Koliko je rečna flotila upotrebljiva u modernom ratovanju?
U modernom ratu ne postoiji ,,univerzalno" oružje ili oruđe izuzev verovatno puške.
Tako je i u Flotili. Ne postoji brod koji može biti višenamenski u smislu da pokriva sve zadatke flotile.
Vojska mora da obezbedi suverenitet na celoj teritoriji zemlje. Samo onaj prostor pod kontrolom vlastite vojske je de facto deo suverene teritorije države. Pod teritorijom zemlje spadaju i vodene površine, kao i prostor ispod površine vode. Moraju postojati jedinice da deluju u takvim uslovima.
Ne treba zaboraviti da Srbija ima
oko 2 000 km plovnih puteva uz dodatne površine pod jezerima i kanalima. Recimo jezero Perućac između brane i Višegrada je dugačko oko 60 km, plovno je (ali nije plovni put), duboko.
Flotila mora da obezbedi:
- Patroliranje vodenim tokovima u mirnodopskim i ratnim uslovima.
- Izvrši razminiranje minskih prepreka, uklanjanje neeksplodiranih ili nizvodno puštenih plovećih mina iz neprijateljske teritorije. U budućnosti verovatno i da spreči prodor neprijateljskih plovnih dronova.
- Pruži vatrenu podršku sa vode u slučaju forsiranja ili povlačenja preko reke.
- Vadi iz vode potonule objekte i utopljenike.
- Vrši prevoženje vodnim putevima.
- Proverava - izviđa ronjenjem rečno dno pre postavljanja mostova.
- Podvodni diverzantski zadaci i miniranja (brodovi, mostovi, brane,....)
Kako su sada i pontonirske jedinice u sastavu flotile dodato su zadaci
- Da obezbedi prelazak vojske i civila preko reke/kanala/vodene prepreke, postavljanjem pontonskih mostova, skela i amfibijskim transporterima.
- Obezbedi formiranje mostobrana i obezbeđenje mesta prelaska.
- Miniranja i razminiranja objekata u vodi i pored vode.
- U mirnodopskim uslovima obezbede ,,protočnost" vodenih tokova. Npr miniranje ledenih čepova zimi koji bi doveli do ,,ledenih poplava" ili obrušavanje zemlje u rečne tokove u klisurama i kanjonima i formiranje brane sa uzvodnim podizanjem vodostaja. Na navedeni način je npr nastalo Zavojsko jezero kod Pirota 1963. godine obrušavanjem klizišta u tok reke.
Rečni
minolovac klase Neštin je projektovan, izgrađen i namenjen za ono što mu i ime kaže da bude minolovac / minopolagač.
Za navedenu namenu je izgrađen od aluminijuma kako bi imao minimalan elektromagnetni odraz i kako bi navedeni zadatak mogao da izvrši.
Prateća posledica trupa od alumijuma je da se on buši običnom puščanom municijom!
U VS su minolovce preimenovali u ,,višenamenske" brodove što oni nikako ne mogu da budu. Mogu da vrše i patrolne zadatke u mirnodopskim uslovima, odnosno u ratnim uslovima kada ne postoji neprijateljska kontrola obala i dominacija u vazduhu. Ovi brodovi ne mogu da prime borbu na vatru sa obale ili da deluju u napadu. Topovi na njima su u cilju odbrane u slučaju napada ili zasede, da obezbede povlačenje, a ne za napad.
Osim minolovaca u flotili od većih brodova postoje i patrolni brodovi, preuzeti od graničnih jedinica kao i desantni brodovi preneti sa mora i napravljeni od stskloplastike.
Moje mišljenje je Flotili nedostaju brzi, oklopljeni veći čamci sa znatnijom vatrenom moći, namenjeni za jednodnevne patrole i dejstva koji mogu da prime borbu. Relativno malih dimenzija tako da se mogu prevoziti na kamionskih prikolici, sa malim gazom uz mogućnost nasedanja na obalu, kao i sa malom visinom iznad vode (malog odraza). Bez dodatnog komfora tipa kuhinje, toaleta sa kupatilom i kreveta. Zatvoreni prostor - oklopljena kabina mora da postoji kao zaštita od vremenskih prilika i dronova iz vazduha.
Ovakvi mali, brzi, oklopljeni čamci ,,zujalice" bi mogli i da rade zajedno sa većim brodom tipa minolovaca koji bi im pružao podršku (hrana, voda, municija, kreveti, PVO, izviđanje elektronikom i letećim dronovima, veza,....), a delovali bi u krugu od nekoliko desetina km od takvog broda matice.
Brodovi flotile (bez gumenih i inženjerijskih čamaca i druge pontonirski tehnike)
Tehnika flotile na terenu, na vežbi