Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Ако је могао Огањ на класичну ФАПову војну шасију, моћиће и Тамнава која је у суштини модуларни Огањ на већој шасији. Чак је и за самоходни топ 122мм била одговарајућа стара шасија ФАП 2026.
Татра је озбиљнија прича са већим пласманом на светском тржишту. Ми правимо сада искључиво за сопствене потребе и нешто мало извоза.
 


Nevezano za epilog ovog događaja, kako MUP privodi vojno lice, zar to nije posao Vojne Policije?

Мислим да је у последњих 20-ак година војска постепено и у континуитету деградирана и да су укинути или делимично укинути војни судови, војна тужилаштва, ингеренције војне полиције итд,
војска је као неко недоношче у односу на полицију.
 
Neko mi je pominjao da su te vojne institucije danas važeće samo u ratnom stanju. U miru vojnik dođe podređen policiji. Ne znam da li je stvarno tako
 
Ваљда је ВП надлежна за криминал у војсци, нпр. неки официр нешто прода на своју руку. Питање је како се посматра синдикат.
 
Прича се да је био код Аркана у Славонији након што је побегао са суђења.
 

Još hapšenja
 
Ono beše neko reče gore da će sankcije dokrajčiti Rusiju, samo treba sačekati... :)
 
Koga interesuje, novi presek dešavanja na Istočnom frontu by Simplicious the Thinker
 
Koga interesuje, novi presek dešavanja na Istočnom frontu by Simplicious the Thinker
Oni još uvek planiraju da ratuju za ,,zapadnu civilizaciju''.
 
U jednom trenutku čuje se da je Vitezović dobio nagradu kao najbolji student u klasi, iz tada novoosnovanog Fonda Borko Nikitović.
Borko je potekao iz mog kraja, približnih smo godina i završio je Vojnu akademiju 1991. kao najbolji u klasi. Kao takav izabrao je i dobio nabolje: Gardijsku brigadu. Ali, odmah zatim, krajem septembra, Garda odlazi u Vukovar da deblokira kasarnu i tamo, posle samo nekoliko dana, gine.
Svako ko je u Užicu morao da dolazi u Vojni odsek - ratni rasporedi, pozivi za vežbe... susretali su se sa njegovom majkom koja je tu radila.
Velika, prevelika tuga i šteta za jedan život koji nije stigao ni da počne!
Kad ovde pišemo raznorazne stvari, često i pubertetski nezrele i naivne, osetio sam potrebu da podsetim na ovog sjajnog momka.
Zato su, drage moje moje forumske kolege, nebitne spoljne stvari u vojsci poput brade obrijane 2mm ispod kože, nameštenog kreveta da se muva poseče ili drečećeg raporta. Bitna je unutrašnjost, suština, poput potpune depolitozacije i inistiranja na profesionalnosti, hvatanju priključka za najnovijim trendovima i doktrinama ratovanja, tehnologije...
Borka je tadašnje insistiranje sistema na formi koštalo glave. Koliko je još mladih ljudi stradalo pre nego što je neko shvatio da su činovi meta? Nikome tamo gde je zujalo oko ušiju nije pomoglo što je bio besprekorno izbrijan, što je znao da savršeno namesti krevet na preklapaču i belo...
Zato se, dragi moji, nekolicina nas ovde gnuša ideje vraćanja obaveznog vojnog roka gde bi to bilo pounjavanje rupa u vaspitavanju mladih ljudi, tamo gde je iščašila i zatajila porodica.
Vojska ne vaspitava, vojska ne dresira. Vojska mora da obučava ljude da izvrše zadatak i da pri tome sačuvaju i sebe i ljude oko sebe.
Počeh sećanjem na Borka, pa da tako i završim, SLAVA MU I HVALA!
 
Koga interesuje, novi presek dešavanja na Istočnom frontu by Simplicious the Thinker
Sinoć sam ovo čitao i videh da se pominje maj koji je Scott Ritter takođe pominjao:
33:00-34:40
Poprilično sam siguran da se rat završava ove godine.
 
Evo ovako je i naš zveknuo o asfalt :(

 
Odlični tekstovi!

Još jedan od Simpliciusa:

Jedan isečak iz teksta gore, za naše kolege koji su tvrdili da Rusi ne znaju da izvode combined arms operacije - ljuti rusofobi, kao što je Julian Röpcke, tvrde suprotno:

1709409270428.png


A onda fenomenalan tekst Big Serge-a:

Ovo je, po mom mišljenju, najozbiljniji analitički izvor na netu na temu rata u Ukrajini.
Toplo preporučujem da se pročita!
 
Evo ovako je i naš zveknuo o asfalt :(

Ceo sistem izgleda kao premasivan za taj kamion. Rekao bih da težište nije baš najsrećnije proračunato.
 
Bio je brz, a može da se desi i da je zadnjim unutrašnjim očepio ivičnjak.
Upravo, kako Rus kaže, važna je obuka i odgovornost
 
Problem je u kamionu. Izvorno trebao je da sistem bude na MAZu, pa su iz nekog razloga prešli na kamaz. Kada se naš prevrnuo bilo je povika da je kriv vozač, prebrzo vozio itd, eto nije do njega
 
Prosto neverovatno da posle dve godine rata i tolikih gubitaka, i dalje nema rešenja za FPV dronove...
Ja sam naivno mislio da će elektronsko ometanje da reši problem, ali izgleda da to nije tako lako...

Ne vidim neki smisao ove puške za obaranje dronova.
Njena upotreba podrazumeva da vidiš dron, pa nišaniš, pa ovo ono.
Male FPV dronove je nemoguće videti... dolete i udare, a da ne znaš šta te snašlo.

Nama treba nešto što će sprečiti dron da se uopšte približi cilju.
Nema vajde ni od pušaka ni topova niti čega drugog... :(
 
Prosto neverovatno da posle dve godine rata i tolikih gubitaka, i dalje nema rešenja za FPV dronove...
Ja sam naivno mislio da će elektronsko ometanje da reši problem, ali izgleda da to nije tako lako...

Ne vidim neki smisao ove puške za obaranje dronova.
Njena upotreba podrazumeva da vidiš dron, pa nišaniš, pa ovo ono.
Male FPV dronove je nemoguće videti... dolete i udare, a da ne znaš šta te snašlo.

Nama treba nešto što će sprečiti dron da se uopšte približi cilju.
Nema vajde ni od pušaka ni topova niti čega drugog... :(
Nije lako na frontu koji je dugačak 2000 kilometara pokriti sve elektronskim ometanjem. Mislim da je to osnovni problem.

Mi zapravo ne znamo koliko je dronova oboreno. Vidimo samo ono sto je proslo.

Druga stvar, danas svaki vojnik u rancu moze nositi dron i po potrebi ga pustati. Šta to znači? Da bi svakog momenta morala biti uključena antidron zastita objekata i trupa i po širini i po dubini fronta, sto je gotovo nemoguće na tim prostranstvima kao sto je rat u Ukrajini.

Bilo je u nekoliko navrata napada dronovima na neke objekte i zgrade u dubini ruske teriotorije pa i na Moskvu, danas toga više nema. Bar ja nisam video. Što znači da se uspešni rezultati mogu postići nad ciljanim teritorijama i branjenim mestima.
 
Vrh