Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
Vojska Srbije je posedovala nekoliko različitih varijanti vozila HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), Od osnovne verzije do M1114 i M1151/M1152. Tesko da bilo neka od ovih verzija podleze sporazumu.

Generalno, Humvee je proizveden u nekoliko glavnih varijanti koje su se razlikovale po svojim specifičnim funkcijama:

  1. Standardni Humvee: Osnovna verzija koja se koristi za transport vojnika i tereta. Ima ograničenu zaštitu od malih oružanih projektila.
  2. M1025/M1026 Humvee: Naoružane verzije Humveea, opremljene mitraljezom kalibra .50 ili M249 SAW za podršku pešadije.
  3. M1114 Humvee: Varijanta sa pojačanim oklopom, koja pruža veću zaštitu od improvizovanih eksplozivnih naprava (IED) i malih raketnih projektila.
  4. M1151/M1152 Humvee: Još jedna varijanta sa pojačanim oklopom, osmišljena da se suprotstavi pretnjama IED i protivpešadijskim minama.
  5. M1165 Humvee TOW: Opremljena protivoklopnim vođenim raketama TOW, koristi se za dejstva protiv oklopnih vozila.
  6. M966 Humvee ITV (Improved TOW Vehicle): Vozilo opremljeno sistemom TOW, sa dodatnim oklopom za povećanu zaštitu.
  7. M1097 Humvee Avenger: Specijalizovana verzija opremljena sistemom Stinger za protivvazdušnu odbranu.

Nego kad smo kod ogranicenja, sta bi sa onim da je KFOR jedina oruzana sila na Kosovu i Metohiji ili:

Tačka 5 Rezolucije 1244 kaže:

"Odobrava se prisustvo oružanih snaga Savezne Republike Jugoslavije i personala Ministarstva unutrašnjih poslova Savezne Republike Jugoslavije na Kosovu i Metohiji do maksimalnog nivoa od 11 000 vojnika i 1 400 policajaca, raspoređenih na predloženim mestima u aneksu 2."

Kad se to bude ispunilo,, onda mozemo da cepidlacimo da li je Humvee BOV ili ne.

Hvala za ovaj deo sa Hamerima. Odlicno napisano, izuzetno pregledno i jasno.

Drugi deo teksta je vrlo sporan.
Kao sto rekoh - Pravo je volja vladajuce klase.

Nedovoljno precizirane stavke iz sporazuma ostavljaju prostor da se razlicito tumace, a valjda se zato to tako i pise da bi se sa jedne strane dogovor postigao, a sa druge ostavio prostor za tumacenje u svom interesu.
 
Poslednja izmena:
Verovatno sam ja pozurio sa postavljanjem ovog pitanja. Tek od sredine sledece godine cemo mi ovde raspravljati po ovim pitanjima.
Tada ce da vazi princip ,,glava za glavu"

Pa ce doci teme: sta je u kojoj kategoriji, sta je vrednije tockas ili gusenicar, novo ili staro, remontovati i modernizovati staro jace ili kupiti novo slabije, koja borbena stanica cini OT, a koja ne, sta prebaciti u zandarmeriju...

Kako da postignemo i sta da uradimo da se Milos, Lazar, Lazanski, BOV M-21 OT, MRAP M-20, BOV-M11, BOV-M-15, BOV-KIV ne vode kao OT/BVP, vec kao vozilo koje NALIKUJE OT/BVP?

A do tada nam ostaje cinjenica da je 2019. (Tada su Milosi i Lazari u proizvodnji i krajem 19 isporuceni BRDM verovatno nisu uracunati odnosno vodjeni su kao izuzetci) brojano je:

562 borbena oklopna vozila
+ 100 okvirno Milosa/Lazara do danas
+ 30 BRDM-2 novih iz Rusije
+ 150 okvirno Milosa/Lazara naruceno do kraja 2024.
+ ? BOV M-21 OT
+ ? Lazanski
+ ? xxxxx
----------------------------------------------
Σ = ?
> ili < od 786


Pri prethodnoj racunici smo uzeli da:
MRAP M-20, BOV-M11, BOV-M15, BOV-KIV, oklopni Hameri NISU OKLOPNI TRANSPORTERI.

191209029.1_mn.jpg



A ja cu i dalje imati stav i pridrzavati se - Ne veruj Danajcima ni kad darove nose!

Sada samo hipoteticki
.
Da sam ja Danajac, da primenim princip ,,Advocatus diaboli":

- poklonio bih nam 786 oklopnih Hamera
- racunao bih da kod nas vazi princip ,,poklonu se u zube ne gleda"
- cekao bih da se izljubimo, izgrlimo, zahvaljujemo na poklonu, glorifikujemo slavnu zajednicku proslost, i gledamo u svetlu zajednicku buducnost, pominjemo da je rec o najvecem poklonu za nasu odbranu od vojne pomoci u WWII kada su nam vazdusnim putem dostavljani serumi protiv ujeda tropskih zmija i cizme najveceg broja 40 (dobro malo preterujem bilo je i vecih poklona), ...
- posle par meseci bih konstatovao da postoji sporazum koji definise: ,,borbeno oklopno vozilo je vozilo na sopstveni pogon koje ima oklopnu zastitu i terensku sposobnost" (videti sporazum), a po definiciji se tako moze tumaciti oklopni Hamer, jer u sporazumu nije decidno naveden kao tada postojeci tip.
- Onda bih iznenadjeno zakljucio: pa vi imate visak, znate Hameri su novi, ostalo vam je staro, prevazidjeno....

Ali ja sam nepoverljiv. Mozda Danajcima ipak treba verovati ?

Sa druge strane ko zna sta ce sa ,,sporazumom o podregionalnoj kontroli naoruzanja" biti za godinu dana. Mozda ce se zaboraviti i na ,,sporazum o konvencijalnom naoruzanju u Evropi" (CFE) u svetlu trenutnih dogadjaja.

A mozda ode i u drugom pravcu pa neko konstatuje da smo brojke za limit dobili sa uracunatom AP KiM i da zbog nove situacije na terenu treba to revidirati, naravno na statusno neutralan nacin, sa zvezdicom, jer se odnosi na teritoriju na kojoj se naoruzanje rasporedjuje, kao u BiH, sa vojskama RS i FBiH.
Samo jos neko da se nadje da potpise, mislim na izmene sporazuma!
 
Poslednja izmena:
Број средстава је условљен формацијом јединица. Било је најава да ће бити промене формације. Ја се надам спајању тенковских и механизованих батаљона у оклопне батаљона, па да нпр. у бригади КоВ имамо по два оклопна батаљона (25 тенкова + 28 модернизованих БВП у батаљону) и по два моторизована батаљона (12 Лазара + 12 БОВ М21 + 12 МРАП М20 у батаљону), извиђачки батаљон да се расформира и модернизовани БРДМ да замене старе. То би са пет бригада КоВ укупно било 250 тенкова, 280 модернизованих БВП, 120 Лазара, 120 М21 и 120 М20, као и око 100 Милоша за специјалне јединице и војну полицију, са 30 БРДМ-2МС све скупа око 770 што је ту до лимита.
БТР-50 у расход да их замене командни БВП, БОВ М86 у расход да их замене Милоши, вишак БВП да се искористи за препакивање лансера Стреле-1 са шасије БРДМ на шасију М-80 и да се направи још недостајућих за модернизовану Стрелу. Таман сваки батаљон без обзира ког рода да има ПВО.
 
Број средстава је условљен формацијом јединица. Било је најава да ће бити промене формације. Ја се надам спајању тенковских и механизованих батаљона у оклопне батаљона, па да нпр. у бригади КоВ имамо по два оклопна батаљона (25 тенкова + 28 модернизованих БВП у батаљону) и по два моторизована батаљона (12 Лазара + 12 БОВ М21 + 12 МРАП М20 у батаљону), извиђачки батаљон да се расформира и модернизовани БРДМ да замене старе. То би са пет бригада КоВ укупно било 250 тенкова, 280 модернизованих БВП, 120 Лазара, 120 М21 и 120 М20, као и око 100 Милоша за специјалне јединице и војну полицију, са 30 БРДМ-2МС све скупа око 770 што је ту до лимита.
БТР-50 у расход да их замене командни БВП, БОВ М86 у расход да их замене Милоши, вишак БВП да се искористи за препакивање лансера Стреле-1 са шасије БРДМ на шасију М-80 и да се направи још недостајућих за модернизовану Стрелу. Таман сваки батаљон без обзира ког рода да има ПВО.

Slazem se, i dopunjavam zacarani krug:

Formacija uslovljava broj sredstava. Propisani limit uslovljava formaciju.

Tvoj predlog je popunio formaciju borbenih oklopnih vozila aktivnih brigada i dostigao limit za drzavu.

Sta cemo sa formacijom rezervnih teritorijalnih brigada? One ocigledno ostaju jer su pre oko godinu dana promenile ime iz Komanda za razvoj brigade u Brigada. Njihova sadasnja formacija meni nije poznata.

Teritorijalne, rezervne brigade VS:
- Banatska brigada (Zrenjanin)
- Beogradska brigada (Jakovo)
- Rasinska brigada (Krusevac)
- Timocka brigada (Zajecar)

Za njih u rezervi ne ostavljas ni jedno borbeno oklopno vozilo (OT/BVP)? Znaci predlazes teritorijalne brigade kao pesadiju sa nesto T72, T55 i artiljerije?

Podsecam, vozilo u rezervi se broji u limit. Vozilo ostavljeno na livadi da trune se broji u limit.

Dao si nam predlog za prevazilazenje problema sa limitom. Upravo sam to zeleo da cujem od nekoga.

Prema formaciji koju si predlozio, oko 260 BVP M-80 je visak u odnosu na sadasnje stanje (ako je tacno da ih je sada oko 220 u rezervi). U drzavi ostavljas oko 280 BVP gusenicara, od trenutnih 540.
Kako se visak BVP M-80 ne bi unistavao/prodavao, predlozio si da ih kovertujemo iz BVP u ,,vozilo nalik BVP-u". I tu se slazem.
Kada cemo to da uradimo i gde za svih 280 BVP koje si predlozio za konverziju?

Verujem da drzava ima neki plan nabavke. Verovatno je zato MRAP M20 planiran sa turelom umesto integrisanom borbenom stanicom koja je ,,integralni i organski deo" vozila, pa da samim tim nije oklopni transporter vec vozilo koje nalikuje oklopnom transporteru.
Cekam podvrdu pretpostavke od nekoga.

Ako je prethodno tacno moj predlog je sledeci:

Sa svih Milosa skinuti DUBS i ugraditi turelu sa skidajucim 12,7 mm. Kao za Senegal. DUBS proizvesti i cuvati u magacinu za montazu u slucaju vojne opasnosti.

Da li bi to bilo dovoljno da Milosa iz kategorije borbeno oklopno vozilo prebaci u kategoriju vozilo nalik borbenom oklopnom vozilu?

Kako god da okrenem racunicu, dolaskom novih oklopnjaka se pojavljuje visak koji mora na giljotinu.
Sta cemo na giljotinu?
 
Poslednja izmena:
Први ће на гиљотину сигурно БТР-50 и стари БРДМ-2, просто су најстарији.
Што се тиче резерве, ја сам дао предлог фиктивно за 5 бригада, у реалности ми имамо 4. Са мојим предлогом формације батаљона али са 4 бригаде остаје луфта око 80 возила.
 
БТР-60 је специфичан, командно возило батерије Стреле, мада може то да се препакује у фургон на шасији Фапа, као командна од беспилотних летелица.
 
A ima li BTR-60 kao komandno vozilo borbenu stanicu koja je ,,organski i integralni deo vozila"?
Ako nema onda se mozda ne vodi kao OT, vec kao ,,vozilo NALIK na OT", pa se ne broji u limit.

Ako je tako, onda nikako na giljotinu, vec u rezervnu brigadu, pa makar bio na livadi, a slobodno moze ostati i u aktivnoj jedinici.
 
Poslednja izmena:
Нема. БТР-60ПУ-12 је опремљен само са опремом за комуникацију и навођење ПВО. Мада њих и нема пуно, можда ни 10.
1689617426554.png
 
Иначе Буран прави компанија БМЦ од које смо набавили стотине аутобуса, што за ГСП БГ, што за ЈГСП НС, Ласту, што за друге превознике.
 
Milos sa trocevcem 20 mm na gadjanju.

Mislim da je dobra varijanta za borbenu podrsku, vozilo deluje stabilno, velika brzina paljbe. Zamena dobosa jedino ostaje kao mana.

Pitanje je da li je konstrukcija kupole izvedena tako da dozvoljava elevaciju topa kako bi mogao da gadja ciljeve u vazduhu, sto je originalno bila namena ovog topa?

Apsurdno da su ovakvi PVO topovi do skoro smatrani prevazidjeni, a sada zbog svakakvih ,,prdavaca" iz vazduha postaju perspektivno orudje.

 
Poslednja izmena:
Први ће на гиљотину сигурно БТР-50 и стари БРДМ-2, просто су најстарији.
Што се тиче резерве, ја сам дао предлог фиктивно за 5 бригада, у реалности ми имамо 4. Са мојим предлогом формације батаљона али са 4 бригаде остаје луфта око 80 возила.
5 brigada je za ApKiM
 
Лепе мете за Панцире и Т-72МС1 од наших правих пријатеља.
 
Stvarno, tema nekada zvuči kao neki tinejdž forum u fazonu što je klincima milo, to im se i snilo. Sa redovnim omalovažavanjem mnogih svetskih i regionalnih sila (ovde ne mislim na Kosovo)
 
Mi ne smemo ni u kopnenoj (plus vazdušnoj) zoni bezbednosti oko Kosova da radimo ništa bez odobrenja komandanta KFOR-a a kamoli da predjemo administrativnu liniju, još kad taj Turčin dodje na jesen…dosta ljudi u Srbiji ne shvata da su jedina realna alternativa Amerima/Zapadu na Balkanu Osmanlije a ne neki Rusi koji samo što nisu došli do delte Dunava da nam onda pošalju na baržama iskandere, kinžale i s-5000.
 
Da se razumemo jednu stvar. Nakon objave ovog novog paketa naoružanja iz Turske, nema ni govora o komentarima poput ,,mete za Pancire i T72B1MS" i slično.

Situacija se dolaskom Bayraktara TB2 kao i protivoklopnog i protivtenkovskog naoružanja ozbiljno usložnjava u bezbednosnom kontektstu. Nova nabavka je po obimu velika i dodatno će otežati situaciju.

Sada već govorimo o vrlo dobro opremljenoj maloj vojsci, koja raspolaže poprilično novim i upotrebljivim sistemima, sa velikim potencijalima za odbranu. Od ofanzive su jako daleko, ali da nam polupaju desetine tenkova i oklopnjaka, poobaraju dronove i helikoptere, svakako će nakon ove nabavke biti u stanju makar u određenoj meri.

Strukturisanje njihove vojske mi izgleda kao formiranje specijalnih jedinica koje su jako dobro tehnički opremljene. Nabavke su tačno odmerene da se sa malo novca, dovoljno ljudstva, oklopnjacima, ručnim i lakoprenosivim PO, PVO i minobacačima i slično ima sve što im je potrebno. Od opremanja specijalca do transportnih komponenata.
 
Zna li se kolko Bajraktara stiglo na kosovo? Jedan? Pet? Nigde se ne spominje broj
 
Sinoc su vlasti na Kosovu saopstile da podaci o nabavci nove tehnike iz Turske, a koje su se tokom jucerasnjeg dana pojavile na drustvenim mrezama, navodno nisu tacni, ali rade na ptogramu opremanja.

Prica se da je stiglo 5 Bajraktara, navodno nisu naoruzani. Poseduju opremu za izvidjanje.
Sada treba deo PASARS-a (sa Mistralima) i deo Pancira drzati uz administrativnu liniju. Oprema za izvidjanje omogucava nadzor vise desetina km u unutrasnjost Srbije. Dobijaju nadzor nad pokretima, rasporedu i broju snaga VS/Zandarmerije u dubini teritorije centralne Srbije.


Zanimljivo mi je da su nasi zvanicno stopirali izvoz domace namenske u narednih u narednih 30 dana, sa mogucnosti produzenja.

Prvi mi je to bilo nebulozno. Odmah sam pomislio pa sta se mi bunimo sto nam se ne isporucuje narucena vojna oprema, a onda isto tako stopiramo isporuke za koje smo takodje potpisali ugovore sa previziranim rokovima.
Sta sada glimumo?

Onda jutros procitam clanak na CNN, objavljen valjda sinoc po nasem vremenu.
Ostanem u soku! Neverovatno!


Tice se kapaciteta proizvodnje artiljerijske municije u NATO, pokusajima da povecaju proizvodnju, stanju zaliha, potrosnje u Ukrajini. Konkretne brojke. Priznaju da su poslali kasetnu municiju u Ukrajinu jer prakticno nemaju vise druge.
Ozbiljna analiza, pozivaju se na Dzoa B., ministre odbrane SAD i UK, izjave generala.
Ponavljam izvor je CNN i njihovi visoki zvanicnici, a ne neki Rusi ili Ukrajinci!
Preporucujem da se pogleda!


Pa narode, ja se mogu opkladiti da su nasi kapaciteti proizvodnje artiljerijske municije veci nago u SAD!

Pri tome treba imati u vidu da je Jugoslavija, a danas Srbija jedina zemlja na svetu koja je koristila i proizvodila i NATO i Ruske kalibre (dakle i 155mm i 122mm), a oba se sada koriste u Ukrajini.
Drugi deo JU prozvodnje municije je bio lociran u BIH (Bosnjacki deo), ali je veliki broj masina odatle pocetkom rata i povlacenjem vojske premesten ili onesposobljen (npr. Oprema za proizvodnju raketa Orkan su dislocirane na Pale, deo u Srbiju, zvanicno dislocirano po odluci vlasnika, Jugoslovenskog MO dok BiH jos nije bila zvanicno nezavisna). Nove masine nisu nabavljali, a stare su u problematicnom stanju, opet delom i zbog opstrukcija iz zajednickih institucija BiH (Srba i Hrvata jer su sve odluke ,,utrojene"). Zbog ovoga su BiH (Bosnjaci) na mnogo nizim kapacitetima nego ranije. Takodje izvoz im blokiraju Srbi koji imaju pravo veta u institucijama BiH.

Kapaciteti JU su bili enormno veliki. Vecina toga je sada u Srbiji. Pri tome su izvrsena dodatna ulaganja posle bombardovanja.

Zemlje bivseg istocnog bloka koje su proizvodile sovjetske kalibre, a naknadno su usle u NATO, presle su na NATO kalibre i proizvodnju sovjetskih kalibara su zapostavili.

I na kraju se pitam, da li je odluka da se stopira izvoz srpske namenske pokusaj da se izbegnu pritisci za izvoz municije ka Ukrajini i Rusiji?
Nesto slicno kao kada su stopirane sve vojne vezbe, sa svim stranama kada je poceo sukob u Ukrajini.

Dogorelo je do nokata i to sam CNN i njihovi zvanicnici tvrde.
 
Poslednja izmena:
За сада је приказан само један без наоружања нити опреме за коришћење наоружања, отприлике у клот извиђачкој варијанти. Нама кад су стигли кинеских ЦХ-92А одмах су приказани сви са наоружањем.
 
Vrh