Šta je novo?

Vasi dozivljaji naseg grada i vaseg kraja

metropolitan

Intermediate
Učlanjen(a)
30.06.2010.
Poruke
142
Pohvaljen
0
Prolazio sam polupraznim busem ulicom koja ide izmedju dva krila dela Beograda koji bi mogao da se nazove i Stepengrad ,visoke i jednolicne zgrade,kisa koja veceras pljusti i nekoliko ljudi koje niko nezanima, buducnost iza koje je ostala utopija jednog vremena,sada stvarnost koju nesretno zovu Blokovi.

Etu tu negde pomislih da na forumu nema pogodnog mesta za reci koje opisuju nase svakodnevne utiske, dozivljaje, slike i scene,trenutke i male dogadjaje uhvacene u prolazu. Svega toga ima u raspravama, ali ne na jednom mestu.

Pa izvolite...
 
Nasuprot tvom mišljenju, meni blokovi odaju utisak stare slave. Ove zgrade bih opisao kao gorde dame koje je vreme očito pregazilo, ali to ih ne čini ružnim.

Jako mi se svideo nečiji komentar: bluralistička arhitektura je odvratna kada se pojedinačna zgrada nađe među ostalim stilovima, dok kao celina, kao Blokovi, izgleda nekako... Ne mogu ni ja reći lepo, već ponosno, ali i to je valjda dobro.

Ako, naravno, mislimo na iste blokove, a to su blokovi 61-64.

Kao Barbican centar u Londonu... Kada se posmatra iz modernog dela grada, pomisliš sa kog je neba ta zgrada pala tu, jer se nikako ne uklapa u taj ambijent, dok kada se nađeš u samom centru, vidiš koliko lepo stoji sam sebi i koliko može dobro da izgleda. Inače, jedan od najboljih primeraka brutalističke arhitekture Londona. http://image.guardian.co.uk/sys-images/Arts/Arts_/Pictures/2007/03/29/barbican460.jpg
Previše jednostavno da bi bio bolji od našeg Genexa. :)

Ako pričamo o 44, 45, 70, 70a, moram konstatovati da bi njih rado porušio, jer su mi zgrade apsolutno konfuzno raspoređene, a i ružne su.

Da odem sa Novog Beograda malo...

Omiljeni potez za šetnju u centru mi je od Trga Slavija (ako ignorišemo i sam trg) preko Kralja Milana, pa preko Terazija, pa kroz Knez i do Kalemegdana. Kad se šetam tuda, najviše volim sebe da zamišljam kao turistu i razmišljam o tome kako bi oni doživeli arhitekturu čitavog tog kraja, a smatram da bi im se jako svidela. Taj potez mi odaje sliku pravog Beograda. Beogradizovanog Beograda. :)

Sličan utisak stičem i u Bulevaru Kralja Aleksandra, ali u delu od (uključujući i) Park Ćirila i Metodija (kod Vuka, valjda se tako zove), pa opet do Kalemegdana preko Trga Nikole Pašića.

I to bi uglavnom bili delovi Beograda koji najveći utisak ostavljaju na mene.
 
Posle onako "romantičnog" stava prema zgradama sa jedne strane Jurija Gagarina odjednom pređeš na rušenje druge strane :)
Meni se čini da su dvospratnice i četvorospratnice u prisavskim blokovima u skladu sa obalom i da ne narušavaju izgled keja, nego su njegov "logičan" nastavak.
 
lukpot":3jh5czk4 je napisao(la):
Meni se čini da su dvospratnice i četvorospratnice u prisavskim blokovima u skladu sa obalom i da ne narušavaju izgled keja, nego su njegov "logičan" nastavak.
Kamo lepe sreće da je i ostatak NBG-a tako zidan. Po meni - najhumaniji deo opštine.
 
Slazem se.Blok 45 i 70 su od svih blokova najlepsi jer imaju puno zelenila,pored reke su i nisu visoke zgrade kao u ostalim blokovima.Da su dobili akva park bili bi jos bolji...
 
vucko":306si67q je napisao(la):
Da su dobili akva park bili bi jos bolji...
Ne znam šta da ti kažem.... bea Akva Parka smo kao u Gvadalahari bez pljosnatih pataka...
 
relja":1i6wlxgn je napisao(la):
vucko":1i6wlxgn je napisao(la):
Da su dobili akva park bili bi jos bolji...
Ne znam šta da ti kažem.... bea Akva Parka smo kao u Gvadalahari bez pljosnatih pataka...
IMO Akvapark je jedan od vecih promasaja privatne gradnje u BGD-u, nemam nista protiv klasicnih fun-zatvorenih bazena, ali pored onolikih plaza po bgdu stvarno je besmisleno graditi neki vodeni diznilend nasred NBGD-a.
 
hm...pa ako vidimo kolike ce guzve biti na adi za neku god jer ce bolje biti saoobracajno vezana mozda i nije ali tek za 10tak godina ce imati poentu
 
Na Savi su već gužve zbog splavova, posle ovoga bi bila katastrofa. Mada, bih voleo par zatvorenih bazena ispred zgrade :D
 
To mi nikada nije bilo jasno, zato nisu lepo započeli investiciju sa zatvorenim bazenima koji bi radili cele godine, a onda otvorili Akva park koji može da radi samo par meseci u sezoni....
Krivo mi zbog Žarka Paspalja, odličan čovek, zaslužio svaki krvavo zarađeni dolar, i onda ulupao pare u promašenu investiciju.
 
Ne. Buja vegetacija, pošten svet ne zalazi tamo, a i mora da se pazi gde se staje nogom.
 
Desava se da neko stane u red, pa iza njega jos neko i tako se napravi red, a da oni sto cekaju i ne znaju sta cekaju. Ima gradova na zapadu gde ljudi prave red dok cekaju bus, ali redovi su bili pre tekovina istocnoevropskih gradova druge polovine 20. veka...

Salu na stranu, drago mi je da su ljudi sa najvecom reputacijom dosli u ovaj kutak naseg velikog foruma, ali vi ste poput neke masine programirane da radi na jedan isti nacin uleteli u raspravu o blokovima, a jedino je Little krenuo dobrim putem, iako je zapoceo raspravu o blokovima napisala je nesto o svom dozivljaju Slavije, pa napisite i vi nesto slicno, a rasprava moze i usput.

Kada sam pomenuo blokove to je bio tek opis mesta u trenutku kada sam dosao do zamisli ove teme, mada bi o tom delu Novog Bgd. moglo da se pise i pise. Jedino sto cu da napisem sada je da su delovi blokova, gore pomenuti, na Savskoj obali najbolje resenje jedne celine stambenog graditeljstva u Beogradu i sire, ali da je najveci nedostatak u njihovoj neizdrzivoj jednolicnosti bezbroj ponovljenih istih zgrada, mada bi i to moglo da se ispravi, ali o tom potom.
 
metropolitan":2svd1f0s je napisao(la):
Desava se da neko stane u red, pa iza njega jos neko i tako se napravi red, a da oni sto cekaju i ne znaju sta cekaju. Ima gradova na zapadu gde ljudi prave red dok cekaju bus, ali redovi su bili pre tekovina istocnoevropskih gradova druge polovine 20. veka...

Salu na stranu, drago mi je da su ljudi sa najvecom reputacijom dosli u ovaj kutak naseg velikog foruma, ali vi ste poput neke masine programirane da radi na jedan isti nacin uleteli u raspravu o blokovima, a jedino je Little krenuo dobrim putem, iako je zapoceo raspravu o blokovima napisala je nesto o svom dozivljaju Slavije, pa napisite i vi nesto slicno, a rasprava moze i usput.

Kada sam pomenuo blokove to je bio tek opis mesta u trenutku kada sam dosao do zamisli ove teme, mada bi o tom delu Novog Bgd. moglo da se pise i pise. Jedino sto cu da napisem sada je da su delovi blokova, gore pomenuti, na Savskoj obali najbolje resenje jedne celine stambenog graditeljstva u Beogradu i sire, ali da je najveci nedostatak u njihovoj neizdrzivoj jednolicnosti bezbroj ponovljenih istih zgrada, mada bi i to moglo da se ispravi, ali o tom potom.
Šta ćeš, čim stvoriš temu, ona krene nezavisno sa svojim životom (osim ako nisi moderator :D )
Ipak ste nešto obojica rekli o mom kraju (a valjda i Reljinom?), pa sam morao da ja prenesem svoje(drugačije) utiske o tome. Ne vidim da sam skretao sa teme, ali rapsrava se jeste kasnije odaljila :)

Da pređemo na stari deo grada, uvek se začudim kad na nekoj od predratnih, uglavnom oronulih zgrada vidim statue i rezbarije izuzetne lepote koje jedva da se mogu razaznati od crnog sloja koji ih prekriva. Razmišljam koliko je truda uloženo u izgled te zgrade kad je ona građena i koliko je malo truda bilo potrebno da se taj izgled zadrži. Pitam se da li su te zgrade otpočetka izdržavale bez održavanja ili smo negde tokom godina jednostavno prestali da marimo. Generalno - stari deo grada mi uglavnom pokaže koliko smo pasivni da preuzmemo neku inicijativu :)
 
lukpot":3t5gsl7w je napisao(la):
Posle onako "romantičnog" stava prema zgradama sa jedne strane Jurija Gagarina odjednom pređeš na rušenje druge strane :)
Meni se čini da su dvospratnice i četvorospratnice u prisavskim blokovima u skladu sa obalom i da ne narušavaju izgled keja, nego su njegov "logičan" nastavak.
a ne, mislio sam na najdominantnije, crvene gabore od zgrada.
 
Uvek mi je bilo neobicno da jedan deo tih blokova bude gotovo savrseno resen, a drugi sa tim masivnim soliterima je potpuna suprotnost, da su bar kao one devetospratnice do parka nego imaju 13 spratova i prilicno veliku gustinu.
 
Meni je fascinantno kako uopste nije zaziveo koncept blokovskog stanovanja. Kod nas se oni smatraju uglavnom nehumanim naseljima, a njihov koncept po kom su i nastali pocetkom proslog veka, bio je upravo humaniji nacin zivota, i grad prilagodjen ljudima, a ne ljudi prilagodjeni gradu. Dovodjenje prirode u urbane sredine, smanjenje zagadjenja.....

Na mene neki cudan utisak ostavlja prolazak novosadskim putem, od petlje Zmaj, do lakat krivine. Kad pogledam kako su uradjena iskljucenja, odmah skontam, kako su tu nekada planirani siroki Bulevari, i stambeni blokovi, a umesto njih imamo ona nehumana divlja naselja Zmaj, Partizanski put i slicno. Umesto nastavka grada, stvoren je geto. Sto je jos tuznije, nikada se nece ispraviti.
 
А што је најтужније, све оне раскрснице су фантомске, а улице које заиста постоје, пресечене су. Никоме да падне на памет да се то исправи (не би то толико пуно коштало), а бар мало би се тај хаос довео у ред.
 
zexland":kzc2t1u1 je napisao(la):
Kosancicev venac...MAGICAN PROSTOR ! :vops:

Meni licno jedan od najomiljenijih delova grada, pored Dorcolskog keja, Ade i turistickog pristanista na Savi :gobb:
O, YEAH! :kk:
 
Kosancicev venac treba osloboditi onih nekoliko baraka i uneti sadrzaje koji ce dovesti ljude, turiste i oziveti ga.

Kad god prodjem tim bajkovitim delom Beograda pomislim da bi to trebalo da bude nas Monmartr.
 
Ukoliko se najavljena izgradnja Kosancica ostvari, njegov najlepsi deo, padina prema Savi i Pristanistu, bice izgradjena, a samo uski prolaz ce biti ostavljen za stepenice.

Slicno je i sa gradnjom nove pijace na Djermu, pogled na zelenilo zvezdarskog brda, sa Bulevara. ce biti nemoguc.
 
Sto se tice Djerma tako ce i biti,ako vam je za utehu to nece biti ove godine a izgleda ni 2011te,prvi put cujem tako genijalnu ideju poslovne zgrade na pijaci.
 
Pozitivno misljenje imam, bio sam jednom nekoliko dana i svidjelo mi se.

Dosta gostoljubiv grad, posebno mi se nocni zivot i izlasci svidjaju :)
Prelijepo, samo mozda malo vise parkova i zelenih povrsina u sred grada da ima :)
 
Bilo bi zanimljivo da nam napises koji gradovi imaju vise zelenila u centru od Beograda.
 
Vrh