Šta je novo?

Vojvođanska - Tošin Bunar

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=814842#p814842:2gj4lhpk je napisao(la):
astrodule » 19 Jan 2021 21:54[/url]":2gj4lhpk]Zar za svaku ulicu mora da se donese zakon da ona bude zaštićena zona i da tu moraju da se poštuju neka "nepisana" pravila.
Doneto za Kneza Miloša i okolne ulice i šta bi na kraju? Da moramo da branimo kuću od rušenja u zaštićenoj zoni i izgradnje "staklenca" koji se uopšte ne uklapa u okolinu.
 
astrodule":1hshxtfo je napisao(la):
Užas. Ne zanima me da li je nešto pod nekom zaštitom, ali ovakvo silovanje koje toliko štrči jednostavno ne sme da se radi.
У праву си,ове мале треба све срушити,личе на ништа...

Послато са SM-G9500 помоћу Тапатока
 
Doći će to na red sigurno za par decenija, ali mora da postoji neki red, neki plan.

Trenutno je cela strana ulice ka Bežanijskoj kosi prilično jednoličan front niskih kuća koji može da bude prelep.

Ako se već dozvoljava ovakva gradnja, onda bi trebalo definisati maksimalnu visinu. Sve u svemu, ovo je katastrofa.
 
Kao neko ko je ovim pitnjem bavio i pre više od 10-15 godina mogu da vam kažem da je sada kasno za lamentiranje.

Ovo čemu danas svedočimo nije haos i nije užas - plan postoji, znaju se urbanistički i grđevinski parametri, i sada je ostalo da tržišna logika uz pomoć birokratije odradi svoje, kuću po kuću, plac po plac.

Mi koji smo još tada uvideli kuda razvoj ovog dela grada ide, poučeni lošim iskustvima na ovom terenu još iz '50ih, '60ih i '70ih godina, stremili smo ka tome da se poradi na kakvoj-takvoj zaštiti i očuvanju autentičnog nasleđa narodnog graditeljstva Srema, ali smo naišli samo na ćutanje, nerazumevanje, ravnodušnost i nezainteresovanost. Ovde govorim i o upravi i o tadašnjoj javnosti.

Jasno je da se nikakav stepen zaštite ne "podrazumeva", niti mogu postojati "nepisana pravila" u društvu koje ne poštuje ni ona koja su pisana, i ta tema je sada zatvorena. Kao što je neko dobro primetio, u Beogradu "pod mač" idu i vredniji objekti, čak i oni koji su već zaštićeni, tako da su pozitivni izgledi za ovaj deo Vojvođanske, koji nema nikakvu zaštitu - ravni nuli.
 
Jedino u šta sam se ja uzdao je činjenica da je u tim kućama živi nekoliko porodica što po starom dobrom srpskom običaju znači da nema sloge.Izgleda da je ipak velika lova i da je to pomirilo sujetu i neslogu.
@Bežaninac,kad kažeš "Mi koji smo se tada zalagali.." jel misliš na udruženje starih Bežaninaca? Prisustvovao sam jednom prilikom proslavi slave,možda smo se i upoznali ako si član.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=814951#p814951:g5a5s8ca je napisao(la):
Bezaninac » Wed Jan 20, 2021 10:57 am[/url]":g5a5s8ca]Kao neko ko je ovim pitnjem bavio i pre više od 10-15 godina mogu da vam kažem da je sada kasno za lamentiranje.

Ovo čemu danas svedočimo nije haos i nije užas - plan postoji, znaju se urbanistički i grđevinski parametri, i sada je ostalo da tržišna logika uz pomoć birokratije odradi svoje, kuću po kuću, plac po plac.

Mi koji smo još tada uvideli kuda razvoj ovog dela grada ide, poučeni lošim iskustvima na ovom terenu još iz '50ih, '60ih i '70ih godina, stremili smo ka tome da se poradi na kakvoj-takvoj zaštiti i očuvanju autentičnog nasleđa narodnog graditeljstva Srema, ali smo naišli samo na ćutanje, nerazumevanje, ravnodušnost i nezainteresovanost. Ovde govorim i o upravi i o tadašnjoj javnosti.

Jasno je da se nikakav stepen zaštite ne "podrazumeva", niti mogu postojati "nepisana pravila" u društvu koje ne poštuje ni ona koja su pisana, i ta tema je sada zatvorena. Kao što je neko dobro primetio, u Beogradu "pod mač" idu i vredniji objekti, čak i oni koji su već zaštićeni, tako da su pozitivni izgledi za ovaj deo Vojvođanske, koji nema nikakvu zaštitu - ravni nuli.

Ovo je takva tuga ali ujedno i realna slika naseg drustva.
 
Bezaninac na žalost u pravu si, tako je i depo na Zvezdari razbucan i još puno delova grada i nikom ništa. Evo od danas je na javnom uvidu plan krunskog venca gde će moći da se grade zgrade od po 8 spratova i nikom ništa, džabe se ljudi bune.
 
astrodule":1e8o5fpr je napisao(la):
Doći će to na red sigurno za par decenija, ali mora da postoji neki red, neki plan.

Trenutno je cela strana ulice ka Bežanijskoj kosi prilično jednoličan front niskih kuća koji može da bude prelep.

Ako se već dozvoljava ovakva gradnja, onda bi trebalo definisati maksimalnu visinu. Sve u svemu, ovo je katastrofa.
Може да буде прелеп????

Послато са SM-G9500 помоћу Тапатока
 
Uz sređivanje fasada, neki normalan grad bi zaštitio ovo kao celinu od posebnog značaja.
 
Kao što je bežaninac već rekao, bitka je odavno izgubljena.

I te manje zgrade, već bar 40% nisu autentične, već su pregrađivane, dograđivane, građeno u dvorištima, pravljeni auto servisi i perionice itd.

Šteta je samo za nas koji pamtimo. Ali u gradu u kome je organizovana kriminalna grupa silom preuzela kilometre obale i promenila karakter i vizuru grada, ovo je samo kamičak u cipeli... Takvi smo, kakvi smo.
 
Ne smeta meni toliko što te kućice nestaju, već što ćemo dobiti front kao cigansku tarabu. Pa upravo su mnogi evropski gradovi lepi jer imaju ulične frontove ujednačene visine.

Sve se gradi bez plana.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815189#p815189:187kkbfm je napisao(la):
vucko » 20 Jan 2021 22:02[/url]":187kkbfm]džabe se ljudi bune
Duh člana MC_ ušao u Vučka. :D
 
markomarkovic":3qahkxkj je napisao(la):
Uz sređivanje fasada, neki normalan grad bi zaštitio ovo kao celinu od posebnog značaja.

E u tom zecu grmi lež.

Nije dovoljno samo "srediti fasadu" - ne pričamo o Potemkinovim selima, već o pravom selu, gde žive i rade stvarni ljudi, i gde se generacijama odvija život (manje-više po istim obrascima vekovima). Bilo koji stepen zaštite ne sme prenebregnuti tu činjenicu.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815012#p815012:3qahkxkj je napisao(la):
Tikvica » 20 Jan 2021 01:25 pm[/url]":3qahkxkj]Jedino u šta sam se ja uzdao je činjenica da je u tim kućama živi nekoliko porodica što po starom dobrom srpskom običaju znači da nema sloge.Izgleda da je ipak velika lova i da je to pomirilo sujetu i neslogu.
@Bežaninac,kad kažeš "Mi koji smo se tada zalagali.." jel misliš na udruženje starih Bežaninaca? Prisustvovao sam jednom prilikom proslavi slave,možda smo se i upoznali ako si član.

Ma bilo je nekoliko inicijativa i pre postojanja udruženja... a da se poznajemo - velika je mogućnost :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815012#p815012:lzbt75ue je napisao(la):
Tikvica » 20 Jan 2021 02:25 pm[/url]":lzbt75ue]Jedino u šta sam se ja uzdao je činjenica da je u tim kućama živi nekoliko porodica što po starom dobrom srpskom običaju znači da nema sloge.Izgleda da je ipak velika lova i da je to pomirilo sujetu i neslogu.


Samo na potezu Gandijeva-Nehruova se može izbrojati 5-6 kuća u kojima već duže vreme niko ne živi: niko ih odavno ne održava, nedostaju crepovi, prozori koji nisu otvarani godinama...
Mislim da se sada jedino radi o utvrđivanju cene za prodaju svih ovih placeva.
 
Да имамо имало осећја за традицију и неговање културне баштине, цео тај низ би одавно био заштићен као амбијентална целина а новоградња би била условљена да буде стилски уклопљена. Може постован објекат да буде и у кући сремског типа, а ентеријер може да буде модеран.
 
CLS: „Galens“ stiže u Beograd, zbog njih izmenjen urbanistički plan

Centar za lokalnu samoupravu obavestio je javnost da je u ponedeljak 8. novembra, na sednici Skupštine grada Beograda, izmenjen urbanistički plan za potez duž ulica Zemunska-Tošin bunar na Novom Beogradu, a na zahtev firme „Galens invest“ iz Novog Sada.

Kako se navodi u saopštenju CLS, izmenama plana za ovaj strateški deo grada, namena zemljišta je promenjena iz pretežno poslovne i privredne zone u dominanto stambenu zonu. Takođe, po prethodnom planu iz 2016. godine koji je bio uradio Urbanistički zavod, bio je predviđen jedan visoki objekat poslovne namene, a sada se predviđa više visokih stambenih objekata.

Umesto 7.837 ukupno zaposlenih, sada se predviđa samo 854 zaposlena, ali zato se broj stambenih jedinica povećava sa 700 na 2.376. Izmene urbanističkog plana je na zahtev „Galensa“ uradilo privatno preduzeće „Žugaj d.o.o.“, koje pritom radi i novu Analizu i potvrdu ispunjenosti kriterijuma za izgradnju visokog objekta, što je svojevrsni konflikt interesa.

CLS procenjuje da se ovim potezom isključivo izašlo u susret privatnom investitoru, a na štetu javnog interesa i ekonomskog razvoja Beograda. CLS poručuje kompaniji „Galens“ da je poput svih privatnih investitora dobrodošla u Beograd, ali samo ako ne radi na štetu Beograđana i ekonomskog potencijala prestonice.

izvor: Nova S
 
Ovo je uobičajena praksa, nije ništa novo i nije lokalizovano samo na Srbiju - svuda je urbanizam 'investitorski'. Niko nema toliko veliku glavu da zacrta tačno gde će šta biti izgrađeno i da to važi doveka. Apsolutna krutost u nameni zemljišta bi drastično usporila razvoj i tako nešto nigde ne postoji.

Novo na ovoj lokaciji jeste to da su zgrade uz Tošin bunar narasle na 21 sprat. E, to će biti šitina, onako savremena lokalna, beogradska.
 
Ma znam, ali baš ovako otvoreno da kažu da su promenili neki plan koji su doneli neki pametni ljudi samo zbog želje investitora?
 
Investitori iniciraju donošenje i promene regulacionih planova, i u Beču kao i u Beogradu. Mora da ima neka prava onaj čija je zemlja. Pitanje je samo - kolika. A tu smo mi prešli granice - ukidanjem svih granica. Ovo ovde će biti prvi moskovski blok u Beogradu, sa mamutskim zgradurinama.
 
Znam samo da nedovršena nova raskrsnica kod Bele reke već pravi probleme. Zamislite kada Minel bude useljen i nove zgrade budu izgrađene, ne bi ovde pomoglo ni 4+4.
 
Помогло би 3+3 са добрим раскрсницама и/или добрим зеленим таласом. Кад је Кнеза Милоша увек проходна ка Мостару са укључене 3 траке, онда ни за овде није проблем.
 
Kneza Miloša je lišena polukružnog. Ovde to pravi problem. Kad završe blok IMT tek će onda biti gužve, a mesta za kružne tokove još uvek ima.
 
Vrh