Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 195 59,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,3%

  • Ukupno glasača
    326
Konjilo, ok, s obzirom na tvoju opravdanu primedbu, ona bi se mogla rešiti tako što bi se držanje oružja ograničilo u okviru privatnih imanja, a pooštrilo nošenje oružja van njih. Tako bi ljudi zaštitili svoju bezbednost, a ne bi ugrožavali tuđu.
Za drugu stvar se ne slažem jer neuporedivo je više ljudi ovde poginulo u ratovima kojima su rukovodili ludi predsednici i generali, nego od pojedinačnih ludaka. I sad, zalagati se da se tolka oružana sila stavi pod ludaka Vučića, Vulina, Stefanovića ili neke generale je opasno po bezbednost celog društva, jedan ludak može ubiti 10 ljudi, ali ovi ludaci mogu pobiti na desetine i stotine hiljada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822899#p822899:1moy3rm2 je napisao(la):
relja » Sub Feb 13, 2021 10:16 am[/url]":1moy3rm2]
Bićeš posle u rezervi, ako nas udare neki "SS nacisti" bićeš spreman,i neće ti biti problem, ako ih još ima živih svi imaju preko 90 godina :)

Idi u Nemačku za prvi maj pa ćeš da vidiš koliko godina imaju i na šta liče. A možeš i bliže, do Budimpešte da vidiš gomilu mladih naci bu**** u Honved uniformama...

Što se Bugara tiče i oni su nam kroz celu istoriju bili ozbiljna pretnja, i koristili su svaki trenutak slabosti za krvavi pir, tako da ni tu pretnju ne bih zanemario.

Inače sam protiv služenja vojnog roka. Nek povećaju plate profesionalcima, nek kupe barjaktare i oružje srednjeg dometa i to će biti više nego dovoljno za odvraćanje.
 
Nažalost, naši antifašisti su u defanzivi posle II sv rata, fašisti su preuzeli Ameriku (Duboka država, Bajden, Klinton, Olbrajt, Obama...), Nemačku (Merkel, migranti...), Francusku... ali i Srbiju (Vučić). Vidimo da su opet urnisali centralnu Evropu i konfrontirali Rusiju čak do Ukrajine, isto kao i Hića. Da je danas 1939. Vučić, Klinton, Markon... bi bili saveznići Hići i ostaloj raji.
 
Ne znam dal vi koji prizeljkujete povratak vojnog roka shvatate da 10 dronova menja vise od 1000 vojnika (pesadije). Ratovi ce se voditi iz kontrolnih soba s dronovima, avijacija je takodje korisna al skupa stvar za nas. PVO sistemi su takodje korisni.
Pesadija i tenkovi, makljanje po brdima i sumama koja traje godinama je stvar proslosti. Tenkovi i "obuka" vojnika su bacanje para.
 
"U intervjuu za današnji beogradski Blic, on je istakao da je posebno angažovan na pronalaženje partnera koji bi pomogli da se obnovi zdanje Generalštaba u Beogradu, teško oštećeno u NATO bombradovanju 1999.
"Ta zgrada podseća ljude na prošlost, a ne na sadašnje prijateljstvo Amerike i Srbije i zajedničku budućnost", ukazao je Grenel".
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... 20%251%24s
Iz ovoga se mogu videti i dve dodatne stvari:1.istorija se iz sadašnjosti menja unazad (pouka za one koji veruju mejnstrim istoriji) i 2. Trampova administracija je nastavila istu politiku prema Kosovu kao i prethodne administracije, što je najbolji pokazatelj da je on bio glumac Duboke države i zamajavač patriota 4 godine. Da je bio prava Opozicija, ukinuo bi čedo Duboke države i svojih "neprijatelja" Klintonovih - Kosovo. Ali on ne samo da to nije uradio nego je učestvovao u izraelskom priznavanju Kosova, čist kontinuitet stare politike, nikakva promena ka zdravom smeru i povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova od strane SAD.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822952#p822952:kn39s7hm je napisao(la):
Zion Williamson » Sub Feb 13, 2021 12:57 pm[/url]":kn39s7hm]Ne znam dal vi koji prizeljkujete povratak vojnog roka shvatate da 10 dronova menja vise od 1000 vojnika (pesadije). Ratovi ce se voditi iz kontrolnih soba s dronovima, avijacija je takodje korisna al skupa stvar za nas. PVO sistemi su takodje korisni.
Pesadija i tenkovi, makljanje po brdima i sumama koja traje godinama je stvar proslosti. Tenkovi i "obuka" vojnika su bacanje para.

Sve YT stručnjaci, moj do mojeg..

Čak i u Karabahu, Azeri su pobedili Jermene posle teških kopnenih bitki... nisu im dronovi dobili rat, jesu olakšali posao i načeli Jermene psihološki, ali na kraju uvek pešadinac mora da završi posao...

Ta fascinacija dronovima je neverovatna i naivna.
videli ste na YT par snimaka i waaau...

Istorija ratovanja beleži ogromne tehničke napretke i svaki put bi moglo da se kaže.... ej, izmišljen mitraljez, pešadija gotova... pa ispade da nije..
Pa izmišljen tenk, gotovo je.... pa nije bilo...
Pa avion... opet ništa...
Sad dron...

Samo pokazujete koliko naivno razmišljate...
Malo da si uključio mozak, mogao bi i sam da shvatiš da se posle svako tehnološkog proboja, taktike adaptiraju novim situacijama, sredstva kontriranja se vrlo brzo razviju i uvek se uspostavi neka tehnička ravnoteža... i na kraju balade, opet se svede na to čija čizma stane na neku čuku...

A naša vojska, kao ni bilo koja druga, nije glupa da ostane nema na razvoj novih vidova borbe. Na tome se aktivno radi.
 
Ljudi misle da će rat dobiti iz spavaće sobe. Dronovima će upravljati IT inženjeri, a ko će onda da gine? Kako onda osvojiti neku teritoriju, ako nema probija vojske? Šta će ti dronovi gađati, stambene zgrade?
Previše se oslanjate na propagandu koju često čujete po televizijama. Ovi pro-zapadni mediji se trude da demotivišu omladinu da uopšte brani sebe i državu. Pogledajte kakvu negativnu kampanju vode po pitanju bezbednosti. Nažalost, mladi ljudi misle da su mnogo pametniji od starijih sugrađana. Mislim da jesu inteligentniji, ali da su mudri, to baš i ne bih rekao.
Možemo biti pacifisti do sutra, ali Albanci su vrlo neprijateljski nastrojeni. Imaju podršku unutar EU i Amerike. Albanci neće ZSO zato što im to smeta u nameri da se jednog dana ujedine sa Albanijom. EU ćuti i pravi se luda. Već postoje najave da će naseljavati Albance po Severu Kosmeta kako bi povećali svoju brojnost i obesmislili bilo kakvu vlast Srba. Ako se Srbi pobune, zapadni mediji će opet Srbe predstaviti kao netolerante i fašiste. Imali smo kontinuirane napade i na Preševo sve do 2001. godine. Cilj im je bio da stvore šatro neki pandan severu Kosova. Sve je to u dogovoru sa NATO paktom.
Dakle, politika se nije promenila, SAD je promenila samo pristup. Tramp i Bajden imaju isti cilj, samo što su im drugačije metode.
Dve to govori da im se moraju pokazati zubi, što ne znači automatski da će neko ratovati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822954#p822954:2ow2f3t1 je napisao(la):
Earthmoving » Sub Feb 13, 2021 1:08 pm[/url]":2ow2f3t1]"U intervjuu za današnji beogradski Blic, on je istakao da je posebno angažovan na pronalaženje partnera koji bi pomogli da se obnovi zdanje Generalštaba u Beogradu, teško oštećeno u NATO bombradovanju 1999.
"Ta zgrada podseća ljude na prošlost, a ne na sadašnje prijateljstvo Amerike i Srbije i zajedničku budućnost", ukazao je Grenel".
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... 20%251%24s
Iz ovoga se mogu videti i dve dodatne stvari:1.istorija se iz sadašnjosti menja unazad (pouka za one koji veruju mejnstrim istoriji) i 2. Trampova administracija je nastavila istu politiku prema Kosovu kao i prethodne administracije, što je najbolji pokazatelj da je on bio glumac Duboke države i zamajavač patriota 4 godine. Da je bio prava Opozicija, ukinuo bi čedo Duboke države i svojih "neprijatelja" Klintonovih - Kosovo. Ali on ne samo da to nije uradio nego je učestvovao u izraelskom priznavanju Kosova, čist kontinuitet stare politike, nikakva promena ka zdravom smeru i povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova od strane SAD.

Naivan je svako ko je mislio da je Trump "zeleo nama dobro" i da je hteo da promeni odnos u nasu korist. Neki su mislili da ce cak vratiti Kosovo ako dobije drugi mandat.
Amerika ima zacrtane ciljeve od kojih ne odstupa, menjaju se samo akteri u vidu predsednika koji slede uputstva ljudi iza scene i zacrtane politike


@konjilo

Pesadija je topovsko meso za one koje imaju flotu dronova
Borba "prsa u prsa" je arhaicna i samo stvara brojne ljudske zrtve.
Takodje ne mislim da ce iko "osvajati teritorije" po evropi, osim ako bude treci svetski pa onda ode sve u pm
Dakle po meni, PVO da, avijacija da, dronovi da, amfibija da, sve ostale u kantu
Amerikanci i rusi hoce da naoruzavaju satelite u svemiru sa raketama a vi hocete pesadiju

Da, ratovi ce se voditi iz kontrolnih soba, ne po zemlji
 
Uskoro nas očekuje hladni rat Rusije i Amerike. Nadam se da nećemo pogrešiti jer bi nam to bilo poslednje gledanje u velike sile. Ukrajina, Bosna, Kosovo, sve su to teme koje će biti aktivne dok je Bajden predsednik. Znaju i sami da je Krim završena priča, znaju da je istok Ukrajine ruski i da će oni pristati samo na federalno uređenje Ukrajine. Rusi provociraju i napišu kako je RS država. Dakle, tiče se Balkana i ovog regiona.
 
Inače, kad pričamo o Karabahu, ovako su i Jermeni j..... g..... oko nabavljanja novog naoružanja i opremanja vojske.
Te šta će nam, te niko neće više ratovati, te treba "za bolnice i škole, a ne oružje da kupujemo" i zatekao ih je rat u sred nekog kvazi preoružanja...
To ti se desi kada kvaziintelektualna "nikad više neće biti rata" elita preuzme uzde i odvede državu u propast...

Napadnuti su, poraženi, izgubiše pola Karabaha, ako ne i ceo, potpisali su nepovoljan sporazum sa Azerima jer su morali... izgubiše od regionalnog rivala pomognutog Turskom, a ne od nekog NATO saveza sa beskonačnim resursima..

Gde su im sada mudrice koje su govorile da "nikad više neće biti rata"...

NAJGLUPLJE što ikada možeš da kažeš je da su ratovi završeni.
Ljudi, RATOVI NISU ZAVRŠENI!. RATOVI ĆE UVEK POSTOJATI!
Samo glupi ljudi odluče da grade obrambeni sistem verujući u mir...

Kad si mali, okružen otvorenim ili prikrivenim neprijateljima, na udaru velikog svetskog pakta, nema ti druge nego da angažuješ sve raspoložive resurse, a to znači novac u naoružavanje i ljudstvo koje imaš na raspolaganju iz regrutnog potencijala. Lako je nekoj državi od 80 miliona stanovnika da ima profi vojsku... takve države su obično i agresivne, ne strepe od napada spolja, nego same napadaju, na ovaj ili onaj način. Male zemlje kojima je do sopstvene slobode i nezavisnosti jedino mogu da se brane ako je maltene celokupna populacija u to uključena.

Mi smo manje više neki Izrael na Balkanu, bar gledano sa aspekta ugroženosti i tu sve sličnosti prestaju jer mi ne provociramo i izazivamo susede, za razliku od Izraela. Ali svejedno, ugroženi smo - i direktno od suseda i indirektno od NATO pakta... i to dugoročno... plus nestabilan svet u koji srljamo koji bogtepita šta može da izrodi u budućnosti.

Služiti vojsku nije prijatno i malo ko u tome uživa.
Ali neophodno je. Kao što je neophodno i plaćati porez.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822988#p822988:ruzgpa83 je napisao(la):
Zion Williamson » Sub Feb 13, 2021 3:00 pm[/url]":ruzgpa83]
@konjilo

Pesadija je topovsko meso za one koje imaju flotu dronova
Borba "prsa u prsa" je arhaicna i samo stvara brojne ljudske zrtve.
Takodje ne mislim da ce iko "osvajati teritorije" po evropi, osim ako bude treci svetski pa onda ode sve u pm
Dakle po meni, PVO da, avijacija da, dronovi da, amfibija da, sve ostale u kantu
Amerikanci i rusi hoce da naoruzavaju satelite u svemiru sa raketama a vi hocete pesadiju

Da, ratovi ce se voditi iz kontrolnih soba, ne po zemlji

Dobro, u svetlu ovog tvog posta, molim te onda mi objasni zašto Izrael, država koja je u neku ruku šampion u modernom načinu ratovanja, u informacionim tehnologijama, u proizvodnji dronova i vođenih projektila, i dalje ima izuzetno rigidan vojni rok, čak i za žene?

Eto, samo mi to objasni i prihvam sve tvoje teze...
U stvari, pitam isto bilo kog ovde koji se protivi vojnom roku...

Ako već toliko kreativno branite tezu "protiv", pretpostavljam da imate veoma jake argumente da objasnite ovu nelogičnost...
Jer Izrael, kao bogata država, i pre Srbije bi trebao da odustane od klasične vojske, jer to može da finansira... ali oni to ne rade... modernizuju se maksimalno, ali ne odustaju ni od klasične vojske...

Čekam na smislene argumentovane odgovore, a ne spinovanja i pro.....ravanja....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822987#p822987:3cq6psw5 je napisao(la):
Koniljo » 13 Feb 2021 02:58 pm[/url]":3cq6psw5]Ljudi misle da će rat dobiti iz spavaće sobe. Dronovima će upravljati IT inženjeri, a ko će onda da gine? Kako onda osvojiti neku teritoriju, ako nema probija vojske? Šta će ti dronovi gađati, stambene zgrade?
Previše se oslanjate na propagandu koju često čujete po televizijama. Ovi pro-zapadni mediji se trude da demotivišu omladinu da uopšte brani sebe i državu. Pogledajte kakvu negativnu kampanju vode po pitanju bezbednosti. Nažalost, mladi ljudi misle da su mnogo pametniji od starijih sugrađana. Mislim da jesu inteligentniji, ali da su mudri, to baš i ne bih rekao.
Možemo biti pacifisti do sutra, ali Albanci su vrlo neprijateljski nastrojeni. Imaju podršku unutar EU i Amerike. Albanci neće ZSO zato što im to smeta u nameri da se jednog dana ujedine sa Albanijom. EU ćuti i pravi se luda. Već postoje najave da će naseljavati Albance po Severu Kosmeta kako bi povećali svoju brojnost i obesmislili bilo kakvu vlast Srba. Ako se Srbi pobune, zapadni mediji će opet Srbe predstaviti kao netolerante i fašiste. Imali smo kontinuirane napade i na Preševo sve do 2001. godine. Cilj im je bio da stvore šatro neki pandan severu Kosova. Sve je to u dogovoru sa NATO paktom.
Dakle, politika se nije promenila, SAD je promenila samo pristup. Tramp i Bajden imaju isti cilj, samo što su im drugačije metode.
Dve to govori da im se moraju pokazati zubi, što ne znači automatski da će neko ratovati.


Vidi, ti ovde pišeš kao da ti nešto odlučuješ, kao da te neko pita kako će vojska da se upotrebi, šta će da rade službe bezbednosti...
Ti ako i kada odeš u vojsku, bićeš samo još jedan običan vojnik, ima da samo radiš kako ti neko kaže.
Niko te neće pitati za mišljenje, tvoje će biti da slušaš i da radiš. Ne znam koliko to razumeš.

Ono što ja tebi i tvojoj generaciji ne želim je da ti Vučić, Stefanović, Vulin, Selaković, Gašić i dr. naređuju šta ćeš ti da radiš i da te ne uvale u neko sr.
Nije da nisu poznati da potpaljuju sukobe, a onda se sklone u pozadinu dok drugi ginu, gube ruke i noge.

A ti, ako baš hoćeš, imaš otvoren konkurs za dobrovoljno služenje, idi i prijavi se.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822997#p822997:1fa2781a je napisao(la):
Perkan » Sub Feb 13, 2021 3:25 pm[/url]":1fa2781a]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822988#p822988:1fa2781a je napisao(la):
Zion Williamson » Sub Feb 13, 2021 3:00 pm[/url]":1fa2781a]
@konjilo

Pesadija je topovsko meso za one koje imaju flotu dronova
Borba "prsa u prsa" je arhaicna i samo stvara brojne ljudske zrtve.
Takodje ne mislim da ce iko "osvajati teritorije" po evropi, osim ako bude treci svetski pa onda ode sve u pm
Dakle po meni, PVO da, avijacija da, dronovi da, amfibija da, sve ostale u kantu
Amerikanci i rusi hoce da naoruzavaju satelite u svemiru sa raketama a vi hocete pesadiju

Da, ratovi ce se voditi iz kontrolnih soba, ne po zemlji

Dobro, u svetlu ovog tvog posta, molim te onda mi objasni zašto Izrael, država koja je u neku ruku šampion u modernom načinu ratovanja, u informacionim tehnologijama, u proizvodnji dronova i vođenih projektila, i dalje ima izuzetno rigidan vojni rok, čak i za žene?

Eto, samo mi to objasni i prihvam sve tvoje teze...
U stvari, pitam isto bilo kog ovde koji se protivi vojnom roku...

Ako već toliko kreativno branite tezu "protiv", pretpostavljam da imate veoma jake argumente da objasnite ovu nelogičnost...
Jer Izrael, kao bogata država, i pre Srbije bi trebao da odustane od klasične vojske, jer to može da finansira... ali oni to ne rade... modernizuju se maksimalno, ali ne odustaju ni od klasične vojske...

Čekam na smislene argumentovane odgovore, a ne spinovanja i pro.....ravanja....

Izrael mora da ima vojsku jer je okruzen neprijateljskim zemljama koje pretenduju na njihovu teritoriju. Plus Izrael je moze se reci produzena ruka Amerike pa je i delom finansirana i podrzana od iste. Da nemaju jaku vojsku ne bi ih bilo, jednostavno.
Ja shvatam Vas pogled Perkane al ga ne mogu podrzati.
I dodao bih.....najgori vojnik je nemotivisan vojnik. Nisam protiv profesionalne vojske koje ce biti dobro placena, nisam protiv ulaganja u vojsku, nisam protiv dobrovoljnog sluzenja ali itekako jesam protiv obaveznog iako mene ne kaci da se razumemo jer sam mator.
 
Pa i mi smo okruženi veoma loše raspoloženim komšijama (velika opasnost proxy rata) i latentna smo meta NATOa (ipak manja opasnost ali ipak postoji)...

Za profi ozbiljnu vojsku, (ne ovo što mi imamo, nego značajno brojniju) koja bi mogla nešto konkretno da uradi treba mnooooogo novca, a mi ga nemamo. Izrael ima novac, a ipak ne odustaje od vojnog roka. To što ga Ameri podržavaju i finansiraju, po vašim argumentima, je razlog da pređu na profi vojsku, a oni to ne rade...

Dakle, NIJEDAN argument niste ponudili da objasnite tu nelogičnost da jedna bogata, spolja podržana zemlja koja je u okružena neprijateljima ne odustaje od vojnog roka i za muškarce i žene, a ovamo zastupate tezu da mi, koji nemamo toliko para, koji nismo podržani ni od koga u nekom ozbiljnom obimu ne treba da imamo vojni rok.

Drugim rečima, neću, ali ne mogu da objasnim što neću...
Prosto nemate argumente...

Ima li ko drugi da ponudi nešto ozbiljnije od ovoga?
 
Za sad necu da ulazim u ovu diskusiju dok se vrse poredjenja sa Jermenijom i Azerbejdzanom. Iz vise razloga.

Ali cu samo da napomenem da (preterano) uzdanje u dronove i vazdusnu nadmoc vodi u zablude i opasne rizike. Jer dron mozda bije zgrade i skida tenkove, ali ne moze dron da sidje dole i da se bije protiv vojnika na zemlji i zauzima polozaje.

Ameri su tako u Vijetnamu mislili da ce moci da pobede samo kontrolisuci nebo i tovareci kopnene trupe bombama. Onda su uvideli da dzaba svi bombarderi sveta ako nema vojnika dole koji ce da osvoji zemlju. I da dzaba bombe od po dve tone ako ce njima da gadjaju dvojicu po dvojicu po dvojicu vojnika...

Tada su shvatili da uprkos svim tehnologijama i taktikama, nema pobede bez kopnene vojske, konkretno - pesadije, koja ce da hoda dole i osvaja.

Naravno, neke stvari su se od tada promenile, ali je sustina ostala ista. Svi rodovi vojske postoje da bi podrzavali i cuvali pesadiju. Jer pesadija je ta koja osvaja, koja se stara da je svaki m2 bezbedan, a ne da ostaju dzepovi otpora, zasede, zamke, bombe u zgradama, pobunjenici i slicno.

Ovim ne stajem ni na ciju stranu i kazem, nije mi sad do razglabanja o Karabahu. Samo napominjem da se ne treba zanositi idejama o dronovima kao nekim Svajcarskim nozevima koji sve resavaju.

A i sem toga, Jermeni i Azeri su ratovali na vecinski golim planincinama sa takvom travom i zemljistem da se vidi gde je prosao traktor pre tri nedelje, a kamoli T-72 ili Smerc protekle noci. To je takav teren i takav rat (pretezno artiljerijski i rovovski) da je dusu dao za dronove. A u vecini sukoba i zarista to nije tako. Pogotovu ne bi bilo u Srbiji.
 
Niti se treba zanositi bajkama da se ratovi vode džojstikom...
To ne znači da vojska ne treba da ima moderne sisteme veze, dronove, vođena sredstva i sve ostalo...
Ali, to je samo sredstvo da posle neka čizma negde nastupi...

I ne treba ti mnogo vojne naobrazbe da bi shvatio ove proste stvari... al džaba kad youtube stručnjaci znaju bolje...

Ja i dalje čekam da mi neko objasni paradoks Izraela, koji bi po svim "argumentima" koji cirkulišu ovde, odavno trebao da ima profesionalnu vojsku, ali eto, to im na pamet ne pada...

Kako njima treba vojni rok i za žene i mušjarce, a nama ne treba nikakav?
 
Bendere, mislim da nisi shvatio poentu primera iz Nagorno Karabaga.

Nije stvar u tome da srpska pešadija nema šanse protiv tuđih dronova, poenta je da nama trebaju ti dronovi, raznih vrsta, veličina i namena, da se stalno zanavljaju, prave novi i drugačiji. Što zbog odvraćanja od nekog eventualnog napada, što zbog čuvanja života naših vojnika. Ne treba nam povratak na staro.

Ali, ali i dalje pričamo o naprednjačkoj "patki"...
 
Dronovi se nabavljaju... ako nisi primetio.
Radi se i na lokalnom razvoju u saradnji sa.Kinezima... ako nisi primetio...

Nabavka dronova uopste nije sporna i to se vec desava, a izgleda da ce biti jos iznenadjenja po tom pitanju.

Mi pricamo o vojnom roku... ako nisi.primetio...
A vidim nemas komentar na pitanje Izraela koje je ovde postavljeno...

I svaka druga ti je opet "naprednjaci"...
Opet politika...
 
Дронови које ми имамо су упитни. Кинески дром ЦХ-2 је јуче прекјуче оборен у Јемену. Саудијци послали дрон, Хути у сандалама и калашима га оборили... Апропо овога што каже Зион Вилијамс, да бураз- причамо о томе, али имамо опозицију у виду Перкана који хоће да фрља бомбе као Јован Бабунски, или неко хоће у Вијетнам- то је било прије 50 година.

На претходним страницама има добрих линкова, клипова, репортажа и интервјуа који дубље улазе у тематику и које су радили људи којима је савремени рат звање.

Још нико није споменуо Домбас и Крим, ако смо претјерали са Карабахом. Украјинци су исто имали бројну војску, гомилу технике, и? Патка! Ако нас српска војска неће обучавати да обарамо дронове, наводимо прецизну муницију на мете, асиметрично ратујемо у здруженој команди са цивилним и безбједоносним структарама, онда нам не треба војска регрута. И овако је предименсионисана, без јасне намјене и доктрине. И волио бих да мене неко аргументима и ресурсима демантује.

Понављам да су у Босни и Херцеговини и на КОСМЕТУ распоређене међународне трупе (НАТО држава), а све остале државе у региону су у НАТО Пакту. Да ли то значи да нам не треба војска? Не! Да ли то значи да нам не треба војни рок? Не! Поставио сам раније и интервју са норвешким војним аташеом код нас- њихови грађани имају обавезно служење, али се бирају само они мотивисани и психофизички спремни!

Шта да радимо са десетинама хиљада регрута? Да им дамо да косе, крече, и иду по бурек? Да ли их можемо опремити и обучити за савремене изазове? Па ови нису обукли још војску коју имају... Ако нису спремни да издвоје 10.000€ по војнику, да га опреме и обуче онда не треба да се баве тиме уопште.

Примјер разлике у доктринама:
According to Census data, it costs an average of $17,500 to equip one US soldier. The average cost of equipping a Chinese soldier is $1,523.

Треба споменути да Кинези не дају својим војницима балистичке прслуке/панцире јер је “лоше за морал”, док код Амера ја мислим да и кувар има панцир и шљем.
 
U svojoj poruci sam se, kao što i piše, obraćao i odgovorao Benderu. Vikend je, neću da traćim vreme na botove SNS.
 
Obarani su i Bajraktari...
Američki trošak opremanja vojnika je žestoko naduvan korupcijom u sistemu vojnih nabavki - ima dosta materijala o tome na internetu, koga interesuje nek pročita. Dalje, američki vojnik se sprema za ekspedicione misije, a ne za odbranu teritorije USA. Ne možeš da mešaš babe i žabe kad vodiš diskusiju, moraš malo da uđeš u materiju.

Ovde niko ne zagovara da se deca šalju u jedinice vojske koja je na nivou osamdesetih - nego u vojsku koja je tehniči opremljena koliko god to mogućnost dozvoljavaju, a da oni sami, umesto da samo čiste toalete (iskreno ne vidim šta je problem sa ovim neće im spasti kruna sa glave) idu na ozbiljnu obuku, u skladu sa formacijom, na tehničkim sredstvima koja su kvalitetna i upotrebljiva.

Podrazumeva se modernizacija vojske i nabavka ozbiljnih materijalno tehničkih sredstava i na toj osnovi se gradi teza o potrebi vojnog roka, a ne, kako vi ovde uporno i amaterski shvatate, da se deca šalju da šišaju travu...

Prosto nivo diskusije je toliko amaterski da, kad ti ponestane argumenata, skreneš na optužbe da je sagovornik bot ili mator...

A ti Semberac, odgovori na pitanje koje sam postavio za Izrael, kad si već toliko pametan... zašto Izrael, najbogatija i tehnički verovatno najsuperiornija vojna sila na svetu, sve sa cyber kapacitetima, izuzetnim dronovima i bog te pita kakvim sve čudima, uključujući i NUKLEARNIM NAORUŽANJEM, i dalje uporno šalje i devojke i momke na dugogodišnje odsuženje vojnog roka?

Ajde dete drago, objasni mi to...
 
Ја бих ишао у Изаелски ИДФ да служим... исто као што бих ишао и у српску војску... чим буде на нивоу ИДФ ;)

А за чишћење, чистачице треба да чисте клоње, које су за то плаћене ;)))))))
 
Hvala!
Time si sve rekao.o sebi!

I mala ispravka: moras da pripazis na pisanje.toponima ako vec hoces da diskutujes... kad neko prica o DoMbasu, sagovornicima vrlo efikasno pokaze na kom nivou je njegovo znanje.
 
Шта сам рекао? Да хоћу савремену војску и да би ми била част да служим? А да нећу да ме понижавају, јел то?
Пошто сам то рекао
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=823088#p823088:2ckl0hym je napisao(la):
Perkan » Суб Феб 13, 2021 6:43 pm[/url]":2ckl0hym]Hvala!
Time si sve rekao.o sebi!

I mala ispravka: moras da pripazis na pisanje.toponima ako vec hoces da diskutujes... kad neko prica o DoMbasu, sagovornicima vrlo efikasno pokaze na kom nivou je njegovo znanje.


Једначење сугласника врши се и када се дентални назал н нађе испред билабијалних оклузива (б и п); он тада прелази у билабијални назал м: зеленбаћ - зелембаћ, прехрана - прехрамбени, стан-станбени-стамбени.

Басен ријеке Дон, односно -ДоМбас због једначења сугласника, немој да се офираш као неписмена Југословенчина молим те
 
Vrh