspeti da ih zaustavi možda uspe da se adaptira, videćemo. Velika propaganda "fosilnog lobija", interntst da ne kažem lenjost i gupost ljudi je vratilo zelenu tranziciju nekoliiko godina unazad. Teško podnosim toplo vreme, zbog svoje konstitucije. Sa zebnjom čakam najavljene temperaturne rekorde koje slede ako ne ovo leto onda sledeće sigurno. Imam klima uređaj, ali možda je vreme i za ovakvo nešto
https://www.xenonlight.rs/proizvodi/standing-fan-3357.html

slika je pozajmljena sa sajta

Kući imam ne jednu nego dve klime, problem je posao, u kancelariji ima stara klima koja nam duva u glavu i koju isklučujemo zato što posle dobijemo glavobolju. Isto, idemo često na teren, i onda je kombinacija toplo-hladno-ponovo toplo, katastroga. Kajem se što nisam svojevremeno emigrirao u Norvešku.
 
@solecar Pa baviš se hortikulturom ako sam dobro razumeo. Upućeniji si u sve aspekte uzgajanja cveća pa su ti i mirisi bliži, pretpostavljam. 😉
 
Bavim se hortikulturom, u jednom njenom obliku, ali smatram da to nema veze sa time. Stvar je u tome koliko si sposoban da zapamtiš mirise i koliko si bio u kontaktu sa nekim stvarima. Kao mali sam bio baš dosta u kontaktu sa zovom, pa tako znam koji je njen miris, obzirom da je pravljenje soka (sirupa) od iste bilo nešto što se podrazumevalo. Danas bih mogao da se ubijem od utvrđivanja mirisa i ne bi mi pomoglo ni to što se bavim hortikulturom.​
 
Da li znaš u koje vreme dolazi (cveta) zova? Da li si video lipu da cveta?
 
Zato sam tebe pitao.. pomislio sam da je lipa malo poranila, obično cveta u junu/lipnju.. al ko će ga znati kad je i travanj ove godine došao umesto veljače...

Ne znam kad tačno zova cveta, al videli smo po forziciji da je sve debelo poranilo.
 
Sve je poranilo, biljke bi da se nahvataju vode dok još ima padavina... Izgleda da po bijjlkama predstoji nam sušna godina.... Mada redje a jače provale obaka, satistku guraju u prosečnost.
@ Noki
Pravo vreme je za mix sok od mlade Zove i mlade Nane 🐝
 
Poslednja izmena:
Zato sam tebe pitao.. pomislio sam da je lipa malo poranila, obično cveta u junu/lipnju.. al ko će ga znati kad je i travanj ove godine došao umesto veljače...

Ne znam kad tačno zova cveta, al videli smo po forziciji da je sve debelo poranilo.
Moram da se samokorigujem. Ono što trenutno osećaš je jorgovan. Danas sam naleteo na jedan i ima miris jako sličan lipi. Takođe, u cvetu je i bagrem. Video sam da je još i neko šiblje u cvatu. Divlji kesten ne računam, jer njegovo cveće nema miris.

P. S.
Zova cveta u maju, kad je normalna situacija. Što se tiče lipe, mogli bi da je već u maju vidimo i osetimo u cvatu, što će biti drugi put u prethodnih par godina.​
 
Ne sećam se da je prva polovina aprila mirisala ovako lepo.. šta god da je!
 
Moram da se ispravim. Nije jasmin nego jorgovan, videh da sam napravio lapsus.
 
Vrh