Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
@vrlenija ti pričaš o ličnom iskustvu sa obuke, u vojsci i o shvatanjima koja su bila nametana vojnicima... da, tačno je da teritoriju osvaja u i drži "čizma", ai vidiš, u celoj toj tvojoj priči nedostaje ono što sada vidimo: dronovi - izviđački, borbeni, svih vrsta i veličina, pametna municija, digitalizovano ratište... Sve se promenilo.

Da, izvlače se stari tenkovi i šalju na front - upravo zbog gubitaka koje jedinice trpe od svog ovog modernog oruđa, a glavni razlog su upravo - zastarela shvatanja i nefleksibilnost sistema koji nije sposoban da vidi gde je zapravo problem (u sebi samom).

Sa vođenom artiljeriskom municijom, PO projektilima koji tenkove napadaju "odozgo", dronovima koji daju sliku u realnom vremenu... brojčana i vatrena moć grube sile same po sebi će teško da urade ono što joj im je primarni zadatak: da zaplaše i demorališu protivnnika (što je bila ruska zamisao u Ukrajini). Uostalom, ako je T-55 u "rezervi" onda bi to, banalizujem, značilo da ide u borbu kada ponestane M-84 .... ako mogu da nam izbace iz stroja naše najmodernije oruđe, šta će tek da nam rade sa zastarelim?

Овај рат у Украјини је показао апсолутно супротно од свега што си написао, то јест да никакви дронови свих врста, сателити, кинжали, искандери, сухоји или бродови у Црном мору не значе ништа без чизме на терену, овај рат је на већем делу фронта чак далеко ближи и 1. светском рату него 2. светском рату,

тако исто може и Вучић да глумата са својим некаквим куповинама дронова, хеликоптера, Рафала или не знам ти ни ја чега, џабе све кад Војска Србије нема ни 2.000 професионалних војника под оружјем.
 
Zato što banalizuješ (u svom prvom pasusu) i gledaš samo trenutnu pat poziciju, a da nije tih dronova, satelita, pametne municije i druge zapadne pomoći Rusi bi već samleli Ukrajinu, a isto tako, da nije hipersoničnih projektila koji se koriste suprotno svojoj nameni, ko zna gde bi se zaustavile povremene ukrajinske ofanzive.
I tim ubogim pešadincima i tenkistima životi zavise od dronova, brzog prenosa satelitskim vezama i sl.
Sve to ima svoju ulogu u razvoju događaja.


Sa drugim delom drugog pasusa se slažem, sem što ga dovodiš u vezu sa ovim iznad.
Slažem se da mamlaz glumata, jer to bi trebalo da budu ništa drugo no redovne nabavke za zamenu stare tehnike novom i savremenom.
Strašno je to da je morao da se slupa helikopter sa bebom i da svi u njemu izginu da bi konačno krenuli da nabavljaju moderne aparate sa kojima se tako nešto nikada ne bi dogodilo.
 
Strašno je to da je morao da se slupa helikopter sa bebom i da svi u njemu izginu da bi konačno krenuli da nabavljaju moderne aparate sa kojima se tako nešto nikada ne bi dogodilo
👍 To im nikad ne treba zaboraviti. Pogibija nezudnih ljudi zbog bolesnika koji moraju od svega da naprave spektakl i politicku predstavu.
 
To sto pisete za helikopter nije tacno, tada je pao jedan od najmladjih i najispravnijih helikoptera VS. On je pao zbog sebicluka i samovolje politicara, a ne zato sto je bio star. Oni nabavljaju novu tehniku jer su shvatili da to narod jako voli i da donosi puno glasova, a ne sto brinu o ljudskim zivotima i bezbednosti Srbije.
 
Ne vidim logiku da se iko raduje što Vučićevci neprijatelji jačaju svoje naoružanje, a ne on. Meni ako nije dozvoljeno slobodno naoružavanje, a mojim neprijateljima jeste, ja sebe smatram porobljenim.
 
To sto pisete za helikopter nije tacno, tada je pao jedan od najmladjih i najispravnijih helikoptera VS. On je pao zbog sebicluka i samovolje politicara, a ne zato sto je bio star. Oni nabavljaju novu tehniku jer su shvatili da to narod jako voli i da donosi puno glasova, a ne sto brinu o ljudskim zivotima i bezbednosti Srbije.
Pao je i zbog sebičluka i zato što nije imao odgovarajuću opremu za sletanje u SMU. Niko nije ni rekao da je pao zbog godina ili ispravnosti... Sa Airbusima se to ne bi dogodilo.
 
Pao je i zbog sebičluka i zato što nije imao odgovarajuću opremu za sletanje u SMU. Niko nije ni rekao da je pao zbog godina ili ispravnosti... Sa Airbusima se to ne bi dogodilo.
Па имао је ИЛС, али је посада прекршила једно 200 прописа цивилне ваздушне пловидбе - то је, према нашим законима, био цивилни лет - између осталог, говорила је са контролом лета у метрима (морала је у империјалним мерама, чак, пошто је цивилни лет, на енглеском!) и још горе, помешали су QNH и QFE током разговора са прилазном контролом и нису успели у ономе у чему сваки пилот Ер Србије и осталих компанија успе сваки дан - да слете на аеродром Никола Тесла - а копилот није ни смео да лети ноћу и у условима ВФР (по инструментима), што значи да су летели са једним оспособљеним пилотом, што је, може бити, и кривично дело. Дакле, једна катастрофа у најави, која је узела и животе цивила, укључујући бебу. Нема никаквог оправдања, ни за кога - срам их било све, од вође ваздухоплова, до команданта авијације. Говнари.

Стога, немамо доказа да се са Ербасом то не би догодило. Недисциплина и непоштовање процедура убијају у авијацији, а не ваздухоплови.
 
A sto nisu sleteli gde je trebalo i gde uvek uvezbavaju, na heliodrom Banjicki vis? Tu je beba i trebala da bude zbrinuta, a ne da zbog slikanja ide u Surcin, gde vojni piloti nikada ne vezbaju sletanje, a pogotovu ne po gustoj magli. Sram bilo samo one koji su hteli samopromociju.
 
1670254992531.png
Slikao sam ovu vest pre nego što je zamenjena sa vešću da je helikopter pao. Da se ne zaboravi !!
 
Срам их било све. Пронаћи ћу новине из 1950 и неке, кад је била катастрофа на изградњи акумулације Маврово: хеликоптери ЈНА полетели упомоћ унесрећенима, зауставила их магла у Грделичкој клисури, вратили се. Крај. Одговорни људи.
 
Па ја рачунам да су они изнад њега свакако говна, па рекох, он ће да брани интегритет својих јединица и старешина. Али јок.

Али ето, командант хеликоптерске јединице МУП-а одбио тај задатак. Е, то је човек. Живео мајци 100 година.
 
Е, да. Тако је и загребачки Вечерњи лист јавио да је секретар за трговину САД Браун слетео у Дубровник...
Највећа грешка коју могу да направе штампани медији.
Али, да, екипа Новости је те ноћи била у Сурчину. Медијска владавина убија.
 
@pantograf hvala na ispravci, nisam bio u pravu, izgleda da sam prerano prestao da pratim tu priču pošto je u jednom trenutku bilo rečeno da helikopter nije bio opremljen za takvo sletanje.

@prostorni planer pa i jeste zbog ovog gubitka počela nabavka Airbusa. Jasno je bilo da imamo prazninu u floti između Gazela i Milova a da na tržištu već odavno postoji helikopter koji je projektovan i namenjen za ovu vrstu misija i da ga zato koristi skoro ceo zapadni svet... A i ko se ne varam, u vreme te tragedije smo imali maltene jednocifren broj operativni Milova, još jedan razlog da se krene u nabavku novih aparata.
 
Pa i sada imamo jednocifren broj operativnih milova.Ja mislim da je nabavka airbasova pocela kako bi se kupovalo i sa zapada. Najjace mi je sto je kupljena super puma za preCednika kao i avion, a to su u potpunosti sakrili od sire javnosti. Sto ne izadje lepo i kaze penzioneri vama dajem 150 evra minimalnu penziju, ali ja sam milione dao da mi se slucajno ne srusi vremesni avion ili helikopter, jer moja g je najvaznija.
 
Poslednja izmena:
Da, ali opterećenje Milova će se smanjiti pošto će Airbusevi od njih preuzeti deo misija, za koje su Milovi realno predimenzionisani, a Gazele ne mogu da izvedu.
VIP Super Puma je teška svinjarija.
 
Da ali ranije, pre 2015. ih je bilo operativno tipa 2-3. Bas je bio raspad.

Meni je licno drago zbog nabavki koje su usledile u godinama posle 2015, bilo da su uzrokovane padom, bilo da su videli da pompezne nabavke dobro prolaze kod raje pa odlucise da udare copy-paste.

Ono sto im se pak moze i treba zamerati je 1) to sto su morale da se dese svinjarije da bi se dozvali pameti i 2) to sto su u tim nabavkama kao vidovima skupljanja politickih poena otisli predaleko pa pokupovase vise nego sto mogu da odrzavaju i eksploatisu. Mnoge nabavke su mogle da budu za duplo manje. Jer dzaba sve to ako nema ko da odrzava i koristi. I VS i MUP redovno kukaju da nemaju dovoljno specijalizovanih kadrova. Jer sve pare odu u masine za slikanje, umesto u ljude koji nose sistem.

Sa GSPom je isto, pa tako kupuju vece kolicine autobusa koje nema ko da vozi umesto da kupe manji broj ali da srede problem vozaca i mehanicara. Tako ce biti i sa Srbija vozom, kupice garniture za BG voz i busace se njima i njihovim brojem a na kraju ce pola stajati u depoima. I sa komunalnim sluzbama je isto, XX novih vozila za slikanje i busanje ali dzaba kad nema ljudi u sistemu koji ce to da iznesu i upotrebe.

Nabavke su svakako dobra stvar, samo sto naprdni kadar uspe i od njih da napravi fijasko.
 
Nije njima problem broj u nabavkama, jer sto je veci broj to je veca korupcija. Briga njih da li ce se nesto korisiti i koliko je potrebno, vazna je samo velicina njihovog tala.
 
Kažu mi drugovi što rade u Krušiku. Mitrović sklopio ugovor za minobacačke mine za dronove evo ga i rezultat.

Screenshot_20221205-181341.jpg
 
Nemojte da me pogrešno shvatite, nije mi namera da se nastavljam oko tragične pogibije onoliko ljudi, jasno je da je glavni uzrok nepoštovanje propisa u celom lancu i mešanje u nadležnosti... samo mi je malo neverovatno da bi se isto dogodilo sa H145M i sa posadama koje su prošle sve obuke (kao što i moraju, drugačije ne može), kada se i letimično vidi spisak opreme
 
Vrh