Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
Да ево види се где је летео, из Кине за Емирате па на Батајницу а онда лети за Египат...па вероватно ФК3 и дронови.
Ако је за једну батерију ФК3 било потребно 6 кинеских транспортних авиона, требало би још једно 7 ових Антонова за две преостале батерије (пошто су 3 поручене), зато што је Антонов већи од Y-20?!
 
Можда су ту и системи ФК-1000, о њима се причало као о алтернативи за Панцир С1.
 
Ако је за једну батерију ФК3 било потребно 6 кинеских транспортних авиона, требало би још једно 7 ових Антонова за две преостале батерије (пошто су 3 поручене), зато што је Антонов већи од Y-20?!

U istoriji letenja se vidi da je vec pravio identicne ture (Urumqi-Abu Dhabi-Batajnica). Prethodna je bila 22-og.
 
Jel FK 3 stizao iz Urumqi? Dva kamiona su bila kao deo FK3 za podrsku (kao kamioni) a jedan je bio kao sa savijenim radarima na krovu. Cetvrti nesto zut kao dizalica, meni nejasan
Screenshot_2023-12-27-18-35-47-196_com.android.chrome.jpg

Nadjoh sliku, nesto kao ovaj osmatracki radar, plus dva kamiona kao ovaj iza radara. zuta dizalica je mozda za rakete. Bili su mi na nekih 200 m tako da je to 90 posto to
 
Poslednja izmena:
Orao, hm, ne znam baš, previše su stari, pa makar bili i remontovani. Šta može da se uradi sa njima, previše zastarela tehnika. Koliko god odlagali, ako hoćemo da budemo neki faktor moraće da se kupi nešto bolje, ako već ne 5ta generacija, bar 4-ta.
 
@prostorni planer

Pre nego sto videh tvoj komentar pretpostavljao sam da su u pitanju narucene BPL kamikaze iz UAE, ali posto si bio svedok drago mi je sto nisam bio u pravu.

Radio sam racunicu na drugom forumu ali ukratko, An 124 ima tovarni prostor duzine 36.5 m sa nosivoscu od 120 tona a to je u ovom slucaju dovoljno za tri kamiona po preletu (najveci je SLO sa 38 tona i 12 m duzine).
Sto se tice samih letova, Urumci - Abu Dabi i Abu Dabi - Beograd su nekih 4000 km a dolet sa max. teretom od 120 tona je 4400 km tako da se racunica poklapa. Ovo je verovatno i razlog sto se leti bas za Urumci.

Posto znamo za ova dva preleta a to sigurno nije dovoljno za jednu bateriju, takodje pitanje je sta sve cini jednu bateriju a u zavisnosti od toga broj letova za dopremu moze biti 3, 4 ili 5. Jedan od nacina da znamo je pitanje radara a posto ovaj sistem ima dva radara od kojih je jedan neophodan pitanje za tebe je koji si od ova dva radara video:
Osmatracki (prva slika) ili nisanski (druga slika)
209335_91741467_10.jpg
482880_330265120_279259967_5604516409572616_4284358619435757644_n.jpg
 
Упитна је ефикасност и исплативост модерне борбене авијације у данашњем ратовању.
 
Nadam se da si u pravu jer je to bolja varijanta (dozvoljava da se svaka baterija samostalno koristi). Ti si najverovatnije video radar, komandno vozilo i vozilo agregat (ova dva su klasicni kamioni i to su ova vozila levo na drugoj slici u mom prethodnom postu).
Ovo bi onda znacilo minimum cetiri preleta a potencijalno i peti.

Dopuna: Bila je bar jos jedna dostava 17.12.
 
Poslednja izmena:
Упитна је ефикасност и исплативост модерне борбене авијације у данашњем ратовању.
Мислим да није упитна. Добар ПВО значи да ћеш макар моћи да одвратиш масовна бомбардовања, а ова прича са дроновима је већ за додатне заштите
 
@darkangel da do sada tri preleta. Iskreno otpisujem bespilotne letilice jer ne verujem da je potrebno toliki avion tri puta da leti zbog BPL i komandnih vozila. Pogotovu sto cesto komandna vozila stavljaju na fap sasiju. Ja ocekujem jos bar jedan let
 
Definitivno nisu BPL, to je bila moja pretpostavka dok sam mislio da su bila dva leta i dok nisam pogledao gde je Urumci (iskreno nikada ranije nisam cuo za taj grad) a onda i ono sto si video kao potvrda.

Cisto nagadjanje, ali dajem samo kao primer:
Sastav baterije je 4x SLO; 2X vozila za dopunu; nisanski radar; komandno vozilo; vozilo agregat - ovo je funkcionalni minimum a to je 9 kamiona ili tri preleta An 124
Pored ovoga je moguce dodati: osmatracki radar; vozilo agregat; kolimatorska stanica - ono sto ocekujem da ce biti cetvrti prelet An 124
Dodatne stvari koje su stigle u prvoj turi ali mozda nisu u sastavu baterije vec celog diviziona pa ih nece sad isporuciti su dve stanice za opravke (dva kamiona)
Rezervne rakete

Kao sto vidis u zavisnosti od toga sta stize sa ovom baterijom zavisi i broj preleta.
 
Poslednja izmena:
У питању је сигурно једна батерија (а знам да је државни врх пре неких месец дана највио да стижу значајне ствари до краја године), а надам се и преостале две. Када се буду разместиле све три батерије на локације 250. ракетне бригаде онда ће то изгледати овако:
ПВО.png

Овде сам од прилике назначио ефективни радијус дејства ракете ФК-3 од 100км. Уз то треба напоменути 22 нова талесова радара, старе радаре, радаре самог система ФК-3 као и радаре Панцира (који су размештени у близини батерија ФК-3 како би их штитили од напада из ваздушног простора) који ће сви бити умрежени у наш јединствен систем ВОЈИН. За једну земљу наше величине је то респектабилно, ако још стигне Панцир СМ е то је већ озбиљна заштита. Уз то напомињем и трупну ПВО (Пасарс, мистрал, стрела, куб...) и надам се да жемо ускоро и красуху видети код нас! Е сад шта нам фали је наравно сателит (Бугари и Румуни га имају) који би употпунио целу причу...али отом потом. Ово је значајан искорак у заштити ваздушног простора и то се мора рећи!
 
Definitivno nam treba satelit, ali mislim da kineski vec povremeno koristimo od kada smo kupili dronove. Milinovic je to lepo objasnio, nema tu srece bez satelita i to ovi nasi u vojsci znaju, sad koju frekfenciju smo dobili na kojem od njihovih vojnih, necemo saznati mnogo godina.
 
.... nema tu srece bez satelita i to ovi nasi u vojsci znaju.... ,,

Znamo svi to

Samo vlasnici satelita mogu da računaju na preciznost, zbog razlike tačke prirodnog i geografskog severnog pola.
🥱
 
Definitivno nam treba satelit, ali mislim da kineski vec povremeno koristimo od kada smo kupili dronove. Milinovic je to lepo objasnio, nema tu srece bez satelita i to ovi nasi u vojsci znaju, sad koju frekfenciju smo dobili na kojem od njihovih vojnih, necemo saznati mnogo godina.
О томе сам са Мочом Милиновићем лично разговарао - закључак је - само властита свемирска агенција и уз помоћ Руса направити српску земаљску станицу која ће контролисати сателит који може да буде цивилно-војни ради смањења трошкова и користити за хидрометеоролошки завод, телекомуникације и ВОЈСКУ. Цена минимум 1,5 милијарди евра.
 
Uzor ?
Kimov narod nema leba a lansirali satelit .

Pa da.... vidi ove sirotane
... Велика Британија: Рекордан број људи тражи помоћ услед великих трошкова....


Ma daj odma 5 kom
 
Poslednja izmena:
О томе сам са Мочом Милиновићем лично разговарао - закључак је - само властита свемирска агенција и уз помоћ Руса направити српску земаљску станицу која ће контролисати сателит који може да буде цивилно-војни ради смањења трошкова и користити за хидрометеоролошки завод, телекомуникације и ВОЈСКУ. Цена минимум 1,5 милијарди евра.
Ja bih se pre oslonio na Izrael, u narednim decenijama nece biti pozeljna saradnja sa Rusijom. To svakako izbeci da nam ne bi Nanu, Naninu, iako mnoge patriJote ce sada skociti. Uzimati na trecim trzistima sve sto mozemo, Kina, Juzna Koreja, Izrael. Ne treba nikoga da izazivamo jer kada sada vodja zaokruzi pricu nezavisnosti KiM jer toboze nesto je Stefanovic 2011. potpisao, krenuce pritisci na dalje urusavanje RS, potencijalnog zarista u NP, Presevu, tako da ja ne bih cackao mecku. Iz Rusije ne moze da stigne ni deo za ladu kalinu, a ne satelitska stanica.
 
Ja bih se pre oslonio na Izrael, u narednim decenijama nece biti pozeljna saradnja sa Rusijom. To svakako izbeci da nam ne bi Nanu, Naninu, iako mnoge patriJote ce sada skociti. Uzimati na trecim trzistima sve sto mozemo, Kina, Juzna Koreja, Izrael. Ne treba nikoga da izazivamo jer kada sada vodja zaokruzi pricu nezavisnosti KiM jer toboze nesto je Stefanovic 2011. potpisao, krenuce pritisci na dalje urusavanje RS, potencijalnog zarista u NP, Presevu, tako da ja ne bih cackao mecku. Iz Rusije ne moze da stigne ni deo za ladu kalinu, a ne satelitska stanica.
Процес изградње сателитског програма је дугорочан. Са Израелом је постојала сарадња и она чувена афера, због тренутне ситуације неће они бити у прилици тиме да се баве. Као још важнији фактор наводим чињеницу да сваки савезник САД (НАТО чланица, Јужна Кореја, Израел, Јапан...) никада неће добити дозволу за помоћ и извоз високо софистициране војне технике Србији. Дакле једине опције су Русија и Кина а опет ће наши инжењери пре моћи да се прилагоде руском систему и пре ће Руси да помогну него Кинези. Ако 01.01.2024. кренемо у реализацију таквог пројекта, тек би лансирање било могуће за 3-5 година. А до тада ће се знати и победник у Украјини а сви знамо ко је то...дакле треба размишљати о таквој опцији...
 
Ja mislim da se odnosi zapada i Rusije nece poboljsati 20 godina. U tom periodu nam nece dozvoliti da bilo sta dovezemo iz Rusije. Zaista mi je upitno i kako mislimo da odrzimo flote Milova i Migova u ispravnom stanju na duze staze.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Ja mislim da se odnosi zapada i Rusije nece poboljsati 20 godina. U tom periodu nam nece dozvoliti da bilo sta dovezemo iz Rusije. Zaista mi je upitno i kako mislimo da odrzimo flote Milova i Migova u ispravnom stanju na duze staze.
Увек се нађе начин! Мислим да је већи проблем што власт у Београду не користи све потенцијале које нам нуди БРИКС+ и да нико и не размишља о озбиљним стратешким корацима (попут сателита) на политичком, економском и војном плану. Тренутно бруто девизне резерве и текући рачун опште државе Србије износи око 30 милијарди евра, дакле могло би се уложити нешто од тих средстава за војску. Зашто? Три стуба сваке државе су друштво, војска и привреда. Шта је нама најлакше изградити: војска. А научили смо на примерима из прошлости да државе са јаком војском имају много бољи међународни положај као и преговарачки капацитет од оних са слабом армијом. А већина јавности у Србији (као и на Западу) страшно потцењује БРИКС+ и развој тог покрета који је без проширења економски јачи од Г7. Ево овај ФК3 је најбољи пример: Ко би пре 10 година поверовао да ће Србија моћи да купи тако моћан територијални ПВО систем од НР Кине?! Цео Запад је увео драконске санкције Русији па ништа 😀, Иран и Саудијска Арабија се помирили, а видим како су Украјинци стигли до Москве...сада морамо да будемо паметни и да видимо где је будућност а то није ЕУ...а камоли НАТО. Са нама им је било лако или са Ираком, Либијом, сад су напали себи равног или јачег од себе и то ће само убрзати њихов пад. Зато мислим да ће итекако Русија моћи да нам помогне!!!
 
сада морамо да будемо паметни и да видимо где је будућност а то није ЕУ...а камоли НАТО
Uz jednu "malu" napomenu da smo okruženi tim istim NATO paktom sa svih strana, nemamo izlaz na more, ne smemo ni da pisnemo...kakav BRIKS kad je svuda oko nas EU i NATO, kakvo lansiranje ruskih satelita kakvi bakrači?!? NATO nikad nije bio veći, ušla cela Skandinavija, uskoro će i skoro cela Ukrajina , Kijev, Odesa , Harkov , sve će to biti u NATO-u i de jure a sada je već de facto.

Čekate propast USA i NATO-a, a u međuvremenu propao SSSR, SFRJ, SRJ, SCG...načekaćete se!
 
Vrh