Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
To u slučaju da su svi smešteni u okviru jednog objekta ali zasebnim sobama.

To se podrazumeva. Formirao bih i spec frcs isključivo mešovitih dublova na osnovu psiholoških profila, no da ne kradem leba ministarki za demografiju i brigu o porodici...
 
A muškarce ko šljivi, nek pocrkaju po raznim vojskama, rudnicima, gradilištima....

Ako se promoviše jednakost onda to znači jednakost u svemu
Мене та прича о једнакости не ради. А биологија каже да су жене неопходније за опстанак.
 
Armiracica
Zidarka
Keramicarka
Pešakinja
Tenkistkinja
Padobranka
 
Мене та прича о једнакости не ради. А биологија каже да су жене неопходније за опстанак.

Bitno da tebe hrana radi po sopstvenom priznanju. Mogao bi malo više da zavoliš sebe kao muškarca. Pa onda da pređeš na žene.

Ja tu često volim da pomenem kao kontru, ono što je jedan lekar kazao a to je da biologija želi ženu mrtvu u 30toj... 😄

Mislim podjednako je sumanuto kao i zašto su "neophodnije". Kad je vrlo jasno da jedno bez drugog ne može.

Tj. može kao društveni konstrukt gde od vas prave trutove i donatore sperme jer za bolje i niste a ona sve može sama, jer joj prednost daje "biologija".🙂 Sve sama, sama majka, sama otac, sama se oplodi. A za bioloskog oca danas i zakon "štiti" da ga dete nikad ne sazna...

Kao doniraju njoj spermatozoid, pa doniraj ti meni jajnu ćeliju da je usadimo u surogat majku i eto meni dete. I da zakon štiti da se nikad ne saznate obe, ni donatorka ćelije ni surogat majka.

Samo opstajemo ja i dete jer biologija tako želi. Koje proseravanje.

Mislim ne treba mi da se tako ostvarim kao otac, nego koja bolest na taj način više njima davati prednost. Čuj biološki su bitnije...

Mogu biti brižnije prema detetu zbog estrogena koji njima vlada ili osetljivije, i teže im je da se ostvare kao roditelj od očeva... ali biološki bitnije. Van pameti.
 
Au bre, mislio sam da ja sa svojim geopolitičkim doprinosima odstupam od zadate teme, ali sad ste ga baš preterali ... :(
 
Мене та прича о једнакости не ради. А биологија каже да су жене неопходније за опстанак.

Dakle za one sa jeftinijim ulaznicama, nisu one neophodnije nego si ti utuvio u glavu da si manje vredan.

To je tvoj problem druže, ponovio si ga 10 puta za ovih par godina.

Naravno da one po defaultu ne treba da rade teže fizičke poslove sem ako su udate za Crnogorca 😄 tj. ukoliko same tako žele... ali ta polno rodna eugenika po kome smo mi nule... dokle više s tom pričom...
 
Ja sam hteo samo da mu napišem da bi ljudski rod ipak trebao da se razlikuje od pacova i glodara tj proste biologije i toga šta ona kaže (iako ne branim nikom da živi po normama proste biologije ako tako želi), ali ti si mu baš elaborirao hehe
 
Живот је на крају биологија :) Али да не идемо даље у скретање са теме.

Meqnwhile, у нама најближој НАТО чланици.


Ипак им све оне еволуације интероперабилности, курсеви и семинари нису помогли да овладају одржавањем софистициране НАТО опреме.
 
1706780152873.png


1706780304470.png


Samo rokaj te Jermene Norama brko!
 
Taj pokojni Archan niko živi nije bio priznao, čak ni Jermenija. Paralela za to je Krajina/istočna Slavonija, tako se i završilo, a ne Kosovo.
 
Интересантно је да они имају 4 корпуса копнене војске и корпус специјалних јединица. То је нешто између наше садашње организације копнене војске и организације ВЈ. Дакле вероватно се иде на тај модел и код нас. Ми имамо 4 бригаде КоВ и МаБр као и две Специјалне бригаде. Са увођењем војног рока се може вратити корпусни систем и интегрисати садашње али и неке старе јединице пошто за армије како је некада било немамо довољно људи (оне само могу постојати на папиру као јединице које се формирају у рату) али корпусни систем се показао као изузетно ефикасан. Да појасним: Једна бригада КоВ се састоји од неколико батаљона разне намене али не може самостално да изврши неки већи борбени задатак, док корпус може функционисати потпуно аутономно, пошто инкорпорира и пешадијске односно механизоване јединице и тенкове и артиљерију и трупну ПВО итд. а у будућности и дронове/хеликоптере у довољном броју да на одређеном правцу има довољно капацитета (људства и технике) што са Бригадом без додатне подршке није могуће (или само делимично). Па би тако на пример имало смисла спојити у "Нишки корпус" данашњу трећу и четврту бригаду КоВ као и МаБр и још неке нове јединице, по управо том Азербејџанском моделу. Тиме се значајно мења улога КоВ у односу на РВиПВО пошто командант Корпуса са дроновима поседује средства за ваздушну подршку својим јединицама и властиту трупну ПВО док РВиПВО фактички врши само територијалну заштиту ваздушног простора и евентуално даје ватрену подршку. Када би смо оживели "Новосадски Корпус" и у њега спојили и речну флотилу и Прву бригаду као и остале такозване територијалне бригаде (Бантска, Банатска...) онда би то имало смисла. Наши корпуси би се састојали слично као и Азербејџански од две до три пешадијско-механизоване бригаде, једне артиљеријске, једне тенковске и разних батаљона за подршку. Корпус специјалних јединица би као раније сачињавали: Гарда, 72. и 63. као и Кобре и можда нека нова извиђачка јединица.
 
Мислим да је и садашња формација - 4 бригаде КоВ, МАБР и 4 територијалне бригаде, баш и осмишљена да се при попуни територијалних бригада оформе 3 корпуса са по 3 бригаде - 1. корпус са 1. бригадом КоВ, Банатском и Београдском бригадом, 2. корпус са 2. бригадом КоВ и Расинском и Тимочком бригадом, и 3. корпус са 3. и 4. бригадом КоВ и МАБР, док 4. би тзв. специјални корпус формирале 63. падобранска, 72. бригада за специјалне операције, Гарда и војна полиција. Наравно у ратном стању се рачуна и на Жандармерију, те би Новосадски и Београдски одред били уз 1. корпус, Краљевачки одеред уз 2. корпус, а Нишки у 3. корпус, и САЈ уз специјалне снаге.
Главно питање јесте како су осмислили опремање територијалних бригада, за сада су виђене код њих хаубице Д-30, ловци на тенкове М-83 и једна чета старих Т-72М, а у резерви и даље имамо око 200 БВП и нешто Прага.
Мада најављено је и прекрајање формације, спомињани су "лаки" и "брзи" батаљони са точкашима (Лазари, МРАП М-20, БОВ М-21, ПАСАРС) и "тешки" са гусеничарима (тенкови, БВП, гвоздике, могуће и ХИМАРС ПВО системи уз њих). Можда би било боље имати више бригада са једним лаким и једним тешким батаљоном, логистичким и инжењеријским батаљоном, два артиљеријска дивизиона (Гвоздике/Соре и Огњеви/Мораве/Тамнаве) и по два резервна батаљона пешадије само са МРАП М-20, а да таквих бригада буде 8, плус МАБР и две бригаде специјалних снага.
 
Мислим да је и садашња формација - 4 бригаде КоВ, МАБР и 4 територијалне бригаде, баш и осмишљена да се при попуни територијалних бригада оформе 3 корпуса са по 3 бригаде - 1. корпус са 1. бригадом КоВ, Банатском и Београдском бригадом, 2. корпус са 2. бригадом КоВ и Расинском и Тимочком бригадом, и 3. корпус са 3. и 4. бригадом КоВ и МАБР, док 4. би тзв. специјални корпус формирале 63. падобранска, 72. бригада за специјалне операције, Гарда и војна полиција. Наравно у ратном стању се рачуна и на Жандармерију, те би Новосадски и Београдски одред били уз 1. корпус, Краљевачки одеред уз 2. корпус, а Нишки у 3. корпус, и САЈ уз специјалне снаге.
Главно питање јесте како су осмислили опремање територијалних бригада, за сада су виђене код њих хаубице Д-30, ловци на тенкове М-83 и једна чета старих Т-72М, а у резерви и даље имамо око 200 БВП и нешто Прага.
Мада најављено је и прекрајање формације, спомињани су "лаки" и "брзи" батаљони са точкашима (Лазари, МРАП М-20, БОВ М-21, ПАСАРС) и "тешки" са гусеничарима (тенкови, БВП, гвоздике, могуће и ХИМАРС ПВО системи уз њих). Можда би било боље имати више бригада са једним лаким и једним тешким батаљоном, логистичким и инжењеријским батаљоном, два артиљеријска дивизиона (Гвоздике/Соре и Огњеви/Мораве/Тамнаве) и по два резервна батаљона пешадије само са МРАП М-20, а да таквих бригада буде 8, плус МАБР и две бригаде специјалних снага.
У суштини си у праву али си заборавио она два нова батаљона у Нишу са БРДМ и Т72 и брдско-планинског батаљона у Бајној Башти. Е управо је то концепт, уз сада најављена мађарска и домаћа оклопна возила ћемо правити те мешовите батаљоне који се интегришу у Бригаде и у Корпус. Ми смо раније имали оно што је сада у МаБр у Нишу у Руми и Алексинцу. Верујем да ћемо или у Руми или у Сремској Митровици вратити јаке Артиљеријске снаге. А што се тиче територијалних бригада, део модерних средстава намењен је и за њих. Оно што се испоставило као глупост је избацивање безтрзајног топа који је савршено једноставно а ефикасно оружје за подршку пешадије. Када говоримо о пешадији, ми тренутно имамо концепт базиран на четама које се састоје од различитих водова или ојачаним четама са по једним водом минобацача или БГА. Е сад се то мења глобално, тако што ти у једној чети имаш водове са одељењем митраљеза и БГА и минобацача и по једном одељењу имаш минимум један извиђачки/камиказе дрон. Тако да ће сада једно одељење од 10 војника стати у Лазар3 (са ДУПсом) и са собом носити и дронове. 3-4 Лазара ће чинити један вод а 10-12 једну чету те механизоване пешадије, уз МРАПове наравно. То је концепт ка којем се иде.
 

Bez Amera & ekipe Lazar ne bi postojao:
Screenshot_2024-02-01-14-23-47-695_com.android.chrome-edit.jpg
 
Čipovi su iz Kine i Tajvana, šfrafovi su rumunski, sedišta madjarska.... lupam sad, ali šta je poenta?
Koliko zemalja na svetu može da sklopi sve te podsisteme u funkcionalan proizvod?
Nije bitno gde su podsistemi napravljeni, bitan je knowhow da se dizajnira borbeni sistem koji odgovara svrsi i da se proizvede u dovoljnoj količini za domaće potrebe i eventualno izvoz.

Ovo stalno furanje priče "motor je američki" je stvarno bezveze...
Šta smo trebali da uradimo, da napravimo sopstveni razvoj motora uz trošak od X milijardi evra, samo da bi posle neko konstatovao da je to domaći proizvod?
 
Poslednja izmena:
У суштини си у праву али си заборавио она два нова батаљона у Нишу са БРДМ и Т72 и брдско-планинског батаљона у Бајној Башти. Е управо је то концепт, уз сада најављена мађарска и домаћа оклопна возила ћемо правити те мешовите батаљоне који се интегришу у Бригаде и у Корпус. Ми смо раније имали оно што је сада у МаБр у Нишу у Руми и Алексинцу. Верујем да ћемо или у Руми или у Сремској Митровици вратити јаке Артиљеријске снаге. А што се тиче територијалних бригада, део модерних средстава намењен је и за њих. Оно што се испоставило као глупост је избацивање безтрзајног топа који је савршено једноставно а ефикасно оружје за подршку пешадије. Када говоримо о пешадији, ми тренутно имамо концепт базиран на четама које се састоје од различитих водова или ојачаним четама са по једним водом минобацача или БГА. Е сад се то мења глобално, тако што ти у једној чети имаш водове са одељењем митраљеза и БГА и минобацача и по једном одељењу имаш минимум један извиђачки/камиказе дрон. Тако да ће сада једно одељење од 10 војника стати у Лазар3 (са ДУПсом) и са собом носити и дронове. 3-4 Лазара ће чинити један вод а 10-12 једну чету те механизоване пешадије, уз МРАПове наравно. То је концепт ка којем се иде.
Батаљон оклопних извиђача би било паметније разделити на бригадне извиђаче, а батаљон тенкова Т-72Б1МС утопити у неку бригаду кад буде трансформације бригада и батаљона.
Што се тиче набавке БТР из Мађарске, то може бити набавка за прелазни период док се произведе довољан број Лазара, Милоша, МРАПова М-20 и БОВ М-21, а дугорочно могу прећи у резерву. Могуће и да је цифра већа од 26 колико се прича.
 
Postojao je lazar i bez njih. Komponente su izabrane na tržištu, mogle su biti bilo kog drugog proizvođača. Lazar 1 je izveden kompletno na FAP platformi. ko nam je kriv kad smo zatvorili fabriku motora.


Edit, e sad što je naš geopolitički položaj takav da veoma lako možemo da budemo uslovljeni samo jednim dobavljačem to je već diplomatija.
 
Poslednja izmena:

Bez Amera & ekipe Lazar ne bi postojao:
Pogledajte prilog 187900
Био сам у фабрици Фолксвагена, шта мислиш колико компоненти они увозе из НР Кине?! Веруј ми много је већа зависност Запада од БРИКСа него наша од Запада. Мале земље и мали системи брзо могу да се прилагоде а за велике је проблем! Наводим пример Израела који је толико моћан у својој наменској индустрији али опет мора да се ослања на Амере. Ми нажалост у свему потцењујемо себе и наравно да бих волео да ми самостално можемо да произведемо све компоненте сложених система и можемо сигурно ако треба, али будимо реални колико Срба ради по трговинама, кафићима, пекарама итд. Нико неће више у фабрике!
 
Mogu biti brižnije prema detetu zbog estrogena koji njima vlada ili osetljivije, i teže im je da se ostvare kao roditelj od očeva... ali biološki bitnije. Van pameti.

Mislim da si promašio temu :), ne radi se o tome da mislimo da smo manje vredni/ne volimo sebe, naprotiv, mislim da nam je velikom većinom baš fino u našim telima.

One jesu biološki bitnije, u smislu da nije bitno da Pera, Mika i Laza ostave potomstvo, dovoljno je i samo Pera, ali sa njih 3. ;)
Tu su muslimani mnogo promućurniji, ma šta mi mislili i koliko god nam to bilo kulturološki neprihvatljivo.
 
Добре вести из региона. Нови начелник заједничког штаба оружаних снага БиХ је генерал-мајор Гојко Кнежевић, родом из Козарске Дубице. Каријеру је започео у ЈНА, током рата прелази у ВРС где је после рата постао командант оклопне бригаде.
1706796598489.png
 
Vrh