Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Укратко, а може неко и да допуни:
- Комплетира се трећа батерија ФК-3.
- Поврда за HQ-17A кратког домета, ускоро представљање
- Испоручени су руски "Репеленти", очекују "Красуху"
- "Милоша" је наручено 112 и у "продуженој" варијанти, али исто толико и у стандардној. Наставља се опремање Норама и дигитализованим Огњевима, као и са још 80 Лазара.
- Тамнава и "Гавран" иду у ТОЦ, камиказе "Комарац" и "Осица" требају у серијску до краја године.
- Циљају на набавку још CH-95.

Вучић је кукао због брзине приче око куполе са топом 30мм. Стари лисац Милорадовић стандардно фарба и прича у футуру. Изгледа да је завршена прва чета модернизованих М-84АС2.
Није било говора о набавкама из мађарске.
- "АЛАС" улази у наоружање до јануара 2025, а модуларни Огањ, који га испаљује, нешто раније.
- Повећава се број минобацача на нивоу пешадијских чета и батаљона, сада већ стандардно уз нови систем управљања ватром, увезан са дроновима опремљеним термовизијом и новим и "бржим" системима везе.
- у наоружању су 54 модернизоване преносне "Игле" са термовизијом и другом опремом.
- Јединице копнене војске користе кинеске дронове DJI Matrice 350 RTK, DJI Matrice 30, DJI Mavic 3 и DJI Mini 3 Pro.
 
- "АЛАС" улази у наоружање до јануара 2025, а модуларни Огањ, који га испаљује, нешто раније.
Modularni Oganj dobija novi, jači tip kamiona FAP 2234 umesto nekadašnjeg 2026. Takođe urađena je nova oklopljena kabina na prototipskom modelu. Identična je kao MRAP.
 
Poslednja izmena:

Bošković: Vraćanje vojnog roka spinovanje, nepotizam zavladao vojskom
VESTI Autor: N1 Beograd 30. jan 2024

Odluka o vraćanju vojnog roka služi za marketinške svrhe i za spinovanje, da se prikrije “fijasko” sa Banjskom, kosovskim tablicama, i ukidanjem dinara, kaže kapetan bojnog broda u penziji Petar Bošković, član pokreta Srbija centar - Srce i nekadašnji načelnik Uprave za odnose sa javnošću Vojske Srbije.


On je kazao da niko ne postavlja pitanje zbog čega je 12.000 ljudi napustilo Vojsku u proteklih pet godina, zbog čega nije uvedena aktivna rezerva, šta je sa dobrovoljnim služenjem…

“Vojska ne živi pod staklenim zvonom. Vojska živi identično kako se stvari dešvaaju u društvu – od nepotizma, do toga da su na čelu vojske sada ljudi koji svojevremeno nisu mogli da budu načelnici odeljenja, a sada su generali”, rekao je Bošković za N1.

Bošković kaže da je u vojsci od 1976. i da je “demagogija komunista demokratija, da ne kažem potpuno liberalna” u odnosu na “ovo što rade neo-radikali”.

Upitan da prokomentariše to što predsednik Aleksandar Vučić govori da je kupljeno mnogo opreme i naoružanja, Bošković pita – ko će da vozi tenkove?

Podseća da operativnost o kojoj govori predsednik podrazumeva ljudski kadar koji treba da upravlja tim sredstvima, za koja kaže da su kupovana “ad hoc”.

Upozorava da vojska nije vaspitna ustanova, i da ne kaže da ne treba uvoditi obavezni vojni rok ali da se ne sme narušavati profesionalizam, a za vlast kaže da bi “oni i kliker pokvarili, a ne vojsku”.

Ulažite u standard oficira i vojske i nećete imati problem sa popunom, rekao je Bošković i upitao šta je rađeno sa rezervom 12 godina i zašto ljudi na dobrovoljnom služenju nisu uvođeni u sistem.

“Reći ću vam zašto, zato što kada vide kakvi su uslovi života i rada u vojsci, naravno da neće da ostanu”, kazao je Bošković.


Za dodelu stanova u vojsci rekao je da je “cirkus” i da se stanovi dodeljuju onome ko se brže uloguje na kompjuter. Govori da je nepotizam potpubno zavladao vojskom.

“To mladi momci vide”, kaže Bošković.
 
Непотизам влада у војсци, то је било много другачије пре 30 година када је мене отац запослио да радим у војсци.
 
Нисмо имали праву производњу ПВО система. Купљена је 50их лиценца од Хиспана за топ 20мм, и на бази ње су развијени троцевац М-55 и једноцевни М-75 које је правила Застава, купљена је наводно и лиценца за Бофорс 40мм али мислим да то никад није заживело, и купљена је лиценца за Стрелу-2 и Стрелу-10 их, али је носилац тог пројекта био Загреб.
Zar Strela 2M nije proizvođena u valjevskom Krušiku od kraja sedamdesetih ili početka osamdesetih?
 
- "АЛАС" улази у наоружање до јануара 2025, а модуларни Огањ, који га испаљује, нешто раније.
Hvala da ne kažem čemu na tome, ja sam još bio klinac kada sam na Vikipediji slučajno pročitao članak o projektu ALAS u fazi razvoja. A kada će Bumbar i Stršljen izaći iz te faze i konačno ući u naoružanje vojske?
 
2016 године сам дао свој мали допринос развоју једног дела ракете Алас. :)
Нисам додуше сигуран да је било за Алас, јер нам нису рекли шта је, али претпоставка је да је Алас.
 
Министар одбране је данас у интервјуу Танјугу дао неке конкретне инфо о будућем војном року:
-До 01.05.2024. године комплетно разрађен план са неколико варијанти
-У мају расправа и гласање у скупштини
-Тада креће рок од 9-12 месеци за спровођење свих мера за почетак служења војног рока које ће бити "уходавано" у току 2025. године: Дакле вероватно је датум 01.03.2025 за прве регруте
-Комплетна реконструкција регионалних центара МОД, као и довођење војно-здравствених установа на ниво за регрутацију више десетина хиљада момака годишње и пре свега реконструкција касарни и војних објеката
-За девојке које буду хтеле добровољно да служе војни рок ће бити намењен један центар за обуку и смештај мимо младића (моја претпоставка је Ваљево)
-120 дана је предлог уз оно што смо на форуму већ констатовали по питању регионалног принципа, итд.
-Цивилно служење ће се вршити у касарнама без оружја (за приговор савести) и трајаће дупло дуже од нормалног служења, првенствено логистика, интенданти итд.
 
Сами признају:
As President Joe Biden has reiterated, the United States faces one of those rare moments today, as consequential as the dawn of the Cold War or the post-9/11 period. China’s rise and Russia’s revanchism pose daunting geopolitical challenges in a world of intense strategic competition in which the United States no longer enjoys uncontested primacy and in which existential climate threats are mounting.
И наравно све гласније траже преговоре са Путином, јер знају да губе...стара стратегија Запада...
 
Ubi me ako ovo sa vraćanjem obaveznog vojnog roka nije samo još jedna fora da se kumovskim firmama nameste tenderi za građevinske radove na rekonstrukciji kasarni, vojnih odseka i sl.

Nešto kao: akušersko nasilje - rekonstruisaćemo porodilišta...
 
Poslednja izmena:
Hvala da ne kažem čemu na tome, ja sam još bio klinac kada sam na Vikipediji slučajno pročitao članak o projektu ALAS u fazi razvoja. A kada će Bumbar i Stršljen izaći iz te faze i konačno ući u naoružanje vojske?
Strsljen jeste u naoruzanju ali u malim kolicinama dok je bumbar jos pre dve godine stavljen "on hold". Mislim da je problem bio do motora ali nemoj me drzati za rec.
 
Strsljen jeste u naoruzanju ali u malim kolicinama dok je bumbar jos pre dve godine stavljen "on hold". Mislim da je problem bio do motora ali nemoj me drzati za rec.
Bumbar se vuče u fazi razvoja valjda još od sredine devedesetih. Stršljen nikako da zameni Zolju, koja je inače nastala na bazi američkog M72 LAW iz vijetnamske ere, samo dvadesetak godina kasnije. Taj antikvitet je 2024. i dalje glavni laki PT bacač u našoj pešadiji. Pitanje da li Zolja danas može ubosti čak i jače oklopljeni hamer. Kao da jurišamo na Solunski Front naoružani musketama iz Prvog Srpskog Ustanka, strašno.........
 
Укратко, а може неко и да допуни:
- Комплетира се трећа батерија ФК-3.
- Поврда за HQ-17A кратког домета, ускоро представљање
- Испоручени су руски "Репеленти", очекују "Красуху"
- "Милоша" је наручено 112 и у "продуженој" варијанти, али исто толико и у стандардној. Наставља се опремање Норама и дигитализованим Огњевима, као и са још 80 Лазара.
- Тамнава и "Гавран" иду у ТОЦ, камиказе "Комарац" и "Осица" требају у серијску до краја године.
- Циљају на набавку још CH-95.

Вучић је кукао због брзине приче око куполе са топом 30мм. Стари лисац Милорадовић стандардно фарба и прича у футуру. Изгледа да је завршена прва чета модернизованих М-84АС2.
Није било говора о набавкама из мађарске.
Kako je ruski repelent stigao u Srbiju???
 
Jedna od zanimljivih stvari koja se mogla danas čuti je da su rezerve municije VS popunjene sa 60%.

Ovo me raduje u nadi da je reč o novoj municiji i da je iskorišćen momenat potražnje na svetskom tržištu municije, kako bi se stara uskladištena municija kojoj je isticao rok upotrebe, plasirala na strana tržišta, a da su magacini VS zanovljeni novoproizvedenom municijom.

Treba imati u vidu da su rezerve municije SFRJ bile ogromne. Municija je iz bivših jugoslovenskih republika povlačena u Srbiju, skladišta su bila prepunjena. Ni svi ratovi vođeni 90-tih godina nisu doveli do toga da se rezerve uskladištene municije svedu u potrebne mere.
 
Mozes biti siguran da prodajemo novu, a staroj cekamo da istekne rok. Pa oduvek smo bili majstori u tako genijalnim poslovnim potezima
 
Bošković: Vraćanje vojnog roka spinovanje, nepotizam zavladao vojskom
VESTI Autor: N1 Beograd 30. jan 2024

опозициони лицимери. када је био укидан војни рок "што се укида?", када се враћа "што се враћа?" нису сами у главама
 
Da li ima i 4 baterija FK3 ili samo 3?
3 су у земљи, што значи 12 лансера са по 4 ракете, плус радари, командна и техничка возила. Било је речи о 4 батерије, чиме би смо у потпуности "затворили" нашу територију у вишим ваздушним слојевима. Видећемо.
 
опозициони лицимери. када је био укидан војни рок "што се укида?", када се враћа "што се враћа?" нису сами у главама
Zar su bili protiv ukidanja? Tada je uveliko bio "trend" da se ide na profesionalizaciju.



Mimo ovog intervjua - niko u "sistemu" da postavi pitanje zbog čega toliko ljudi napušta vojsku, zašto posle 10 godina imaju problem sa popunom "profesionalnog sastava" i sa brojnim stanjem.

Ne može da se ne uči na sopstvenim greškama, ne može da se ne rade nezavisne, objektivne i kritičke analize, ne može da ne postoji uvek doza sumnje da se negde možda nešto radi pogrešno, a da se očekuje pozitivan rezultat.
 
Vrh