Zemunsko kupalište Lido tokom celog juna radi u „organizaciji“ odvažnih kupača i ljubitelja izležavanja na suncu, koji ovde dolaze na sopstvenu odgovornost. Ne čekajući nadležne da se pobrinu za bezbedniji i uređeniji Lido, Beograđani su i ove godine sami „napravili“ mesto za svoj peškir na neuređenoj plaži, a u hladovini roštiljaju.
- Pre podne su na plaži uglavnom mladi i nema mnogo gužve. Krcato je u popodnevnim časovima, naročito preko nedelje, dok za vikend nema gde peškir da se stavi - objašnjava student Petar Miladinović.
Mnogi spas od vrućina i vrelog asfalta nalaze na Lidu, ali se isto tako i žale na neuređenost i nedostatak sadržaja koji su neophodni za jednu plažu.
Vir „guta“ kupače
- Volela bih da konačno dovedu spasioce, s obzirom na nesreće koje se ovde dešavaju - kaže penzionerka Danica Macut.
Iskusniji posetioci uglavnom znaju da na dvadesetak metara od plaže, postoji mesto na kojem kupače hvata vir, koji je prethodnih godina bio koban po mnoge.
- Prošle godine se tu jedan mladić udavio, a i u nedelju smo na istom mestu spasili sredovečnu gospođu - kaže Olivera Janković, profesorka fizičkog vaspitanja.
U nedostatku spasilaca, kupači na ovoj plaži prinuđeni su da priskaču u pomoć jedni drugima, a od njihove veštine često zavise i životi. Pedesetogodišnja S.B. imala je sreće da su u nedelju uspeli da je spasu iz vira. Prijatelji - izletnici su je i prevezli čamcem do Zemunskog keja, a potom u KBC „Zemun“, gde se oporavlja. Kako su leto i kupanje tek počeli, posetioci Lida se slažu da bi recimo ovaj deo trebalo ograditi i pod obavezno „uvesti“ spasioce.
- Mi ćemo se potruditi da Lido uredimo koliko možemo, ali virove ne možemo rešiti. Zbog lošeg kvaliteta vode i virova, koji zavise od matice Dunava i kojima ne možemo ništa, verovatno nikada nećemo ni dobiti dozvolu od gradskih vlasti da to bude kupalište - kaže Steva Tatalović, član Veća opštine Zemun, u čijoj nadležnosti je Lido.
Međutim, pošto Lido još ne radi zvanično kao kupalište za sada nema ni spasilačke službe niti tuševa, ali su se za prevoz sa obale za Zemunce i Novobeograđene, koji su najčešći izletnici, pobrinuli privatnici. Povratna karta za vožnju njihovim čamcima košta od 70 do 100 dinara, a čamci koji idu na svakih 15 minuta, prepuni su. Oko dvadesetak putnika koji stanu u jedan čamac ne mari mnogo za cenu karte, jer drugi način da se stigne do Lida ne postoji.
Pontonski most u petak
- Vojska trenutno sklapa pontonski most i očekujemo da će biti postavljen preko Dunava već u petak. Prelazak će se naplaćivati, ali će cena biti povoljnija od čamaca - najavljuje Steva Tatalović, član veća opštine Zemun.
Pontonski most preko Dunava Beograđani su poslednji put imali priliku da koriste u leto 2004. godine, a kako nezvanično saznajemo, cena karte ovog leta iznosiće 60 dinara. JKP „Zelenilo“ preuzelo je na sebe svakodnevno čišćenje kupališta, a već je postavilo i 15 takozvanih „Karađorđevih stolova“.
- Napravili smo dečje igralište sa ljuljaškama i klackalicama i pripremili deset tuševa koji će biti postavljeni čim cevi za vodu „prođu“ pontonom - kaže Radovan Draškić, direktor JKP „Zelenilo“.
Prema najavama iz opštine Zemun, Lido bi do sledećeg vikenda trebalo da bude kompletno uređeno, mesta za kupanje ograđena bovama, a spasilačke i lekarske ekipe na terenu.
Planovi za Lido
Kad je opština Zemun, u čijoj nadležnosti je Lido, u proleće 2005. godine potpisala ugovor sa konzorcijumom „Ekozem“ o zakupu na četiri godine najavljivano je ambiciozno sređivanje zemunskog kupališta. Planirano je ulaganje 25 miliona evra u izgradnju golf terena, „Akvalenda“, marine, velikog letnjeg bioskopa, „eko hotela“...Međutim, ugovor je raskinut u proleće 2006. godine, nakon čega su usledile prolećne poplave koje su plažu potopile. Ovog leta o Lidu će se „starati“ zemunska opština u saradnji sa „Zelenilom“, a kako nezvanično saznajemo, uskoro će biti raspisan i tender za ugostiteljske objekte.