Šta je novo?

(Urbana) Svaštara

Pa poznato je da je u velikim gradovima teže održavati čistoću,recimo lakše je održavati Zagreb čistim u odnosu na Beograd s tim da Beograd zaista centar održava na prihvatljivom nivou pa i Nbg,uostalom nabavka novih mašina je to olakšala,eto kod Kelenića su nabacili novu mašinu s kojom jedan radnik celi dan čisti kraj,pa se slika oko pijace baš promenila na bolje,e kada sam priupitao mladog Ciganina koji čisti Bulevar metlom,zašto nisu dobili mašine,rekao mi je da ih zapravo imaju od ranije ali su ih izbacili jer se non stop kvare,a ova kod Kalenića je na probi iz Londona , pa ako se pokaže možda nabave i za ostale trotoare posebno za Bulevare.
 
Ambassador":6nsztbs9 je napisao(la):
hazard":6nsztbs9 je napisao(la):
Cistije od beogradskih u svakom slucaju
Koliko se ja sećam od pre par godina - mrtva trka. U Beogradu je, zapravo, sam centar dosta čist.
Ono sto je u Londonu fantasticno u odnosu na Beograd je to sto blata nema nigde, za razliku od BGa, i ako u Londonu mnogo vise i mnogo cesce pada kisa. Pogdledaj one slike sa SSC - svugde mokri trotoari, nigde blata. Kada u BG pada kisa udjes u kucu sav prljav, ukaljan, flekav. U Londonu udjes s pljuska napolje i otreses kisobran i obrises cipele. Naravno verovatno i London varira od kraja do kraja, ali ono sto sam imao prilike da vidim tipa centar, Kensington, u prinicipu to zona 1 i 2 metroa, je vrlo vrlo pristojno.. U BG jeste da odrzavaju centar OK (doduse neki krajevi sireg centra su katastrofa) ali u BGu je veci problem blato, prasina, pesak koji se siri sa neogradjenih gradilista, cadj zbog koriscenja olovnog benzina i loseg dizela, itd. To je ono sto Beograd cini prljavim mnogo vise od samog bacanja otpadaka na ulicu.

I da uredjenost i cistocu londonskih parkova beogradski parkovi mogu uglavnom da sanjaju.
 
Potrebno je prati ulice svako vece, to je recept za cist grad. Kao sto rece Hazard, najveci problem je u prasini i blatu. Npr. Vase Carapica, koja je u suvom centru, i sa obnovljenim plocnicima je po meni najprljavija u celom Bg-u.
Ovo govorim iz licnog primera, isao sam u srednju Dizajnersku na Dedinju. Svako, ali SVAKO jutro je isla cisterna i prala ulice. Dedinje prosto blista, pogotovu sto se vodom spere i sav benzin i ulje, pa ulice vise i ne smrde. Svako jutro sam se osecao kao covek, a od kad sam na faksu u centru, prosto sam zgranut svaki dan prljavstinom.
Zato se ne bih slozio da je centar cist.
 
hazard":yv99yueu je napisao(la):
Ambassador":yv99yueu je napisao(la):
hazard":yv99yueu je napisao(la):
Cistije od beogradskih u svakom slucaju
Koliko se ja sećam od pre par godina - mrtva trka. U Beogradu je, zapravo, sam centar dosta čist.
Ono sto je u Londonu fantasticno u odnosu na Beograd je to sto blata nema nigde, za razliku od BGa, i ako u Londonu mnogo vise i mnogo cesce pada kisa. Pogdledaj one slike sa SSC - svugde mokri trotoari, nigde blata. Kada u BG pada kisa udjes u kucu sav prljav, ukaljan, flekav. U Londonu udjes s pljuska napolje i otreses kisobran i obrises cipele. Naravno verovatno i London varira od kraja do kraja, ali ono sto sam imao prilike da vidim tipa centar, Kensington, u prinicipu to zona 1 i 2 metroa, je vrlo vrlo pristojno.. U BG jeste da odrzavaju centar OK (doduse neki krajevi sireg centra su katastrofa) ali u BGu je veci problem blato, prasina, pesak koji se siri sa neogradjenih gradilista, cadj zbog koriscenja olovnog benzina i loseg dizela, itd. To je ono sto Beograd cini prljavim mnogo vise od samog bacanja otpadaka na ulicu.

I da uredjenost i cistocu londonskih parkova beogradski parkovi mogu uglavnom da sanjaju.
Pa šta očekuješ? I kad na selu uđeš u kuću posle kiše, sav si blatnjav..

Ono šta sam ja video u Njujorku je da isprede svake prodavnice makar jednom nedeljno čiste šmrkom i vodom. Opet, ogroman problem Beograda je odvođenje kišne kanalizacije, koje je katastrofalno urađeno - čak i u novorenoviranim ulicama voda izlazi direktno na trotoar, čak i kad postoje ono odvodne cevi, jer gospoda su omašila oluk za 10cm, oluci se ne čiste, kao i kanalizacioni odvodi. U Londonu su napravili mašinu koja ide kolektorom i čisti ga od lišća i blata.
 
Pa mislim preteraste ga,gde vidite blato u širem centru,ako izuzmemo velike padavine,snežne i kiše koje su zadnje dve godine neverovatnog inteziteta,setimo se Nbg i Belvila za vreme univerzijade kada je bio takav pljusak da su nam slivnici od zlata pa bi se prepunili,a s druge strane Beograd je pola na brdima pa kada padaju jake kiše zemlja se čisti ispira prema ulicama,uostalom za razliku od Brisela kod nas redovno čisti sneg i odnosi iz centra,e sad Londonski parkovi i sl.pa Beograd nije metropola 1.kategorije kao Pariz i London mada kada su mi bili drugari iz ova dva grada prošlog leta oduševljeni su Beogradom,sami kažu da je prava Evropska metropola sa istočnim šmekom koji im se dopada ,a za Nbg kažu da ih podseća na N.Y u malom, posebno ako bi se dodale još dve tri jako visoke zgrade,i kažu da je grad jako čist što se meni nije činilo,ali oni tako kažu,i jedva čekaju da dođu ovog leta,tj,stranci nam ne daju tako loše ocene kao mi sami,uostalom kritika može samo da pomogne :kafa: a ovo za mašine za slivnike pa Beograd ima ganc nove mašine za čišćenje slivnika mecedesove i redovno ih koristi bar u mom kraju,ali svi znate da kod Save treba odraditi novi interceptor koji košta kao Metro linija oko 700.mil eur.i da je počela realizacija prve faze on treba da primi sve odpadne vode iz starog dela grada,prečisti ih i pošalje u Dunav tek posle toga,biće manje manje vode na ulicama...
 
Tacno je da kise spiraju ulice pod nagibom, ali je takodje tacno i to da se Beograd danas manje pere smrkovima nego u SFRJ a tacno je i to da je smrk ipak jaci od kise i da izvlaci prljavstinu iz svake pore, plus se stavljaju i mirisni dodaci, nesto poput nase kolonjske vode.
 
Beograd inace ima cudnu pojavu kada je kisa u pitanju. Umesto da ulice jednostavno budu mokre, redovno se stvori blato. S obzirom na losu asfaltnu ili podlogu od behatona, stvaraju se gomile bara i barica, tako da je svako pesacenje po beogradskoj kisi jednako setnji po svinjcu. O snegu da ne pricamo.

Medjutim, ubedljivo najveci problem je losa drenaza. Ili je pogresno proracunata pa sahtovi strce iz asfalta, ili ih nema, a najcesce su od silnog djubreta i blata jednostavno zapuseni. Naravno, to pod uslovom da neko nije ukrao poklopce, pa iz rupe viri grana. Tacno je da vodovod ima vozila za otpusavanje koja se ponekad koriste, no to nije ni blizu cesto da bi vecina sahtova bila protocna.

Takodje mi nisu jasne one cetkaste masine koje koristi cistoca. Lepo je sto ih ima zaista, kao i svi veliki gradovi, ali kad god ih vidim da rade ne sticem utisak da realno ciste za sobom... malo promuljaju stroku i iza sabe ostave morki trag. Jedino gde su se pokazale korisno je ciscenje snega u Knezu.
 
Четкама чисте снег по Кнезу? Да се ниси мало пребацио?
 
Da dobro je rekao Vrachar auto čistilice kupe sneg,imaju specijalne kontejnere koji ne propuštaju vodu,i čise sneg do 10 cm,firme Dulevo i zaista su se dobro pokazale a ne oštećuju granit u Knezu, pa svake godine grad nabavi nekoliko tako da jedna je samo u Požeškoj na zadatku ,mislim da svaka opština ima nekoliko a za centar 4-5 kom.ako je sneg baš veliki onda moraju mini buldožeri,a za gradske ivičnjake su nezamenjive,posle koncerata po gradu pokupe sve smeće za sat vremena,bez njih sve bi bilo teže.
 
Jok neostecuju granit izrovali su ceo knez pogledaj te ispod sata naj drasticniji primjer ima ih jos oni mali bager nemaju gumu na kasici pa razrovase mermer i tako svake godine i nista da preduzmu da to otklone jeftinije je zamjeniti svake godine 10km granita koji kosta oko 125e mk :rant:
 
Veruj mi više granit oštećuju,automobili koji su opet počeli da se zavlače oko Kneza,čak su i rampu razvalili horor...izgleda da je Gradska vlast nesposobna da bahatosti stane na put i u samom centru :notok:
 
Jest zahvatila ih depresija,proleće nikako da stigne,pa da skoknu do svojih jahti... :rant:
 
kamuflirane antene mobilne telefonije na crkvi u holandiji (wiki) :D

2a9cxg3.jpg
 
Pokazatelj da nesto moze biti originalno i korisno a opet jeftino.

Da je ovako nesto uradjeno u nas (pusti snovi), objasnili bi nam kako je u pitanju najsavremenija evropska tehnologija koja eto mora da kosta...
 
....U Kući kralja Petra, u saradnji sa Centrom za urbani razvoj, u sredu, 16. aprila, u 18 časova biće otvorena izložba fotografija urbanog nasleđa Beograda „Urbani Beograd".....Na fotografijama su predstavljeni sačuvani stari proizvodni pogoni, magacini, stambeni i ugostiteljski objekti, autentični prostori koji svedoče o periodu dinamične transformacije prestonice....Izložba će trajati do 23. aprila .....
Izvor http://www.studiob.rs/info/vest.php?id= ... um=twitter
 
Феноменално:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FLKXSgXNl8w[/youtube]
 
Iskopao sam ovu temu, čini mi se da je neopravdano zamrla. Evo na primer, voleo bih da u BG vidim ovakve kvalitetne intervencije:

KqZocZYwlFHgha4M1okihudscqvTLKZnS82oWuF3crs=w940-h705-no

Sao Paolo
 
stf":3h3ssnxd je napisao(la):
Феноменално:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FLKXSgXNl8w[/youtube]


Tek sad ovo vidim. Obratite pažnju na skrivenu poruku, grafit na 0:30
 
Vrh