Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
Koje god vesti da čitate, iz kojih god izvora, to ne menja činjenicu da je front tu gde jeste i da ambiciozni plan od pre dve godine nije uspeo. Da li će uspeti u budućnosti videćemo al da su se izblamirali, jesu.
 
Zasto ne promenimo naziv teme u Vojska i namenska industrija Ukrajine, obzirom da se samo o tome pise?
Pa ja sam pre više stranica slično pitao. Pa da pišemo o onome što je naslov. Ovako ovde trpa kome šta padne na pamet. Ne usuđujem se da nešto napišem zbog brisanja, a i nije u temi.
Prosto vidim veliki broj zabluda koje ljudi iznose ofrlje, sa već formiranim mišljenjem bez ikakvih činjenica. Ali dobro. Tako je kako je.
 
То је тачно. Мада верујем да су очекивали сценарио као из анексије Крима, али за тих 8 година пропаганда је активно радила на ширењу мржње, у исто време војска и службе безбедности су прочешљане од проруских фактора.
 
Руси су изгубили преко 1000 тенкова у Украјини. Да је цео Европски НАТО без Турске и Грчке кренуо на Украјину изгубио би све тенкове које има. Просто Украјина је велики залогај.
Ja mislim da su izgubili više. Eto to su te razlike u informisanju i uverenjima. Samo što sam ja spreman da ostavim mogućnost da je istina drukčija od onoga što ja mislim, odnosno da grešim ili da moji izvori greše. A kod Rusofila toga nema. Nema brate korekcije bilo čega, jer su u strahu da ako jednom kažu "da, pogrešio sam" ili "da, ima tu istine" otvoriće sebi Pandorinu kutiju razočarenja, dilema i preobraženja. A Srbi ne vole to. Kod mnogih Srba se menjanje smatra slabošću. I mnogi Srbi vole sebi da pojednostavljuju stvari deleći sve na dve krajnosti. U slučaju politike - dobro i zlo. Rusija dobro, zapad zlo. Vučić gospodar dobar, opozicija zlo. Ne može prosečan srbendaški mozak da barata sa više od dve vrednosti i sa više od dva stava (volem i ne volem). A i kad bi mogao, ne bi to želeo, jer bi onda morao i sebi da prizna da on sam nije 100% dobar i nepogrešiv, nego da je i on na nekoj nijansi sive između belog i crnog. A gde to da se prizna i usvoji u zemlji u kojoj se očekuje da svi sve znaju najbolje... još treba posle njegovi "stari" da ga se stide i odreknu... ma idi begaj...

Ukrajina bi bila veliki zalogaj za svakoga, ja to ne sporim. Ja samo kažem da su Rusi sebe osakatili više nego što su morali. I ne kažem to sa naknadnom pameti generala iz fotelje (ova tema može imati samo jednog generala). Kažem da im je ceo sistem i mentalitet naopak. I da sam to uviđao i pre par godina, dok sam i sam bio umereni Rusofil. Ali sam to potiskivao ili pravdao sebi, potpuno i iskreno uveren da oni mogu da budu bolji i da će biti, i da ih treba podržati i pogurati umesto da se smo kritikuju. Onda se desilo sve ovo i skandali i sramote su samo počeli da se ređaju. I opet, ne govorim o bitkama. Ne menjam ja mišljenje o Rusiji zato što je istovremeno napala 20 mesta, pa osvojila 3, izgubila 5 a zaglavila se u 12. Ne govorim o tome. Govorim o njima kao kolektivu. O njihovom mentalitetu, o njihovoj komandi, o njihovoj vlasti, o odnosu prema sopstvenim ljudima, neučenju na greškama, sirovosti u svemu...

Znam da mi ovi zadrti Rusofili neće verovati, ali ja sam do skora, do 24.2.2022. zaista mislio da Rusija ima mogućnost da se jednog dana popravi i promeni. Nekad manje, nekad više sam to mislio, ali zaista sam verovao u to. Onda sam posle svega ovoga shvatio da se to neće desiti. I dobio sam ne jednu, nego trideset konfirmacija toga u zadnjih dve godine.

I da dodam za kraj da nije bitno samo to da li će Rusi uspeti u svojim namerama i pobediti u ovom ratu. Pitanje je i po koju cenu. I pritom ne mislim samo na materijalno. Mislim i na politiku, ekonomiju, mentalitet, odnos prema narodu, doktrinu, vojnu industriju, tehnološku fleksibilnost... u svemu tome se ponašaju kao da su ponosni na svoju sirovost i svoju zaostalost.
 
Poslednja izmena:
Stvarno je teme skliznula u veliki off topic. JEste situacija u Ukrajini važna zbog geopolitike i uticaj na našu vojsku i namensku industriju, ali preteruje se. Ima na drugim forumima dosta tema na kojima može da se čovek "isprazni". Mene nervira velika doza servilnosti kod našeg naroda, ili prema jednoj ili prema drugoj strani. Patriotizam znači ljubav prema SVOJOJO zemlji, a ne preima drugoj. Danas saveznik sutra može postati neprijatelj.
Ovde je pomenuta ona uvana Čosićeva "Srbija dobija u ratu gubi u miru" što po meni nije tačno, ali ipak Srbija je dobijala samo kada je gledala svoj interes i pametno, ponavljam pametno, birala svoje saveznike.
Što se tiče namenske industrije, svi zaradjuju od ovog rata, bilo bi glupo da i mi ne zaradimo nešto. Opravdano je što se sve drži u tajnosti. I mnogo mi smeta što kupujemo staru opremu, i po nekoliko decenija.

Postoje glasine da će Kuvajt dati "naše" T84 tenkove Ukrajini. Posao ide preko Hrvatske koja će da doradi i popravi te tenkove, radi se o 100 komada. Da ponovim, radi se o interentskoj glasini, možda i nije tako
 
Poslednja izmena:
То је тачно. Мада верујем да су очекивали сценарио као из анексије Крима, али за тих 8 година пропаганда је активно радила на ширењу мржње, у исто време војска и службе безбедности су прочешљане од проруских фактора.
Aha da, propaganda je radila na širenju mržnje ukrajinaca prema rusima a ne dela rusije na terenu što tada što iz prošlosti...
Oni se inače vole nego ih zli "kolektivni zapad" zavadio lol
Tipična rusofilska premisa
 
Ja mislim da su izgubili više. Eto to su te razlike u informisanju i uverenjima. Samo što sam ja spreman da ostavim mogućnost da je istija drukčija od onoga što ja mislim, odnosno da grešim ili da moji izvori greše. A kod Rusofila toga nema.

Ukrajina bi bila veliki zalogaj za svakoga, ja to ne sporim. Ja samo kažem da su Rusi sebe osakatili više nego što su morali. I ne kažem to sa naknadnom pameti generala iz fotelje (ova tema može imati samo jednog generala). Kažem da im je ceo sistem i mentalitet naopak. Ja sam to uviđao i pre par godina, dok sam i sam bio umereni Rusofil. Ali sam to potiskivao ili pravdao sebi, potpuno i iskreno uveren da oni mogu da budu bolji i da će biti. Onda se desilo sve ovo i skandali i sramote su samo počeli da se ređaju. I opet, ne govorim o bitkama. Ne menjam ja mišljenje o Rusiji zato što je istovremeno napala 20 mesta, pa osvojila 3, izgubila 5 a zaglavila se u 12. Ne govorim o tome. Govorim o njima kao kolektivu. O njihovom mentalitetu, o njihovoj komandi, o njihovoj vlasti, o odnosu prema sopstvenim ljudima, neučenju na greškama, sirovosti u svemu...

Znam da mi ovi zadrti Rusofili neće verovati, ali ja sam do skora, do 24.2.2022. zaista mislio da Rusija ima mogućnost da se jednog dana popravi i promeni. Nekad manje, nekad više sam to mislio, ali zaista sam verovao u to. Onda sam posle svega ovoga shvatio da se to neće desiti. I dobio sam ne jednu, nego trideset konfirmacija toga u zadnjih dve godine.

I da dodam za kraj da nije bitno samo to da li će Rusi uspeti u svojim namerama i pobediti u ovom ratu. Pitanje je i po koju cenu. I pritom ne mislim samo na materijalno. Mislim i na politiku, ekonomiju, mentalitet, odnos prema narodu, doktrinu, vojnu industriju, tehnološku fleksibilnost... u svemu tome se ponašaju kao da su ponosni na svoju sirovost i svoju zaostalost.
Могуће да је и више, искрено тај рат ми није ни занимљиц нити опсесија као Хепи путинофилима и НАФО кловновима.
Значи слажемо се да сигурно има 1000 уништених руских тенкова, док данас Немачка, Француска, Велика Британија и Италија имају укупно мање од 1000 тенкова.
 
Ja mislim da su izgubili više. Eto to su te razlike u informisanju i uverenjima. Samo što sam ja spreman da ostavim mogućnost da je istina drukčija od onoga što ja mislim, odnosno da grešim ili da moji izvori greše. A kod Rusofila toga nema. Nema brate korekcije bilo čega, jer su u strahu da ako jednom kažu "da, pogrešio sam" ili "da, ima tu istine" otvoriće sebi Pandorinu kutiju razočarenja, dilema i preobraženja. A Srbi ne vole to. Kod mnogih Srba se menjanje smatra slabošću. I mnogi Srbi vole sebi da pojednostavljuju stvari deleći sve na dve krajnosti. U slučaju politike - dobro i zlo. Rusija dobro, zapad zlo. Vučić gospodar dobar, opozicija zlo. Ne može prosečan srbendaški mozak da barata sa više od dve vrednosti i sa više od dva stava (volem i ne volem).
Ima i toga ali ima i do indoktrinacije od malih nogu o "majci" rusiji, bukvalno celoživotno sipanje sa svih strana pozitivnih i afirmativnih beseda o rusiji..
pa pogledaj samo tog jednog forumaša koji za rusiju uvek ispisuje "ruska federacija" ili za kinu "narodna republika Kina" dok za ameriku recimo piše samo amerika..
Tu su onda i emocije jer ti rusifiličari to sve doživljavaju emotivno tj kod njih su stvarno uključene emocije, oni putina stvarno vole a znaš i sam da ljubav pomuti um. Što jače prisustvo emocija to slabija objektivnost...
Sa druge strane ja nisam video da neko voli recimo bajdena (a kako i da ga voli kad ce ovaj biti aktuelan 4 ili max 8 godina i ćao)
 
Taj broj izgubljenih tenkova je jako fleksibilan sa obe strane. Po nekim wiki podacima Rusija je imala oko 10 000 tenkova. ( da li u rezervi ili skroz aktivno ne znam). Ako su posle godinu dana rata ubacili T55 koji je izbačen iz upotrebe gotovo svugde, postavlja se više pitanja:

-Da li su Rusi imali samo 1000 modernijih tenkova koje su izgubili a sve ostalo je bila zastarela rezerva?
-Ubacili su T55 da ih"potroše i sačuvaju bolje tenkove za naredne ofanzive?
-Izgubili su više hiljada modernih tenkova i sad se krpe?
 
То је тачно. Мада верујем да су очекивали сценарио као из анексије Крима, али за тих 8 година пропаганда је активно радила на ширењу мржње, у исто време војска и службе безбедности су прочешљане од проруских фактора.
Eto vidiš nikakve propagande takve nije bilo kao sada. Niko na ulici nije verovao da će se ovo desiti. Moskovske crkve bile pune ljudi, niko ništa nije branio dirao. Normalno se jezik pričao koji god je hteo. Granica izmedju Ukrajine i okupiranog Luganska je normalno radila, i više puta bila zatvarana sa strane LNR. Svih tih famoznih 8 godina, ništa se nije dešavalo. Bilo je puckanja sa obe strane, ali je vladao mir. Ljudi su normalno prelazili granicu LNR i Ukrajina... Posle 24.2 sve se promenilo. Mnogi ovde znaju recimo bolje od mene, tako što će mi davati rečenice koje i ja čujem i čitam na telegram grupama...
 
Koje su posledice, ja bih ga oborio pa oni posle neka dokazuju da je bio na strani KiM. Rekoh jaja su mala. Mi se vise ne plasimo samo NATO, vec i KBS. Cekam samo sa Turskom da potpisu da se Turska obavezuje da ce ih braniti kao svoju teritoriju, pa da vas pitam kada to u Prizrenu. Mi smo sa ovom politikom u teskim raljama.

Брате, Бајрактар може са више десетина километара дистанце то да сними. Не знаш које су последице? Правиш се незналица или си незналица?

Ja kada vidim da je jedna Marinika inace predgradje dvomilionskog Donjecka tri godine neosvojiva tvrdjava, to vam je kao da Albanci drze Ledine tri godine.

Мариника? Тепић? :ROFLMAO:

Марјинка већ пар месеци под руском контролом. Ако уопште можемо то назвати тако, пошто од места није ништа остало.
 
Брате, Бајрактар може са више десетина километара дистанце то да сними. Не знаш које су последице? Правиш се незналица или си незналица?



Мариника? Тепић? :ROFLMAO:

Марјинка већ пар месеци под руском контролом. Ако уопште можемо то назвати тако, пошто од места није ништа остало.
Izvini sto ne znam svako selo u Ukrajini, mada sam mislio na Avdejevku ili ti Avdivku. Jel i ona pod Rusima? Da javis Ukrajincima
 
Izvini sto ne znam svako selo u Ukrajini, mada sam mislio na Avdejevku ili ti Avdivku. Jel i ona pod Rusima? Da javis Ukrajincima

Колико пратим и даље под Украјинцима, мада су Руси кренули полако да улазе, а сам Залужни је пре пар месеци да ће се Украјинци морати повући из ње након неког времена.
 
Мени је најјаче када уђем на неке наше војне форуме и када читам људе који су војна лица и који озбиљно дискутују о томе коју улицу у неком селу заузимају Руси а коју улицу заузимају Украјинци.
Топ листа надреалиста.
 
Istina 😄

Jedini luđu od toga je bio onaj Ruski general ili portparol šta li je, koji je godinu i po dana svako veče izlazio na TV i kao robot recitovao "danas je uništeno 23 tenka, eliminisano 34 neprijatelja, zauzeto 17 ulica..."

I one vesti "danas su bile velike pobede, linija fronta pomerena je 400 metara bliže centru selu Bestraginskaya"... Jbt... 🤣

Mada ona ekipa da Krepija mi je ipak bez premca. 700 dana se oni sastaju u studiju i 700 dana drve iste gluposti u koje ni sami ne veruju...

P.S.
Na drugim forumima su umeli da se jave i naši ljudi, dobrovoljci iz Donbasa. Na stranu njihove ratničke veštine, ali mentalitet im je uvek bio fanatičko-ekstremistički. Ono "Na nebe e Bog, na zemle e Rosija", nas i Rusa 300 miliona, čekamo dolazak Antihrista da se borimo za Božje carstvo... baš ono fijuk ideje, ko Al kaida, samo pravoslavna verzija... o.O
 
Мени је најјаче када уђем на неке наше војне форуме и када читам људе који су војна лица и који озбиљно дискутују о томе коју улицу у неком селу заузимају Руси а коју улицу заузимају Украјинци.
Топ листа надреалиста.
neka ih, možda nešto nauče, i tako je litaratura u vojnim školama odavno zastarela

ja preporuujem praćenje Indijskih portala, deluju mi nezavisno i izbalansirano, iako se oseća antiamerikanizam.
Evo da prenesem jedan primer koji sam pročitao tamo: Rusi imaju dosta gubitaka u BMP 1 i 2 zato što imaju slab oklop sa strane. To je zato što su građeni za vreme SSSR i morali su da budu amfibije tj da prelaze reke, po toj doktrini oni bi pratili atomske udare i išli bi odmah iza tenkova koji bi probili NATO odbranu. Da bi nato parirao, okrenuo se prema preciznim oružjem i razvoju vazdušnih snaga.
Rusi uče na greškama, dosta stvari su popravili ali ostala im je doktrina da ne štede ljudstvo i materijal i da ga bacaju na ukrajince sa idejom da će kad tad da ih slome. Čak i Ukrajinske starešine koji su se školovalu u sovjetskim školama ne mogu da pobegnu od tog mentaliteta, a UKR ne može sebe priuštiti tolike gubitke. Zato je i sukobi u vrhu civilne i vojne vlasti. Nadam se da naši generali i oni pravi i oni u fotelji neće da se ugledaju na ove doktrine, nego će štedeti vojnike.
 
Poslednja izmena:
Aha da, propaganda je radila na širenju mržnje ukrajinaca prema rusima a ne dela rusije na terenu što tada što iz prošlosti...
Oni se inače vole nego ih zli "kolektivni zapad" zavadio lol
Tipična rusofilska premisa
Земљаче, имаш 2014. мирну предају Крима, Руси враћају Мигове које затичу Украјинцима, специјална јединица Украјинске полиције из Кијева прелази на Крим да буде део Руског МУПа. А онда крећу национални немири, демонстрације, пале се људи у Одеси, креће оргијање нациста из Десног сектора, формирају се паравојске Азов и Ајдар, а са друге стране дижу се барикаде по Доњецкој и Луганској области. Па се шаље војска Украјине која прво одбија да дејствује по цивилима, па крећу смене, па се убацују екстремисти у војску, креће артиљерија по насељима, оснивају се народне милиције, и креће озбиљан рат, и са мртвима расте мржња.
 
Eto vidiš nikakve propagande takve nije bilo kao sada. Niko na ulici nije verovao da će se ovo desiti. Moskovske crkve bile pune ljudi, niko ništa nije branio dirao. Normalno se jezik pričao koji god je hteo. Granica izmedju Ukrajine i okupiranog Luganska je normalno radila, i više puta bila zatvarana sa strane LNR. Svih tih famoznih 8 godina, ništa se nije dešavalo. Bilo je puckanja sa obe strane, ali je vladao mir. Ljudi su normalno prelazili granicu LNR i Ukrajina... Posle 24.2 sve se promenilo. Mnogi ovde znaju recimo bolje od mene, tako što će mi davati rečenice koje i ja čujem i čitam na telegram grupama...
Брате Србине, до инвазије 2022. погинуло је око 14000 људи. Украјинска војска је изгубила 9 борбених авиона и 5 борбених хеликоптера.
Смањи мало НАФО пајаце.
 
Hahaha koje ispiranje
Jednostavno, Ukrajinci su zamolili da im moskalji pričuvaju Krim, i onda se desni sektor nešto pobunio a Rusi izdani i žrtve

Ovakvu istoriju ne pripovedaše čak ni Strelkov a i blaženopočivši Prigožin
 
Ja sam na početku svega bio ubeđen da će u Odesi u roku od par dana da se desi neka pobuna i da ceo grad, pod dejstvom većine, proglasi teritorijom Rusije i da dočeka njihove trupe. Naravno, ni to se nije desilo jer su i po tom pitanju zakazali u pripremi terena. A podsećanja radi, nekada je pola stanovništva grada bilo pro-ruski orijentisano. Ali Ruska država nije uspela ni to da iskoristi, a posle dovoljno vremena i dovoljno incidenata i maltretiranja stanovništva u drugim, osvojenim gradovima, uspeli su da ubede i deo Rusa u Odesi da im okrenu leđa i čak i ako se ne pridruže Ukrajini, da bar ne pomažu Ruskom naporu i ne preduzimaju subverzivne akcije.

Bilo je vreme kad sam iskreno mislio da je samo pitanje dana kad će sve ili skoro sve da padne i da se proglasi Novorusija od Harkova do Odese, i onda odatle u Budžak i u Transnjistriju. Tako je izgledalo prvih dana. Naravno, od toga ništa. Između ostalog zato što i Ruske službe nisu valjano pripremile teren. A kritike na njihov račun mogu se naći i na našim vojnim forumima, od strane domaćih rusofila, koji ne veruju koliko se grešaka naređalo. Dakle nije to neka moja kreacija ili dopis od Vatikana, nego naši ljudi, koji podržavaju Rusiju, pišu da je neverovatno koliko se propusta načinilo još u toku pripremanja za rat.
 
Hahaha koje ispiranje
Jednostavno, Ukrajinci su zamolili da im moskalji pričuvaju Krim, i onda se desni sektor nešto pobunio a Rusi izdani i žrtve

Ovakvu istoriju ne pripovedaše čak ni Strelkov a i blaženopočivši Prigožin
Strašno, copy + paste baljezganje sa happy-ja tipa dobri rusi i zavedeni loši ukronazisti lol
Još reaguje kad se napiše da je rusofiličar...
Bolje on zna od ljudi iz ukrajne jer njih je zavela "nato propaganda", a on ovde sve to vidi bolje (kroz happy tv naravno)
 
Šta li je morao ili će tek da da Amerima/NATO-u da bi dozvolili ovaj transport iz Rusije...
 
Taj broj izgubljenih tenkova je jako fleksibilan sa obe strane. Po nekim wiki podacima Rusija je imala oko 10 000 tenkova. ( da li u rezervi ili skroz aktivno ne znam). Ako su posle godinu dana rata ubacili T55 koji je izbačen iz upotrebe gotovo svugde, postavlja se više pitanja:

-Da li su Rusi imali samo 1000 modernijih tenkova koje su izgubili a sve ostalo je bila zastarela rezerva?
-Ubacili su T55 da ih"potroše i sačuvaju bolje tenkove za naredne ofanzive?
-Izgubili su više hiljada modernih tenkova i sad se krpe?
Da li zaista koriste T-55 kao tenk?
Ja sa čitao da ga koriste kao "vozilo kamikazu" natovarenog eksplozivom, i kao fiksni artiljerijski položaj (kao 90-tih u Bosni).
Pa T-55 zahteva četvoročlanu posadu, odakle im odjednom 25% više tenkista za tip koji je odavno povučen i na kojem decenijama nije bilo obuke niti vežbi rezervista, a i ovako imaju problem sa popunom?
 
Vrh