Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 110 30,3%
  • Ne

    Glasovi: 225 62,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 28 7,7%

  • Ukupno glasača
    363
Ma uvode sigurno. U kom obliku ce to sluzenje biti videcemo jos. Cim ima pare za 12 rafala ima i za vojni rok. A i kako mi da nemamo vojni rok a hrvati da imaju ? :D

“Damage Control” за своје стадо, јер се усро, не сме да иде код Путина.
 
Председник Александар Вучић изјавио је да је у Гучеву са представницима Војске разговарао о враћању редовног војног рока који би за мушкарце трајао 75 дана, док би за жене био добровољан, као и да би могао да буде уведен за око годину дана.

"Разговарали смо око војног рока и вероватно ћемо донети ту одлуку. Процене у овом тренутку још нису завршене и разговори", рекао је Вучић током обиласка тактичко-техничког збора опреме и наоружања које користе припадници специјалних јединица Војске Србије.

Додао је да ту има неколико других проблема, али да мора да се покуша и да се сачувају људи у земљи.

"Да нам не одлазе због изузетно, иначе, кратког војног рока, који би био обавезан за мушкарце, добровољан за жене.Рок би био два месеца плус 15 дана вежбе, што ће рећи 75 дана. Мислим да је то минимално, што свако може дати својој држави", рекао је Вучић.

Према његовим речима, одредиће се "не безначајна" новчана накнада за време које проведу у касарнама Војске Србије.
 
Nadoknadu programeru, security expertu ili mreznom ccna/ccnp adminu i ajd nekako, al bas me zanima kako ce da nadoknade poslodavcu koji od tog coveka ima mozda i desetine hiljada evra benefita.
 
Председник Александар Вучић изјавио је да је у Гучеву са представницима Војске разговарао о враћању редовног војног рока који би за мушкарце трајао 75 дана, док би за жене био добровољан, као и да би могао да буде уведен за око годину дана.

"Разговарали смо око војног рока и вероватно ћемо донети ту одлуку. Процене у овом тренутку још нису завршене и разговори", рекао је Вучић током обиласка тактичко-техничког збора опреме и наоружања које користе припадници специјалних јединица Војске Србије.

Додао је да ту има неколико других проблема, али да мора да се покуша и да се сачувају људи у земљи.

"Да нам не одлазе због изузетно, иначе, кратког војног рока, који би био обавезан за мушкарце, добровољан за жене.Рок би био два месеца плус 15 дана вежбе, што ће рећи 75 дана. Мислим да је то минимално, што свако може дати својој држави", рекао је Вучић.


Према његовим речима, одредиће се "не безначајна" новчана накнада за време које проведу у касарнама Војске Србије.

Jedini smisleni vojni rok jeste 60 dana tokom leta nakon što srednjoškolci završe četvrtu godinu srednje i završe prvi upisni rok na fakultete.

To je period 1. jul - 1. septembar

Da služe u kasarni koja je najbliža njihovom mestu prebivališta. Svaki vikend slobodan.

Sve ostalo je mučenje i agonija ljudi.
 
Jedini smisleni vojni rok jeste 60 dana tokom leta nakon što srednjoškolci završe četvrtu godinu srednje i završe prvi upisni rok na fakultete.

To je period 1. jul - 1. septembar

Da služe u kasarni koja je najbliža njihovom mestu prebivališta. Svaki vikend slobodan.

Sve ostalo je mučenje i agonija ljudi.
Па да и цела генерација у том периоду у касарне...како мали Перица замишља војни рок. Какав бре викенд на 75 дана војног рока? То је и овако прекратко па треба још да иду на викенде и плаћен годишњи најбоље...а како обуку спровести и када? Зими да нико не облачи ветровке а лети клима у сваком објекту...а ти агресоре немој за викенд...бесмислице...
 
I u toku godine da imamo jednu generaciju vojnika. Ljudi ovo je vojna tema ajde da prestanemo da pričamo gluposti. Razumem da se oni koji trebaju da služe osećaju nelagodno ali smo svi prošli i to mnogo duži vojni rok, treba i to imati u vidu. Zato ovakve price izgledaju kao glupost.
 
Nadoknadu programeru, security expertu ili mreznom ccna/ccnp adminu i ajd nekako, al bas me zanima kako ce da nadoknade poslodavcu koji od tog coveka ima mozda i desetine hiljada evra benefita.

Poslodavac će prilikom zapošljavanja dati prednost onome ko ima završen vojni rok, a ne onome ko ga odlaže kako ne bi imao takve probleme.
Eto motiva za navedene eksperte, a i sve ostale, da što pre završe sa vojnom obavezom, a ne da istu odugovlače.

Inače, već sam pisao da očekujem da će ,,nulta generacija" koja se poziva na obavezno služenje biti 21 godišnjaci (eventalno 2-3 godine više od toga), a da će ostalima biti ponuđeno da dobrovoljno odsluže. Tako da bi u tom slučaju 22 godišnji eksperti mogli da odahnu.

Takođe sam pisao (juče) da očekujem vojnu obavezu od polovine sledeće godine, kada sa uhodaju novoprimljeni vodnici uz svoje iskusnije kolege, tokom obuke profesionalnih vojnika primljenih na poslednjim konkursima.

Očekivao sam ovako nešto, samo sam mislio da je realnije 3 meseca služenja, kako bi se klase smenjivale na svaka 3 meseca u 4 uputna roka.

Sprovodi se znači samo obavezna osnovna vojna obuka, svi isto. Svi će biti osposobljeni da u slučaju potrebe ili mobilizacije dobiju pušku sa ulogom vojnika strelca.
Bilo bi dobro da se na kraju isteka obaveznog vojnog roka vojnicima ponudi produžetak od 3 - 6 meseci za sprovođenje specijalističke obuke prema prethodno stečenom školovanju i znanju uz punu platu profesionalnog vojnika. Verujem da bi bar 20% vojnika ponudu prihvatilo što bi bilo potpuno zadovoljavajuće.
Recimo medicinski tehničar koji bi završio dodatna 3 meseca bi imao ratni raspored u sanitetu, mašinski tehničar u tehničkoj službi na održavanju tehnike, vozač bi dobio raspored vozača, .... Isto važi i za stručnije kadrove: informatičari u vezi, stomatolozi, doktori, u sanitetu, hemičari u ABHO, .... Bez prihvatanja produžetka bi se ostao na vojnom rasporedu pešadinca - ,,prašinara". Ko ima produžetak može da odmah bude primljen kao profesionalni vojnik.


Originalna izjava. Pogledajte šokiranu reakciju komandanta specijalne brigade (crvena beretka ispod govornikove brade) na trajanje vojnog roka. Snimak počinje od tog dela na 11.34

 
Poslednja izmena:
Znaju da je ovo malo zato tako reaguju. Produžice vremenom sigurno jer za ovaj period ne može da se završi obuka.
 
Poslodavac će prilikom zapošljavanja dati prednost onome ko ima završen vojni rok, a ne onome ko ga odlaže kako ne bi imao takve probleme.
Eto motiva za navedene eksperte, a i sve ostale, da što pre završe sa vojnom obavezom, a ne da istu odugovlače.

Inače, već sam pisao da očekujem da će ,,nulta generacija" koja se poziva na obavezno služenje biti 21 godišnjaci (eventalno 2-3 godine više od toga), a da će ostalima biti ponuđeno da dobrovoljno odsluže. Tako da bi u tom slučaju 22 godišnji eksperti mogli da odahnu.
To je lepo, a sta cemo kada na red dodju oni sa 26, 27 i koji vec rade na ozbiljnim projektima? Ne pricam napamet, iz te branse sam pa me zanima resenje za situaciju kada te VRLO ozbiljan poslodavac angazuje usled ugovora sa multimilionerskom firmom uradis rebuild hakovanog vladinog sistema?
 
To je lepo, a sta cemo kada na red dodju oni sa 26, 27 i koji vec rade na ozbiljnim projektima? Ne pricam napamet, iz te branse sam pa me zanima resenje za situaciju kada te VRLO ozbiljan poslodavac angazuje usled ugovora sa multimilionerskom firmom uradis rebuild hakovanog vladinog sistema?

Jednostavno, rekoh da mislim da se ti sadašnji od 26 - 27 godina neće ni pozivati.

Ako sadašnji 20 godišnjak, a budući 27 godišnjak misli da odlaže vojni rok do tada onda će sam snositi deo odgovornosti što će biti u nezgodnoj situaciji.

Ali već rekoh, poslodavac neće angažovati budućeg 25 godišnjaka bez završenog vojnog roka za ozbiljan zadatak ako se na tržištu nudi 25 godišnjak sa završenom vojnom obavezom.
Ako ipak angažuje onog bez vojnog roka onda će svesno prihvatiti rizik i eventualni poslovni trošak.

Znaju da je ovo malo zato tako reaguju. Produžice vremenom sigurno jer za ovaj period ne može da se završi obuka.

Evo na snimku na 14.50. izgubio komandant specijalne volju da mu pokaže fazana kog su uhvatili. Još se zagrcnuo, jedva da dođe do daha.
A prethodno ga pun elana ponudio da bira između gulaša od fazana ili zeca ili pečenog šarana uz vruć terenski hleb koji je posle ministar delio ostalima.

Šta da se radi. Hrvatska dobija valjda rok od 2 meseca, mora da se održava ravnoteža snaga.
 
Zanimljivo kako se Srbi ponovo lagano prodaju makar po onom sistemu "lako je tudjim ... gloginje mlatiti. Na istoj strani gde imamo sliku gde uzurpator drzave sluzi go*anca svojim oficirima na tiganju, diskusija skrene na mogucnosti i modalitete buduceg sluzenja vojnog roka. Koji ce naravno zapasti drugima a ne ucesnicima ove ekspertske diskusije voljnim da podrze buduce regrute kojima ce ovi oficiri sa slike sluziti svoja go*anca na tiganju uceci ih da budu dobri podanici osobi cija slika krasi njihove udobne kancelarije.
I to 2 meseca ucenja podanistvu i slaganju carsava ili plahti jos ne znamo zasigurno i 15 dana vezbe, kapiram da je vezba marsiranje i stroj pred keramicarem ili koga god veliki vodja odredi. Mozda se doseti hrabrog vodje nase SVO na godisnjicu iste i dodeli mu neku funkciju u ministarstvu politickih poltrona uz keramicara...
Dovoljno je samo pomenuti da Hrvati nesto planiraju a mi nista, svi u stroj.
 
Jednostavno, rekoh da mislim da se ti sadašnji od 26 - 27 godina neće ni pozivati.

Ako sadašnji 20 godišnjak, a budući 27 godišnjak misli da odlaže vojni rok do tada onda će sam snositi deo odgovornosti što će biti u nezgodnoj situaciji.

Ali već rekoh, poslodavac neće angažovati budućeg 25 godišnjaka bez završenog vojnog roka za ozbiljan zadatak ako se na tržištu nudi 25 godišnjak sa završenom vojnom obavezom.
Ako ipak angažuje onog bez vojnog roka onda će svesno prihvatiti rizik i eventualni poslovni trošak.



Evo na snimku na 14.50. izgubio komandant specijalne volju da mu pokaže fazana kog su uhvatili. Još se zagrcnuo, jedva da dođe do daha.
A prethodno ga pun elana ponudio da bira između gulaša od fazana ili zeca ili pečenog šarana uz vruć terenski hleb koji je posle ministar delio ostalima.

Šta da se radi. Hrvatska dobija valjda rok od 2 meseca, mora da se održava ravnoteža snaga.
Ne znam zasto spominjete vojni rok u hrvatskoj kad nije zavrsena stvar i sve su sanse da ga nece ni biti tamo.
Verujem da ni kod nas nece, videcete u to sam siguran 99%. Ovo je sve samo "posturing", nece dozvoliti jednostavno i mi se tu ne pitamo mnogo.
Ako bude kojim slucajem uveden kod nas priznacu ovde da sam pogresio nije problem
 
Ово је све за damage control код проруског-пионирског гласачког тела.
Пази да ће послодавци да дају приоритет онима који одслуже војни рок, па нису ни до сада имали икакву предност ни у државној служби.

Да скренем малчице са ове теме о војном року, 15. септембра ће бити изложба наоружања на аеродрому Батајница, већ довлаче Т-72Б1МС из Ниша и Лазаре од ко зна где.
А за љубитеље авијације 22. септембра има аеромитинг у Вршцу, учествују војска, МУП, Ер Србија, Ваздухопловна академија, ЈАТ привредна авијација, проватни Галеб, и бројни гости из иностранства.
 
Па да и цела генерација у том периоду у касарне...како мали Перица замишља војни рок. Какав бре викенд на 75 дана војног рока? То је и овако прекратко па треба још да иду на викенде и плаћен годишњи најбоље...а како обуку спровести и када? Зими да нико не облачи ветровке а лети клима у сваком објекту...а ти агресоре немој за викенд...бесмислице...
Pa kada si ti toliko voljan i brineš za sudbinu države što nisi ostao da radiš u vojsci a ne da budeš u rezervi ?

Naravno da ne bi išla cela generacija u tih 60 dana već koliko je potrebno čisto da se uknjiži rezerva (nekih 12-14 000 regruta od 35.000 koliko ih je prosečno sada po generaciji).

Nakon što odsluže tih 60 dana, vojska bi izvršila anketu i ponudila onima koji žele da nastave obuku i odrade pun vojni rok od dodatnih 6-9 meseci
kako bi postali profesionalci i eventualno podoficiri.

Kombinacija ročne vojske manjeg obima i profesionalaca.

Izgleda da se ovde nekima mora crtati.
 
Otišlo Kosovo i sada odmah tema o vojnom roku i tako u krug svake godine kada se nešto negativno desi režimu.

Tu sam na granici što se tiče godina, ja sam neko ko se izvorno protivi tome, ali ako mora mora je*******iga sad.
Ali opet, tema ko tema o vojnim roku je izgubila svaki svoj legitimitet s obzirom koliko se puta pokreće, i mislim da od toga nema ništa
 
Jedini smisleni vojni rok jeste 60 dana tokom leta nakon što srednjoškolci završe četvrtu godinu srednje i završe prvi upisni rok na fakultete.

To je period 1. jul - 1. septembar

Sve ostalo je mučenje i agonija ljudi.

Gde ćeš veće agonije, nego po najvećoj vrućini da služe!?
Evo u Novom Sadu Aktiv direktora škola dao preporuku da se skrati nastava zbog ekstremne vrućine. Deca su to ipak
 
Otišlo Kosovo i sada odmah tema o vojnom roku i tako u krug svake godine kada se nešto negativno desi režimu.

Tu sam na granici što se tiče godina, ja sam neko ko se izvorno protivi tome, ali ako mora mora je*******iga sad.
Ali opet, tema ko tema o vojnim roku je izgubila svaki svoj legitimitet s obzirom koliko se puta pokreće, i mislim da od toga nema ništa
Тема прича о враћању обавезног војног рока је као басна о дечаку и вуку.
 
Svakako bolje nego zimi, plus državi bitno da uštedi na grejanju

Dok ja kao neko ko je od odslužio vojni rok kažem bolje zimi nego leti.

Ugrejati se može, ohladiti nikako!

Džemper je obavezan u svakoj kombinaciji, pa i tokom spavanja preko pidžame. Napolju vunena potkapa i rukavice. Do kože slojevi: majca kratkih rukava, majca dugih rukava, košulja, džemper, bluza, vetrovka sa ili bez uloška, po potrebi preko i ogrtač od šatorskog krila ili bunda tokom straže.
(Važi za uniformu M93, ne znam kako je sa ovom novom)

Obavezno poneti debele vunene čarape iz domaće radinosti, zadužiti malo veće čizme pa kada se u tako komotnim čizmama preko pamučnih obuku vunene čarape em toplo, em nema žuljeva em amortizera bolje od AirMaxa Ovu napomenu vrlo ozbiljno shvatiti!

Leti je pakao! Svaka aktivnost za posledicu ima enormno znojenje! Koža svrbi, slana. Srećom čulo mirisa otupi pa se ne sećam da je nekome smetao miris 36 pari nogu u spavaonici nakon celog dana u čizmama.
 
Zime su danas picin dim u odnosu na pre, a leta su sve gora, postajemo kao Turska. Na stranu vrućine kao neprijatnost, nego imamo i sve gore suše, sve više tropske gamadi, sa njima i sve više infektivnih i tropskih bolesti...

Nekada, do pre svega 15ak godina, preživeti zimu je bio poduhvat za koji se čovek spremao cele godine. Sada više i nema toga u većem delu zemlje, zima je sad ništa. A leto je to koje postaje nova muka i opasnost. Dal će biti vode, dal će biti kiše, dal će biti hrane, dal će biti energije, najezde infekcija, ovo ono...

Tako da kad bi baš moralo da se bira manje od dva zla, bolje zimi služiti danas.

Naravno sve to pod uslovom da uopšte bude obaveznog služenja, što se verovatno neće ni desiti. Ni ovde a ni u Hrvatskoj.
 
Милош за мировњаке у Либану

Shared-Screenshot.jpg

 
Zime su danas picin dim u odnosu na pre, a leta su sve gora, postajemo kao Turska. Na stranu vrućine kao neprijatnost, nego imamo i sve gore suše, sve više tropske gamadi, sa njima i sve više infektivnih i tropskih bolesti...

Nekada, do pre svega 15ak godina, preživeti zimu je bio poduhvat za koji se čovek spremao cele godine. Sada više i nema toga u većem delu zemlje, zima je sad ništa. A leto je to koje postaje nova muka i opasnost. Dal će biti vode, dal će biti kiše, dal će biti hrane, dal će biti energije, najezde infekcija, ovo ono...

Tako da kad bi baš moralo da se bira manje od dva zla, bolje zimi služiti danas.

Naravno sve to pod uslovom da uopšte bude obaveznog služenja, što se verovatno neće ni desiti. Ni ovde a ni u Hrvatskoj.

Da li se stvarno raspravlja kada treba služiti vojni rok: zimi ili leti zbog hladnoće odnosno vrućine? Ako je to problem, onda bolje nega ga služe u COD ili CS na kompu.

Teško će ići taj "povratak na Kosovo*", ako je već zapelo oko vremenskih prilika 🇷🇸
 
Vrh