Porasla privredna aktivnost na početku 2014. - Ekonomisti očekuju uzlazni trend izvoza
Sreda, 19. 03. 2014.|13:49 | Izvor: Beta
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... end-izvoza
Privredna aktivnost je porasla na početku 2014. i u januaru je ostvaren rast ukupne industrijske proizvodnje od 3,8%, u odnosu na isti period prošle godine, izjavio je juče urednik časopisa "Makroekonomske analize i trendovi" Vladimir Vučković.
Međugodišnja stopa rasta za prerađivačku industriju bila je 7,3%, promet je imao nominalni rast od 2,9%, realna vrednost prometa u trgovini na malo je bila veća 0,6%.
- Vrednost izvoza u evrima bila je 10,7% veći, dok je uvoz u isto vreme smanjen 5,2% - naveo je Vučković predstavljajući novi broj MAT-a.
Vučković, koji je član Fiskalnog saveta, istakao je da je "januar veoma prevrtljiv mesec" i da se ti podaci uzimaju sa velikom rezervom, jer se na osnovu njega ne može pouzdano utvrditi trend.
Uvoz je u januaru vredeo 993 mil EUR, a izvoz 731 mil EUR.
Prema očekivanjima stručnjaka MAT-a, izvoz će u ovoj godini nastaviti da raste, a taj rast bi trebalo da se širi i na druge oblasti mimo automobilske industrije. Ipak, kako je objavljeno, ne može se računati na tako veliki rast kao u 2013. godini, koji je ostvaren upravo zahvaljujući izvozu automobila.
Vučković je kazao da je u januaru došlo do izuzetno velikog pada zarada, bilo da se gledaju prosečne zarade ili masa zarade. Prosečne nominalne zarade u januaru su opale 8,6%, a realna masa zarada 10,6%.
Govoreći o opštim privrednim i finansijskim kretanjima i izbornom procesu, Vučković je kazao da je ovo, ipak, "još jedan novi početak, ali u gorim uslovima". Prema njegovim rečima, ekonomiski stručnjaci "kao čobani stalno viču - vuci, vuci..., a vuk nikako da stigne, ali da to ne znači da opasnosti nema, već je ona mnogo veća nego ranije".
Profesor Boško Živković je upozorio na nepovoljne promene u oblasti problematičnih kredita i da je nekoliko negativnih procesa u realnom i bankarskom sektoru ponovo u prvi plan istaklo problem kvaliteta bilansne aktive banaka i nivo problematičnih kredita, kao i njihov uticaj na stabilnost finansijskog sistema.
Prema njegovim rečima, u toj oblasti se stanje pogoršava i trenutno od zemalja u regionu jedino Rumunija ima viši nivo loših kredita u ukupnoj aktivi od Srbije.
- Tu postoji važna razlika, jer su prognoze za Rumuniju da će doći do njihove stagnacije i smanjivanja, dok su za Srbiju prognoze pesmističke i očekuje se njihov rast i problematičnih i nenaplativih kredita - istakao je Živković dodajući da se pogoršanje očekuje i u Hrvatskoj i Bugarskoj.
On je kazao da je reč o starim, ali i novim kreditima koji su teško naplativi u oblasti nekretnina i građevinarstva.
Udeo problematičnih kredita u ukupnim kreditima u Srbiji u 2014. iznosi 20,7%, dok je u 2013. bio 18,6%. Ove godine taj udeo u Bugarskoj iznosi 17,1%, Rumuniji 21,8%, Hrvatskoj 15,1%, Madjarskoj 18,9%, Poljskoj, 8,9%, Češkoj 5,9% i Slovačkoj 5,4%.