Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 111 30,2%
  • Ne

    Glasovi: 228 62,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 28 7,6%

  • Ukupno glasača
    367
T55 je kod nas koriscen na KiM vise kao samohodna haubica, kao artiljerijska podrska pesadiji iz pozadine. Za nesko ozbiljnije, protiv ozbiljnijeg protivnika i nije
 
Отприлике се тенкови тако користе у свим ратовима од увиђења противоклопних система, тенковски бојеви су реликт 2. светског рата.
 
Teško da tenkovski top može da se koristi kao haubica pošto projektil ima skoro pravolinijsku (položenu) putanju, ne ubacnu... Ali da su tenkovi korišćeni u ulozi artiljerijskih oruđa, to već opšte poznato.

Ali to je bilo pre 24 godine. I tada je već bio zastareo i istrošen, a to je sve bilo pre ere dronova, masovne upotrebe "pametne" municije... Sve se promenilo od tada, tenkovi su od predatora postali plen, šta li nas tek čeka u budućnosti?
 
Poslednja izmena:
Za mene su tenkovi oduvek bili "plen" :), jer sam odavno služio vojsku u raketnoj protiv-oklopnoj jedinici. Vodjena raketa iz tog doba pogadja 100% na 3km, pa nije zdravo biti ni u blizini tenka.
 
Transport 76 prodatih T55 06.12.2011. u luku Bar.
05122011276.jpg
 
Opa, znači pala neka ozbiljna lova. Sad to uložiti u našu Namensku.
Узео шверцер Тешић лову, узели Чеси и Бугари кајмак што су препродали наше тенкове које смо продавали на кило. Наменска ту ништа није радила. Ова слика у информеру нема везе са нама, тенкови су продати клот као гвожђе. Пакистанци имају војну индустрију и фабрику тенкова какву можемо да сањамо.
 
Taman od tih para što su zaradili od tenkova da isplate zaostale zarade u FAPu, koji platu nije primio od septembra. Namenska nikad jača, plata minimalac koji ne primaju
 
Pa, jel smo mi to nešto platili da odvezu te tenkove? :)

Nego, ima na netu da smo učestvovali u razvoju raketa Kornet. (?)
 
Подмазане су крупне рибе у ланцу, војска је сама ту прифитирала минимално.
Тешко да смо ишта ми имали око Корнета, наш највећи домет је модернизација Маљутке, Бумбар и Стршљен никад нису завршени нпр.
 
Tenkove ne treba prodavati dokle god postoji vojno sposobnih posada koje su obučene na njima. Takođe i PAT-ove, iako su izgubili svoju primarnu ulogu oni su odlično oružje za dejstvo po zemlji. Sa pojavom dronova vraća im se uloga PVO, ili ih jednostavno nakaciti na Tojotu kao Arapi.
 
Касно, можда је остало око 200 Т-55 у Смедереву и Паланци по ливадама.
 
Да по ливадама. Ако одеш на гугл мапе и нађеш касарне у Смедереву и Паланци тачно можеш да пребројиш тенкове и старије оклопњаке који су ускладиштени. Последњи пут када сам био у Паланци пре 6 година део тенкова је био у возном стању.
 
Kasarna u Smederevskoj Palanci, tenkovi, topovi, bestrzajci. Na livadi skoro 20 godina.Ima i na street view, mahom su zardjali.
Druga slika, Smederevo.
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-12-01-08-49-36-967_com.google.android.apps.maps.jpg
    Screenshot_2022-12-01-08-49-36-967_com.google.android.apps.maps.jpg
    105,8 KB · Pregleda: 152
  • Screenshot_2022-12-01-08-52-46-782_com.google.android.apps.maps.jpg
    Screenshot_2022-12-01-08-52-46-782_com.google.android.apps.maps.jpg
    92,2 KB · Pregleda: 165
Ako je nešto ostali o nije očerupano, verovatno bi se stavilo u pogon u slučaju nekog rata. Pod uslovom da to danas neko zna da vozi, i da uopšte hoće da vozi. Ja bih pre bio dezerter nego seo u tako nešto 2022. godine.
 
Na jednoj drugoj temi sam napisao da oruđe kao što je tenk može da rashoduje, odnosno povuče iz vojske samo nivo predsednika države ili ministra odbrane, dakle niko drugi, nikakav niži nivo kao što je neki podoficir, oficir, komandant, general pa čak ni načelnik generalštaba tenk koji se vodi na stanju u vojsci (tj. neko ,,ga duži") ne može da otpiše iz vojske.

Za sve ove tenkove koji se čuvaju u kasarnama je ključno pitanje da li se vode u stanju u vojsci (u bilo kom statusu, npr. u teritorijalnim brigadama, ratna rezerva, remontna rezerva) ili su već rashodovani i samo se čuvaju u kasarnama (kao rashodovani otpad - staro gvožđe).

Ako sredstvo nije u aktivnoj jedinici na upotrebi, a i dalje se vodi u vojsci u bilo kom obliku onda se čuva valjda u Centralnoj logističkoj bazi (to bi trebalo da je ovo sa slika iznad).
Druga opcija je da se sredstva čuvaju u sastavu i u magacinima rezervnih, teritorijalnih brigada koje imaju svoju tehniku koju čuvaju (i ne samo tehniku već i npr kompletne uniforme za popunu, lično naoružanje, vreće za spavanje, poljske kuhinje, sanitetsku tehniku, radionice....) i stalno prisustvo samo minimalnog jezgra starešinskog i vojničkog kadra u ,,Komandama za razvoj teritorijalnih brigada". U slučaju rata se teritorijalne brigade aktiviraju i popunjavaju ljudima iz rezervnog sastava. Tih rezervnih - teritorijalnih brigada je nekoliko u sadašnjoj formaciji vojske i sve se nalaze u ,,Komandi za obuku". Vojska se sastoji iz Kopnene vojske, Ratnog vazduhoplovstva i Komande za obuku koja je dakle ,,treći deo vojske". Sva sredstva koja se u rezervnim brigadama čuvaju se čuvaju uz propisanu konzervaciju većine tehnike. Te teritorijalne brigade su Beogradska brigada - Jakovo, Banatska brigada - Zrenjanin, Timočka brigada - Zaječar, Rasinska brigada - Kruševac. Koliko se sećam iz nekih izvora u Zrenjaninu se npr. čuvaju tenkovi T72 koji su u sastavu teritorijalne Banatske brigade. Druge teritorijalne brigade bi trebalo da su popunjene tenkovima T55.

Tenkove kao i druga sredstva teritorijalnih brigada niko ne može da otpiše jer su sastavni deo formacije vojske. Dok se ne promeni formacija Vojske može samo da se izvrši prenaoružavanje. Npr. teoretski: kupe se novi tenkovi koji prelaze u sastav aktivnih tenkovskih bataljona, a onda povučeni M84 pređe u teritorijalnu brigadu i istisne starije T55. T55 onda kao višak (ne postoji više u formaciji, odnosno sva formacijska mesta za tenk su popunjena, pa postaje prekobrojan) prelazi u Centralnu logističku bazu gde mora da se čuva i dalje, sem ako ga navedeni na početku posta ne otpišu.

Sve dok se sredstvo čuva u vojsci u stanju pripravnosti, van upotrebe u aktivnoj jedinici, obaveza je da bude ,,konzervirano". Konzervacija podrazumeva niz propisanih postupaka i mera za svako pojedinačno sredstvo. Npr. svaki motor mora biti zaštićen tako što se u cilindre nalije ulje do čepa, rezervoari za gorivo i druge tečnosti moraju biti napunjeni ,,do čepa" (osim što čuva rezervoar, sprečava pojavu samozapaljenja mešanjem vazduha i goriva u rezervoaru), svi pokretni i mašinski delovi naoružanja, ležajevi i sl moraju biti popunjeni konzervacionom masti.......
Korozija koja se spolja vidi na tenku ne predstavlja praktično nikakav značaj. Nakon propisno izvršene konzervacije, kada se ukloni konzervaciona mast, izlije ulje iz motora, zamene propali gumeni delovi kao neka creva, i sl. tenk treba da upali i radi.

Formacija komande za obuku, sa teritorijalnim brigadama i trenutnim komandantima:

Banatska brigada

Beogradska brigada

Rasinska brigada

Timočka brigada

Ovo je otprilike kako me sećanje služi iz vojničkih dana, a i kasnije što sam pročitao i čuo. Ako nešto grešim praštajte i ispravite.
 
Poslednja izmena:
Vrh