Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Negde sam procitao da kad bi ih danas narucili dobili bi ih u najboljem slucaju 2030e
 
A što se tiče rafala

Francuzi ne mogu da stignu da proizvedu sve naručene rafale. Čeka se godinama

Čeka se, jer su prioritet domaće potrebe i NATO saveznici. Tu je više problema, a jedan od njih je da Srbija nije članica ni zaveznik NATO-a i kao takva ne može ni dobiti potpuno opremljene Rafale.

Sa druge strane, Rusije više nema na Balkanu, pa samim tim je besmisleno da se nastavi sa kupovinom MIG-29 i uopšte ruskog naoružanja... Piše i na tom linku da je teško servisirati Migove itd...

Nismo baš u sjajnoj situaciji po tom pitanju.
 
To su sve američki saveznici... Ne znam za Indoneziju, ali UAE i Indija su strateški saveznici SAD.
 
Ето, имају проблема у производњи. Разлог више да купимо од некога ко може и има капацитета за производњу и пословање.
 
Nema potrebe da se salju avioni da snimaju bilo sta kad jos '99 sateliti mogu da ti snime tablice na kolima bukvalno


Kad kupujes avione i drugu vojnu tehniku ne kupujes samo njih nego i uticaj te zemlje, to je politika. Uvek postoji jeftinije varijante a i nekad se kupuju nepotrebne stvari da bi dobio nesto drugo ili jednog dana da imas mogucnost da trazis nesto od te zemlje
Они својим поступцима заиста показују и ту потенцијалну наклоност Србији.
 
За један рафал се могу купити два Ј 10 авиона. Иако би нам приоритет требао бити ПВО, куповину авиона треба обавити са поузданим партнером.
 
За један рафал се могу купити два Ј 10 авиона. Иако би нам приоритет требао бити ПВО, куповину авиона треба обавити са поузданим партнером.
Mislis 4. Avioni se veoma proizvoljno naplacuju doduse, isti svion se jednoj zemlji naplati 150, drugoj 180, trecoj 250 miliona......a za rafal se spominje da bi sada kostao 250 miliona a J10 je Pakistan (jedini kupac) platio 60 po komadu. Dal bi uopste dozvolili da nam isporuce preko nato zemalja avione iz Kine?
 
Poslednja izmena:
Mislis 4. Dal bi dozvolili da nam isporuce uopste preko nato zemalja avione iz Kine?
Не би био први пут да долази опрема из Кине, а и стигао је онај анти-дрон систем из Русије.
Што се Србије конкретно тиче, мислим да би било најбоље уложити у ПВО, и у развој наменске индустрије, повећање капацитета, и радити на локализацији што више делова возила, развој ПВО кратког домета и средњег, замена ТАМ камиона оклопним транспортерима, обнова касарни, развој новог типа брода за речну флотилу, унапређење артиљеријских система које производимо.
 
Poslednja izmena:
Mislis 4. Avioni se veoma proizvoljno naplacuju doduse, isti svion se jednoj zemlji naplati 150, drugoj 180, trecoj 250 miliona......a za rafal se spominje da bi sada kostao 250 miliona a J10 je Pakistan (jedini kupac) platio 60 po komadu. Dal bi uopste dozvolili da nam isporuce preko nato zemalja avione iz Kine?
Ofarbaće ih u žuto i reći da su poljoprivredni avioni za Milenijum tim.
 
Realno bolje uloziti u dobar pvo, a ovamo kupiti eskadrilu J10 od nekih 16 komada, za cenu 4 rafala. Em im je nalet jeftiniji, odrzavao bi se letacki kadar, a avion sasvim dovoljan za air policing. Mi i onako nemamo nikakve sanse u vazdusnim borbama sa NATO savezom, a drugog potencijalnog neprijatelja nemamo u okruzenju.
 
У изјави за медије је Председник наговестио да Србија поред Рафала жели да купи авионе из још неке земље а да је Рафал у овом тренутку једино могуће решење и онда је навео неколико аргумената који смо и ми овде на форуму изнели. Дакле ако је то нешто о чему се разматра онда је могуће да Рафали замене ловачку ескадрилу МИГ-29 а можда кинески авиони ловачко-бомбардерску ескадрилу Орлова. Колико је то у обуци пилота могуће и технички захтевно је сад питање. Али је речено да купујемо 12 Рафала 4++ генерације.
 
Imam nezvaničan info da je ove godine poručeno još "šezdesetak" novih PASARSA, pored 40 poručenih prošle godine koji su u proizvodnji. Samo ne znam da li su ti novi za nas jer se pominje i izvoz.
 
I ja sam danas dobio informaciju da se od septembra vraca vojni rok. Navodno ce krenuti regruti kao nekada 19-20 godina starosti a brojno stanje ce popunjavati vremenom sa nesto starijima koji nisu sluzili, srazmerno slobodnim kapacitetima u kasarnama. Videcemo da li je ovo istina
 
Realno bolje uloziti u dobar pvo, a ovamo kupiti eskadrilu J10 od nekih 16 komada, za cenu 4 rafala. Em im je nalet jeftiniji, odrzavao bi se letacki kadar, a avion sasvim dovoljan za air policing. Mi i onako nemamo nikakve sanse u vazdusnim borbama sa NATO savezom, a drugog potencijalnog neprijatelja nemamo u okruzenju.

To nije realna priča...

J10 ne koristi niko osim Kine i Pakistana. Rafale je dosta napredan avion, ali i košta taman između F16 i F35 koliko verovatno i vredi. Pošto ne možemo da dobijemo F16, ovo je verovatno jedina opcija.

Pitanje je naravno da li nama treba toliko napredan jet 4.5 generacije, ali politički su razlozi da se to kupi isto kao što su politički razlozi da ne budemo jedina armija u Evropi sa kineskim avionom.
 
Screenshot_20240410_144728_TikTok.jpg
Screenshot_20240410_144758_TikTok.jpg
Screenshot_20240410_144805_TikTok.jpg

M84AS2 na tegljaču
Screenshot_20240410_145024_TikTok.jpg



Izgleda da su nove serije Bov Miloš M16 dobile oznake. (40050 - 40060), što govori da ih imamo 60-ak.

Ono što je moj utisak, izgleda da je zbog stanja sa delovima počelo na se aljkavi. Naime, dva od 8 vozila iz nove serije iz nekog razloga nisu ofarbana, a i imaju različite felne.

Palo mi ne napamat da je možda u pitanju Miloš 2, još uvek ne mogu da procenim, ali po drugom snimku sam video da su svih 8 iste visine, a i ne bi bilo logično, s obzirom da je dvojka na testiranjima u Tocu tek od skoro.
 
Negde sam procitao da kad bi ih danas narucili dobili bi ih u najboljem slucaju 2030e

врло вероватно може и раније. мада, нама пре 2030. и не требају, јер тада првим МиГ-овима истичу ресурси. ако се не варам, ми морамо да их све заменимо до 2032. године
 
врло вероватно може и раније. мада, нама пре 2030. и не требају, јер тада првим МиГ-овима истичу ресурси. ако се не варам, ми морамо да их све заменимо до 2032. године
Узећемо ми и кинеске авионе у замену за Орлове...неће нико да се ослања само на Французе...
 
Pogledajte prilog 195192Pogledajte prilog 195193Pogledajte prilog 195194
M84AS2 na tegljaču
Pogledajte prilog 195195


Izgleda da su nove serije Bov Miloš M16 dobile oznake. (40050 - 40060), što govori da ih imamo 60-ak.

Ono što je moj utisak, izgleda da je zbog stanja sa delovima počelo na se aljkavi. Naime, dva od 8 vozila iz nove serije iz nekog razloga nisu ofarbana, a i imaju različite felne.

Palo mi ne napamat da je možda u pitanju Miloš 2, još uvek ne mogu da procenim, ali po drugom snimku sam video da su svih 8 iste visine, a i ne bi bilo logično, s obzirom da je dvojka na testiranjima u Tocu tek od skoro.
И раније су терана недовршена возила па чак и туђа да би се набила цифра на приказима и парадама.
 
Ambasada US u Srbiji "aminovala" potencijalnnu kupovinu Rafala uz neskrivenu politcku poruku.

Биће исто интероперабилан као и џебана коју су нам слали у току првог светског рата. Французи су штакори најгоре врсте.
 
Vrh