[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812227#p812227:3du603eh je napisao(la):
Плусквамперфекат » 11 Jan 2021 11:42 am[/url]":3du603eh]Па то је вероватно проблем, што ти замишљаш да вода понире као у крашком пределу у некакво подземно језеро па је ти вадиш са друге стране брда. Боље да замислиш џиновски сунђер, у нивоу реке, где је хоризонтално кретање јако споро, јер не постоје силе које пропагирају такво кретање. А поготово не да вода са острва некако оде испод засићеног слоја па избије на другој страни реке.
Naravno da podzemni vodonosni slojevi liče na sunđer i da je horizontalno kretanje sporo, ali postoji, to je ključno. Inače bunari velikih kapaciteta ne bi mogli ni postojati. Ubrzo bi iscrpili svu vodu u zemljištu neposredno oko sebe, pa bi praktično presušili. A u stvarnosti decenijama daju desetine a neki i više od sto litara vode u sekundi. Ta voda se kreće i horizontalno, "u stranu", a ne samo vertikalno kao što ti izgleda zamišljaš (pošto je reka bočno od njih a ne samo iznad drenova). U bogatim vodonosnim slojevima zemljišta, sitne pore između čestica su dovoljno velike da omoguće kretanje vode bez prevelikog otpora pa se čitav sloj ponaša kao povezana posuda. Dovoljno je postojanje razlike u hidrostatičkom pritisku, recimo zbog bunara, pa će voda da teče i horizontalno ka njemu. Polako doduše, ali sasvim dovoljno brzo ako su drenovi dovoljno dugački pa je sakupljaju sa velike površine.
Zatim je bitno imati na umu i efekat zamuljavanja rečnog dna. Pošto je mulj nerastvoriv u vodi i veoma sitan, vremenom njegovo taloženje čini da opada porozost zemljišta na dnu i bočnim stranama reke, pa prihranjivanje podzemnih "rezervoara vode" vremenom opada. Iako je reka i dalje glavni snabdevač vode, njen uticaj je bitno manji nego što to može na prvi pogled izgledati, pa isto toliku važnost ima i proceđivanje atmosferske vode kroz nezagađeno zemljište izvan rečnog korita velike reke. Što znači da i ono mora biti dovoljne površine i nezagađeno. Naprimer, u slučaju Makiša, citiram
"Na područje Makiša slivaju se vode sa brdovitog terena u zaleđu čija je površina oko 46 km2. Ovaj padinski sliv je izdeljen na više podslivova, od kojih su najznačajniji Železnička reka, zatim Repiški i Žarkovački potok. ... Nivoi podzemnih voda na području Makiša se formiraju pod uticajem rečnog toka Save, rada Ranney bunara, padavina i doticaja iz zaleđa. Pri tome se doticaj iz zone Save u potpunosti eliminiše radom Ranney bunara."
Dakle Makiš je VEĆ odavno bio ugrožen izgradnjom, jer njegove podzemne vode dolaze upravo sa kopnene strane koje se ubrzano izgrađuje i pokriva betonom i asvaltom, dok se bunari na obali napajaju i iz reke i iz doticaja iz zaleđa. Zbog toga su ovi novi planovi dalje gradnje na Makišu opasni.
Tvrdnju da su podzemne akomulacije vode međusobno povezane i da se mogu eksploatisati i malo dalje od izvora (ako je zemljište u oblasti gde voda ponire nezagađeno i slobodno) dokazuje i poznati podatak da izgradnja novog Reni bunara sa jedne strane Save automatski smanjuje izdašnost već postojećih bunara i na
suprotnoj obali reke. To znači da novi bunar krade podzemnu vodu bunarima na drugoj obali reke. A po tebi to ne bi smelio da se dešava ako se napajaju samo iz reke, koja je IZMEĐU njih, sa ogromnim protokom u odnosu na količine koje crpi jedan bunar. Pa bi trebalo da reka snabdeva vodom bunare na dve suprotne obale nezavisno. Tj da jedan ne utiče na drugi. Ali NIJE tako. Što znači da oba bunara crpe vodu iz POVEZANIH podzemnih slojeva gde se ona akomulira, što se tek polako obnavlja delom iz reke a delom proceđivanjem površinskih voda, kiše, izvora i potoka nezavisih od glavne reke.
Ukratko, voda suprotno onome što ti misliš teče i ispod reke, pa ne mora da crpi baš na ostrvima u reci, a obnavlja se ne samo iz reke, nego i iz drugih delova čitave teritorije vodoizvorišta, koje međutim zbog toga mora biti nezagađeno i velike površine.
Tako i kad je u pitanju veliko ostrvo naspram Batajnice, bunari ne moraju da budu baš na njemu, ali nigde nisam rekao da moraju da budu daleko. Moguće je smestiti veoma veliki broj blizu ostrva, duž oboda nasipa i izvan plavne zone. Tako da nema potrebe uništavati Ratno ostrvo zato što hoće da unište i vodozvorište u Makišu i ranije predviđeno Dunavsko vodoizvorište preko puta Zemuna i Batajnice.
Par slika sa osnovom šemom kruženja vode.