Nego da potegnem jedno pitanje kada se već pominje udruživanje navedenih zemalja.
Malo razmatranje o danu posle sutra.
- Da li ste razmišljali o situaciji da se postigne sporazum o miru (primirju) između Rusije i Ukrajine.
- Da jedna strana traži garanciju Ujedinjenih nacija za uspostavljanje mira.
- Da se dogovori bezbednosna zona razgraničenja zaraćenih armija (kao što se to obično radi).
- Da se u bezbednosnu zonu razgraničenja rasporede snage Ujedinjenih nacija kao sigurnosne snage.
Ako ste zamislili sledeće, onda dolazi jedno drugo, ključno pitanje:
Ko će sačinjavati snage u zoni razgraničenja koje bi bar načelno trebalo da budu neutralne?
- Da li se velike sile kao SAD, Nemačka, Francuska, Poljska mogu smatrati neutralnim i da li će ih obe zaraćene strane prihvatiti kao takve u zoni razgraničenja u cilju uspostavljanja mira?
- Koje se to zemlje mogu smatrati bar delimično neutralno postavljene u sukobu da bi se rasporedile u zonu razgraničenja?
- O koliko velikoj bezbednosnoj zoni razgraničenja govorimo i koliko je snaga potrebno? Za primer da dođemo do brojki možemo uzeti BiH i AP KiM gde je po uspostavljanju razgraničenja angažovano po oko 50 000 pripadnika.
- Da li bi obe strane prihvatile veliki broj naoružanih pripadnika velikih, načelno neutralnih snaga kao što su Kina, Indija ili arapske zemlje na granici EU?
- Koje su to zemlje logistički blizu i relativno jeftine za mirovnjake?
- Koje su zemlje zainteresovane za uspostavljanje mira? Ili bolje reći koje zemlje ne žele rat na svojoj granici, odnosno koga potencijalno širenje rata bezbednosno ugrožava?
Kada se promisli o prethodnom treba dati odgovor na konačno pitanje:
Da li se u takvim mirovnim snagama može zamisliti Mađarska, Slovačka, Turska pa zatim i Rumunija i Bugarska.
I na kraju da li se u takvim mirovnim snagama UN-a može zamisliti i Srbija?
Moje mišljenje je da će za nekoliko meseci biti formirana bezbednosna zona razgraničenja sa međunarodnim mirovnim snagama od nekoliko desetina hiljada pripadnika.
Kakve mirovne snage? Broj aktivno angažovanih Rusa i Ukrajinaca zajedno u ovom ratu je između milion i milion i po. Šta će par desetina hiljada da uradi u odnosu na ovo? Ruse niko neće razoružati, a Ukrajinci takođe ne pristaju da se razoružaju ili smanje brojnost vojnih snaga, što je bio predmet pregovora u martu/aprilu 2022. Koja nacija, a da je prihvatiljiva obema stranama (izbor se jako sužava) će poslati svoju mladost da bude u sendviču između trenutno dve, računajući ratno iskustvo, najmoćnije armije na svetu i dve najbrojnije u Evropi? Ako se kojim čudom desi nekakvo primirje na sadašnjim linijama fronta i jedna i druga strana po ustavima obe države okupiraju jedna drugoj teritoriju. Još jedan zamrznuti konflikt, koji preti da bukne.
Mirovne snage ne idu da ratuju sa zaraćenim stranama.
Ne uspostavljaju mir na silu.
Mirovne snage ulaze kada se postigne mirovni dogovor zaraćenih snaga, u zonu koja je definisana i uz saglasnost zaraćenih strana.
Tako je oduvek i svuda bilo!
Mirovne snage vrše kontrolu teritorije koja je demilitarizovana, bez prisustva vojne sile obe zaraćene snage (svaki deo teritorije mora imati oružanu silu koji je kontroliše - ovu zonu kontrolišu mirovne snage).
Kontrolišu i garantuju da ne dođe do skrivenog nekontrolisanog upada i infiltracije jedne strane u demilitarizovanu zonu.
Kontrolišu naoružavanje i paravojno organizovanje lokalnih civila.
Razoružavaju razne paramilitarne i paradržavne organizacije.
Kontrolišu i garantuju primenu mirovnog sporazuma u civilnom delu (izbor lokalne vlasti, lokalnu policiju, kontrolu resursa, infrastrukture, pa i nuklearnih elektrana kao što je Zaporožje, ....).
Sprečavaju diverzije.
Itd.
Ako na pameti imate skorije događaje sa ,,mirovnim snagama" u Iraku, Libiji i slično, to nisu bile mirovne snage, već vojna okupaciona sila. Dve potpuno različite pojave
U narednih bar pola godine od tih mirovnih snaga nema ništa.
.... čim krene malo jača sila da krši dogovor (a ovde imamo vrlo jake sile), mirovne snage mogu samo da beže i spašavaju živu glavu.