Šta je novo?

Veliko ratno ostrvo ideja

U redu, ali vi opet koristite primere nacionalnih parkova kao sto je Tara koji su udaljeni od coveka, i na koje covek ima slab uticaj. Da li postoji neki nacionalni park u centru grada? Dajte mi primere... tesko mi je da poverujem u tezu da je igrom slucaja Beograd jedini grad na svetu koji ima tako nesto... radije bih poverovao da drugi gradovi to nemaju jer je tako nesto nemoguce.

Govorite u to da u Beograd vec godinama dolaze cuveni arhitekti i urbanisti - ali ko su ti poznati arhitekti i urbanisti koji su dosli u zadnjih 10 godina, i sta su uradili? Beograd je realno u zapecku Evrope iz koga grcevito pokusava da se iscupa vec neko vreme...

Znaci, da predjemo se teorije na konkretno, posto vidim da imamo razliciti pristup - ja koristim diskurs drustvenih nauka, a za vas pretpostavljam da imate iskustvo iz prirodnih, s obzirom da pristupate nekim stvarima kao da su aksiome.... filozofski receno, mislim da vise cenite Aristotela, a ja Platona :)

Da to kazem ovako:
Voleo bih da se VRO sredi u smislu da se obala obezbedi od plavljenja (to se moze raditi bez masina i prirodnim putem), da se kroz njega proseku prirodne staze (utabane prirodne staze za setnju, EVENTUALNO retkih par sa tucanim kamencicima), da kroz ceo obim obale ostrva postoji pesacka setacka staza uz povremene drvene klupe i piknik stolove, da se Lido ogradi od ostatka ostrva (osim staza) ida tuneli (po slici koju sam ranije postavio) iz starog dela grada, NBGD i po potrebi 3. Beograda povezuju ostrvo... tuneli moraju samo biti za pesake ili neke elektricne modele... Zicara je isto odlicna ideja, ili providni most za pesake koji ide blizu povrsine vode...sta jos? da se postave table i posmatracnice za zivotinje i ostalo zivlje na ostrvu, i da sluzba za parkove grada ima posebnu biokonzervativnu sluzbu koja bi se brinula o ocuvanju i popularizaciji ostrva...

Eto, to je otprilike neka moja ideja... i vecinu ostrva bi ogradio od svakodnevnog pristupa javnosti radi ocuvanja biodiverziteta, jer je iskreno ostrvo veoma veliko i nije mu potrebno sredina pristupnih coveku...

A hagada je inace "privedena nameni", tj. digitalizovana, ovekovecena i objavljena javnosti.. http://haggadah.ba/
Samo bih zeleo da se nesto tako lepo i desi sa VRO, jer prirodne lepote nam malo vrede ako njima nemamo pristup...a to ne znaci da treba graditi mostove i autoputeve do ostrva, vec samo olaksati i popularizovati ovaj predeo, a regulisati covekovo prisustvo na njemu tako da njegova priroda postane harmonski deo grada, a ne neki mitski prostor kome se treba diviti izdaleka...
 
Druže dedinje, VRO će sasvim sigurno, pre ili kasnije biti uređen u skladu sa idejama iz gornjeg posta.
Koji je trenutni "zvanični" stav grada po pitanju VRO? Mada, kako Dunav nanosi materijal, uskoro će biti poluostrvo.

btw. kada sam pominjao digitalizaciju, nisam mislio na ovakvu varijantu, ovi prodaju kopije za 1700 evra (ukupno nešto preko 600 komada ) već na ovakvo nešto (http://en.wikipedia.org/wiki/Voynich_manuscript , http://beinecke.library.yale.edu/dl_crosscollex/SetsSearchExecXC.asp?srchtype=ITEM), ovo je pravilan način "privođenja nameni"
 
bigvlada, slazem se, nazalost nema novca (ili sluha) za tako nesto u Zemaljskom muzeju Sarajeva....ali poenta je da nije samo u nekoj kutiji gde mogu da je vide 3 strucnjaka godisnje, vec je (na rogobatan nacin) distupna javnosti.

A upravo da bi sprecili stvaranje poluostrva, taj deo Dunava se mora ocistiti i obala ostrva regulisati.... inace, ja bih stavio i breakwater zastite od talasa iza ostrva u pravcu Lida i eventualno neki sistem za laku filtraciju vode od sedimenta u rejonu kupalista...
 
Otkud si, Bigvlado, tako siguran da će VRO biti pre ili posle "uređeno" (čitaj "upropašteno"). Srećom, o tome odlučuju malo stariji od tebe, stručnjaci ekolozi kao i stručnjaci za pejzaznu arhitekturu i verujem da će VRO biti sačuvano netaknuto kao onaj brezuljak na Tari sa Pančićevom omorikom. Mada, nazalost, ni ja koji to očuvanje toliko zelim, nisam sasvim siguran. Ovo je Balkan. Ako se pojavi neko sa velikom gomilom para sve je moguće pa i soliteri u Knez Mihajlovoj a ne na VRO. Najveća nada su mi stručnjaci zavoda za zaštitu spomenika kulture ili kako se to već zove? Ni ne znam dali postoji zavod za zaštitu prirode u čijij nadleznosti bi bilo VRO. Oni misle kao ja ali koliko su oni moćni i koliko su u stanju da spreče zlodela? Šta ako na vlast dođu radikali? Toga se već godinama najviše plašim. Šešelj je svojevremeno predlagao da se poseče Hajd park (park iznad "prokopa") i da se podele placevi strancima za izgradnju kuća i vila. Eto gde i sa kim mi zivimo. Zamisli da u Parizu neko predlozi da se poseče Bulonjska šuma? Tebi se ne čudim jer si još sasvim mlad pa verovatno nisi ni stigao da dobro upozneš Beograd, njegove prave vrednosti i da praviš vaznu razliku -šta je za čuvanje a šta ne. Neprijatno me iznenadio g. Dragan koji hladnokrvno otpisuje VRO uz neki vremenski rok. Mislio sam da Zemunci vole VRO koje je njima blize nego Beograđanima.
 
Mislim, g. Jovanovm, da mozemo da rezimiramo. Ja sam za strogo čuvanje VRO ovakvog kakvo je sada i za to sam naveo argumente kao i primere iz sveta. Vi ste za delimično čuvanje ali u stvari za upropaštavanje kada se pogleda šte sve predviđate da se uradi. Nekakvi tuneli samo za pešake (boze me sačuvaj!?), staze koje presecaju ostrvo uzduz i popreko i koje su pokrivene šljunkom? Šljunak je kamen koji se vadi iz mora ili većih voda a staze u parku su nekad bile pokrivene sitnim belim kamenčićima za koje ne znam kako se zovu. To odgovara parku mnogo više nego asfalt. Dalje predlazete zičare!? Zičare (uspinjače) se prave kada se treba popeti na veću visinu, barem nekoliko stotina metara. Smešno mi je bilo kada je davno neko predlagao uspinjaču na Avalu, pa Avala je suviše niska (511 m.) za to. Predlazete i klupe za sedenje - jednom rečju predlazete da se od VRO mapravi uređeni park. Niste se setili sađenja engleske trave. Iz navedenog se vidi da je naš pristup VRO sasvim suproten. Neshvatljivo mi je kako skoro niko od učesnika foruma ne moze da razume šta znače reči "nedirnuta priroda". Inače zičara N.Beograd - Banovo Brdo (Košutnjak) bi trebala da se napravi i to je izuzetak od pravila koje sam gore pomenuo.
 
Ja sam skroz drugog misljenja. Uopste se ne slazem sa ocuvanjem flore i faune tog ostrva. Mislim da ce u nekom trenutku investitori nanjusiti finansijski potencijal tog ostrva i tada ce nici zgrade caskom. Ostrvo je sada zasticeno samo iz razloga sto teska mehanizacija ne moze da predje tamo. Na nbg je ostalo samo jos par livada pogodnih za gradnju,sta mislite kako ce reagovati investitori kada im se ponudi 50-100 hektara na najboljoj lokaciji u Evropi. To ostrvo bi postalo treci Beograd. :)

Kada(ako) se nekada zagradi i napravi jezero. Tada ce na ostrvo preci teska mehanizacija :) Da li ce praviti klupice i stazice ili stanove i poslovne prostore to ce se tada odlucivati. Ja navijam za zgrade.
 
Naravno, postoje vrlo razlicita misljenja o VRO i svako ima pravo na svoje razmisljanje ali mene ipak najvise raduje sto se izgradnja na VRO verovatno nikada nece desiti i sto ce jos dugo ostati ovakvo kakvo je sad.
 
miki00":27l6hxx1 je napisao(la):
Na nbg je ostalo samo jos par livada pogodnih za gradnju,sta mislite kako ce reagovati investitori kada im se ponudi 50-100 hektara na najboljoj lokaciji u Evropi.
Ne sme se investitorima ama bas sve ponuditi, svaka livada, poljana, suma. Oni se vode samo novcem, tj. svojim interesom i ne razmisljaju mnogo o javnom interesu, o sveukupnoj dobrobiti. Mislite li da oni zidaju samo da bi nekih 100-200 mucenika tu i tamo dobilo posao ili zato sto ce uciniti nesto dobro za ovaj grad?
 
Bravo miki00!? Ali ostrvo je pod zaštitom, Uz više takvih kao ti mozda ćemo uspeti da skinemo zaštitu. Ali ima još jedan problem. Stručnjaci i profesori građevinskog fakulteta kategorički su izjavili da je na VRO nemoguća svaka gradnja jer je ono ustvari samo nešto uzdignuto dno dunava i često se plavi.
 
Zapravo gradnja nije nemoguca nego je upitna isplativost. Ne priznajem tu rec "nemoguce".

Ne mislim da narusavam zastitu. Ali vrlo dobro svi znate da je to ostrvo igrom slucaja u Srbiji,pojam zastite moze da se tumaci na jako puno nacina.
 
Gradnja na VRO je iz nekoliko razloga nerealna, ali da navedemo samo par:

- zemljiste jednostavno ne dozvoljava takvu vrstu gradnje, a cak i kada bi se nasule tu ogromne kolicine i dalje bi postojao problem podzemnih voda i u principu kada bi tu nesto bilo sagradjeno bezbednost tog objekta bi bila vrlo upitna.

- grad nikada nece dozvoliti izgradnju objekata na VRO, a kada bi neka administracija i dozvolila verujem da bi u roku od odmah dozivela demonstracije vecih razmera i povukla bi svoju odluku.

- izgradnjom na VRO, izgubilo bi se ono najlepse na Kalemegdanu, a to je pogled na usce.

- kao realnija opcija jeste izgradnja 3. Beograda (ma koliko god to da kosta, verujem da bi bilo isplativo) gde bi imali jedan neverovatan pogled i na Kalemegdan i na usce i na VRO.

Sve ovo o cemu pricamo ovde se nece desiti (ma nece poceti ni da se prica) pa sigurno u narednih 50 godina, tako da bzvz lupate glavu oko toga.
 
Nisam mislio na sljunak nego na te sitne kamencice ali dok prevedem u sebi na srpski izgubi se znacenje izvinjavam se.

i dalje, da rezimiram ja - u poslednje dve strane nisam video apsolutno nijedan konkretan argument za ocuvanje VRO kao netaknutog dela prirode (sto ono inace i nije, ali boze sacuvaj da se ovi "strucnjaci" za biosferu na forumu uhvate neke knjige pa procitaju sta je to)... Samo da pojasnim svoj stav... ja sam igrom slucaju slusao predavanja jednog od najvecih strucnjaka za recne sisteme i recnu eroziju, dr. Dru Germanoskog na univerzitetu dve godine iz predmeta Nauka zastite zivotne sredine i Recni sistemi i njihova konzervacija - stoga bar malcice imam uvid u to kako funkcionise recna ostrva...

Na njih MOZE ici teska mehanizacija, na njima se MOZE graditi i BEZ stvaranja jezera, ali pitanje je zasto bismo to cinili? Ostrvo kao park samo po sebi vise podize vrednost nekretnina Treceg Beograda i Zemuna u dugom roku nego sto bi neke gradjevine mogle da dodaju vrednost zemljistu u kracem roku... upravo ZBOG svog polozaja.

Za potpunu konzervaciju VRO bih se zalagao ako bi tu postojalo nesto posebno (neka endemska vrsta BILO CEGA, ili poseban ekosistem)... molim vas, gospodo ultra-konzervacionisti, koje su to vrste? sta je to kod VRO sto vredi ocuvati U STANJU U KAKVOM JE SAD? Konkretno, molim!
 
citava poenta je u ocuvanju biodiverziteta i to bi trebalo da ti bude dovoljan razlog da se na VRO ne grade nikakvi objekti
 
Dajem reč onima koji znaju više: - Ade na ušću Save u Dunav, Veliko i Malo ratno ostrvo i nekoliko sprudova čine jedinstvenu hidrogeološku tvorevinu i prirečni i šumski vlazni ekosistem, ostatak nekadašnjih vlaznih staništa Dunava, neponovljiv element prirode u centru grada, prethodno su zaštićene kao "opšte dobro od izuzetnih prirodnih vrednosti". Smešteno između dva istoriska jezgra, Beogradske tvrđave i Zemunskog srednjevekovnog utvrđenja, nalazi se na pravcu najvaznijih gradskih vizura sa Dunavskog puta. Veliko ratno ostrvo, zabelezeno na starim kartama i gravirama, jeste nezaobilazan element istoriske slike i prostornog identiteta Beograda i Zemuna. To je jedan od najvaznijih prostora grada sa kojim se Beograd identifikuje i u skladu sa tim uziva urbanističku zaštitu. Predlozi za transformaciju Velikog ratnog ostrva kreću se od neveštih i banalizovanih unošenja novog programa preko nedovoljno tehnički razrađenih rešenja i kvazi utopija do potpunih bizarnosti. Ovo je tekst iz časopisa "ostrvo ptica" bez imena autora. Nisam preneo ceo tekst ali sam preneo suštinu.
 
Evo dela lepog teksta Miloša Bobića iz časopisa "Vreme": - Veliko i Malo ratno ostrvo smešteni su u prirodnom rezervatu Dunava i Save i simbolici susreta tih dvaju giganata nisu potrebni dodaci. Bilo kakvom fizičkom intervencijom lirska pretstava iz poznatog eseja Peđe Milosavljevića "Beograd - grad na moru" moze se lako i sasvim uništiti. Nijedno od drugih rečnih ostrva ne moze da se sagleda odozgo, s Kalemegdana, i taj pogled u zelenu, običnim posetiocima nepristupačnu ćubu usred vodenog prostranstva jedna je od najupečatljivijih slika koje posetgilac moze da ponese iz Beograda. Malo je gradova u kojima je toliko veliko gradsko ostrvo sačuvano kao oaza prirode, gotovo bez znakova ljudske intervencije, odnosno urbanizacije. .......Jedino što smisleno moze da se s Ostrvom uradi, ako već nešto mora, jeste da se ono ostavi baš takvo kakvo je - nepristupačno i nedodirljivo, kao oaza kojom su fascinirani i o kojoj maštaju i putnici prolaznici i graditelji.
 
A uveče posmatrati dvogledom igre i plesove vilenjaka iz zapadne šume.
Ja se uopšte ne brinem, VRO će biti gradska šuma i park, koju će biti moguće obići, slično kao Košutnjak. Svidja mi se ideja za pešački most koji bi se podizao uveče.
Sve je samo pitanje vremena.
 
Elem, evo konkretnih predloga. Ovo je pešački most u Veneciji (mislim da je calatrava), ovakav bi mogao da se smesti kod Lida.

img3005us7.jpg

img3007jg5.jpg

img3008fd9.jpg

img3010ex5.jpg

img3011tz3.jpg

img3014rh1.jpg

img3020bra1.jpg
 
zatim ide sistem lakih mostova po ostrvu, za bidrwatchere i šetače. Uticaj na eko sistem je minimalan jer samo temelji dodiruju tlo. Ovako se i ptice manje uznemiravaju jer niko ne šeta po tlu. A i ne trebaju nam ribolovačke čizme za posetu.

jm080507001fy5.jpg

jm080507002sqhr0.jpg

jm080507003sqhg6.jpg

jm080507005qf7.jpg

jm080507007kb9.jpg

jm080507008rm6.jpg

jm080507009sqtj6.jpg

jm080507011sqem2.jpg

aviaryfromgroup8squrs0.jpg
 
Izlazna varijanta. Ovakav most (Castleford Bridge) počinje na drugom špicu VRO-a, ima nogu na Malom Ratnom Ostrvu i završava se pored vojnog pristaništa. Da bi se sačuvao mobilijar, dovoljno je postaviti stražarsku kućicu sa rampom na oba mosta.

castlefordbridgebymcdowxn9.jpg

castlefordbridgebymcdowuy3.jpg

castlefordbridgebymcdowhn6.jpg

castlefordbridgebymcdowaz5.jpg


Sve ovo domaća građevinska preduzeča mogu da izgrade. Ne koriste se skupi materijali. Potrebna je i edukacija građana da ne bacaju đubre sa mosta na tlo jer ta plastika može da povredi ili ubije ptice. Mogu da zamislim grupne posete vrtića, osnovnih škola itd... uz predavanja vodiča o značaju očuvanja prirodne okoline.
 
Sjajno! Odličan primer kako VRO treba da se "urbanizuje" :gobb: :kk:
 
Svidjaju mi se izdignute staze, bas su fazon, ali bih ja ostavio bar deo "na zemlji", i naravno, jos uvek se zalazem za pesacke tunele umesto mostova.
 
Da dodam, ako će se u rukavcu praviti marina, deo mosta od MRO do keja pored vojske može da se uradi u varijanti koja će se podizati. To bi onda smanjilo i potrebe na samo jednu rampu i čuvara, na drugom mostu.
 
Takve staze su idealne da se ostrvo moze posetiti u svako doba godine a pritom ne razmisljati o vodostaju a i posetioci su ograniceni pa nema ni mnogo unistavanja okoline, izletnickih vatri, rostilja i sl.
 
Zamislite ! Veliko R.O. kao jedan od najeksluzivnijih GOLF terena u nekom centru grada . Golf tereni su super uredeni i imaju ogroman potencijal za ogromnu zaradu. Turizam a gogo !!! :gobb:
 
Vrh