Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,6%
  • Ne

    Glasovi: 198 60,2%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    329
Ne znam sta si zapeo za Leclerc, on je nebitan tenk. Nije izgovor. Nije merilo.
Isto tako jedan modernizovani M84 na standard AS2 u 2024oj godini će biti superiorniji od jednog leclerc-a iz 1993 ili od jednog challengera 2 iz 1998.
Bice superiorniji od Challengera 2 po cemu?

Koliko se ti olako frljas procenama i izjavama, bukvalno odmah "pucas" u poredjenja srpskog paketa modernizacije licencne kopije T-72 (istina, kopijom boljom od originala, ali ipak sa. mnostvom ogranicenja) sa Challengerom 2, jednim od najboljih tenkova ikad napravljenih. Nebitno da li pricas o najnovijoj verziji ili onoj iz 98', Challenger 2 je institucija, klasa za sebe.

A pitanje je pre svega da li ce se taj AS2 ikad i dogoditi...
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Pa nemas 100 vrsta tenkova u zapadnim vojskama, ako neces da uzmes leclerc evo ti challenger 2 kao poredjenje, tenk koji je razvijan od sredine 80ih do sredine 90ih i koji se koristi od 1998.
 
Babe i zabe.

Mogu donekle da razumem optimizam i pozitivizam, ali i na ovoj temi pocinjes da zvucis kao svojevremeno (pre oko dve godine) na temi o zeleznici kad si predlagao neke nerealne, i za Srbiju nepotrebne brzine vozova. Ili se bese radilo o proizvodnji, ne mogu da se setim, znam da je bilo nesto na granici izmedju "na dugom stapu" i naucne fantastike.

I da se vratimo opet na pocetak diskusije i Igorovo pitanje. Treba neko i da vozi i servisira te tenkove. A Nelecenom je bitnije da ima 2X vise masina koje nema ko da opsluzuje (i tenkovi, i helikopteri, i vozila, sve se kupovalo vise nego sto treba, a ljudstva manjak) ali da zato Pretorijanci broje 5.000 pripadnika i plate za njih 2.500 evra. I da moraju da prete vracanjem obaveznog sluzenja jer obicni prasinar nesrecnici nece da im se smrzavaju po KZB za 30.000. Ne ide tako.
 
Poslednja izmena:
Mozes i italijanski tenk arieta da uzmes kao poredjenje.
Glupo je porediti K2 i A7 sa izvornim M84 i reci M84 je djubre u odnosu na njih. Neuporedivo je jesnostavno.
 
Bender, izvorno pitanje je bilo u vezi clanka iz politile da Srbija ima vise tenkova od francuske i nemacke sto je brojčano tacno.

Onda je neko rekao da su nasi tenkovi krs i da su leclerc i leopard a7 super.
 
Ja nigde nisam ni poredio M-84 sa njima, a nisam ni napisao da je djubre, niti krs, niti bilo sta slicno.

Samo mi je degutantno i suludo da neko misli da ce AS2 biti jednak Challengeru 2 iz 98' ili Leopardu 2 koje god verzije zelis.

Mislim to su tako olaka poredjenja... Aj da su barem doticne masine iz istih kuhinja, istih porekla, iz istih doktrina, istih filozofija... nego su i po svemu tome jako razliciti.

Sto se pisanja drugih tice, necu da govorim u njihovo ime, neka sami pricaju. Ali mogu da ih razumem zasto na jedno cherrypickovanje iz Politike, jednog partijskog glasila, da "Srbija ima vise tenkova nego Nemacka" reaguju drugom ekstremnom izjavom, da su zato nasi tenkovi krs (kako su oni napisali).

To sto je Politika u pitanju je jos gore, jer potvrdjuje po ko zna koji put da je pristrasno p(l)acenicko glasilo koje nikada nece biti ono sto je nekad bila. I bas me briga sto se nasao neko na forumu da ih potopi i isproziva kontra-ekstremnom izjavom. Ko im jm bre. Sem onom jednom njihovom novinaru Dejanu Aleksicu, cije clanke rado citam, i jos mozda dvoje-troje drugih. Ovo ostalo je samo ulickani Deformer i V92.
 
Poslednja izmena:
Pa i taj Leopard 2 je počeo da se proizvodi 1979te pa su stigli do sedme verzije istog tog tenka koji je naravno mnogo boljinod izvornog.

A sta ti hoces da kazes da M84 ne moze da se modernizuje?

To za nas ne vazi? Samo englezi nemci francuzi to mogu? Ma važi....

Opet pljujete po svemu sto izbaci domaca industrija i uvek vam je to sranje.
 
Pa modernizuj ga, ajde
Opet pljujete po svemu sto izbaci domaca industrija i uvek vam je to sranje.
Placaju me po pljuvacini.

E al salu na stranu sad, iako mene ne placaju za pljuvacinu, Politiku i gmazove u njoj (cast izuzecima) itekako placaju za lagarije. I zato i zivimo u velikom Potemkinovom selu a ja i ostalih 80% jadnika u ovoj zemlji zivimo od plate do plate. Ali bitno je da "Srbija ima vise tenkova od Nemacke" a da ce Pretorijanska brigada imati 320.000 din u vreme kad je minimalac 40.000. A tenkove i helikoptere ce da voze i odrzavaju dobre vile...
 
Poslednja izmena:
Ne znam sto mene lično stavljas u priču ja mogu da modernizujem kuće, zgrade, tenkove svakako ne mogu.

Isto tako ne znam zašto sebe lično ubacuješ u priču sa tim da sebe i 80% sugradjana nazivaš paćenicima jer eto "preživljavate od plate do plate" kako kažeš.

Nije ti država kriva za to druže ako ti fale pare to je do toga koliko si sposoban ili ne u poslovanju.

I onda naravno nisi srećan u svom životu jer hoces bolju platu pa te iritira sto tamo neki inženjer u SDPRu prima platu 200000 jer eto ima znanje da radi modernizaciju M84 pa je onda najlakše reći da prodaju bajke narodu a ti jedva prezivljavas.

Prestanite da krivite drzavu Srbiju za sve, radite na sebi i biće više para.
 
Ti sam prvi doleces na temu i zvucis kao light verzija Ljiljane Smajlovic (prikrivena naprednjakinja i relativizerka u sluzbi rezima), izvrces ljudima reci i uvlacis ih u neke nebulozne price o Potemkinovim selima i izmisljenim pobedama. A onda kada dobijes reakcije u skladu sa time onda ajde malo da kukamo o licnoj osnovi...
Isto tako ne znam zašto sebe lično ubacuješ u priču sa tim da sebe i 80% sugradjana nazivaš paćenicima jer eto "preživljavate od plate do plate" kako kažeš.
Zato sto ljudi zive teze i mracnije nego ikad, a vi neki se zamlacujete stupidarijama i lagarijama.
Nije ti država kriva za to druže ako ti fale pare
Zapravo, jeste.
Ostala je duzna i meni i mojoj porodici nekoliko povecih dugovanja. Pa smo joj oprostili, jer su nas ucili da budemo veci Hriscani. Onda je pokusala opet da otme i da nas opet ponizi. Pa smo je oterali u majcinu. Ali ne pre nego sto smo bacili nesto para na advokatske parazite i razne mastiljare.

A ni tu nije bio kraj, posto je onda ponovo mojoj, i drugim porodicama, otela deo penzija koje su sami stvarali decenijama rada.

Takodje je na sve to sama sebe i narod uvela u dugove do guse postavljanjem degenerika i seljacina da vode energetski sektor, koji su ga na kraju odveli u bozju mater. Pa sad kad treba da se otplati milijardu evra stete, sad opet otima od naroda putem uvecanih racuna, akciza i poreza. Dok na temi Crna strana medalje citam kako se Kradonacelnik Kraljeva svake nedelje prezderava lososem a @Noki nedavno pise kako Jorgovanka Tabakovic prima 600.000 za prdenje u cabar i povladjivanje stranim banksterima.

Zato nemoj da mi pricas o drzavi jer mogu o tome u 20 tomova, dok ti oci ne ispadnu. Bolje ne zalazi u to, pogotovu nakon ovog predjasnjeg Ljiljana Smajlovic "pa nismo ni toliko losi kao sto mislimo" nastupa. Jer pun mi je toga, i to samo vracam volejem tamo odakle dodje.
to je do toga koliko si sposoban ili ne u poslovanju.
Pa drzava, i to ova naprdnjacka, i jeste ometala moje poslovanje.
onda naravno nisi srećan u svom životu jer hoces bolju platu pa te iritira sto tamo neki inženjer u SDPRu prima platu 200000 jer eto ima znanje da radi modernizaciju M84 pa je onda najlakše reći da prodaju bajke narodu a ti jedva prezivljavas.
Ne lazi, nigde nisam ni pomenuo glupi ZDPR, niti imam problem sto inzenjer u njemu zaradjuje 200.000.

Vrati se nazad pa procitaj ponovo o cemu sam pisao.

Ne vidis sumu od drveta. Bulaznis o tenkovima koji ce parirati Challengerima 2, a nema ko ni da ih vozi, a kamoli da ih u punom sastavu sve upotrebi u nekom sukobu.

I deder, napisi vec jednom koliko ste ih modernizovali. Rasturi me istinom. Iz Politike i Lozanski post mortem kuhinje.
Prestanite da krivite drzavu Srbiju za sve, radite na sebi i biće više para.
Ne lupaj.
 
Poslednja izmena:
Mogu se samo sloziti da je zalosno sto ti i tvoja porodica ste doziveli sve sto si opisao no to ste doziveli u raznim političkim uredjenjima od SFRJ do danas i takvih tužnih priča kao tvoja ima koliko hoćes oko nas.

No da se vratimo na tenkove, sta to lose radi drzava sto modernizuje nesto sto je gradjeno ore 35-40 godina? Pa sigurno neće da kupi nove tenkove ako je procenila da ovi mogu da se modernizuju.

Drugo, kazes nema ko da ih vozi, i ovom trenutku je to tacno. Fale tenkisti.

Ali zato drzava sada zaposljava tenkiste, znaci nesto radi po tom pitanju da ima dovoljno vozača. Eto mogao si ti da imaš ispod 30 god a znam da si stariji.
Vojska Srbije inače ima sigurno medju najvećim podizanja plate u odnosu na druge sektore.
I to ne valja? I to su bajke?

Drzava Srbija ulaže ozbiljan novac u vojsku i s'toga ne razumem kritike na njen racun. Rade najbolje što mogu sa onim čime raspolažu.

I ono sto me nervira je to sto čim nesto pohvalis u Srbiji (a ono sto se trenutno radi u vojsci jeste za pohvalu) odmah se aludira da ima neke veze sa SNS.

Uveravam te, nisam član SNS, ne dobijam poslove po partijskoj liniji.

A sto se tiče modernizacije M84 i sam znaš, ima samo 2 primeraka i to prototipa ali bar su krenuli sa tim i to je dobro.
 
Poslednja izmena:
Челенџер је прецењен тенк, а Леклер потцењена. У недавном рату Саудијске коалиције против Хyта Леклер армије Емирата се добро показао за разлику од Саудијских Абрамса.
М-84 и Т-72 су застарели, али са правилном тактиком одрађују посао. Модернизовани Т-72 које је донирала Русија су сјајно опремљени за дејства у смањеној видљивости.
 
Hvala ali nece meni pomoci ni tvoje slaganje niti zaljenje. Ono sto moze da pomogne, i to svima, je da neki ljudi prestanu da zvuce kao Ljiljane Smajlovic i pokusavaju i mene i druge koji posteno zivimo, da prave boodalama svojim pamfletima i manipulacijama. Na ovom forumu vec ima nekoliko individua koji bi, da ima pravde, pred narodom odgovarali za svoje lagarije, propagande i manipulacije, pa cak i za javna pozivanja rezima da dodatno dere narod za greske i svinjarije koje su napravili naprdnjacki kadrovi. Ne treba nam jos toga na forumu.
No da se vratimo na tenkove, sta to lose radi drzava sto modernizuje nesto sto je gradjeno ore 35-40 godina? Pa sigurno neće da kupi nove tenkove ako je procenila da ovi mogu da se modernizuju.
A gde je receno da je lose?
Ja svo vreme pitam koliko je toga do sada uradjeno.
Drugo, kazes nema ko da ih vozi, i ovom trenutku je to tacno. Fale tenkisti.
Fale i to vec godinama.

Kao sto fale i vozaci autobusa, piloti, masinovodje... Iako svi odreda, u svim sferama, vec 10 godina kokodacemo SNSu "geniji, platite ljude vise, inace cete biti u krizi jako brzo". Ali ne. Niko iz SNSa ni da cuje. Nego se ceka da ode stvar do k... pa se onda urgentno dovoze strani vozaci, za upravljanje vojnim i policijskim helikopterima pozivaju obicni civili, za masinovodje (novih vozova) penzioneri salju na obuke koje ne mogu da zavrse, itd...

A sve zato sto ovom zemljom vlada palanacka verzija istocnjackih despota kojima su kulise, propaganda i politika jedini bitni.
Ali zato drzava sada zaposljava tenkiste, znaci nesto radi po tom pitanju da ima dovoljno vozača. Eto mogao si ti da imaš ispod 30 god a znam da si stariji.
Vojska Srbije inače ima sigurno medju najvećim podizanja plate u odnosu na druge sektore.
I to ne valja? I to su bajke?
Koliko su podigli i kome sve?
Drzava Srbija ulaže ozbiljan novac u vojsku i s'toga ne razumem kritike na njen racun. Rade najbolje što mogu sa onim čime raspolažu.
Kupovinom duplo vise tehnike nego sto treba u svakoj nabavci? Iako svi odreda, od komentatora na forumima, preko sindikata, pa do analiticara, kazu da je dzaba tehnika, odnosno visak tehnike, ako nema ko da je koristi i odrzava?

Ne'am ja problem sa nabavkom helikoptera ili tenkova, cak sam ih bio i pohvalio. Iskopacu postove s ove teme ako treba. Imam problem sa nabavljanjem toga u prevelikim kolicinama samo da bi se izaslo pred glupe mase i reklo "imamo toliko i toliko masina!" a ignorise se to sto nema ko da ih koristi. Dok ljudi na terenu zive i rade ko skotovi. Ili prosto daju otkaze.
I ono sto me nervira je to sto čim nesto pohvalis u Srbiji (a ono sto se trenutno radi u vojsci jeste za pohvalu) odmah se aludira da ima neke veze sa SNS.
Ne, u mom slucaju nije problem bila tvoja ili bilo cija pohvala nabavke ili optimizam za vojni projekat. Nego kada se preslo u domen "vi ne razumete koliko vam je zapravo dobro" (zapravo nije nimalo dobro, a tek nece biti sutra za moje dete) , "nije vam drzava nista skrivila" (jeste skrivila, nebrojeno puta) , "budite bolji i vredniji, pa cete imati i vise para" (jer svi znamo da moderna ekonomija tako funkcionise...) i slicno.

A ja imam bas onako jaku, imunolosku rezistenciju i reakciju na to. Pogotovu u zadnjih godinu dana, otkako sam primoran da svojim bedno placenim radom - a koji usled moderne hohstaplerske inovacije zvane inflacija, svake godine vredi sve manje - otplacujem svinjarije i kriminal naprednjackog olosa sa konopa i koca. Dakle, ja placam tudje greske i rdjavost. Dok mi sa strane razni sufliraju da treba da budem srecan i zahvalan sto zivim tako. Epa nece moci. I ne gledam ja kod nekoga samo otvoreno, eksplicitno clanstvo ili politicka obelezja. Pa nekolicina ovde na forumu koji su navijali za skuplju struju, skuplju hranu i vece poreze isto nisu clanovi. Pa ih to ne sprecava da izminiraju svaki pokusaj dovodjenja rezima u red (milom ili silom), da apsurdizuju i relativizuju sve, i da svaki put nadju neko opravdanje za aktuelni rezim. Iako ga, satro,ne vole i ne glasaju za njega.

Samo sam to hteo da dodam i da razjasnim. A iskreno se nadam da to ovde nije slucaj. Posto mislim da je toga u Srbiji zaista, ali zaista preko svake mere.
A sto se tiče modernizacije M84 i sam znaš, ima samo 2 primeraka i to prototipa ali bar su krenuli sa tim i to je dobro.
Ja tu ne vidim nista serijski, vidim samo demonstraciju sta bi moglo. I to ne znaci da time smatram da je nasa odbrambena industrija losa - bolja je sad mnogo nego sto je bila pre 10 godina. Samo sto koliko verujem da Milos i Lazar imaju svetlu buducnost i da ce ih biti sve vise, za M-84AS2 bas i nisam siguran. A kazem to jer treba biti realan. A Politiku i druge ostavljam da se bave SBB KBB scenarijima. Iako bih licno sve to pogasio i sankcionisao. Jer ova zemlja i propada zbog kolektivnog samozavaravanja.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi suludo da je drzava nabavila svu ovu tehniku a da nema plan da u dogledno vreme formira ljude koji će da to koriste.
Iskreno ne verujem u to ni 1% da oni kupuju ratnu tehniku ISKLJUČIVO da bi se duvali, paradirali itd.

Vojna doktrina kojom se vodi republika Srbije je da u svakom trenutku ima oružani kapacitet minimum 110% u odnosu na sve ex-YU republike + Albanija.
Tako da je jasno zasto se kupuje oružje pogotovu u ovim danasnjim okolnostima gde se svi naoružavaju, toliko više moramo i mi.
 
Poslednja izmena:
Tako da je jasno zasto se kupuje oružje
Oružje se kupuje da bi “Vrhovni komandant” mogao da vrši smotru dotičnog na kojekakvim paradama i za Pasuljanske livade. Plus ti famozni Rafali za air policing. I to je to. Sve oko nas su članice NATO pakta+2 NATO protektorata i Srbija tu ne sme ni da pisne. Tako da je sve ovo plus farsa oko novih “specijalaca” samo u službi zamajavanja naroda , pre svega njegovih birača.

Elem, što se tiče tenkova, moje mišljenje je da treba da se oslobodimo ruskih kanti što pre, pošaljemo ih Ukrajini kao i sve ostale istočno Evropske zemlje i onda kupimo 50ak Leoparda2A7 i puna kapa ili da vidimo nešto sa Poljacima i od njih kupimo K2, budući da su oni kupili i licencu za proizvodnju u Evropi i nameravaju da kupe/proizvedu oko 1.000 K2 za svoju vojsku.

Poljska će , s obzirom šta je sve kupila/naručila, za 10ak godina imati verovatno 1. ili 2. najjaču vojsku u Evropi. To nam je prijateljska, slovenska zemlja i treba produbljivati svaku saradnju sa njima.
 
Нема пријатељских држава у НАТО. То су све САД марионете без обзира на етнос, религију и историју.
 
Bilo kako bilo, Srbija ce povlacenjem nove gvozdene zavese ostati debelo zapadno od nje, sto znaci da je svaka mogucnost rusovanja, narocito u bezbednosnom smislu nemoguca.
Sto ce reci, Srbija ce htela-ne htela da se na ovaj ili onaj nacin stopi u svoje sire geografsko okruzenje (centralno-istocnu Evropu).
 
Bilo bi suludo da je drzava nabavila svu ovu tehniku a da nema plan da u dogledno vreme formira ljude koji će da to koriste.
Iskreno ne verujem u to ni 1% da oni kupuju ratnu tehniku ISKLJUČIVO da bi se duvali, paradirali itd.
Nigde nije ni rečeno da oni kupuju tehniku isključivo da bi se duvali ili paradirali. Rečeno je da prilikom nekih, mnogih nabavki, oni kupe nešto više tehnike nego što mogu da opsluže i održe. A to je zato što izjava ''Kupili smo 9 helikoptera'' prosečnoj Srbendi koja glasa za njih zvuči bolje nego ''Kupili smo 6 helikoptera ali smo obezbedili i sve potrebne pilote i mehaničare i održavanje za njih''. Kao što pompezno zvuči ''Vratili smo 100-200 T-55ica u rezervu!'' Nebitno što neće imati čak ni njih ko da vozi a ni da im da onaj minimum održavanja. Nebitno što isti taj SNS koji sada kao ''vraća T-55ice'' je 2000ih i 2010ih lagao uzduž i popreko da su sve one isečene, istopljene i rasprodate. A eno ih pune kasarne po Smederevu, Palanci, Jakovu... Dakle, sve što rade i govore, rade prvo sa namerom da se nakupe politički poeni i osigura vlast još jače. Sve drugo je sekundarno.

Takođe mislim da što se planirana tiče, tek u 25% slučajeva imaju neki kompletan ili solidan plan, u 25% slučajeva imaju neki polovični, a u 50% slučajeva plana nema ili se radi o nekom smadrlj-u.
 
Bilo kako bilo, Srbija ce povlacenjem nove gvozdene zavese ostati debelo zapadno od nje, sto znaci da je svaka mogucnost rusovanja, narocito u bezbednosnom smislu nemoguca.
Sto ce reci, Srbija ce htela-ne htela da se na ovaj ili onaj nacin stopi u svoje sire geografsko okruzenje (centralno-istocnu Evropu).
Nikad ne kazi ne - a rat u Ukrajini ce Rusi za sebe odluciti.
To ce djelovati kao zemljotres na politicku kartu Evrope i promijeniti i okolnosti za Srbiju.
 
Elem, što se tiče tenkova, moje mišljenje je da treba da se oslobodimo ruskih kanti što pre, pošaljemo ih Ukrajini kao i sve ostale istočno Evropske zemlje i onda kupimo 50ak Leoparda2A I puna kapa
Imaš pogrešno mišljenje. 50 tenkova je smesan broj, niti je Leo 2 nesto specijalno dobar.

ili da vidimo nešto sa Poljacima i od njih kupimo K2, budući da su oni kupili i licencu za proizvodnju u Evropi i nameravaju da kupe/proizvedu oko 1.000 K2 za svoju vojsku.
Danasnje licence su vise sklapanje delova,a izvoz uglavnom nije dozvoljen. Nisu Korejci ludi da sami sebi prave konkurenciju.
Inače i Južna Koreja koristi ruske tenkove, a njihov K2 je tehnicki mutant Abramsa i T80
Poljska će , s obzirom šta je sve kupila/naručila, za 10ak godina imati verovatno 1. ili 2. najjaču vojsku u Evropi.

Nadam se da se šališ, jer je ovo blago receno smešno.
 
U današnjim ratovima tenkovi nisu presudna tehnologija, tako da ne vidim što svugde dižu prašinu oko njih.
Savaka armija ih mora imati kao što mora imati i puške.
Ali svaki se tenk može uništiti. Uostalom dovoljno je pogoditi gusenice i tenk staje.
Za našu armiju je bolje da imamo tenkove koji su lagani za korištenje i jeftini za održavanje.
Zapadno evropski tenkovi imaju bolju tehnologiju i jači oklop, ali zato su duplo teži i tri puta skuplji za održavanje.
Dve trećine tenkova obećanih Ukrajini su konzervisani i trebaće im 6 meseci da se osposobe.
Dali stvano mislite da nam trebaju mašine koje su komplikovane i skupe za održavanje?
 
Nadam se da se šališ, jer je ovo blago receno smešno.




5% GDP-a na odbranu, 110 milijardi evra do 2035 na naoružnje, Vojska od 300.000 vojnika, samo od J.Koreje 1.000 K2 tenkova, 600 K9 haubica, 218 K239 raketnih bacača, 48 FA50.Plus 250 Abramsa , F35, 96 Apache helikoptera itd. itd.

Svaka im čast, imaće jednu od najjačih konvencionalnih armija u Evropi.Šta je tu smešno?
 
Vrh