Šta je novo?

Veliko ratno ostrvo - Lido Zemun

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=641433#p641433:6jxza4sn je napisao(la):
dragan » 22 Jul 2019 22:42[/url]":6jxza4sn]Svake godine Dunav seče banatsku stranu i ruši obalu sa velikim drvećem, a

zato sremska strana raste i prilazi obali, što se vidi po tom "trbuhu" u dnu slike.

Tu je nova obala sa mladim vrbama i nema visokog drveća samo žbunje i sl.

То се види и катастарски, на крају ће се скроз затрпати. Можда и да се то убрза а да се банатска страна заштити и лепо добије се још једно лепо место као Циганлија (што је и било у плановима). Како иде за 15ак година ће већ можда и спојити се са НБГ само од себе
 
Nekad su oko VRO redovno radili bageri koji su čistili vodni put i vadili pesak.

Sada je u Dunavucu gomila splavova i marina, pa nije čudno šta se zatrpava.
 
Po meni idealna lokacija da se izmesti zoloski vrt, lep park, pesacki trg, pesacko, biciklisticki mostovi, promenada oko veceg dela ostrva, Spomenik (pa cak i jarbol).

Prostor je ogroman i pravi potencijal za pravo mesto za porodice i ljude koji vole prirodu!

Naravno da nisam expert da prenesem svoju viziju (jos manje u paint-u), naravno celo ostrvo bi bilo bez dostupa motornim vozilima .

Iz starih slika Beograda mozemo videti da to ostrvo moze jako lako da nestane pod vodom i bude ogoljeno. Imamo priliku da ovo parce lepote zadrzimo za generacije i generacije posle nas.
 
Premnogo je ti mostova, evo ja sam pre godinu i po dana predložio
kako bi u daljoj budućnosti moglo da se umereno urbanizuje VRO.

To toga će kad-tad doći, kada se izgradi grad i kada se bude imalo
dovoljno novca, ali taj moj predlog nije primljen sa oduševljenjem. :)

viewtopic.php?p=479293#p479293
 
Šta smeta travnata pista uz samu obalu, pored banatske strane?

Može da bude duga oko 1Km, taman za razne male sportske avione.

Nije u liniji sa Kelemegdanom, ali pitanje je da li zadovoljava sve uslove.
 
Године 2005. увршћено је у списак природних добара Србије и дато на управљање ЈКП „Зеленило Београд“.


Данас се око две трећине острва користи као природни резерват за 196 врста птица, од којих су многе угрожене. На северном шпицу налази се мала пешчана плажа Лидо, док је остатак острва заштићен законом и његова урбанизација није дозвољена. Велико и Мало Ратно острво имају, међу очуваним влажним стаништима која се налазе у Београду највећу разноврсност у бројности животињских врста, посебно птица и биљних врста везаних за мочварна станишта. Острво представља тачку највећег биодиверзитета на територији Београда, када је реч о орнитофауни.

Велико ратно острво је троугластог облика и покрива површину од 2,11 km², у највећем делу је мочварно и често поплављено Дунавом.[2] Први пут када су вршена геодетска мерења седамдесетих година 20. века, острво је од тада до почетка двехиљадедесетих порасло за око 40 ha.
У дубинама испод острва постоји богатство подземних вода, које се могу искористити као обновљив извор енергије.[13][14]

Од 1930. године запажена су велика померања обала острва, највише у доњем току Дунава, испред ушћа Саве, односно десна обала, код ушћа, померила се удесно за око 500 m, док су промене друге две контуре знатно слабије, посебно савске обале.[2]

Због седиментације је неопходно повремено одводњавање и уклањање муља са северне стране острва, јер би се у противном направила копнена веза са обалом Дунава.
 
Fali jer joj tu nije mjesto imamo sasvim dovoljno sportskih aerodroma prosto plus nebi dobila zonu za let....
I fali ovo sto je zika gore okacio...
 
Meni nisu interesantni sklerotični komentari bez vizije, kao "ne može" i sl.

A, pista bi baš odgovarala u tom delu gde se ruši obala, jer bih izgradio kej. :)

Tako bi se rešile dve stvari, a laki avioni, motorni zmajevi, baloni, dronovi, . .

bili bi dostupni i za turističke letove i svim posetiocima ostrva - jednog dana.
 
Nema sta tu sa vizijom ili bez vizije dostupni su im i sad i zmajevi i baloni i sve
A ti sve vise licis na vizjonara bivseg gradonacelnika tockovi jarboli tobogami zicare avioni kamioni itd....
 
A zašto naprimer ne biste asvaltirali sopstveni stan? To bi bila sjajna ideja iste vrste. Vizonarska.
 
Auu, koje je "ludilo" ovde krenulo. . . a niko nije napisao svoj predlog za budućnost VRO.
 
A zašto mora da se nešto tamo gradi? Šta fali da ostane ovako kako jeste?

Imamo uz put Zemun - Borča mnogo više prostora za gradnju svega i ZOO i piste i luna parkove... A taj potez je kao stvoren za urbanizaciju.
 
Dule, da li si ti pročitao ovaj post? . . .nisam ja predložio da se to gradi danas popodne.
Ovi "branitelji" ostrva izgleda da nisu shvatili na koje vreme sam mislio kod predloga.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=641883#p641883:174l9s8m je napisao(la):
dragan » 24 Jul 2019 08:18 am[/url]":174l9s8m]Premnogo je ti mostova, evo ja sam pre godinu i po dana predložio
kako bi u daljoj budućnosti moglo da se umereno urbanizuje VRO.

To toga će kad-tad doći, kada se izgradi grad i kada se bude imalo
dovoljno novca, ali taj moj predlog nije primljen sa oduševljenjem. :)

viewtopic.php?p=479293#p479293
 
Odma da se ogradim: Sansa da moja vizija se pretoci u delo je ravna nuli :).

Ali moja ideja ne podrazumeva asfaltiranje ostrva, kafice, zgrade......... vec zoloski vrt, sa gradskom sumom- parkom koja bi bila sredjena za pesacko, biciklisticke aktivnosti.

Ali opet iz nekig starih slika BGD-a, naslucuje se da je pre samo 70 godina to bilo prazno.....sta nam garantuje da opet nekakva poplava nece uciniti isto?
 
Do toga ne treba da dodje treba da ostane kako jeste ...
Dragane ....
 
dragan":f0vc6t5f je napisao(la):
Dule, da li si ti pročitao ovaj post? . . .nisam ja predložio da se to gradi danas popodne.
Ovi "branitelji" ostrva izgleda da nisu shvatili na koje vreme sam mislio kod predloga.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=641883#p641883:f0vc6t5f je napisao(la):
dragan » 24 Jul 2019 08:18 am[/url]":f0vc6t5f]Premnogo je ti mostova, evo ja sam pre godinu i po dana predložio
kako bi u daljoj budućnosti moglo da se umereno urbanizuje VRO.

To toga će kad-tad doći, kada se izgradi grad i kada se bude imalo
dovoljno novca, ali taj moj predlog nije primljen sa oduševljenjem. :)

viewtopic.php?p=479293#p479293
Pa polaziš od pretpostavke da će kad-tad doći do toga da se tu nešto gradi.

Odbacimo tu pretpostavku i dođemo do toga da ne treba ništa da se tu gradi.

Naravno, svaka gradska vlast može da menja GUP-ove i ostale planove kako im se ćefne, ali i dalje tvrdim da umesto na VRO bolje da se gradi uz put Zemun - Borča
 
Vidi nisam protiv, ali meni bi taj deo cucnuo za Golf Teren :D
 
Koji dio kao seselj sto je bio dao ratno ostrvo za golf teren ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=641971#p641971:21da2udt je napisao(la):
lukarts » 24 Jul 2019 01:19 pm[/url]":21da2udt] . Ali moja ideja ne podrazumeva asfaltiranje ostrva, kafice, zgrade......
.....sta nam garantuje da opet nekakva poplava nece uciniti isto?
Pa, ni moja ideja nesadrži asvatiranje ili sl. . . Pogledaj taj link u postu.

Tamo piše i "kada bude dovoljno novca", što se odnosi na nasipanje i infrastrukturu.

Iz ovde perspektive, teško je i odrediti neki datum u budućnosti, možda oko 2050god.
 
Dule, polazim od te pretpostavke da će "kad-tad", možda za 30 ili 50god, kada

se izgradi veći deo centra, urbani deo grada, doći na red i neka urbanizacija VRO.

Ne mogu da odbacim tu pretpostavku, jer kada bude dovoljno novca i "političke volje"

počeće urbanizacija, a sada kada nemamo toliko para, nema ni "opasnosti" za VRO.
 
Нема потребе да се размишља о урбанизацији ВРО докле год цео потез уз Дунав, од топлане преко луке до Аде Хује изгледа како изгледа.
 
Vrh