Šta je novo?

Vesti iz regiona

Srpska štrudla sa smokvama vraćena iz Evropske unije zbog ohratoksina
Nedelja, 06. 04. 2014.|09:06 | Izvor: Tanjug/Politika

Štrudla sa smokvama srpskog proizvođača povučena je sa tržišta EU jer sadrži nedozvoljen nivo ohratoksina A - toksične materije koja je, u velikim dozama, potencijalno kancerogena.
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... hratoksina (ceo tekst)
 
Sto ne kazu koje su da znam da ne kupujum

Послато са GT-N7100 уз помоћ Тапатока
 
"Fiat", NIS i "Tigar" najveći izvoznici u prvom kvartalu 2013.
Sreda, 09. 04. 2014.|13:06 | Izvor: Beta
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... rtalu-2013

Fabrika "Fiat automobili Srbije" (FAS) u Kragujevcu u periodu januar-mart 2014. izvezla je automobile za 374,8 mil EUR, objavilo je Ministarstvo finansija, prenosi Beta.

Na toj listi na drugom mestu je "Naftna industrija Srbije" (NIS) - 73,1 mil EUR, a na trećem "Tigar Tires" iz Pirota - 61,5 mil EUR.

Među najvećim izvoznicima su i HIP "Petrohemija Pančevo" (52,4 mil EUR), "Gorenje" iz Valjeva, Stare Pazove i Zaječara (41,3 miliona), "Železara Smederevo" (41 miliona) i "Tetrapak" iz Beograda (35,5mil EUR).

Slede "Hemofarm" iz Vršca (32,8 miliona), "Yura Corporation" iz Rače (30,6 miliona), RTB "Invest Bor" (28,4 miliona), "Tarkett" iz Bačke Palanke (27,7 miliona), "Sirmium Steel" iz Sremske Mitrovice (26,1 miliona) i "Impol seval" iz Sevojna (24,4 miliona)

Prema podacima Uprave carina, uspešni izvoznici su i "Vali" iz Beloševca (22,8 miliona) i "Leoni" iz Prokuplja (22,2 mil EUR).
 
Uskoro kreće izgradnja Centra izvrsnosti u Kragujevcu - "Mašinoprojekt Kopring" radi idejni i glavni projekat
Petak, 11. 04. 2014.|12:19 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... i-projekat

Stižu nove vesti o izgradnji kragujevačkog "hrama nauke". Preduzeće "Mašinoprojekt Kopring" izabrano je projektanta koji će izraditi idejni i glavni projekat objekata Centra izvrsnosti, objavljeno je na zvaničnom sajtu Jedinice za upravljanje projektom "Istraživanje i razvoj" (JUP).

Kako je navedeno, ugovor sa ovim preduzećem zaključen je 24. marta.

Vrednost ugovora, koji je JUP potpisao sa "Mašinoprojekt Kopringom", iznosi 137.760 EUR (sa PDV-om).

U okviru projekta "Centri izvrsnosti Univerziteta u Kragujevcu", biće, između ostalog, sagrađen i Centar za matične ćelije. Više informacija o tom projektu možete pogledati OVDE.

U JUP-u je "eKapiji" ranije rečeno da bi izgradnja Centra izvrsnosti mogla krenuti početkom 2014, ali se, izgleda, ipak malo kasni. Prema podacima koji sada objavljeni na sjatu JUP-a, realizacija kreće u junu 2014, a trebalo bi da objekti Centra izvrsnosti budu gotovi do decembra 2015. godine.
 
ISTRAŽIVANJE Kako izgleda život van Beograda: Bez para, posla, škole i kulture
G. Avalić i dopisnici „Blica“ | 14. 04. 2014. - 14:08h izmena vesti 14:05h | Foto: Ekipa Blica | Komentara: 17

Manje šanse za zaposlenje, niže zarade, slaba kulturna ponuda i sužen izbor škola - neki su od problema s kojima se suočavaju oni koji žive van Beograda.
4579401213lb.jpg

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4577 ... -i-kulture
(ceo tekst)
 
Pitam se koliko je relevantno ovo trolovanje sa svim vestima sa ekapije.
 
Tema je Vesti iz regiona, na ovoj temi se i citiraju vesti iz regiona (iz različitih izvora).
Ne vidim vezu citiranja različitih vesti na zadatu temu i trolovanja.
 
@milos.trol To je ono sto sam ti napisao u temu 'stari beograd'. Nije stvar u kvantitetu. U moru svih ovih informacija niko ne moze da se posveti jednoj, analizira, razvije diskusiju itd. vec je efekat pre takav da teme budu zapostavljene. Time ne cinis nikakvu uslugu, vec naprotiv, opada kvalitet teme, pa i foruma. Ne razumem kako ti to ne primecujes kod sebe. Valjda si covek, a ne copy/paste masina kojoj je cilj da za kratko vreme nabije sto veci broj postova, il' sta vec...
Ako vec postavljas vest ili sliku potrudi se da dodas neki licni stav, zbog cega je bitno to sto si postavio itd.
 
Drakche":5usujn6x je napisao(la):
@milos.trol To je ono sto sam ti napisao u temu 'stari beograd'. Nije stvar u kvantitetu. U moru svih ovih informacija niko ne moze da se posveti jednoj, analizira, razvije diskusiju itd. vec je efekat pre takav da teme budu zapostavljene. Time ne cinis nikakvu uslugu, vec naprotiv, opada kvalitet teme, pa i foruma. Ne razumem kako ti to ne primecujes kod sebe. Valjda si covek, a ne copy/paste masina kojoj je cilj da za kratko vreme nabije sto veci broj postova, il' sta vec...
Ako vec postavljas vest ili sliku potrudi se da dodas neki licni stav, zbog cega je bitno to sto si postavio itd.

Drakče,hvala ti na sugestijama. Sto se tiče teme Stari Beograd upravo sa moje strane je bilo je i priča vezano za Stari Beograd propraćeno sa fotografijama.Koliko sam primetio i ostali registrovani članovi foruma postavljaju slike bez ikakvog komentara.Prateći teme na forumu koje me interesuju nisam primetio da forumaši istovremeno postavljaju i komentarišu vest.
 
Popović sa Rusima kupuje RTB "Bor"?
Četvrtak, 17. 04. 2014.|08:33 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... e-RTB-Bor-?

Biznismen Milan Popović rekao je da je zainteresovan da zajedno sa preduzećem "Ruska bakarna kompanija" kupi većinski paket Rudarsko-topioničarskog basena "Bor".

Popović za Večernje novosti kaže da bi, imajući u vidu rezerve bakra i zlata, RTB "Bor" bi mogao u bliskoj budućnosti da postanje najbolja i najprofitabilnija kompanija u Srbiji.

Prema njegovim rečima, država ne bi smela da dozvoli da se preduzeće rasparča, već bi sa potencijalnim investitorima trebalo da sedne za sto i razgovara.

- Ja bih voleo da učestvujem u tim razgovorima, zajedno sa mojim partnerima iz Rusije. Oni su jedni od najvećih investitora u bakarnoj industriji - precizirao je Popović.

Popović je naveo da bi u RTB "Bor", trebalo uložiti pola milijarde evra, odnosno 300 mil EUR u izgradnju topionice, i oko 200 miliona u "osvajanje novih rudnika".

- Kada je RTB u pitanju, potvrda njegove blistave budućnosti je cena bakra, koja će u perspektivi i dalje rasti - ocenio je Popović.

RTB "Bor" je u procesu restrukturiranja, a prema nezvaničnim informacijama dugovi tog preduzeća su oko milijardu evra.

Ipak, podaci o prvom kvartalu poslovanja RTB "Bor" u ovoj godini pokazuju da je proizvedeno 9.200 tona katodnog bakra, kao i da je proizvodnja zlata i srebra bila veća od plana.

- Kao što je i planirano, u periodu januar-mart 2014. godine, u basenskim rudnicima otkopano je 4,44 miliona tona rude, a preradom je dobijeno 9.686 tona bakra u koncentratu - naveli su u najvećem srpskom proizvođaču bakra i plemenitih metala.
 
Nije mi drago sto je popovic u igri ali nadam se da ce se rtb bor skinuti sa dezavne sise

Послато са GT-N7100 уз помоћ Тапатока
 
Kinezi žele da investiraju u srpsko rudarstvo
Ponedeljak, 21. 04. 2014.|19:31 | Izvor: Tanjug

Predstavnici rudarsko-geološkog biroa Shandong kineskog Instituta za rudarstvo i geološka ispitivanja i grupa privrednika iz te zemlje izrazili su interesovanje da investiraju u srpske rudnike bakra, olova, cinka, zlata i litijujuma.

Oni su prilikom posete Privrednoj komori Beograda izrazili želju i da se uključe u istraživanja ruda u Srbiji, objavljeno je na sajtu komore beogradskih privrednika
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... -rudarstvo (ceo tekst)
 
Ne znam, nekako mi se cini da se na Beobuild-u uglavnom razmatraju aktuelni projekti infrastrukture, arhitekture i gradjevine (naravno, ponekad su to buduci ili najavljeni projekti) dok se vesti koje su ovde postavljene sa e-kapije neuklapaju u tematiku foruma. Dodatno je iritantno sto je izvor za sve vesti jedan isti portal.

Hajde malo da cujemo o infrastrukturnim, arhitektonskim ili gradjevinskim projektima iz Hrvatske, Bosne, Crne Gore, Rumunije, Bugarske, Albanije, Makedonije, Slovenije ili slicno. To bi, ako se ja pitam (a pitam se jer je forum mesto gde imamo pravo da iskazemo svoje misllenje), malo vise odgovaralo temi "Vesti iz regiona" u rubrici "Regionalni razvoj" na forumu "Beobuild".

Za ostale stvari, dovoljno bi bilo da se kaze, "E ljudi, idite na e-kapiju, imaju puno zanimljivih vesti iz regiona".
 
BOR: Jedna od najvećih rudarskih kompanija na svetu ulaže 5 milijardi dolara u otvaranje rudnika
Lj.Trifunović | 27. april 2014. 14:21 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ek ... je-rudnika

Američka kompanija ''Fripor Mekmoran'' je spremna da u otvaranje novog rudnika bakra i zlata, na ovom prostoru, investira i do– pet milijardi dolara

Ukoliko budući rezultati geoloških istraživanja u okolini Bora potvrde prethodna saznanja, američka kompanija ''Fripor Mekmoran'' je spremna da u otvaranje novog rudnika bakra i zlata, na ovom prostoru, investira i do– pet milijardi dolara!

Ovo je u nedelju potvrdio dr Dejan Koželj, direktor ''Friporta'' u Srbiji. Podsetimo, reč je o jednoj od najvećih svetskih rudarskih kompanija, koje je u okolini Bora, na mestu zvanom ''Čukaru peki'', pronašla ležište od 1,7 miliona tona bakra i 98 tona zlata, čija je bruto vrednost, po sdašnjnim cenama na berzi, oko 18 milijardi dolara. O kakvom se bogatsvu radi, najbolje, bez sumnje, svedoči podatak da je u borskim i majdanpečkim rudnicima, za proteklih 110 godina rudarenja, dobijeno oko pet miliona tona bakra i nešto više od 150 tona zlata.

Pored toga, srednji sadržaj bakra u rudi, koju su otkrili Amerikanci, iznosi 2,3 odsto bakra i 1,5 grama po toni zlata. Upoređujući to sa RTB ''Bor'', gde se trenutno eksploatišu rezerve sa najviše 0,4 odsto crvenog metala, to je samo još jedan od dokaza da su geolozi ''Friporta'' uboli bingo. Naruku im ide i to što se, po literaturnim podacima, ležišta sa jedan odsto bakra, pod uslovom da taj sadržaj prate odgovarajuće količine rude, smatraju izuzetno profitabilnim.

- Najranije, rudnik u okolini Bora mogao bi biti otvoren za pet do šest godina – podvukao je dr Koželj. – I, u zavisnosti od veličine i kvaliteta ležišta, investicije za otvaranje rudnika mogu da iznose od nekoliko dtotina do, čak, pet milijardi dolara. Uz to, jedan rudar, indirektno, kreira od pet do 12 radnih mesta u sporednim delatnostima.

Već naredne godine, ''Friport'' počinje podzemna istraživanja, kako bi tačno odredili veličinu ležišta i sadržaj rude u njemu. Koželj je dodao da ''Friport'' trenutno ima tri istražna prava u okolini Bora, ali i da se nada da će im buduća istraživanja omogućiti da dobiju pravo da istražuju još neke lokalitete u ovim krajevima, koji su, kaže, ''izuzetno obećavajući''.

- Do sada smo u istraživanja uložili 15 miliona dolara, ali će narednih godina ulaganja biti viešstruko veća – podvukao je dr Koželj. – Želimo i nadamo se saradnji sa RTB ''Bor''. Ali, na koji način, tek će biti tema budućih pregovora.
 
SRBIJA LEŽI NA RUDNOM BOGATSTVU Ne kopamo čak ni čisto zlato
Boris Subašić | 08. jun 2014. 20:40 | Komentara: 2
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ek ... isto-zlato

Ležimo na rudnom bogatstvu koje ne eksploatišemo, jer je u Srbiji veliki broj rudnika zatvoren ili zaboravljen. Firme koje su olako postale vlasnici u iskopavanja ne ulažu ni paru

Geolozi se nadaju da će izgradnja Koridora 11 pokrenuti i rudarstvo jer je probijanje trase dovelo do izuzetnih otkrića.

- Luk, na kome se nalaze planine Rudnik, Borač i Kotlenik, deo je velikog vulkanskog prostora koji je samo u jednom delu istražen. Sada se tu gradi šumadijski auto-put i otkrića prilikom probijanja trase ukazuju na značajna ležišta. Imamo indicija da će podzemni kopovi moći da se prave u neposrednoj blizini auto-puta. Ekipe Geološkog zavoda naišle su na stare rudarske potkope u čijim stenama su pronađeni antimon, živa i zlato. Reč je o jedinstvenom prostoru za nove rudnike, samo da neko bude zaintersovann da ih eksploatiše - kaže Mijatović.

Naučnici, inače, ukazuju da se najstariji rudnici i topionice sveta nalaze u Srbiji. Rudarenjem su zarađivali Vinčanci hiljadama godina pre Hrista, a pored Peka još stoji jalovina koju su ostavili robovi ispirajući zlato za Rimljane u prvim vekovima posle Hrista. U Srbiji mnoštvo toponima i jama podseća na srednjovekovno rudarstvo, na kome se temeljila moć države Nemanjića.

U obnovljenu Srbiju knjaz Miloš je pozvao najboljeg geologa Evrope da mu otkrije rudna ležišta, a ovaj je pokazao na rudokope koji su vekovima bili zapušteni jer su rudari pobegli od Osmanlija. Danas geolozi kažu da imamo sličnu situaciju sa isplativim a napuštenim rudnicima, iako nemamo tursku invaziju kao opravdanje.

SAMO SE MENjAJU Rudnici se uvek nalaze na istim mestima, samo se rudari menjaju, u šali kažu geolozi.
- Rudari se uvek vraćaju na stara ležišta koja su napustili njihovi prethodnici, kad im tehnologija više nije omogućavala eksploataciju. Na primer, kad je otvoren basen Bor, ruda s jedan odsto bakra odbacivala se kao jalovina, a danas se ona sa pola procenta smatra odličnom.

- U vreme komunističke megalomanije manji rudnici su zatvarani jer se smatralo da treba stvarati samo ogromne rudarske kombinate. Na primer, u vreme kad su Bor i Majdanpek proizvodili enormne količine rude za naše uslove, „Geozavod“ je istražio i overio rezerve u rudniku bakra Čadinje kod Prijepolja. Nikad nije došlo do eksploatacije, jer se u to vreme o njemu govorilo kao o malom rudniku. A on može direktno da zaposli 100 do 150 ljudi. Sa pratećim službama broj se penje na 500 zaposlenih. Kad se dodaju gradske i uslužne firme, od rudnika te veličine živelo bi oko 2.000 ljudi. Sami procenite da li je bilo pametno odricati se „malih“ rudnika - kaže Predrag Mijatović, jedan od vodećih geologa Geološkog zavoda Srbije.

Ni promene društvenog sistema koje su favorizovale privatno vlasništvo i inicijativu nisu donele očekivane rezultate. Mnoge firme došle su lako do rudnika u čiju eksploataciju ne ulažu ni dinar, kao da čekaju da preprodaju bogatsvo koje su jeftino stekli.

- Već pomenuto Čadinje je još 1988. potpuno istraženo i spremno za otvaranje rudnika. Ali već 10 godina ga drži jedna privatna kompanija i navodno istražuje, što je apsurdno. Problem je što su firme dobijale rudnike i istražene prostore spremne za iskopavanja bez obaveze da započnu eksploataciju. Čak i kad je reč o zlatu, kao u slučaju rudnika Blagojev kamen, u blizini Majdanpeka - kaže Mijatović.

On objašnjava da je eksploataciono pravo na jednom od najstarijih rudnika zlata imao Institut za bakar RTB Bor.

- Rudnik je prestao s eksploatacijom ne zbog nedostatka sirovina već zato što je u vreme posle bombardovanja Institut bio u finansijskim problemima. Dok je čekao bolje vreme da nastavi eksploataciju, rudnik mu je oduzet i dat je drugoj firmi da ga - istražuje! To traje već desetak godina - kaže Mijatović.

Geolozima nije nikad bilo jasno ni zašto se Srbija odrekla ležišta rude gvožđa Rudna glava i Crnajka u blizini Majdanpeka.

- Reč je o prostoru na kome se nalazi najstariji rudnik na svetu. Do početka šezdestih ovo ležište je bilo u eksploataciji, a onda je rudnik zatvoren iako nije bio iscrpljen. Štaviše, velike su šanse da je rude mnogo više nego što se pretpostavljalo da je ostalo u ležištu. A rudu gvožđa neprestano uvozimo. Neverovatno je da duže od 100 godina ne radi Kučajna, stari rudnik olovo-cinka sa dosta srebra. Pre 60 godina zatvoreni su rudnici olovo-cinka i žive na Avali. Nikada nije rečeno zašto - nabraja Mijatović.

On naglašava da su od vremena Rimljana poznata ležišta gvozdene rude Majdani i Duge njive u zapadnoj Srbiji, između Krupnja i Ljubovije. Samo ih Srbi u 21. veku ne primećuju.

- U zapadnoj Srbiji imamo i rudnike antimona koji su bili u kakvoj-takvoj eksploataciji do devedesetih. Sad je 13 jama van eksploatacije, iako su vlasništvo privatne firme - kaže Mijatović.

Međutim, nisu samo rudnici metala ostali u zapećku. Ništa bolje nisu prošli ni kopovi kvalitetnih vrsta uglja širom Srbije.

- Kraj Kostolca su zatvoreni rudnici uglja Stamnica , i Kladurovo. Sada se ponovo razmatra njihovo otvaranje, kao i rudnika Poljana pored Požarevca. Jerma kraj Pirota, rudnik visokovalitetnog kamenog uglja u Srbiji ne radi. A nalazi se u veoma zaostalom i siromašnom kraju odakle svi beže jer nema posla - kaže Mijatović.

Neobjašnjivo je zatvoren i zaboravljen rudnik kvalitetnog uglja Jankova klisura u Toplici, u vreme kad se računalo na kosmetske rudnike lignita.
 
Vrh